Antalya 'Afife' Sahneye Çıktı - Son Dakika
Güncel

Antalya 'Afife' Sahneye Çıktı

Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin (Antalya DOB) 2017-2018 kültür-sanat sezonunun ilk ve modern bale prodüksiyonu olan "Afife" prömiyer yaptı.

22.10.2017 16:47

Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin (Antalya DOB) 2017-2018 kültür-sanat sezonunun ilk ve modern bale prodüksiyonu olan "Afife" prömiyer yaptı. İlk kez sahnelenen esere Antalyalı bale severlerin ilgisi büyük oldu.

Haşim İşcan Kültür Merkezi'nde gerçekleşen prömiyerde, Savcı Ali Çam, Tugay Komutanı Piyade Albay Tahir Savran, Piyade Albay Hasan Turgut, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Cem Oktay, 'Afife'nin bestecisi Turgay Erdener, bazı ülkelerin Antalya konsolosları da konuklar arasında yer aldı.

AFİFE'NİN GÜÇLÜ KADROSU

Libretto ve koreografisi Beyhan Murphy'e ait olan 'Afife'nin prömiyerinde Antalya DOB orkestrasını Naci Özgüç yönetti. Işık tasarımını Beyhan Murphy- Taner Aydın, sahne dekorunu Adnan Öngün, kostüm tasarımını Bahar Korçan hazırladı. Afife Jale'in hayatı üzerine kurulu eserde Selin Berkmen (Afife), Müge Ünal (Altın Afife), Esra Taner (Kırmızı Afife), Derya Tokgöz- Öykü Ertürk (Mor Afife), Laroslava Volkova (Gümüş Afife), Yağızhan Danış (Ziya), Burak Özbek (Nazır), Umut Çaltekin (Dr. Suat), Tolga Burçak (Selahattin Pınar) rollerinde sahneye çıktı.

4 DANSÇI 'AFİFE'Yİ CANLANDIRDI

Eserde, Müslüman Türk kadınlarının sahneye çıkmasının yasak olduğu bir dönemde bütün olumsuzluklara, her türlü engel ve zorluğa karşın sahneye çıkan ilk Müslüman Türk kadını olan Afife Jale'nin hayatı, modern bale prodüksiyonuyla canlandırıldı. Afife Jale'nin kendi gözünden hayatının dört dönemini, dört dansçı canlandırdı.

2 perdelik modern bale eseri 'Afife', 24 Ekim Salı akşamı tekrarlanacak. Kaçıranlar ise 7-11 Kasım akşamları izleme fırsatı bulabilecek.

Antalya \'Afife\' Sahneye Çıktı
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Antalya 'Afife' Sahneye Çıktı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement