Son dakika Matthew Miller haberleri, Matthew Miller son dakika, son dakika Matthew Miller

Son Dakika Matthew Miller Haberleri

 • ABD, Putin'in Kim Jong-Un'a araba hediyesine tepki gösterdi
  09:41 ABD, Putin'in Kim Jong-Un'a araba hediyesine tepki gösterdi

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un'a lüks bir araba hediye etmesine ABD Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi. ABD, Rusya'nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal ettiğini belirtti. Ayrıca, ABD'nin Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımlarını sürdüreceği ve Rusya'nın silah ve hassas malzeme tedarikini engellemeye devam edeceği ifade edildi.

 • Katar Başbakanı Al Thani: Hamas ateşkes teklifine olumlu bakıyor
  06 Şub Katar Başbakanı Al Thani: Hamas ateşkes teklifine olumlu bakıyor

  Hamas'ın İsrail ile yeni esir takası anlaşmasına dair sunulan teklife yanıt verdiğini söyleyen Katar Başbakanı Al Thani, ''Hamas'ın teklif hakkında bazı yorumları oldu ancak genel olarak olumlu olduğunu söyleyebiliriz'' dedi. Ayrıca Kahire'de Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Gazzelilerin yerlerinden edilmesine yönelik hiçbir yaklaşımı kabul etmeyeceklerini, bağımsız bir Filistin devletinin kurulmasını desteklediklerini belirtti.

 • Filistinli mültecilere yardımın durması krizi derinleştiriyor
  03 Şub Filistinli mültecilere yardımın durması krizi derinleştiriyor

  Filistinli mültecilerin zorlukları, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'na (UNRWA) sağlanan finansal desteğin askıya alınmasıyla daha da artıyor. UNRWA'ya yardımları durduran ülkelerin bu kararlarından vazgeçmemesi, özellikle Gazze'deki Filistinliler için büyük bir yıkım olacak. Filistinli yetkililer, bu durumun mültecilere toplu cezalandırma anlamına geldiğini ve geri dönüş hakkını iptal etmeyi amaçlayan siyasi bir karar olduğunu belirtiyor. UNRWA, Filistinli mültecilere gıda, sağlık, eğitim ve barınak gibi insani yardımları sağlayan ana kuruluş konumunda bulunuyor ve bugün 5,9 milyon Filistinli mülteciye destek sağlıyor.

 • ABD Başkanı Biden, Netanyahu ile Filistin devleti konusunu görüştü
  20 Oca ABD Başkanı Biden, Netanyahu ile Filistin devleti konusunu görüştü

  ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun görevde olduğu süre boyunca bağımsız bir Filistin devlet kurulmasının imkansız olmadığını, konuyu 27 gün aradan sonra gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde ele aldıklarını ifade etti.

 • BM Erbil Ofisi önünde İran'ın saldırıları protesto edildi
  16 Oca BM Erbil Ofisi önünde İran'ın saldırıları protesto edildi

  İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun Irak'ın kuzeyindeki Erbil kentine düzenlediği saldırılar, Birleşmiş Milletler Erbil Ofisi önünde protesto edildi. Yüzlerce kişi, İran'ı kınayarak saldırıya son vermesini istedi. Irak Dışişleri Bakanlığı, İran Büyükelçisini çağırdı. ABD ve IKBY Başbakanı da saldırıyı kınadı.

 • İran'ın Erbil'e düzenlediği saldırılar BM önünde protesto edildi
  16 Oca İran'ın Erbil'e düzenlediği saldırılar BM önünde protesto edildi

  İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Erbil kentine düzenlediği balistik füzeli saldırılar, Birleşmiş Milletler Erbil Ofisi önünde protesto edildi. Protestoda İran'ın saldırılarına son verilmesi istendi. Irak, İran Büyükelçisini çağırdı. ABD ise saldırıyı kınadı.

 • ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Filistin lideri Abbas ile görüştü
  10 Oca ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Filistin lideri Abbas ile görüştü

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Orta Doğu turu kapsamında Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas ile bir araya geldi. Görüşmede aşırılık yanlısı şiddetle mücadele, insani yardımın bölgeye ulaştırılması ve iki devletli çözüm ele alındı. Protestolar ve güvenlik önlemleri eşliğinde gerçekleşen görüşmede Blinken, Filistin devletinin kurulmasını desteklediğini yineledi. Blinken ayrıca Türkiye ve Arap ülkelerini de ziyaret etti.

 • ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Gazze'ye insani yardımın kolaylaştırılmasını ele aldı
  09 Oca ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Gazze'ye insani yardımın kolaylaştırılmasını ele aldı

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Birleşmiş Milletlerin Gazze Kıdemli İnsani Yardım ve Yeniden Yapılanma Koordinatörü Sigrid Kaag ile telefonda Gazze Şeridi'nin kuzey kesimine insani yardımın kolaylaştırılmasını ele aldı. Blinken ve Kaag, Gazze'deki sivillere insani yardım sağlayan koordinasyon mekanizmasının güçlendirilmesi ve yerinden edilmiş kişilerin geri dönüşünü sağlamak için Gazze Şeridi'nin kuzey kesimine yardımların kolaylaştırılmasının önemini vurguladı.

 • ABD Dışişleri Bakanı Blinken'ın Türkiye Ziyareti: İşaretler ve Değişen Politikalar
  08 Oca ABD Dışişleri Bakanı Blinken'ın Türkiye Ziyareti: İşaretler ve Değişen Politikalar

  Gazeteci Mehmet A. Kancı, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın Türkiye ziyaretini ve Orta Doğu turunu analiz ediyor. Blinken'ın ziyareti, Gazze krizi, Türkiye-ABD ilişkileri ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi konuları kapsıyor.

 • İran'ın Kirman kentindeki Süleymani anmasında IŞİD saldırısı: 89 ölü
  05 Oca İran'ın Kirman kentindeki Süleymani anmasında IŞİD saldırısı: 89 ölü

  İran'ın Kirman kentinde General Kasım Süleymani'nin ölüm yıl dönümünde düzenlenen anma töreninde IŞİD tarafından gerçekleştirilen saldırıda 89 kişi hayatını kaybetti. Saldırıyı IŞİD, iki üyesinin üzerlerindeki patlayıcı yeleklerle düzenlediğini açıkladı. Saldırının ardından ülkede ulusal yas ilan edildi ve güvenlik önlemleri artırıldı. Saldırıya uluslararası tepkiler de geldi.

 • ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye'yi ziyaret edecek
  05 Oca ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye'yi ziyaret edecek

  Blinken'ın ziyaretinin odağında İsveç’in NATO’ya üyeliği konusu ve Türkiye'ye 40 adet F-16 savaş uçağının satışı yer alıyor.

 • İran'daki terör saldırılarında parmakları var mı? İsrail'den ilk açıklama
  04 Oca İran'daki terör saldırılarında parmakları var mı? İsrail'den ilk açıklama

  Gazze'de katliam yapan İsrail, önceki gün Lübnan'a saldırı düzenledi. Dün de İran'da 103 kişinin ölümüne neden olan patlamaların ardından gözler İsrail'e çevrildi. İsrail Ordusu Sözcüsü Daniel Hagari, İran'da meydana gelen saldırılarla alakalarının bulunup bulunmadığına ilişkin soruya, "Bu konuda yorum yapmayacağım." yanıtını verdi.

 • ABD, İsveç'in NATO'ya üyelik sürecini memnuniyetle karşıladı
  03 Oca ABD, İsveç'in NATO'ya üyelik sürecini memnuniyetle karşıladı

  ABD yönetimi, İsveç'in NATO'ya üyelik sürecinin TBMM Dışişleri Komisyonundan geçmesinden memnuniyet duyduğunu ve F-16 savaş uçaklarının satış sürecine hassas şekilde çalıştıklarını bildirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İsveç'in NATO'ya üyelik ve F-16 satış sürecini değerlendirirken, Kongre üyelerinin bu iki meseleyi bağlantılı gördüğünü belirtti. ABD Başkanı Joe Biden ve diğer yetkililer, Türkiye'nin F-16 filosunun modernizasyonunu desteklediklerini vurgulamıştı.

 • ABD, İran'daki terör saldırısıyla ilgili suçlamaları reddetti
  03 Oca ABD, İran'daki terör saldırısıyla ilgili suçlamaları reddetti

  ABD yönetimi, İran'ın Kirman eyaletinde meydana gelen terör saldırısıyla ilgili suçlamaları reddetti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, saldırıya dahil olmadıklarını ve İsrail'in de bu saldırılarda dahli olmadığına inandıklarını ifade etti.

 • İsrail, başta Kongo olmak üzere Gazzeli göçmleri kabul etmeleri için Afrika ülkeleri ile giz görüşme yapıyor
  03 Oca İsrail, başta Kongo olmak üzere Gazzeli göçmleri kabul etmeleri için Afrika ülkeleri ile giz görüşme yapıyor

  İsrailli yetkililer, Kongo ve diğer bazı Afrika ülkeleri ile Gazze'den göçmenleri kabul etme potansiyeli üzerine gizli görüşmeler gerçekleştirdi. İstihbarat Bakanı Gila Gamliel, Gazze sorununun sadece İsrail'in değil, tüm dünyanın sorunu olduğunu belirterek, insani göçe destek çağrısında bulundu. Ancak, bu görüşler, Washington tarafından kışkırtıcı ve sorumsuz olarak nitelendirildi.

 • ABD, İsrailli Bakanların 'Filistinlilerin Gazze'den göç etmesini' savunan açıklamalarını reddetti
  03 Oca ABD, İsrailli Bakanların 'Filistinlilerin Gazze'den göç etmesini' savunan açıklamalarını reddetti

  ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Kamu Güvenliği Bakanı Itamar Ben Gvir'in 'Filistinlilerin Gazze dışına yerleştirilmesini ifade eden son açıklamalarını' reddettiğini duyurdu. ABD, bu tür açıklamaların İsrail hükümetinin politikasını yansıtmadığını ve derhal son verilmesi gerektiğini belirtti.

 • ABD'den İsrailli Bakan'a 'Sorumsuz ve kışkırtıcı' suçlaması! Aynı sertlikte yanıt geldi
  03 Oca ABD'den İsrailli Bakan'a "Sorumsuz ve kışkırtıcı" suçlaması! Aynı sertlikte yanıt geldi

  ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrailli Bakan Ben Gvir'in Gazze'deki Filistinlilerin göç etmesine yönelik açıklamalarını kışkırtıcı ve sorumsuzca olarak nitelendirdi. Bu açıklamaya sert tepki gösteren Ben Givr, "ABD'yi büyük takdir ediyorum ama kusura bakmayın, Amerikan bayrağındaki yıldızlardan biri değiliz. ABD bizim en iyi dostumuzdur ama her şeyden önce İsrail Devleti için en iyisini yapacağız." dedi.

 • ABD ve Almanya Gazze'deki durumu değerlendirdi
  16 Ara ABD ve Almanya Gazze'deki durumu değerlendirdi

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Alman mevkidaşı Annalena Baerbock ile telefon görüşmesi sırasında Gazze'deki durumu değerlendirdi. İkili, Gazze'deki insani yardım ihtiyacı ve çatışmaların önlenmesi konularında görüş alışverişinde bulundu. Ayrıca, Husilerin Kızıldeniz'deki gemilere düzenlediği saldırıların durdurulması için uluslararası çabaların artırılması gerektiği vurgulandı.

 • Çin, yurt dışındaki muhalif aktivistlerin yakalanması için para ödülü eleştirilerine tepki gösterdi
  15 Ara Çin, yurt dışındaki muhalif aktivistlerin yakalanması için para ödülü eleştirilerine tepki gösterdi

  Çin, Hong Kong'da Ulusal Güvenlik Yasası'nı ihlal ettikleri gerekçesiyle aranan yurt dışındaki muhalif aktivistlerin yakalanması için para ödülü konulmasına yönelik eleştirilere tepki gösterdi. Çin Dışişleri Bakanlığı, yakalama emirlerinin uluslararası hukuka uygun olduğunu savunarak, eleştirileri reddetti.

 • ABD, Türkiye'nin Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki rolünü memnuniyetle karşıladı
  15 Ara ABD, Türkiye'nin Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki rolünü memnuniyetle karşıladı

  ABD Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın Bakü ziyaretinin ardından Türkiye'nin Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki anlaşmazlığın çözümünde oynadığı verimli rolü memnuniyetle karşıladığını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Türkiye'nin barışın mümkün olduğu yönündeki ifadelerine katıldıklarını ve iki taraf arasında doğrudan görüşmeleri destekleyeceklerini belirtti.

 • İngiltere, İsrailli aşırılıkçı yerleşimcilere giriş yasağı getirdi
  14 Ara İngiltere, İsrailli aşırılıkçı yerleşimcilere giriş yasağı getirdi

  İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, İsrailli aşırılıkçı yerleşimcilerin Filistinlileri hedef alıp öldürdüklerini belirterek bu kişilerin İngiltere'ye girişini yasakladıklarını duyurdu. ABD'nin de aşırılık yanlısı yerleşimcilere vize yasağı getirdiği biliniyor.

 • ABD Dışişleri Bakanlığı İsrail'in Filistinlilere yönelik uygulamalarını eleştirdi
  14 Ara ABD Dışişleri Bakanlığı İsrail'in Filistinlilere yönelik uygulamalarını eleştirdi

  ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail askerlerinin Gazze'de ele geçirdiği Filistinlileri kıyafetsiz dolaştırmalarını eleştirdi ve bu tür uygulamaların bir daha yaşanmaması gerektiğini belirtti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İsrailli yetkililerle görüşüldüğünü ve tutukluların kıyafetlerinin derhal geri verileceğinin taahhüt edildiğini açıkladı. ABD Başkanı Biden ise İsrail'in kalıcı barış için değişmesi gerektiğini vurguladı.

 • ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Polonya Dışişleri Bakanı Sikorski'yi tebrik etti
  14 Ara ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Polonya Dışişleri Bakanı Sikorski'yi tebrik etti

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski'yi göreve atanmasından dolayı tebrik etti. Blinken, görüşmede iki ülke arasındaki ortaklığı ilerletme konusundaki kararlılığını ifade etti ve Polonya'nın Ukrayna'ya yardımlarını, savunma ve enerji işbirliğini memnuniyetle karşıladığını belirtti.

 • ABD Dışişleri Bakanlığı İsrail'in Filistinlilere yapılan muamelesini eleştirdi
  14 Ara ABD Dışişleri Bakanlığı İsrail'in Filistinlilere yapılan muamelesini eleştirdi

  ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail askerlerinin Gazze'de ele geçirdiği Filistinlileri kıyafetsiz dolaştırmalarını eleştirdi ve bu tür bir uygulamanın bir daha yaşanmaması gerektiğini belirtti. Ayrıca, İsrail'in BM'deki oylamalarda iyi bir performans sergilemediği ve dünyanın çatışmanın sona ermesini istediği ifade edildi.

 • ABD Dışişleri Bakanlığı, Ermeni ve Azerbaycanlı askeri tutukluların değişimini memnuniyetle karşıladı
  13 Ara ABD Dışişleri Bakanlığı, Ermeni ve Azerbaycanlı askeri tutukluların değişimini memnuniyetle karşıladı

  ABD Dışişleri Bakanlığı, Ermeni ve Azerbaycanlı askeri tutukluların değişimini memnuniyetle karşıladığını bildirdi. Bakanlık Sözcüsü Matthew Miller, tutuklu değişimiyle ilgili olarak Ermenistan ve Azerbaycan ile çalışmaya devam edeceklerini ve barışın mümkün olduğuna inandıklarını belirtti.

 • ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Irak'taki saldırıyı kınadı
  13 Ara ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Irak'taki saldırıyı kınadı

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Irak'ın başkenti Bağdat'taki ABD Büyükelçiliğine düzenlenen saldırıyı kınadı. Blinken, Irak Başbakanı ile görüşmede saldırıları ve soruşturma vaadini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

 • ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İsrail konusundaki duruşlarını sürdüreceklerini belirtti
  12 Ara ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İsrail konusundaki duruşlarını sürdüreceklerini belirtti

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Gazze'deki durum konusunda ABD'nin liderliklerini sürdüreceklerini belirtti. Miller, ABD'nin İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını desteklemediğini ancak çatışmalara insani ara verilmesini desteklediğini ifade etti. ABD'nin BMGK'de Gazze'de acil ateşkes talep eden karar tasarısını veto etmesiyle ilgili olarak Miller, ABD'nin İsrail'in, Filistin halkının ve bölge güvenliğinin çıkarını korumaya devam edeceğini söyledi.

 • İsrail Ordusu Beyaz Fosfor İçeren Duman Bombaları Bulunduğunu Açıkladı
  12 Ara İsrail Ordusu Beyaz Fosfor İçeren Duman Bombaları Bulunduğunu Açıkladı

  İsrail ordusu, envanterinde beyaz fosfor içeren duman bombaları bulunduğunu açıkladı. ABD ve BM gibi uluslararası kuruluşlar ise bu tür silahların kullanımından endişe duyduklarını belirtti.

 • ABD, İsrail'in Filistinlilere yönelik alıkoyma görüntülerini rahatsız edici buldu
  12 Ara ABD, İsrail'in Filistinlilere yönelik alıkoyma görüntülerini rahatsız edici buldu

  ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail ordusunun Gazze'de onlarca Filistinliyi yarı çıplak ve elleri kelepçeli şekilde alıkoyduğu görüntülerin rahatsız edici olduğunu belirtti. Dışişleri Bakanı Sözcüsü Matthew Miller, bu olayın uluslararası insancıl hukuka uygun olmadığını ve daha fazla bilgi beklediklerini söyledi. Ayrıca, İsrail'in beyaz fosfor bombası kullanmasıyla ilgili haberlerden de endişe duyduklarını ve bu olayı da araştırdıklarını ifade etti.

 • ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Katar Başbakanı ile Gazze saldırıları hakkında görüştü
  08 Ara ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Katar Başbakanı ile Gazze saldırıları hakkında görüştü

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile İsrail'in Gazze'ye saldırıları hakkında görüştü. Görüşmede, Hamas tarafından tutulan rehinelerin serbest bırakılması ve Gazze'deki çatışmalara insani ara verilmesi çabaları takdir edildi. Taraflar, çatışmanın yayılmasını önlemek ve sivillere insani yardımı sürdürmek için yakın koordinasyonu taahhüt etti.

