Son dakika Rusya Federasyonu haberleri, Rusya Federasyonu son dakika, son dakika Rusya Federasyonu

Son Dakika Rusya Federasyonu Haberleri

 • Sudan Dışişleri Bakan Vekili: İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları 76 yıldır sürüyor
  15:49 Sudan Dışişleri Bakan Vekili: İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları 76 yıldır sürüyor

  Sudan Dışişleri Bakan Vekili Ali es-Sadık, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları ve sebep olduğu vahşetin 76 yılı aşkındır sürdüğünü belirtti. Sadık, İsrail'in Filistin halkına karşı sürekli olarak vahşet işlediğini ve dünyanın artık bu duruma dur demesi gerektiğini vurguladı. Ayrıca, Türkiye ile Sudan arasındaki ilişkilerin çok istikrarlı olduğunu ve iki ülkenin birlikte çalıştığını ifade etti.

 • Trakya Bölgesinde 2024 Ocak Ayında 288,9 Milyon Dolar İhracat ve 202,1 Milyon Dolar İthalat Gerçekleşti
  29 Şub Trakya Bölgesinde 2024 Ocak Ayında 288,9 Milyon Dolar İhracat ve 202,1 Milyon Dolar İthalat Gerçekleşti

  TÜİK'in 2024 yılı Ocak ayı verilerine göre Trakya bölgesinde 288,9 milyon dolar ihracat, 202,1 milyon dolar ithalat yapıldığı belirlendi. Edirne'de ihracat 8,4 milyon dolar, Tekirdağ'da 250,4 milyon dolar, Kırklareli'nde ise 30,1 milyon dolar olarak gerçekleşti. İthalat rakamlarına göre ise Edirne 9,1 milyon dolar, Tekirdağ 181,7 milyon dolar, Kırklareli 11,3 milyon dolar ithalat yapmıştır. En çok ihracat yapılan ülkeler Edirne için Bulgaristan, Kırklareli için Rusya Federasyonu, Tekirdağ için Çin olurken, en çok ithalat yapılan ülkeler Edirne için Bosna-Hersek, Kırklareli için Cibuti, Tekirdağ için Almanya olarak belirlendi.

 • Arnavutluk ve Ukrayna, Güneydoğu Avrupa Zirvesi'nde Ukrayna'ya Desteklerini Yineledi
  28 Şub Arnavutluk ve Ukrayna, Güneydoğu Avrupa Zirvesi'nde Ukrayna'ya Desteklerini Yineledi

  Arnavutluk'ta, Güneydoğu Avrupa ve Batı Balkan ülkelerinin liderlerinin katılımıyla düzenlenen Ukrayna-Güneydoğu Avrupa Zirvesi sona erdi.

 • Kayseri'nin 2024 Yılı İhracatı 4 Milyar Doların Üstüne Çıkacak
  28 Şub Kayseri'nin 2024 Yılı İhracatı 4 Milyar Doların Üstüne Çıkacak

  Kayseri OSB Başkanı Mehmet Yalçın, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2024 yılı Ocak ayı ihracat-ithalat rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulundu. Başkan Yalçın, "Kayseri'nin 2024 yılı ihracatını 4 milyar doların üstüne çıkaracak gücü, heyecanı ve alt yapısı var" dedi.

 • Bayburt'ta Ocak Ayında İhracat ve İthalat Rakamları
  28 Şub Bayburt'ta Ocak Ayında İhracat ve İthalat Rakamları

  Bayburt'ta Ocak ayında genel ticaret sistemine göre ihracat 77 bin dolar, ithalat 4 bin dolar olarak gerçekleşti. Türkiye genelinde ise Ocak ayında ihracat 19 milyar 991 milyon dolar, ithalat 26 milyar 218 milyon dolar olarak gerçekleşti. Enerji ürünleri ve altın hariç ihracat yüzde 3 artarken, ithalat yüzde 6,2 azaldı. Dış ticaret açığı yüzde 56,4 azalarak 6 milyar 227 milyon dolara geriledi. İmalat sanayinin toplam ihracattaki payı yüzde 93,0 oldu. Almanya en fazla ihracat yapılan ülke olurken, Rusya Federasyonu en fazla ithalat yapılan ülke oldu.

 • Erzincan'da Ocak Ayında İhracat ve İthalat Rakamları
  28 Şub Erzincan'da Ocak Ayında İhracat ve İthalat Rakamları

  Erzincan'da Ocak ayında genel ticaret sistemine göre ihracat 3 milyon 51 bin dolar, ithalat 463 bin dolar olarak gerçekleşti. Türkiye genelinde ise Ocak ayında ihracat 19 milyar 991 milyon dolar, ithalat 26 milyar 218 milyon dolar olarak gerçekleşti. Enerji ürünleri ve altın hariç ihracat yüzde 3 artarken, ithalat yüzde 6,2 azaldı. Dış ticaret açığı yüzde 56,4 azalarak 6 milyar 227 milyon dolara geriledi. İmalat sanayinin toplam ihracattaki payı yüzde 93,0 oldu. Almanya en fazla ihracat yapılan ülke olurken, Rusya Federasyonu en fazla ithalat yapılan ülke oldu.

 • Rusya Büyükelçiliği Ankara'da 'Bitmeyen Trajedinin 10. Yılı' etkinliği düzenledi
  24 Şub Rusya Büyükelçiliği Ankara'da 'Bitmeyen Trajedinin 10. Yılı' etkinliği düzenledi

  Rusya Büyükelçiliği, 2014 yılında Ukrayna'da meydana gelen olaylar nedeniyle 'Bitmeyen Trajedinin 10. Yılı' adlı etkinlik düzenledi. Etkinlikte fotoğraf sergisi, belgesel film gösterimi ve diğer etkinlikler gerçekleştirildi.

 • Rusya Büyükelçiliği Ukrayna trajedisinin 10. yılını anma etkinliği düzenledi
  24 Şub Rusya Büyükelçiliği Ukrayna trajedisinin 10. yılını anma etkinliği düzenledi

  Rusya Büyükelçiliği, 2014 yılında Ukrayna'da meydana gelen olaylar nedeniyle 'Bitmeyen Trajedinin 10. Yılı' adlı etkinlik düzenledi. Ankara'da gerçekleşen etkinliğe Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Erkhov, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Özel Yetkili Büyükelçisi Rodion Miroşnik ve davetliler katıldı. Etkinlikte fotoğraf sergisi, belgesel film gösterimi ve diğer etkinlikler yer aldı.

