BAKA ve KOSGEB'den Girişimcilikte Engelleri Aşma Desteği - Son Dakika
Güncel

BAKA ve KOSGEB'den Girişimcilikte Engelleri Aşma Desteği

BAKA ve KOSGEB\'den Girişimcilikte Engelleri Aşma Desteği

KOSGEB işbirliğinde eğitim çalışmalarını sürdüren Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, örnek olabilecek çok özel bir eğitime imza attı.

07.01.2014 11:22
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Yeni girişimcilerin yetiştirilmesi, iş sahalarının açılması ve istihdamın artırılması amacıyla KOSGEB işbirliğinde eğitim çalışmalarını sürdüren Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), örnek olabilecek çok özel bir eğitime imza attı. Burdur'un Bucak İlçesi'nde 25 engelli veya engelli ailesine uygulamalı girişimcilik eğitimi verildi. Eğitimi başarıyla bitiren girişimci adayları, engelli ve engelli aileleri için destek oranı yüzde 70'den 80'e çıkarılan KOSGEB'in işletme kuruluş desteği, kuruluş dönemi makine, teçhizat ve ofis donanım ile işletme giderleri olmak üzere 30 bin liralık karşılıksız desteklerinden yararlanabilecekler.

BAKA ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) protokolü sonrası 2011'de başlayan Antalya, Burdur ve Isparta'da sürdürülen 'Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri'ne özel bir yenisi eklendi. BAKA, Batı Akdeniz'de ilk kez Burdur'un Bucak İlçesi'nde engelliler ve engelli ailelerine yönelik uygulamalı girişimcilik eğitimi gerçekleştirdi. Eğitime, engelli veya engelli ailesinden oluşan kafeterya, dikiş atölyesi, tuhafiye gibi işyeri açmayı planlayan 25 girişimci adayı katıldı.

Kursu başarıyla bitirenler için eğitim aldıkları Mehmet Cadıl Anadolu Öğretmen Lisesi'nde düzenlenen törene Bucak Kaymakamı Mehmet Akçay, BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin, Bucak Belediye Başkanı Ramazan Ayaz, KOSGEB Burdur Hizmet Müdür Vekili Lütfullah Bakır, BAKA Burdur YDO Koordinatörü Mehmet Candan ile Bucak Engelliler Derneği Başkanı Mehmet Öztop ile başarılı kursiyerler katıldı.

'ÖRNEK OLACAK PROJE'

Projenin yürütülmesinde emeği geçen Türkiye'nin en iyi kalkınma ajansı BAKA ile KOSGEB'e ve engelliler derneğine teşekkür eden Kaymakam Mehmet Akçay, "Türkiye'ye örnek olacak bir proje. Kaymakamlık olarak bize düşen varsa her zaman göreve hazırız. İşlerini kuran engelli ve engelli yakınımız olursa bizi çok sevindirecektir" dedi.

Engelli ve engelli yakınlarına yönelik girişimcilik eğitimi projesinin örnek olabileceğini vurgulayan BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin de, "Bu eğitim programı, engelli ve engelli yakınlarının kendi işini kurması, kendi kazanması ve işçi çalıştıracak istihdam sağlayan işyeri sahibi olmasının önünü açacak bir eğitim programıydı. Bu şekilde KOSGEB desteklerinden yararlanmayı sağlayacak kurs çok az. Sizler arasında 4-5 ve daha fazla işyeri açılacağına inanıyoruz. Biz bunu Türkiye'nin her yerinde uygulansın diye bakanlığımıza model olarak sunmak istiyoruz. Uygulansın ki insanlarımız devletin teşviği ve desteğiyle kendi işyerini açabilsin. Kimseye muhtaç olmadan kendi işini kursunlar, bu hususu çok önemsiyoruz. Katkısı olan KOSGEB Hizmet Merkez Müdürlüğü'ne teşekkür ediyorum. İnşallah bir süre sonra da işyeri açılışlarına geliriz" diye konuştu.