 • Azerbaycan ve Ermenistan İlişkileri Normalleştirme Yönünde Hareket Ediyor
  08 Ara Azerbaycan ve Ermenistan İlişkileri Normalleştirme Yönünde Hareket Ediyor

  Azerbaycan ve Ermenistan, ilişkileri normalleştirme yönünde hareket edeceklerini ve Dağlık Karabağ'daki çatışmalar sırasında alınan esirleri takas edeceklerini açıkladı. İki komşu, tartışmalı bölge nedeniyle onlarca yıldır çatışmalı durumda. Perşembe gecesi yayınlanan ortak bildiride iki ülke, 'uzun zamandır beklenen barış' için 'tarihi bir şans' gördüklerini söyledi. Her iki ülke, yıl sonuna kadar bir barış anlaşması imzalamayı umduklarını söyledi.

 • ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: İsrail'in Gazze'deki hastane saldırısı trajik bir olay
  07 Ara ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: İsrail'in Gazze'deki hastane saldırısı trajik bir olay

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında zorla tahliye ettiği Nasr Çocuk Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde kalan bebek ve çocukların çürümüş bedenlerine ulaşılmasını 'trajik bir olay' olarak nitelendirdi. Miller, İsrail'e sivil kayıpları en aza indirmesi için çağrıda bulunduklarını belirtti.

 • İsrail, Gazze'ye yakıt girişini artırdı
  07 Ara İsrail, Gazze'ye yakıt girişini artırdı

  İsrail, ABD'nin baskısıyla Gazze Şeridi'ne insani çöküş ve salgın hastalıkların önlenmesi için abluka altındaki bölgeye giren yakıt miktarını artırdı.

 • İsrail, Gazze'de 'insani ara'nın bitmesinin ardından saldırılarını artırarak sürdürüyor
  06 Ara İsrail, Gazze'de "insani ara"nın bitmesinin ardından saldırılarını artırarak sürdürüyor

  İsrail ordusu, "insanı ara"nın sona ermesiyle Gazze Şeridi'ne yeniden başlattığı saldırılara şiddetini artırarak devam ediyor.

 • ABD, Rusya'nın serbest bırakma teklifini reddetti
  06 Ara ABD, Rusya'nın serbest bırakma teklifini reddetti

  ABD, tutuklu ABD vatandaşları Wall Street Journal (WSJ) muhabiri Evan Gerşkoviç ve eski deniz piyadesi Paul Whelan'ın serbest bırakılması için Rusya'ya yaptıkları anlaşma teklifinin reddedildiğini duyurdu. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, teklifin reddedildiğini açıkladı ve Rusya'nın tutuklu ABD vatandaşlarının serbest kalmasına yönelik çabaları engellemeyeceğini belirtti.

 • BM, ABD'nin Gazze'deki sivillere yönelik önerisini reddetti
  06 Ara BM, ABD'nin Gazze'deki sivillere yönelik önerisini reddetti

  BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Sözcüsü Stephane Dujarric, ABD'nin Gazze'deki sivillerin BM tarafından belirlenmiş güvenli yerlere sığınması gerektiği yönündeki önerisini çürüttü. Dujarric, Gazze'de BM tarafından belirlenmiş güvenli bölgelerin olmadığını ve BM bayrağı taşıyan sığınakların dahi güvenli olmadığını belirtti.

 • ABD Dışişleri Bakanlığı: İsrail'in Gazze'ye yardım girişi yeterli değil
  06 Ara ABD Dışişleri Bakanlığı: İsrail'in Gazze'ye yardım girişi yeterli değil

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İsrail'in Gazze'ye insani yardım girişi konusunda yeterli adımlar atmadığını belirtti. Miller, İsrail hükümetine bu konuda daha hızlı hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

 • ABD, İsrail işgali altındaki Batı Şeria'daki şiddetten sorumlu aşırılık yanlılarına vize yasağı getirdi
  06 Ara ABD, İsrail işgali altındaki Batı Şeria'daki şiddetten sorumlu aşırılık yanlılarına vize yasağı getirdi

  ABD, İsrail'in Batı Şeria'daki yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik saldırılarına yaptırım uygulamak için vize yasağı getirdiğini duyurdu. Ancak vize yasağı, şiddet uygulamakla suçlanan Filistinliler için de geçerli olacak. ABD Başkanı Joe Biden ve diğer üst düzey yetkililer, İsrail'in saldırıları durdurması çağrısında bulunmuştu. Karar, İsrail'in ABD Vize Muafiyet Programı'na kabul edilmesinden sadece bir ay sonra geldi.

 • ABD, Kuzey Kore'nin uzay programları iddialarına yanıt verdi
  05 Ara ABD, Kuzey Kore'nin uzay programları iddialarına yanıt verdi

  ABD yönetimi, Kuzey Kore'nin Washington yönetiminin uzay programlarına 'çifte standart' uyguladığı iddiasına, Güney Kore'nin Birleşmiş Milletler yaptırımlarının öznesi olmadığı şeklinde yanıt verdi.

 • ABD Dışişleri Bakanlığı, AA kameramanı için başsağlığı diledi
  04 Ara ABD Dışişleri Bakanlığı, AA kameramanı için başsağlığı diledi

  ABD Dışişleri Bakanlığı, Gazze'de İsrail'in hava saldırıları sırasında hayatını kaybeden AA kameramanı Muntasır es-Savvaf için başsağlığı dileğinde bulundu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, gazetecilerin ölümünü üzüntüyle karşıladıklarını belirtti ve İsrail'in sivil kayıpları en aza indirmesi gerektiğini vurguladı.

 • ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Kuveytli mevkidaşıyla İsrail ve Hamas arasındaki insani ara hakkında konuştu
  30 Kas ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Kuveytli mevkidaşıyla İsrail ve Hamas arasındaki insani ara hakkında konuştu

  ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Kuveytli mevkidaşı Şeyh Salem Abdullah Al-Jaber Al-Sabah ile İsrail ve Hamas arasında uygulanan 'insani ara' üzerine konuştu. Blinken, rehinelerin serbest bırakılması ve Gazze'deki insanlara insani yardım ulaştırılmasının artmasına olanak sağlayan duraklama hakkında fikir alışverişinde bulundu. Ayrıca Blinken, sürdürülebilir, müreffeh bir Filistin devletinin kurulması için Kuveyt ve bölgesel ortaklarıyla birlikte çalışma taahhüdünü yineledi.

 • ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Orta Doğu'ya üçüncü kez ziyaret edecek
  28 Kas ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Orta Doğu'ya üçüncü kez ziyaret edecek

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde Orta Doğu'ya yapacağı ziyaretler için Brüksel'e gitti. Blinken'in İsrail, Batı Şeria ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni ziyaret etmesi bekleniyor.

 • ABD İsrail'i Gazze'ye yönelik işgal harekatına uyardı
  22 Kas ABD İsrail'i Gazze'ye yönelik işgal harekatına uyardı

  ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Gazze'nin güneyine yönelik yeni bir işgal harekatına başlamaması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İsrail'in güneydeki askeri faaliyetlerinin durdurulması ve insani ihtiyaçların karşılanması için adımlar atılması gerektiğini belirtti. Ayrıca, Hamas'ın sivil hastaneleri canlı kalkan olarak kullanmaması ve İsrail'in Lübnanlı gazetecilere yönelik saldırılarına endişe duyulduğu ifade edildi. Hamas'la rehine anlaşmasının yakın olduğu ancak henüz sonuçlanmadığı da açıklandı.

 • Kuzey Kore, 9 günlük bir zaman diliminde askeri uydu fırlatmaya hazırlanıyor
  21 Kas Kuzey Kore, 9 günlük bir zaman diliminde askeri uydu fırlatmaya hazırlanıyor

  Kuzey Kore, yarından itibaren 9 günlük bir zaman diliminde askeri uydu fırlatmaya hazırlandığını açıkladı. Japonya Sahil Güvenliği, Pyongyang'ın bu konuda bilgilendirildiğini belirtti. Japonya Başbakanı, bu fırlatışın BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal edeceğini söyledi. Güney Kore ise Kuzey Kore'nin fırlatma hazırlığına yakından göz kulak olduğunu ifade etti. ABD ise Kuzey Kore-Rusya arasındaki askeri işbirliğine ilişkin endişelerini tekrarladı.

 • ABD Dışişleri Bakanlığı, Çin'in Orta Doğu'da yapıcı rol oynamasından memnun olacaklarını belirtti
  21 Kas ABD Dışişleri Bakanlığı, Çin'in Orta Doğu'da yapıcı rol oynamasından memnun olacaklarını belirtti

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Çin'in Orta Doğu'da yapıcı bir rol oynamasından memnun olacaklarını ancak bölgedeki ortaklarından ABD liderliğinin yerini hiçbir şeyin tutamayacağı şeklindeki yorumlarını da duyduklarını belirtti. Miller, Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi'nin Filistin, Suudi Arabistan, Endonezya, Mısır ve Ürdün dışişleri bakanları ile yaptığı toplantıya ilişkin açıklamalarda bulundu.

 • ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Gazze'ye daha çok yakıt girişi gerekiyor
  17 Kas ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Gazze'ye daha çok yakıt girişi gerekiyor

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Gazze'de daha çok yakıt girişine ihtiyaç duyulduğunu ve bunun sadece yardım tırları için değil hastaneler ve diğer insani hizmetler için de gerekli olduğunu söyledi. Miller, İsrail'in yakıtı savaşta silah olarak kullandığı fikrine katılmadığını belirtirken, İsrail hükümetine bu konuda baskı yaptıklarını ve hastanelerin havadan vurulmasını istemediklerini vurguladı.

 • ABD'de diplomatlar, Biden'ı İsrail'in Gazze saldırılarına dair yanlış bilgi yaymakla suçladı
  14 Kas ABD'de diplomatlar, Biden'ı İsrail'in Gazze saldırılarına dair yanlış bilgi yaymakla suçladı

  ABD Dışişleri Bakanlığı ve USAID'de çalışan 100 diplomat, İsrail'in Gazze'ye saldırılarına dair Başkan Joe Biden'ı 'yanlış bilgi yaymakla' suçladı. Diplomatlar, İsrail'in Gazze'de savaş suçları işlediğini belirterek, Biden'a İsrail'in eylemlerini daha fazla sorgulaması tavsiyesinde bulundu.

 • ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Batı Şeria'ya sürpriz ziyaret gerçekleştirdi
  05 Kas ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Batı Şeria'ya sürpriz ziyaret gerçekleştirdi

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Orta Doğu turu kapsamında sürpriz bir ziyaret gerçekleştirerek Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü. Blinken, görüşmede Gazze'ye insani yardım akışını ve Filistinlilerin yerinden edilemeyeceğini vurguladı. Ziyaret, protesto gösterilerine neden oldu.

 • ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Batı Şeria'ya sürpriz ziyaret gerçekleştirdi
  05 Kas ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Batı Şeria'ya sürpriz ziyaret gerçekleştirdi

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Orta Doğu turu kapsamında sürpriz bir ziyaret gerçekleştirerek Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü. Blinken, görüşmede Gazze'ye insani yardım akışını ve Filistinlilerin yerinden edilemeyeceğini vurguladı. Ziyaret, protesto gösterilerine neden oldu.

 • ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye'yi Ziyaret Edecek
  05 Kas ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Türkiye'yi Ziyaret Edecek

  Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 5-6 Kasım 2023 tarihlerinde Türkiye'yi ziyaret edecek. Ziyaret kapsamında Gazze'deki durum, bölgesel meseleler ve ikili ilişkiler hakkında görüş alışverişinde bulunulması planlanıyor.

 • Son Dakika: ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken pazartesi günü Türkiye'yi ziyaret edecek
  04 Kas Son Dakika: ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken pazartesi günü Türkiye'yi ziyaret edecek

  Son dakika: ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Miller, Bakan Blinken'ın Ankara'da temaslarda bulunmak üzere 6 Kasım Pazartesi günü Türkiye'ye geleceğini açıkladı.

 • ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Suudi Arabistan Savunma Bakanı ile görüştü
  02 Kas ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Suudi Arabistan Savunma Bakanı ile görüştü

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Suudi Arabistan Savunma Bakanı Halid bin Selman ile bir araya geldi. Görüşmede, Gazze'deki insani ihtiyaçların karşılanması, çatışmanın yayılmasının önlenmesi ve bölgesel istikrarın güçlendirilmesi gibi konular ele alındı. ABD-Suudi Arabistan stratejik ortaklığı da yeniden vurgulandı.

 • ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in saldırılarını kınamıyor
  02 Kas ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in saldırılarını kınamıyor

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İsrail'in Cibaliye Mülteci Kampı'nı bombalaması ve Gazze'deki sivil ölümleri konusunda gazetecilerin sorularını yanıtlamaktan kaçındı. Miller, İsrail'in saldırılarının savaş suçu olup olmadığına ilişkin bir değerlendirmelerinin olmadığını belirtti ve saldırıları kınamadıklarını açıklamadı.

 • ABD Başkanı Biden, yaralı Filistinlilere ve yabancı uyruklulara güvenli geçiş sağladıklarını belirtti
  01 Kas ABD Başkanı Biden, yaralı Filistinlilere ve yabancı uyruklulara güvenli geçiş sağladıklarını belirtti

  ABD Başkanı Joe Biden, yaralı Filistinliler ve yabancı uyrukluların Gazze'den Mısır'a gitmeleri için güvenli geçiş sağladıklarını açıkladı. Biden, Amerikan vatandaşlarının da güvenli bir şekilde çıkış yapmasını beklediklerini ve çalışmaların devam edeceğini vurguladı. Ayrıca, Dışişleri Bakanı Blinken'ın İsrail ve Ürdün'ü ziyaret edeceği ve insani yardım çalışmalarını tartışacağı belirtildi.

 • MULTİMEDYALI - Ukrayna'da sivil ölümlerine sert çıkan ABD'li yetkililer sivillere saldırılarında İsrail'e destek veriyor
  01 Kas MULTİMEDYALI - Ukrayna'da sivil ölümlerine sert çıkan ABD'li yetkililer sivillere saldırılarında İsrail'e destek veriyor

  ABD'li yetkililerin Rusya-Ukrayna Savaşı ile İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında hastanelerin, altyapının, sivillerin ve gazetecilerin hedef alınmasına karşı tutarsız duruşları dikkati çekiyor.

 • Fransız Yahudiler İsrail-Filistin çatışmasında ateşkes çağrısı yaptı
  31 Eki Fransız Yahudiler İsrail-Filistin çatışmasında ateşkes çağrısı yaptı

  Fransa'da 85 Yahudi entelektüel, İsrail-Filistin çatışmasında ateşkes çağrısı yaparak, İsrail'in Gazze'de uluslararası hukuku ihlal etmesini reddettiklerini belirtti. Bildiride, Gazze'nin ciddi bir insani krizle karşı karşıya olduğu vurgulanarak, İsrail'in kara saldırısının önlenmesi ve Gazze'deki ablukanın kaldırılması talep edildi. Fransız hükümeti ise İsrail'e yönelik koşulsuz desteği nedeniyle kınandı.

 • İsrail, son 24 saatte Gazze'de 300 yeri vurdu
  31 Eki İsrail, son 24 saatte Gazze'de 300 yeri vurdu

  İsrail ordusu, son 24 saatte abluka altındaki Gazze Şeridi'nde yaklaşık 300 yeri vurduğunu bildirdi. İsrail, uluslararası kamuoyundan gelen ateşkes çağrılarına rağmen Gazze'ye yönelik 7 Ekim'de başlattığı saldırıları, şiddetlendirerek artırmaya devam ediyor. İsrail ordusundan yapılan açıklamada, son 24 saatte Gazze genelinde yaklaşık 300 yerin vurulduğu belirtildi. Hedef alınan yerler arasında, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugaylarına ait tanksavar füzeleri ve roketlerin atıldığı noktalar gibi 'askeri noktaların' olduğu öne sürüldü. Açıklamada, bölgede bulunan kara güçlerinin Kassam Tugayları mensuplarıyla çatışmalara girdiği de kaydedildi.

 • Florida senatörünün ''Türkiye, NATO'dan çıkartılsın'' çağrısına ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt: Onlar değerli bir müttefik
  30 Eki Florida senatörünün ''Türkiye, NATO'dan çıkartılsın'' çağrısına ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt: Onlar değerli bir müttefik

  Florida eyaletinin Cumhuriyetçi Senatörü Rick Scott'ın, ''Türkiye NATO'dan çıkarılsın'' çağrısına ABD yönetiminden yanıt geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, fikir ayrılıklarına rağmen Türkiye'nin değerli bir NATO müttefiki olduğunu ifade etti.

 • ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Çinli mevkidaşı ile görüştü
  27 Eki ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Çinli mevkidaşı ile görüştü

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çinli mevkidaşı Wang Yi ile başkent Washington'da bir araya geldi. Görüşmede, farklılık alanlarının ele alınması ve işbirliği alanlarının araştırılması gibi konuların yanı sıra ikili, bölgesel ve küresel konular da konuşuldu. Blinken, ABD'nin müttefikleri ve ortaklarının çıkarlarını ve değerlerini savunmaya devam edeceğini vurguladı. Görüşmelerin bugün de devam edeceği bildirildi.

 • ABD Yönetimi İsrail'in Gazze'ye Yaptığı Saldırılarda Sivil Kayıpların Yaşandığını Bildirdi
  27 Eki ABD Yönetimi İsrail'in Gazze'ye Yaptığı Saldırılarda Sivil Kayıpların Yaşandığını Bildirdi

  ABD yönetimi, İsrail'in Gazze'ye yaptığı saldırılarda sivil kayıpların yaşandığını ve daha fazlasının beklendiğini açıkladı. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, İsrail ordusunun saldırılarıyla ilgili olarak sivil kayıpların olduğunu ve savaşın acımasız olduğunu belirtti. Kirby, Hamas'ı suçlayarak, İsrailli yetkililerle temas halinde olduklarını ve zarar gören sivillere yardımcı olmaya çalıştıklarını ifade etti. ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazze'deki sivil kayıp rakamlarına güvenmediğini söyleyen Kirby, Hamas'ın sağlık bakanlığının sadece Hamas taraftarı bir cepheden ibaret olduğunu belirtti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller da bağımsız bir kurum olmadığı için Gazze'deki ölü sayısının doğruluğunu teyit edemediklerini ve Hamas'a da güvenmediklerini ifade etti.