 • Marmaris'te Ukraynalılar, ülkelerindeki savaşa hayır çağrısı yaptı
  24 Şub Marmaris'te Ukraynalılar, ülkelerindeki savaşa hayır çağrısı yaptı

  Muğla'nın Marmaris ilçesinde yaşayan Ukraynalılar, ülkelerinde yaşanan savaş ile ilgili açıklama yaparak savaşa hayır çağrısı yaptı. Ukraynalılar, Marmaris'te toplanarak 'paraya insan canından daha fazla değer vermeyin, Rus ekonomisine destek vermeyin, Ukrayna'ya yardım edin' yazan pankartlar taşıdı. Ukraynalılar Derneği sözcüsü, Türkiye'nin Ukrayna'ya verdiği destek için teşekkür ederken, dünyayı Rus ayısını yenmek için birleşmeye çağırdı.

 • Tataristan Cumhuriyeti Reisi Rüstem Minnihanov, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'a 'Devlet Dostluk Nişanı' verdi
  21 Şub Tataristan Cumhuriyeti Reisi Rüstem Minnihanov, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'a 'Devlet Dostluk Nişanı' verdi

  Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti Reisi Rüstem Minnihanov, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov'a 'Devlet Dostluk Nişanı' takdim etti. Minnihanov, Caparov'u, Kazan'da düzenlenen 'Geleceğin Oyunları' 1. Uluslararası Spor Turnuvası'nın başarılı organizasyonundan dolayı tebrik etti.

 • Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Mahalli İdareler Genel Seçimleri hakkında konuştu
  21 Şub Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Mahalli İdareler Genel Seçimleri hakkında konuştu

  Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Nogay Türkleri Dernekleri temsilcilerini kabul ettiği bir görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak olan Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin partilerin veya adayların ikbal meselesinden daha fazlası olduğunu belirtti. Topçu, Türkiye'nin dünyadaki etkinliği ve sorumlulukları açısından büyük bir ülke olduğunu vurgulayarak, milletin siyasi istikrarı sayesinde ülkenin barış ve esenlik için güvenilir bir adres olduğunu ifade etti. Ayrıca, seçimlerin Türkiye'nin yüzyılı ile dünya arasındaki bağlantıyı sağlayacağı ve Türk asrını başlatacak siyasi kadroların yetki alacağı bir seçim olacağını söyledi.

 • Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Venezuela Devlet Başkanı Maduro ile görüştü
  21 Şub Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Venezuela Devlet Başkanı Maduro ile görüştü

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Latin Amerika turu kapsamında Küba'nın ardından Venezuela'yı ziyaret ederek Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile bir araya geldi. Görüşmede Venezuela ile Rusya arasındaki dostluk ve işbirliği güçlendirildi. Lavrov, ayrıca Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez ile de bir araya geldi. Lavrov, turunun son durağı olan Brezilya'ya geçmek üzere yarın Venezuela'dan ayrılacak.

 • Tataristan Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası Heyeti İzmir'de İş Görüşmeleri Gerçekleştirdi
  20 Şub Tataristan Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası Heyeti İzmir'de İş Görüşmeleri Gerçekleştirdi

  Tataristan Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odasından gelen 13 firma temsilcisi, İzmir'de 200'e yakın iş insanıyla ikili görüşme gerçekleştirdi. İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Tataristan ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin yükselen bir grafiğe sahip olduğunu, her iki tarafın da bu ilişkileri geliştirme ve çeşitlendirme konusunda kararlı olduğunu bildirdi.

 • Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası İzmir Ticaret Odası ile İş Görüşmeleri Yaptı
  20 Şub Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası İzmir Ticaret Odası ile İş Görüşmeleri Yaptı

  Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası heyeti, İzmir Ticaret Odası'na ziyarette bulunarak İzmirli firmalarla ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdi. Görüşmeler sonucunda 200'e yakın iş bağlantısı kuruldu. İki ülke arasındaki ticaret hacmi yükselen bir grafiğe sahip olup, Tataristan'ın stratejik konumu ve Kazan'ın Avrasya'nın kalbi konumunda olması ticaretin gelişmesine katkı sağlamaktadır.

 • 2024 Yılı Ocak Ayında Türkiye'de Konut Satışları Azaldı
  19 Şub 2024 Yılı Ocak Ayında Türkiye'de Konut Satışları Azaldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılan verilere göre, 2024 yılının Ocak ayında Türkiye genelinde konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 azalarak 80 bin 308 oldu. İstanbul, 13 bin 423 konut satışı ve yüzde 16,7 pay ile en yüksek satış rakamına sahip oldu. Yabancılara yapılan konut satışları ise yüzde 50,5 azalarak 2 bin 61 oldu. Erzincan'da da konut satışları azalarak 246'ya düştü.

 • Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu: Montrö Sözleşmesi'nin yerine getirilmesi önemli
  19 Şub Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu: Montrö Sözleşmesi'nin yerine getirilmesi önemli

  Rusya Federasyonu'nun İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov, Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin hükümlerinin yerine getirilmesinin bölgede sükunetin sağlanması açısından çok önemli olduğunu söyledi. Buravov, Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat 2022'de başlayan savaşın 2'nci ve 2013-2014 yıllarında yaşanan Maidan olaylarının 10'ncu yılı vesilesiyle basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

 • Hamsi gazından zehirlenen 3 balıkçı hayatını kaybetti
  18 Şub Hamsi gazından zehirlenen 3 balıkçı hayatını kaybetti

  Rusya Federasyonu'na bağlı Abhazya'da bulunan, Sarıyer-Rumeli Feneri'ne bağlı 'Eminoğulları 4' isimli balıkçı teknesindeki 3 mürettebat, ambardaki hamsi gazından zehirlenerek hayatını kaybetti. Ünye Limanı'ndan ayrılan tekne, Rusya'nın Soçi açıklarında hamsi avlamak için çalışırken mürettebat zehirlendi. 3 Türk balıkçı hayatını kaybederken, 3 balıkçı ise tedavi altına alındı. Olayla ilgili inceleme başlatıldı.

 • Hamsi gazından zehirlenen 3 Türk balıkçı hayatını kaybetti
  18 Şub Hamsi gazından zehirlenen 3 Türk balıkçı hayatını kaybetti

  Rusya Federasyonu'na bağlı Abhazya'da bulunan, Sarıyer-Rumeli Feneri'ne bağlı 'Eminoğulları 4' isimli balıkçı teknesindeki 3 Türk mürettebat, ambardaki hamsi gazından zehirlenerek hayatını kaybetti. Balıkçıların cenazeleri Ünye Lİmanı'na getirildi.

