Adam Adama 14 Vekil Markajı - Son Dakika
Güncel

Adam Adama 14 Vekil Markajı

Adam Adama 14 Vekil Markajı

AKP, Yarın Yapılacak Cumhurbaşkanlığı İlk Tur Seçimi Öncesi 14 Eksik Oyu Bulup 367'ye Ulaşabilmek İçin Sıkı Markaja Başladı. TBMM Başkanı Bülent Arınç da Bizzat Telefonla İkna Trafiğini Yürütüyor.

26.04.2007 02:15
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

AKP, yarın yapılacak cumhurbaşkanlığı ilk tur seçimi öncesi 14 eksik oyu bulup 367’ye ulaşabilmek için sıkı markaja başladı. TBMM Başkanı Bülent Arınç da bizzat telefonla ikna trafiğini yürütüyor. 9 bağımsız adaydan 4’ü açık destek verirken, 3 bağımsız adayın oturuma katılmayacağı belirtiliyor.

CHP’nin cumhurbaşkanlığı oylamasını Anayasa Mahkemesi’ne götürmesini engellemek isteyen cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül ve AKP kurmayları, eksik olan 14 oyu bulup, 367’ye ulaşabilmek için adam adama markaja başladı.

Meclis kulislerinde yarın yapılacak ilk tur oylamaya yönelik hesaplara başlandı. AKP kurmayları amaçlarının sadece katılanların sayısının 367’ye ulaşması değil, 367 oyu bularak Gül’ü ilk turda seçtirmek olduğunu ifade ediyorlar.

AKP yönetimi milletvekillerine, "Yakın olduğunuz muhalefet milletvekillerini iknaya çalışın" talimatı verdi. AKP’liler, seçim bölgelerindeki bağımsızlar ve dostlukları olanlarla teke tek görüşüyorlar. AKP’li Alim Tunç da ilk turda salonda 367’yi bulma sorunları olmadığını savunarak, "Artık top sekmez, adam geçmez. Bu iş tamam" iddiasında bulundu. Ancak Gül’ün temasları sonrasında yapılan açıklamalar, 367 rakamına ulaşılmasının "kuşkulu" olduğunu ortaya koyuyor.

4 BAĞIMSIZ TAMAM Önceki gün CHP ve ANAVATAN ile bazı bağımsızları ziyaret eden Gül, dün de "367 turları"nı sürdürdü. Gül, DYP, SHP, HYP’nin genel başkanları ve bazı bağımsızları ziyaret etti. Gül, akşam saatlerinde Başbakan Erdoğan’la biraraya gelerek, son durumu görüştü. Kulis çalışmalarının sonucu olarak, bağımsız dokuz milletvekilinden Süleyman Bölünmez, Ülkü Güney, Fuat Geçen, Göksal Küçükali "destek" vereceklerini açıkladı. Bağımsızlardan Zülfü Livaneli’nin "üç önemli makamın aynı partiden olmasının demokrasiye aykırı olduğu gerekçesiyle" destek vermemesi bekleniyor. Mustafa Sayar, Hakkı Akalın ve Ersoy Bulut’un "oylamaya katılmama" eğilimde olduğu biliniyor.

ANAVATAN ZORLANIYOR Kilit konumunda bulunan DYP ve Anavatan ortak hareket etme çabasına rağmen, Anavatan’da sıkıntı çıktı. Anavatan’lı Miraç Akdoğan partisinin tavrını açıklamasını beklemeden "destek" vereceğini dile getirdi ve parti "oylamaya katılma" konusunda ikiye bölündü. Oylamaya katılmama eğiliminde olan DYP ile ortak hareket etmeye çalışan Genel Başkan Erkan Mumcu, grubu ile Ağar arasında sıkıştı. Mumcu, "oylamaya katılma ya da katılmama" kararı açıklasa dahi, aksi yönde davranacak milletvekilleri bulunuyor. AKP de bu nedenle ikna faaliyetini bu parti üzerinde yoğunlaştırdı.

ARINÇ DA DEVREDE TBMM Başkanı Bülent Arınç’ın da yanından bağımsız milletvekillerine kulis yapan bir AKP’linin elinden telefonu alarak, Gül için oy istediği iddia edildi. AKP’liler, ayrıca CHP dışında kalan birer milletvekili olan SHP, Halkın Yükselişi Partisi’ni de ikna etmeye çalışıyor. Ancak SHP’li A.Güryüz Ketenci oylamaya katılmayacağını açıkladı.