 • ABD, Gabon'daki darbe sonrası yardımları askıya aldı
  24 Eki ABD, Gabon'daki darbe sonrası yardımları askıya aldı

  ABD, Gabon'da 30 Ağustos'ta gerçekleşen darbe sonrası bu ülkeye olan yardımlarını durdurduğunu açıkladı. Açıklamada, insani yardım, sağlık ve eğitim yardımlarının devam ettiği belirtilirken, geçiş hükümetinin demokratik bir rejim kurması durumunda yardımların devam edeceği ifade edildi. Gabon'da darbenin ardından yapılan seçimlerin usulsüzlükler nedeniyle eleştirildiği ve ABD'nin Gabon halkının demokrasi, refah ve istikrarını desteklediği vurgulandı.

 • ABD, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç'in NATO'ya Katılım Protokolü'nü imzalamasından memnun
  23 Eki ABD, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç'in NATO'ya Katılım Protokolü'nü imzalamasından memnun

  NEW ABD Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İsveç'in NATO Katılım Protokolü'nü imzalayıp Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) göndermesini memnuniyetle karşıladığını belirtti.

 • ABD Savunma Bakanı, Güney Kore Savunma Bakanı ile telefon görüşmesi yaptı
  20 Eki ABD Savunma Bakanı, Güney Kore Savunma Bakanı ile telefon görüşmesi yaptı

  ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Güney Kore'nin yeni Savunma Bakanı Shin Won-sik ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, iki ülkenin işbirliği ve savunma konuları ele alındı. Savunma bakanları, Kuzey Kore'nin nükleer ve füze tehditlerine karşı işbirliğini genişletmenin önemini vurguladı. Ayrıca, güvenlik meselelerini görüşmek üzere sık sık iletişim kurma konusunda mutabık kaldılar. Bu görüşme, Güney Kore Savunma Bakanı Shin'in ABD'li mevkidaşı ile gerçekleştirdiği ilk görüşme oldu. ABD, Kuzey Kore'nin Rusya'ya silah gönderme durumunu yakından takip edecek.

 • ABD Dışişleri Bakanlığı İsrail'in Gazze operasyonlarını destekliyor
  20 Eki ABD Dışişleri Bakanlığı İsrail'in Gazze operasyonlarını destekliyor

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, İsrail'in Gazze'de uluslararası hukuka uygun operasyonlar yürütmesini beklediklerini ve İsrail'in kendini savunma hakkını desteklediklerini belirtti. Miller, ABD'nin İsrail'e koşulsuz askeri yardım politikasını yeniden gözden geçirmediğini ve askeri malzemelerin savaş suçlarına karışabileceğine dair endişelerinin olmadığını söyledi. ABD yönetiminin İsrail politikası nedeniyle istifa eden Josh Paul hakkındaki sorulara da yanıt veren Miller, farklı siyasi inançlara sahip olan Bakanlık çalışanlarının olduğunu ve bu farklılıkların politika yapımına yansıtıldığını belirtti.

 • ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail'e dönüyor
  15 Eki ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail'e dönüyor

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ürdün, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır ziyaretlerinin ardından İsrail'e geri döneceğini açıkladı. Blinken, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya gelmiş ve İsrail'e yardım etmek için yedek askerlerin seferber edildiğini belirtmişti.

 • ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Suudi Arabistan Veliaht Prensi ile Hamas-İsrail çatışmasını görüştü
  15 Eki ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Suudi Arabistan Veliaht Prensi ile Hamas-İsrail çatışmasını görüştü

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Hamas-İsrail çatışmalarının son bulması için Orta Doğu turu kapsamında Suudi Arabistan'a geldi. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüşen Blinken, çatışmanın son bulması ve uluslararası hukuka uyulması gerektiğini vurguladı. Görüşme oldukça yapıcı geçti ve taraflar sivillerin korunması ve bölgede istikrarın sağlanması konusunda anlaştılar.

 • ABD, İsrail'den tahliye için charter uçuşlar ayarlayacak
  13 Eki ABD, İsrail'den tahliye için charter uçuşlar ayarlayacak

  ABD Dışişleri Bakanlığı, İsrail'deki vatandaşlarının güvenli bir şekilde ülkeden ayrılması için charter uçuşlar düzenleyeceğini duyurdu. Uçuşlar, İsrail'deki ABD vatandaşları ve birinci dereceden akrabaları için yapılacak olup, gelecek günlerde uçuş alanları artırılacak. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, hava yolu şirketleri ve uluslararası ortaklarla işbirliği yaparak vatandaşlara daha fazla seçenek sunmayı hedefliyor. Vatandaşlar, Dışişleri Bakanlığı internet sitesinden form doldurarak yardım talebinde bulunabilecekler.

 • ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail-Filistin çatışmasının yayılmasını önlemek için bölge ülkelerini ziyaret edecek
  12 Eki ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail-Filistin çatışmasının yayılmasını önlemek için bölge ülkelerini ziyaret edecek

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail-Filistin çatışmasının yayılmasını önlemek amacıyla Ürdün, Katar, Suudi Arabistan, BAE ve Mısır'ı ziyaret edeceğini açıkladı. Blinken, bölgesel ortaklarla temaslarda bulunarak çatışmanın yayılmasını önlemeye, rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamaya ve sivillerin korunmasına yönelik mekanizmaları belirlemeye yardımcı olacak.

 • ABD, KKTC ile BMBG arasında yapılan mutabakatı memnuniyetle karşıladı
  12 Eki ABD, KKTC ile BMBG arasında yapılan mutabakatı memnuniyetle karşıladı

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile Birleşmiş Milletler Barış Gücü (BMBG) arasında Pile-Yiğitler yolunun yapımı konusunda varılan mutabakatı memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Miller, KKTC ve BM ekiplerinin gayretlerini takdir ettiklerini ve müzakerelerin sürdürülmesi için bir BM elçisinin atanmasını desteklemeye devam ettiklerini ifade etti.

 • ABD Dışişleri Bakanı Blinken İsrail'e Gidiyor
  11 Eki ABD Dışişleri Bakanı Blinken İsrail'e Gidiyor

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail'e gitmek üzere yola çıkacağını duyurdu. Blinken, İsrailli ortaklarla sahadaki durumu değerlendirmek ve terörist saldırılara karşı desteklerini sürdürme konusunu görüşmek amacıyla ziyaret gerçekleştirecek. Ziyaret, dayanışma ve destek mesajı taşıyor.

 • ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail'i ziyaret edecek
  10 Eki ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail'i ziyaret edecek

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalar devam ederken, İsrail'i ziyaret etmek üzere yola çıkacak. Blinken, İsrailli yetkililer ile sahadaki durumu değerlendirecek ve ABD'nin İsrail'e vereceği desteği belirlemek için görüşmeler yapacak.