 • Uşak'ta Konut Satışları Azaldı
  16 Şub Uşak'ta Konut Satışları Azaldı

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayınladığı verilere göre, Uşak'ta geçen yıl Ocak ayında 384 konut satışı gerçekleşirken, bu yıl aynı ayda 37 adet azalarak 347'ye düştü. Türkiye genelinde ise konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17,8 azalarak 80 bin 308 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları ise yüzde 50,5 azalarak 2 bin 61 oldu.

 • Manisa'da Konut Satışları Azaldı
  16 Şub Manisa'da Konut Satışları Azaldı

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun yayınladığı verilere göre, Manisa'da geçen yıl Ocak ayında bin 492 konut satışı gerçekleşirken, bu yıl aynı ayda bu rakam 249 adet azalarak bin 243'e düştü. Türkiye genelinde ise konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 azalarak 80 bin 308 oldu. İstanbul, 13 bin 423 konut satışı ile en yüksek paya sahip oldu.

 • Konut satışları Ocak ayında geriledi
  16 Şub Konut satışları Ocak ayında geriledi

  Ocak ayında Türkiye genelinde konut satışları, geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 17.8 geriledi. İstanbul toplam satışlardan aldığı yüzde 16.7 payla ilk sırada yer aldı.

 • Türkiye'de Konut Satışları Ocak Ayında Azaldı
  16 Şub Türkiye'de Konut Satışları Ocak Ayında Azaldı

  Türkiye genelinde konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 azalarak 80 bin 308 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 747 konut satışı ile Antalya aldı. Antalya'yı sırasıyla 710 konut satışı ile İstanbul ve 211 konut satışı ile Mersin izledi.

 • Türkiye'de Konut Satışları Ocak Ayında Yüzde 17,8 Azaldı
  16 Şub Türkiye'de Konut Satışları Ocak Ayında Yüzde 17,8 Azaldı

  Türkiye genelinde konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 azalarak 80 bin 308 oldu. İstanbul, en yüksek konut satışına sahip olan il oldu. İpotekli konut satışları yüzde 63,5 azalış gösterdi. Diğer satış türleri sonucunda ise 74 bin 393 konut el değiştirdi. İlk el konut satışları yüzde 8,2 azalırken, ikinci el konut satışları yüzde 21,6 azaldı. Yabancılara yapılan konut satışları ise yüzde 50,5 azaldı.

 • Rusya'da Savaş Karşıtı Adayın Seçim Başvurusu Reddedildi
  08 Şub Rusya'da Savaş Karşıtı Adayın Seçim Başvurusu Reddedildi

  Rusya'da yapılacak devlet başkanlığı seçimleri için adaylığını koyan savaş karşıtı Boris Nadezhdin'in başvurusu, Merkez Seçim Komisyonu tarafından reddedildi. Komisyon, Nadezhdin'in topladığı 200 binden fazla imzadan 9 bin 147'sini geçersiz saydı. Nadezhdin ise karara itiraz edeceğini belirtti.

 • Rusya, Yakutistan'da Dünyanın İlk Kara Tabanlı Küçük Modüler Reaktörünü İşletecek
  06 Şub Rusya, Yakutistan'da Dünyanın İlk Kara Tabanlı Küçük Modüler Reaktörünü İşletecek

  Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom'un bir parçası olan Rosenergoatom Concern AŞ, Yakutistan'da inşa edilen dünyanın ilk kara tabanlı küçük modüler reaktörü (SMR) Yakutsk'un işletmeci kuruluşu statüsü kazandı. Rosatom ve Yakutistan hükümeti tarafından 2019'da imzalanan anlaşma ile Yakutistan'ın kuzeydeki ücra bölgeleri, güvenilir ve yüksek kaliteli bir enerji kaynağı elde edecek.

 • Moskova'da Nazım Hikmet'in doğumunun 122. yılı anma etkinliği düzenlendi
  04 Şub Moskova'da Nazım Hikmet'in doğumunun 122. yılı anma etkinliği düzenlendi

  Rusya'nın başkenti Moskova'da, şair Nazım Hikmet'in doğumunun 122. yılı dolayısıyla anma etkinliği düzenlendi. Etkinlikte, Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Tanju Bilgiç, Türkan Şoray ve çok sayıda Türk ve Rus vatandaşı yer aldı. Nazım Hikmet'in eserleri ve düşünceleri, dostluk ve kültürel etkileşime önemli katkılarda bulunan bir şair olarak değerlendirildi.

 • Uluslararası Adalet Divanı, Ukrayna'nın Rusya aleyhine açtığı soykırım davasını kısmen ele alacak
  02 Şub Uluslararası Adalet Divanı, Ukrayna'nın Rusya aleyhine açtığı soykırım davasını kısmen ele alacak

  Uluslararası Adalet Divanı, Rusya'nın Ukrayna'yı işgaline gerekçe olarak öne sürdüğü soykırım iddialarını araştırmaya karar verdi. Davada sadece, Rusya'nın Kiev yönetiminin Ukrayna'nın doğusunda Rusça konuşan halka yönelik soykırım işlediği iddiası araştırılacak. Mahkeme, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesiyle ilgili suçlamaların yetki alanına girmediğini belirtti.

 • 2023 Yılı İhracatı Önceki Yıla Göre Arttı
  01 Şub 2023 Yılı İhracatı Önceki Yıla Göre Arttı

  ATSO Başkanı Ali Bahar, 2023 yılı ihracatının bir önceki yıla oranla artışının önemli bir başarı olduğunu belirtti. Küresel tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklar ve finansmana erişim zorluklarına rağmen ihracatın artması, dış ticaret açığının da düşmesine neden oldu. İhracatın artmasıyla birlikte umut verici bir gelişme yaşandığı ifade edildi.

 • Trakya Bölgesinde 262,8 Milyon Dolar İhracat ve 231 Milyon Dolar İthalat Gerçekleşti
  01 Şub Trakya Bölgesinde 262,8 Milyon Dolar İhracat ve 231 Milyon Dolar İthalat Gerçekleşti

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Trakya Bölgesi'nde Aralık ayında toplamda 262,8 milyon dolar ihracat ve 231 milyon dolar ithalat gerçekleşti. Edirne'de en çok ihracat Bosna-Hersek'e, en çok ithalat ise Rusya Federasyonu'na yapıldı. Kırklareli'de en çok ihracat Venezuela'ya, en çok ithalat ise Rusya Federasyonu'na yapıldı. Tekirdağ'da ise en çok ihracat Almanya'ya, en çok ithalat ise Güney Kore'ye yapıldı.