AKP’DE MAHKEME ENDİŞESİ 353 milletvekili bulunan AKP’de oylamanın Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi durumunda olumsuz bir karar çıkacağı ve "kaos" yaşanacağı endişesi yaygın. Bu nedenle sorunun mahkemeye gitmeden çözülmesi girişimleri yoğunlaştırılıyor. AKP’liler, görüşmelere girip oy kullanmayacak vekilleri "tescil" ettirme planı yapıyor.

Çankaya laiktir, laik kalacak’ eylemi

AKP’nin Cumhurbaşkanı adayı olarak Abdullah Gül’ü belirlemesini protesto eden ve çoğunluğu kadınlardan oluşan, ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleri olan bir grup önceki akşam Çankaya Köşkü 1 Numaralı kapısı önünde toplandı. Bir süre "Türkiye laiktir, laik kalacak" diye slogan atan gruba, bölgeden geçen bazı otomobillerdekiler de, Türk bayrağı sallayarak destek verdi. Çevik Kuvvet ekiplerinin uyarısına rağmen gösteriyi sürdüren gruptakilerden 14 kişi gözaltına alındı. Bu grubun ardından Köşk kapısına gelen ve yanlarında çocukların da bulunduğu 2-3 kişilik gruptakiler, polislere "Türk bayrağını taşımak suçsa bizi de alın" diye tepki gösterdi. Bu sırada Kuğulu Park’ta toplanan bir başka grup da "Çankaya’nın yolları şeriata kapalı" diye slogan attı.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Adam Adama 14 Vekil Markajı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Threads Uygulaması Türkiye'de Kullanılamayacak
  03:09 Threads Uygulaması Türkiye'de Kullanılamayacak

  Dünyada milyonlarca kayıtlı kullanıcısı olan uygulamanın Türkiye'de 1 milyonun üzerinde kullanıcıya ulaştığı belirtildi. Rekabet Kurumu tarafından alınan karar sonrası uygulama kullanıcılarına veda mesajı yolladı. Threads 29 Nisan 2024 tarihinden itibaren Türkiye'de kullanılamayacak.

 • Malatya'da 30 yaşındaki bir şahıs babasının gözleri önünde intihar etti
  02:57 Malatya'da 30 yaşındaki bir şahıs babasının gözleri önünde intihar etti

  Malatya'nın Battalgazi ilçesinde, 30 yaşındaki Onur A., babasının gözleri önünde tüfekle kendisini vurarak intihar etti. Olay yerine gelen sağlık ekipleri, genç şahsın hayatını kaybettiğini belirledi. Cenaze, adli tıp kurumuna gönderildi. Polis, olayla ilgili soruşturma başlattı.

 • Şırnak'ta kontrolden çıkan otomobil dereye uçtu: 4 ölü, 1 yaralı
  02:47 Şırnak'ta kontrolden çıkan otomobil dereye uçtu: 4 ölü, 1 yaralı

  Şırnak'ın Uludere ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, kontrolden çıkan bir otomobil dereye düştü. Kazada 4 kişi hayatını kaybederken, 1 kişi yaralandı. Olay yerine sağlık, jandarma ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Yaralı hastaneye kaldırılırken, hayatını kaybedenlerin cenazeleri otopsi için morga gönderildi. Kazayla ilgili inceleme başlatıldı.

 • Şırnak'ın Uludere ilçesinde araç dereye düştü: 4 ölü, 1 yaralı
  02:40 Şırnak'ın Uludere ilçesinde araç dereye düştü: 4 ölü, 1 yaralı

  Şırnak'ın Uludere ilçesinde meydana gelen kazada, kontrolden çıkarak dereye düşen araçta bulunan 5 kişiden 4'ü hayatını kaybetti, 1 kişi ise yaralandı. Kazanın nedeni henüz bilinmiyor. Olay yerine sağlık, jandarma ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Yaralı, Uludere Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı. Hayatını kaybedenlerin cenazeleri ise otopsi için hastane morguna gönderildi. Kazayla ilgili inceleme başlatıldı.


Advertisement