 • ABD, Nijer'deki askeri darbe sonrası yardımları askıya aldı
  10 Eki ABD, Nijer'deki askeri darbe sonrası yardımları askıya aldı

  ABD, Nijer'de yapılan askeri darbe sonucunda Nijer hükümetine yapılan yardımların çoğunu askıya aldığını duyurdu. ABD Dışişleri Bakanlığı, Nijer'deki darbenin gerçekleştiğini belirterek, yardımların askıya alındığını açıkladı. Ancak gıda ve sağlık alanındaki insani yardımların devam edeceği bildirildi. ABD'nin Nijer hükümetine sağladığı dış yardım programları ve faaliyetleri de askıya alındı. Açıklamada, ABD'nin Nijer halkının yanında olduğu ve bölgedeki ülkelerle çalışmaya devam edeceği vurgulandı.

 • ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Nijer'deki darbeyi resmen ilan etme hazırlığında
  10 Eki ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Nijer'deki darbeyi resmen ilan etme hazırlığında

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Nijer'deki olayın 'darbe' olduğunu resmen ilan etme hazırlığında olduğunun yazılmasının ardından devrik lider Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum ile telefonda görüştü. Blinken, görüşmede demokrasinin önemini vurgulayarak, haksız yere gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep etti.

 • ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırılarını kınadı
  07 Eki ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırılarını kınadı

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Hamas'ın İsrail'e yönelik saldırılarını 'dehşet verici' olarak nitelendirdi. Ayrıca, İsrail hükümeti ve halkıyla dayanışma içinde olduklarını ve saldırılarda hayatını kaybeden İsrailliler için başsağlığı dileklerini iletti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İsrail'e yönelik saldırıları kınadıklarını ve İsrailli ortaklarıyla yakın temas halinde olacaklarını belirtti.

 • ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Meksika Devlet Başkanı Lopez Obrador ile görüştü
  06 Eki ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Meksika Devlet Başkanı Lopez Obrador ile görüştü

  Meksika'yı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador ile göç, uyuşturucu kaçakçılığı ve ekonomik işbirliği konularını ele aldı. Görüşme sonunda düzensiz göç ve fentanille mücadelede işbirliği konusunda mutabık kalındığı bilgisi paylaşıldı.

 • ABD, Çin'i Kuzey Kore'yi diplomasiye teşvik etmeye çağırıyor
  03 Eki ABD, Çin'i Kuzey Kore'yi diplomasiye teşvik etmeye çağırıyor

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Çin'in Kuzey Kore üzerindeki nüfuzunu kullanarak bu ülkeyi gerilimi azaltacak adımlar atmaya ve diplomasiye dönmeye teşvik etmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, Rusya ve Kuzey Kore arasındaki işbirliğinden duyulan endişe de dile getirildi.

 • ABD'li sözcüden, Ankara'daki terör saldırısı girişimiyle ilgili soruya yanıt: Türkiye'nin yanında durmaya devam edeceğiz
  03 Eki ABD'li sözcüden, Ankara'daki terör saldırısı girişimiyle ilgili soruya yanıt: Türkiye'nin yanında durmaya devam edeceğiz

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Türk muhabirin Ankara'da bakanlığa yönelik terör saldırısı girişimiyle ilgili sorusuna dikkat çeken bir yanıt verdi. Terör örgütü YPG'ye verdiği desteği bugüne kadar hiç gizlemeyen ABD'nin Bakanlık Sözcüsü Miller, ''PKK'ya karşı mücadelesinde Türkiye'nin ve Türk halkının yanında kararlılıkla duruyoruz ve durmaya devam edeceğiz'' dedi.

 • ABD, Türkiye'nin PKK'ya karşı mücadelesinde yanında durmaya devam edecek
  02 Eki ABD, Türkiye'nin PKK'ya karşı mücadelesinde yanında durmaya devam edecek

  ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin terör örgütü PKK'ya karşı mücadelesinde NATO müttefiki Türkiye ve Türk halkının yanında kararlılıkla durmaya devam edeceğini bildirdi. ABD'nin PKK'yı yabancı terör örgütü olarak tanıdığını vurgulayan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Türkiye'nin terör saldırısını kınayarak, Türkiye'nin Irak'ın egemenliğini destekleyecek ve saygı gösterecek şekilde Irak ile ortak terörle mücadele işbirliğini sürdürmeye çağırdı.

 • ABD, Karabağ'da uluslararası gözlem misyonu için müttefikleriyle çalışacak
  28 Eyl ABD, Karabağ'da uluslararası gözlem misyonu için müttefikleriyle çalışacak

  ABD, Karabağ'daki gelişmeler bağlamında bölgede görevlendirilebilecek bir uluslararası gözlem misyonu hakkındaki detaylar için müttefikler ve ortaklarıyla birlikte çalışacaklarını bildirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, Azerbaycan'da bulunan ABD yetkililerinin ateşkesin devam etmesi ve insani ihtiyaçların karşılanması yönündeki mesajlarını ilettiklerini belirtti. Miller, Azerbaycan'ın uluslararası bir gözlem misyonuna olumlu baktığını ve bu misyonun detaylarını müttefikleriyle birlikte belirleyeceklerini söyledi. Ayrıca Miller, müzakere ve diplomasinin önemine vurgu yaparak tarafların kalıcı bir barışa ulaşabilmesi için çalışacaklarını ifade etti.

 • ABD, İran'a diplomasiye alan açmak için nükleer programı konusunda adımlar atma çağrısında bulundu
  27 Eyl ABD, İran'a diplomasiye alan açmak için nükleer programı konusunda adımlar atma çağrısında bulundu

  ABD Dışişleri Bakanlığı, İran'ın nükleer programı konusunda gerilimi azaltıcı adımlar atmasını ve diplomasiye alan açmasını istedi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, İran'ın nükleer silaha sahip olmamasını sağlamanın en iyi yolunun diplomasi olduğunu vurguladı. ABD, İran'ın Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ile işbirliği yapmasını ve endişelere diplomasiyle yanıt vermesini bekliyor. 2015'te imzalanan nükleer anlaşmanın ABD'nin çekilmesiyle fiilen yürürlükten kalktığı hatırlatıldı.

Advertisement