 • Bayburt'ta Aralık Ayında İhracat ve İthalat Rakamları Açıklandı
  01 Şub Bayburt'ta Aralık Ayında İhracat ve İthalat Rakamları Açıklandı

  Bayburt'ta Aralık ayında genel ticaret sistemine göre ihracat 85 bin dolar, ithalat 78 bin dolar olarak gerçekleşti.

 • Erzincan'da Aralık Ayında İhracat ve İthalat Rakamları Açıklandı
  01 Şub Erzincan'da Aralık Ayında İhracat ve İthalat Rakamları Açıklandı

  Erzincan'da Aralık ayında genel ticaret sistemine göre ihracat 2 milyon 941 bin dolar, ithalat 1 milyon 998 bin dolar olarak gerçekleşti.

 • Ukrayna Dışişleri Bakanı: Uluslararası Adalet Divanı'nın Rusya aleyhine verdiği karar önemli
  31 Oca Ukrayna Dışişleri Bakanı: Uluslararası Adalet Divanı'nın Rusya aleyhine verdiği karar önemli

  Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Uluslararası Adalet Divanı'nda (UAD) Rusya aleyhine açılan davada verilen kararın önemli olduğunu belirtti. Kararla Rusya'nın uluslararası hukuku ihlal eden bir devlet olarak nitelendirildiği vurgulandı. Kuleba, kararın diğer davalara da etkili olacağını ifade etti. UAD'nin kararında, Ukrayna'nın taleplerinin çoğu reddedilirken Rusya'nın sözleşmelerin bazı maddelerini ihlal ettiği hükme bağlandı.

 • Uluslararası Adalet Divanı, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı açılan davada çoğu talebi reddetti
  31 Oca Uluslararası Adalet Divanı, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı açılan davada çoğu talebi reddetti

  Uluslararası Adalet Divanı (UAD), Ukrayna'nın doğusundaki ayrılıkçıları finanse ettiği ve Kırım'daki çok etnikli toplum yapısını bozarak uluslararası sözleşmeleri ihlal ettiği gerekçesiyle Rusya aleyhine açılan davada Ukrayna'nın taleplerinin çoğunu reddederken, Rusya'nın sözleşmelerin bazı maddelerini ihlal ettiğine hükmetti.

 • Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, 2023 Yılı Turizm Verileri Değerlendirme Toplantısı'nda Geçen Yılın Verilerini Açıkladı
  31 Oca Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, 2023 Yılı Turizm Verileri Değerlendirme Toplantısı'nda Geçen Yılın Verilerini Açıkladı

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, geçen yılın turizm verilerini değerlendirdi ve gelecek hedeflerini açıkladı. Ziyaretçi sayısının arttığı, ortalama kalış süresinin azaldığı ve turizm gelirlerinin rekor seviyelere ulaştığı belirtildi. Bakan Ersoy ayrıca, turizmde ürün ve destinasyon çeşitliliğinin arttığını ve sürdürülebilirlik turizm programının başarılı bir şekilde yürütüldüğünü ifade etti.

 • 2023 Turizmde Rekor Yılı: 56.7 Milyon Ziyaretçi ve 54.3 Milyar Dolar Gelir
  31 Oca 2023 Turizmde Rekor Yılı: 56.7 Milyon Ziyaretçi ve 54.3 Milyar Dolar Gelir

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2023 yılında Türkiye'nin turizm sektöründe rekor bir yıl geçirdiğini açıkladı. 56.7 milyon ziyaretçi ve 54.3 milyar dolar turizm geliri elde edildi. Ziyaretçi sayısının 2022'de pandemi öncesi rakamlara ulaştığını belirten Bakan Ersoy, önümüzdeki sene 60 milyon ziyaretçi hedeflendiğini söyledi. Ayrıca, kişi başı gecelik harcamaların arttığı ve ortalama kalış sürelerinin azaldığı da vurgulandı.

 • 2023 yılında turizm rekoru kırıldı
  31 Oca 2023 yılında turizm rekoru kırıldı

  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2023 yılında turizm gelirinin yüzde 17 artarak 54,3 milyar dolar olduğunu açıkladı. Ayrıca, 56,7 milyon ziyaretçi, 99 dolar kişi başı gecelik gelir ve ortalama 9,8 gece kalış süresiyle 2023, turizmde rekor yıl oldu. Bakan Ersoy, 2024 için 60 milyon ziyaretçi ve 60 milyar dolar gelir hedeflediklerini belirtti.

 • 2023 Aralık Ayında İhracat %0,4 Arttı, İthalat %11 Azaldı
  31 Oca 2023 Aralık Ayında İhracat %0,4 Arttı, İthalat %11 Azaldı

  TÜİK verilerine göre, 2023 Aralık ayında Türkiye'nin ihracatı yüzde 0,4 artarak 23 milyar dolar, ithalatı ise yüzde 11 azalarak 29 milyar 39 milyon dolar olarak gerçekleşti. Aynı dönemde dış ticaret açığı yüzde 37,8 azalarak 6 milyar 39 milyon dolara geriledi. Almanya en fazla ihracat yapılan ülke olurken, Rusya Federasyonu en fazla ithalat yapılan ülke oldu.

 • Kızıldeniz'deki saldırılar Türkiye'yi alternatif rota olarak ön plana çıkarıyor
  31 Oca Kızıldeniz'deki saldırılar Türkiye'yi alternatif rota olarak ön plana çıkarıyor

  Uluslararası yük taşımacılığında Avrupa ile Asya arasındaki en kısa rotayı sunan Kızıldeniz'deki saldırılar, Türkiye'yi ve Orta Koridor rotasını alternatif olarak değerlendirmeye yönlendiriyor. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Orta Koridor'un önemini vurgulayarak, bu rotanın cazip hale getirilmesi halinde ülkeye ekonomik kazanımlar sağlayacağını belirtti.

 • Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: NATO'ya karşı planlar oluşturuyoruz
  30 Oca Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: NATO'ya karşı planlar oluşturuyoruz

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, NATO ülkeleri ABD, İngiltere ve Fransa'ya ait tüm nükleer silahları, tek nükleer cephane olarak gördüklerini ve Rusya'nın güvenliğini sağlamak için planlar oluşturduklarını söyledi.

 • ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nuland: Türkiye'nin F-16 Filosunu Geliştirmesi Amerikan Güvenliği İçin Önemli
  30 Oca ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nuland: Türkiye'nin F-16 Filosunu Geliştirmesi Amerikan Güvenliği İçin Önemli

  ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Vekili Victoria Nuland, Türkiye'nin F-16 filosunu geliştirmesinin Amerikan güvenliği için önemli olduğunu belirtti. Nuland, Türkiye'nin F-35 jetlerine ulaşmasının ABD için bir öncelik olduğunu ifade etti. Ayrıca, S-400 meselesinin çözülmesi durumunda Türkiye'nin F-35 ailesini geri alabileceğini söyledi.

 • Trabzon'dan 44 ülkeye yapı ve inşaat malzemesi ihracatı
  26 Oca Trabzon'dan 44 ülkeye yapı ve inşaat malzemesi ihracatı

  Trabzon'dan geçen yıl Gürcistan, Rusya Federasyonu ve Almanya başta olmak üzere 44 ülkeye yapı ve inşaat malzemesi ihraç edildi. Kentten 2023'te 109 bin 500 ton yapı ve inşaat malzemesi ihraç edilerek 24 milyon 250 bin dolar gelir sağlandı. Yapı ve inşaat malzemesi ihracatı, 74 bin 938 ton karşılığı 21 milyon 733 bin 443 dolar kazanılan 2022'ye göre miktarda yüzde 46, değerde yüzde 12 arttı. Gürcistan, Rusya Federasyonu ve Almanya başta olmak üzere 44 ülkeye bu sektörde ihracat gerçekleştirildi.

 • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü
  23 Oca Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki Filistin konulu toplantı öncesinde New York'ta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi.

 • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüştü
  23 Oca Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüştü

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, BM Güvenlik Konseyi'ndeki Filistin konulu toplantı öncesinde New York'ta Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi.

 • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüştü
  23 Oca Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüştü

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, New York'ta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede iki ülke heyetleri de yer aldı.

 • Trabzon'dan Su Ürünleri İhracatı Yüzde 58 Arttı
  21 Oca Trabzon'dan Su Ürünleri İhracatı Yüzde 58 Arttı

  Trabzon'dan geçen yıl gerçekleştirilen su ürünleri ihracatı yüzde 58 artarak 120 milyon 153 bin dolara ulaştı. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, Trabzon'dan geçen yıl 21 ülkeye su ürünü ihraç edildiğini belirtti. Su ürünleri ihracatı önceki yıla oranla miktarda yüzde 90, değerde yüzde 58 artış gösterdi. Rusya Federasyonu, su ürünleri ihracatında başı çeken ülke oldu.

 • 2023 Yılında Türkiye'de 1 Milyon 225 Bin 926 Konut Satıldı
  19 Oca 2023 Yılında Türkiye'de 1 Milyon 225 Bin 926 Konut Satıldı

  Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, Türkiye genelinde 2023 yılında 1 milyon 225 bin 926 konut satıldığını açıkladı. İstanbul, 198 bin 739 konut satışı ve yüzde 16,2 pay ile en yüksek satış rakamına sahip oldu. Ankara ve İzmir ise sırasıyla 114 bin 432 ve 65 bin 465 konut satışı gerçekleştirdi. Konut satışlarının bir önceki yıla göre yüzde 17,5 azaldığı belirtilirken, depremin yaşandığı şehirlerdeki satışların düşüşünün etkili olduğu ifade edildi. Ayrıca, ipotekli satışların son 11 yılın en düşük seviyesinde olduğu ve yabancılara yapılan konut satışının payının düştüğü vurgulandı.

 • Eskişehir'de 2023 Aralık Ayında 1.996 Konut Satıldı
  19 Oca Eskişehir'de 2023 Aralık Ayında 1.996 Konut Satıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Eskişehir'de geçtiğimiz yılın aralık ayında bin 996 konut satıldı. Ülke genelinde ise 2023 Aralık ayında toplamda 1 milyon 225 bin 926 konut satışı gerçekleşti. Yabancı uyruklulara yapılan konut satışı ise 35 bin 5 olarak kaydedildi. Rusya Federasyonu vatandaşlarına ise 10 bin 560 konut satıldığı belirtildi.

 • Türkiye genelinde konut satışları Aralık ayında yüzde 17,5 azaldı
  19 Oca Türkiye genelinde konut satışları Aralık ayında yüzde 17,5 azaldı

  Türkiye genelinde konut satışları Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,5 azalarak 1 milyon 225 bin 926 olurken Bayburt'ta 2023 Aralık ayında 135 konut satıldı.

 • Türkiye genelinde konut satışları Aralık ayında yüzde 17,5 azaldı
  19 Oca Türkiye genelinde konut satışları Aralık ayında yüzde 17,5 azaldı

  Türkiye genelinde konut satışları Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,5 azalarak 1 milyon 225 bin 926 olurken Erzincan'da 2023 Aralık ayında 528 konut satıldı.

 • Türkiye genelinde 2023 yılında 1 milyon 225 bin 926 konut satıldı
  19 Oca Türkiye genelinde 2023 yılında 1 milyon 225 bin 926 konut satıldı

  Türkiye genelinde 2023 yılında bir önceki yıla göre konut satışları yüzde 17,5 azalarak 1 milyon 225 bin 926 olarak gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışları ise yüzde 48,1 azalarak 35 bin 5 oldu. İstanbul, konut satışlarında en yüksek paya sahip olan il oldu.

 • Rus Oyun Yazarı Aleksei Arbuzov'un klasiği 'Söz Veriyorum' İstanbul'da prömiyerini yaptı
  19 Oca Rus Oyun Yazarı Aleksei Arbuzov'un klasiği 'Söz Veriyorum' İstanbul'da prömiyerini yaptı

  2'nci Dünya Savaşı sırasında kuşatma altındaki bir şehirde yaşanan umutsuzluk ve yıkım sürecinde üç arkadaşın hayat mücadelesini ve yaşadıkları aşkı konu alan tiyatro oyunu 'Söz Veriyorum' prömiyerini yaptı.

 • Tiyatro Keyfi'nin Yeni Oyunu 'Söz Veriyorum' Seyirciyle Buluştu
  19 Oca Tiyatro Keyfi'nin Yeni Oyunu 'Söz Veriyorum' Seyirciyle Buluştu

  Tiyatro Keyfi'nin yeni oyunu, Rus yazar Alexie Arbuzov'un klasikleşmiş metni 'Söz Veriyorum', Gayrettepe Kats Sahne'de seyirci karşısına çıktı. Kemal Başar'ın yönettiği oyunda, Savaş Alp Başar, Zelal Barlas ve Efe Can Karakaya rol alıyor. Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Buravov, oyuna ilgi göstererek, Türk seyircilerinin de ilgisini çekeceğini düşündüğünü belirtti. Tiyatro Keyfi Genel Sanat Yönetmeni Kemal Başar ise sanatın kültürler arasında köprü kurucu bir misyonu olduğunu vurgulayarak, topluluk olarak dünyayı bir sahne olarak kabul ettiklerini söyledi.

 • Türkiye'nin ihracatında en fazla artış Birleşik Arap Emirlikleri'nde
  16 Oca Türkiye'nin ihracatında en fazla artış Birleşik Arap Emirlikleri'nde

  Türkiye'nin geçen yıl ihracatının değer bazında en fazla arttığı ülke 2 milyar 269 milyon dolarlık yükselişle Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) oldu. Türkiye ve BAE arasında başlatılan yoğun diplomasi trafiği ticari ilişkileri de olumlu etkiledi. BAE'ye en fazla ihracatı mücevher sektörü gerçekleştirdi. İstanbul'dan BAE'ye ihracat 4 milyar dolara ulaştı.

 • Bolu'da 10 Milyon TL Değerinde Altın Ele Geçirildi
  15 Oca Bolu'da 10 Milyon TL Değerinde Altın Ele Geçirildi

  Bolu'da polis ekipleri tarafından durdurulan bir otomobilde yapılan aramada, piyasa değeri 10 milyon TL olan Rusya lisanslı 5 kilo altın ele geçirildi. Olayla ilgili 2 kişi gözaltına alındı.

 • Yasa dışı yollarla ülkeye getirilen 5 kilogram külçe altın ele geçirildi
  15 Oca Yasa dışı yollarla ülkeye getirilen 5 kilogram külçe altın ele geçirildi

  Bolu'da polis ekipleri tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, piyasa değeri yaklaşık 10 milyon TL olan Rusya Federasyonu lisanslı 5 kilogram külçe altın ile 165 bin TL değerinde 2 gümrük kaçağı cep telefonu ele geçirildi. Olayla ilgili olarak gözaltına alınan şahıslar adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 • Bolu'da düzenlenen operasyonda 5 kilogram altına el konuldu
  15 Oca Bolu'da düzenlenen operasyonda 5 kilogram altına el konuldu

  Bolu'da gerçekleştirilen kaçakçılık operasyonunda, yurt dışı menşeli 5 kilogram altın ele geçirildi. İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda, Rusya Federasyonu Lisanslı birer kilogramlık külçeler halinde toplam 5 kilogram altın bulundu. Olayla ilgili olarak O.H. (43) ve T.M. (46) gözaltına alındı ve işlemleri devam ediyor.

 • Bolu'da 10 Milyon TL Değerinde Altın ve 165 Bin TL Değerinde Kaçak Cep Telefonu Ele Geçirildi
  15 Oca Bolu'da 10 Milyon TL Değerinde Altın ve 165 Bin TL Değerinde Kaçak Cep Telefonu Ele Geçirildi

  Bolu Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, piyasa değeri yaklaşık 10 milyon TL olan Rusya Federasyonu lisanslı 5 kilo külçe altın ile 165 bin TL değerinde 2 gümrük kaçağı cep telefonu ele geçirildi. Gözaltına alınan şahıslar adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

 • Ticaret Bakanlığı, İhracatta Hedef Ülkeler Listesini Güncelledi
  14 Oca Ticaret Bakanlığı, İhracatta Hedef Ülkeler Listesini Güncelledi

  Ticaret Bakanlığı, her yıl hazırladığı İhracatta Hedef Ülkeler Listesi'ni güncelledi. 2024 yılında firmaların yönlendirilebileceği hedef pazarlar listesinden İsrail ve Irak'ın çıkarıldığı görüldü. Listeye ise 9 yeni ülke eklendi.

 • Tarım Sektörü Tüm Zamanların En Yüksek İhracatına İmza Attı
  13 Oca Tarım Sektörü Tüm Zamanların En Yüksek İhracatına İmza Attı

  Tarım sektörü, geçen yıl 35 milyar doları aşan dış satımla tüm zamanların en yüksek ihracatına imza attı. Jeopolitik riskler, arza yönelik endişelerin hakim olması, kuraklık ve küresel çapta gıdaya erişime dair sıkıntıların devam ettiği bir ortamda Türkiye'nin tarım ürünlerine talep artışı sürdü. Üretim ve ihracata öncelik veren ekonomi politikaları da Türkiye'nin tarım ihracatına katkıda bulundu.

 • Sanayi Sektörü 2023'te Tüm Zamanların En Yüksek İhracatına İmza Attı
  12 Oca Sanayi Sektörü 2023'te Tüm Zamanların En Yüksek İhracatına İmza Attı

  Sanayi bünyesindeki 7 sektör, 2023'te tüm zamanların en yüksek ihracatına imza attı.

 • ABD'li boksör Kevin Johnson'a Rusya'dan vatandaşlık
  11 Oca ABD'li boksör Kevin Johnson'a Rusya'dan vatandaşlık

  Geçtiğimiz sene Rus boksör Vyacheslav Datsik'i mağlup ettikten sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e seslenerek Rusya vatandaşı olmak istediğini söyleyen ABD'li boksör Kevin Johnson'a Rusya vatandaşlığı verildi. Putin'in imzaladığı kararname ile Rusya vatandaşı olan Johnson, yeni kimlik ve pasaportunu teslim aldı.

 • MSB: Son bir haftada 45 terörist etkisiz hale getirildi
  11 Oca MSB: Son bir haftada 45 terörist etkisiz hale getirildi

  Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, Irak ve Suriye'nin kuzeyi dahil son bir haftada 45 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Aktürk, ayrıca operasyonların devam edeceğini vurguladı.

 • Milli Savunma Bakanlığı: İngiltere'nin Ukrayna'ya sattığı mayın avlama gemileri, savaş bitmeden Karadeniz'e giremez
  11 Oca Milli Savunma Bakanlığı: İngiltere'nin Ukrayna'ya sattığı mayın avlama gemileri, savaş bitmeden Karadeniz'e giremez

  Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Türkiye, Romanya ve Bulgaristan arasındaki Üçlü Girişim'e yeni üyelerin de katılacağı ve Montrö'nün tehlikeye düşebileceğine dair iddialara cevap verdi. Bakanlık kaynakları, İstanbul'da imzalanan mutabakat ile ilgili, 'MCM Blacksea (Karadeniz Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu) Türkiye'nin öncülüğünde Romanya ve Bulgaristan Deniz Kuvvetleri'nin katılımı ile kıyıdaş ülkelerin kurduğu bir mayın temizleme grubudur. Bu organizasyon Karadeniz sahildar ülkelerinin organizasyonudur. İmzalanan mutabakata göre organizasyon yapısı içerisinde üç ülkenin Deniz Kuvvetleri Komutanlarından oluşan bir komite yılda iki defa toplanacaktır. Bu komite görev grubunun faaliyetleri ve uygun şartlar oluştuğunda savaşın bitmesini müteakip katılacak ülkelerin belirlenmesi ve kabul edilmesi konularında oy birliği ile karar alacaktır. Kıyıdaş olmayan müttefiklerimizin bu organizasyona katkı beklentileri değerlidir ancak oluşturulan bu inisiyatif sadece üç kıyıdaş müttefik ülke gemilerine açık olacaktır. Karadeniz'e kıyıdaş diğer ülkelerin mutabık kalınan ve belli alanlardaki katkıları zaman içinde ve şartlar oluştuğunda yine üç ülkenin oybirliği ile gerçekleşebilir. Montrö Anlaşması kurallarının uygulatılması titizlikle sağlanmaktadır. Karadeniz'de istikrarın teminatı Montrö Sözleşmesi'dir. İngiltere'nin Ukrayna'ya sattığı mayın avlama gemileri, savaş bitmeden Karadeniz'e giremez. İngiltere'ye bu durum daha önce bildirildi ve kendilerinin de bu konuda şu an için bir talebi yoktur. MCM Blacksea kapsamında her ülkeden birer mayın avlama gemisi ve bir komuta kontrol gemisi olmak üzere toplam 4 gemi Karadeniz'de görev yapacaktır' ifadelerini kullandı.

 • MSB: Son bir haftada 45 terörist etkisiz hale getirildi
  11 Oca MSB: Son bir haftada 45 terörist etkisiz hale getirildi

  Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, Irak ve Suriye'nin kuzeyi dahil son bir haftada 45 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Aktürk, ayrıca operasyonların devam edeceğini vurguladı.

 • Erzurum'dan 2023 Aralık ayında 14, 2023 Ocak-Aralık ayları kapsamında ise 48 ülkeye ihracat gerçekleştirildi
  11 Oca Erzurum'dan 2023 Aralık ayında 14, 2023 Ocak-Aralık ayları kapsamında ise 48 ülkeye ihracat gerçekleştirildi

  Erzurum'dan 2023 Aralık ayında 14, 2023 Ocak-Aralık ayları kapsamında ise 48 ülkeye ihracat gerçekleştirildi.

 • MİT Başkanı Kalın: Hegemonik güçler uluslararası sistemi tahrip ediyor
  10 Oca MİT Başkanı Kalın: Hegemonik güçler uluslararası sistemi tahrip ediyor

  MİT Başkanı Kalın, Milli İstihbarat Teşkilatının 97. Kuruluş Yıl Dönümü Etkinlikleri'nde konuştu.

 • Sırbistan Cumhurbaşkanı: Tüm dünya silahlanıyor, biz de geride kalmayacağız
  10 Oca Sırbistan Cumhurbaşkanı: Tüm dünya silahlanıyor, biz de geride kalmayacağız

  Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Sırbistan'ın silahlanması konusunda geride kalmayacaklarını ve Rusya ile olan ilişkilerini değerlendirdi. Vucic, diğer ülkelerin silahlanmasını takip ettiklerini ve Sırbistan'ın da aynı şekilde hareket edeceğini belirtti. Ayrıca, Sırbistan'ın bağımsız ve egemen bir ülke olduğunu vurguladı ve Rusya ile gelecekte daha güçlü ilişkiler kuracaklarına inandığını ifade etti.

 • MİT Başkanı Kalın: Küresel sorunların temelinde ben-merkezci güç politikaları yatıyor
  10 Oca MİT Başkanı Kalın: Küresel sorunların temelinde ben-merkezci güç politikaları yatıyor

  MİT Başkanı İbrahim Kalın, küresel sorunların temelinde ben-merkezci ve tek taraflı güç politikalarının yattığını belirterek, hegemonik güçlerin uluslararası sistemin güvenilirliğini tahrip ettiğini söyledi. Kalın ayrıca, Türkiye'nin egemenlik ve bağımsızlığını korumak için caydırıcılığın önemine vurgu yaptı. Yapay zeka ve savunma sanayi alanlarındaki gelişmelerin de konuşulduğu etkinlikte, Milli İstihbarat Akademisi'nin açılışı da duyuruldu.

 • Havza'da Sağlık Turizmi Potansiyeli İçin Toplantı Düzenlendi
  10 Oca Havza'da Sağlık Turizmi Potansiyeli İçin Toplantı Düzenlendi

  Samsun Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kaplıcalarıyla ünlü Havza ilçesinde sağlık turizminin potansiyelinin tespiti amacı ile toplantı düzenlendi. Toplantıda kaplıca suyunun tahlil raporu ve özellikleri, yaşlı turizminin geliştirilmesi, çalıştay gerçekleştirilmesi, tedavi paketlerinin hazırlanması ve tanıtılması gibi konular ele alındı.

 • Antalya, Yabancıların Yaşamak İçin Tercih Ettiği Kent Haline Geldi
  06 Oca Antalya, Yabancıların Yaşamak İçin Tercih Ettiği Kent Haline Geldi

  Antalya, her yıl milyonlarca turistin tatil yaptığı bir şehir olmasının yanı sıra son zamanlarda yabancıların yaşamak için tercih ettiği bir kent haline geldi. Geçen yıl 791 yabancı ortaklı şirketin faaliyete başladığı Antalya'da, 62 bin şirketten 6 bin 158'i yabancılara ait. Pandemi ve Ukrayna-Rusya savaşı sonrası kentteki yabancı sayısı hızla arttı. Antalya'da ikamet izni ile yaşayan yabancı sayısı 116 bin 889'a ulaştı. Ayrıca, geçen yıl aralık ayına kadar 12 bin 93 yabancı Antalya'da konut satın aldı. Antalya'da kurulan şirketlerin yüzde 11'i yabancı şirketlerden oluşuyor. Rusya kaynaklı şirketler ise en fazla kurulan yabancı şirketler arasında yer alıyor.

 • Doğu Karadeniz'den 2023'te 1.4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi
  04 Oca Doğu Karadeniz'den 2023'te 1.4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi

  Trabzon, Rize, Artvin ve Gümüşhane'den 2023 yılında toplamda 1 milyar 375 milyon 192 bin dolarlık ihracat yapıldı. Bu ihracatın büyük bir kısmını fındık sektörü oluştururken, yaş meyve sebze, su ürünleri ve hayvancılık mamulleri, maden ve metaller, kimyevi maddeler ve mamulleri gibi sektörler de önemli paya sahiptir. Doğu Karadeniz'den 140 ülkeye ihracat gerçekleştirilirken, Rusya Federasyonu, İtalya, Gürcistan, Almanya ve Çin Halk Cumhuriyeti en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında yer almaktadır. Ayrıca Fas, İran, Finlandiya, Moğolistan ve Özbekistan gibi ülkelere ihracatta önemli artışlar yaşanmıştır.

 • İnterpol tarafından aranan 18 şahıs Antalya'da yakalandı
  03 Oca İnterpol tarafından aranan 18 şahıs Antalya'da yakalandı

  Antalya'da çok sayıda suçtan araması bulunan uluslararası düzeyde aranan 18 şahıs, İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalandı. Yakalanan şahısların, İl Göç Müdürlüğüne teslim edileceği belirtildi.

 • Antalya'da Uluslararası Düzeyde Aranan 18 Şahıs Yakalandı
  03 Oca Antalya'da Uluslararası Düzeyde Aranan 18 Şahıs Yakalandı

  Antalya'da çok sayıda suçtan aranması bulunan ve uluslararası düzeyde aranan 18 şahıs, İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yakalandı. Yakalanan şahısların Interpol tarafından arandığı ve işlemlerin ardından İl Göç Müdürlüğüne teslim edileceği belirtildi.

 • Rusya, Ukrayna'nın Belgorod bölgesine düzenlenen saldırıyı engelledi
  03 Oca Rusya, Ukrayna'nın Belgorod bölgesine düzenlenen saldırıyı engelledi

  Rusya Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın Belgorod bölgesine yönelik saldırının engellendiğini duyurdu. 12 roket havada imha edildi. Belgorod Valisi, bölgede yaşayanlara patlamamış mühimmat parçaları ve diğer tehlikeli nesneler konusunda uyarıda bulundu. Birkaç gün önceki saldırıda 24 kişi hayatını kaybetmiş, 100'den fazla kişi yaralanmıştı.

 • İşsizlik Oranı Son 11 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi
  02 Oca İşsizlik Oranı Son 11 Yılın En Düşük Seviyesine Geriledi

  Ekim ayında işsizlik oranı yüzde 8,5 olarak gerçekleşerek son 11 yılın en düşük seviyesine indi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin büyüme performansını ve enflasyonla mücadeleyi değerlendirerek, 2024 yılında daha büyük başarılara imza atacaklarını belirtti. İhracat rakamlarında da artış yaşandığı ve yeni destek paketleri hazırlandığı ifade edildi.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: '(255,8 milyar dolar ihracat) Bu rakamla Orta Vadeli Program'daki 255 milyar dolarlık ihracat hedefimizi de aştık'
  02 Oca Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(255,8 milyar dolar ihracat) Bu rakamla Orta Vadeli Program'daki 255 milyar dolarlık ihracat hedefimizi de aştık"

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: "(255,8 milyar dolar ihracat) Bu rakamla Orta Vadeli Program'daki 255 milyar dolarlık ihracat hedefimizi de aştık"

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Türkiye'nin çıkarlarına yönelik açık bir sabotaj girişimi vardır.
  02 Oca Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Türkiye'nin çıkarlarına yönelik açık bir sabotaj girişimi vardır.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Türkiye'nin çıkarlarına yönelik açık bir sabotaj girişimi vardır.

 • Alaşehir'den 2023 yılında 80 ülkeye 230 bin ton tarımsal ürün ihracatı yapıldı
  02 Oca Alaşehir'den 2023 yılında 80 ülkeye 230 bin ton tarımsal ürün ihracatı yapıldı

  Manisa'nın denizi ve limanı olmayan Alaşehir Gümrüğü'nden 2023 yılında 155 farklı kalemde 125 bini yaş olmak üzere toplam 230 bin ton tarımsal ürün 80 ülkeye ihraç edildi. Rekolte düşüklüğüne rağmen yapılan ihracatla ülkeye 500 milyon dolar döviz girdisi kazandırıldığını aktaran Alaşehir Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Soygür hedeflerinin 2024 yılında bu rakamları daha da yukarılara çekmek olduğunu söyledi.

 • Trakya'da Kasım Ayında 287,8 Milyon Dolar İhracat, 237,9 Milyon Dolar İthalat Yapıldı
  01 Oca Trakya'da Kasım Ayında 287,8 Milyon Dolar İhracat, 237,9 Milyon Dolar İthalat Yapıldı

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Trakya'da 2023 yılı Kasım ayında toplamda 287,8 milyon dolar ihracat gerçekleşti. Edirne'de ihracat 8,7 milyon dolar, Tekirdağ'da 253,4 milyon dolar, Kırklareli'nde ise 25,7 milyon dolar olarak kaydedildi. Aynı dönemde Trakya'da toplamda 237,9 milyon dolar ithalat yapıldı. Edirne'de ithalat 6,1 milyon dolar, Tekirdağ'da 218,8 milyon dolar, Kırklareli'nde ise 13,0 milyon dolar olarak gerçekleşti. Kasım ayında Trakya'da en çok ihracat Bulgaristan'a, en çok ithalat ise Rusya Federasyonu'na yapıldı. Kırklareli'de en çok ihracat Angola'ya, en çok ithalat ise Rusya Federasyonu'na gerçekleşti. Tekirdağ'da ise en çok ihracat Almanya'ya, en çok ithalat ise Çin'e yapıldı.

 • Erzurum'dan 79.6 milyon dolarlık dış ticaret
  31 Ara Erzurum'dan 79.6 milyon dolarlık dış ticaret

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerini paylaştı.

Advertisement