KOSGEB Burdur Hizmet Müdürlüğü'nün 2 yıldır sürdürdüğü faaliyetlerinde 100'e yakın yeni girişimciye destek olduğunu belirten Müdür Vekili Lütfullah Bakır ise, 200'ye yakın firmaya da Ar-Ge çalışmalarında genel destek sağladığını söyledi. MAKÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Hüseyin Dalğar'dan uygulamalı girişimcilik eğitimi alan kursiyerlere başarı belgelerini Kaymakam Mehmet Akçay, Genel Sekreter Tuncay Engin, Belediye Başkanı Ramazan Ayaz, dernek başkanı Mehmet Öztop ile BAKA ve KOSGEB uzmanları verdi.

TOPLUM İÇİNDE VARIZ DİYEBİLMEK

BAKA ile KOSGEB'e engelliler ve engelli ailelerine yönelik eğitim çalışması için teşekkür eden Bucak Engelliler Derneği Başkanı Mehmet Öztop da, "Kursiyerlerin istihdam ve işyeri edinmesi amacıyla toplum içinde biz de varız diyebilmeleri için böyle biz kursu düzenlemeyi öngördük. Sağolsunlar, başta BAKA ve KOSGEB olmak üzere kurumlarımızın katkılarıyla girişimcilik kursu açıldı. Biz engelli ve engelli ailelerinin işyeri açmada önündeki engelleri de kursla aşacağımıza inanıyoruz" dedi.

Sertifika töreni sonrası Kaymakam Mehmet Akçay, Genel Sekreter Tuncay Engin ve Belediye Başkanı Ramazan Ayaz, BAKA ve KOSGEB uzmanları, girişimcilik eğitimini başarıyla tamamlayan engelli yakını olan Hüseyin Gençöz'ün açtığı işyerini ziyaret etti. Hüseyin Gençöz, misafirlerine özel dibek kahvesi ile 'Osmanlı Şerbeti' ikram eden ve işyerini geliştirmek için önerilerini aldı.

Doğal Karlama Osmanlı Türk Kahve Evi'ni açan Gençöz, Bucak'ta bir ilke imza attıklarını, ürünlerinin hepsi dibek olmak üzere kaküleli, damla sakızlı, vanilyalı, çikolatı gibi kahve çeşitleri bulunduğunu söyledi. Bucak'a özgü salep ile soğuk sıcak içecek grubu ile kahvaltı verdiklerini söyleyen Hüseyin Gençöz, BAKA'nın eğitiminin ardından KOSGEB desteğiyle işyerini açtığını şu an için 4 kişilik istihdam sağladığını söyledi.

2011'de başlayan BAKA'nın KOSGEB işbirliğinde istihdamın korunması, artırılması geliştirilmesi ve işsizliğin azaltılmasına yardımcı olmak amacıyla gerçekleştirdiği uygulamalı girişimcilik eğitimleri, Antalya, Isparta ve Burdur merkezleri ile ilçelerinde bugüne kadar 38 kez gerçekleştirildi. Isparta'daki 8 eğitimi tamamlayan 217 kursiyerden 20'si, Burdur'daki 15 eğitimi bitiren 377 kursiyerden 38'i, Antalya'da ise 15 girişimcilik eğitimini bitiren 426 kursiyerden 12'si işyerini açtı.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel BAKA ve KOSGEB'den Girişimcilikte Engelleri Aşma Desteği - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Evlenme vaadiyle dolandırıcılık yapan kadın yakalandı
  01:15 Evlenme vaadiyle dolandırıcılık yapan kadın yakalandı

  Kayseri'de bir kişiyi evlenme vaadiyle 126 bin TL dolandırdığı tespit edilen kadın polis ekiplerince yakalandı. İstanbul'a gitmek üzere olan 3 şüpheli de operasyonla yakalandı. Tutuklanan kadın cezaevine teslim edildi.

 • Meizu, amiral gemisi serisini genişletmek için Meizu 21X'i tanıttı
  01:10 Meizu, amiral gemisi serisini genişletmek için Meizu 21X'i tanıttı

  Meizu, akıllı telefon operasyonlarını sonlandıracağını duyurmasına rağmen, Meizu 21X modeliyle amiral gemisi serisini genişletmeye hazırlanıyor. Çinli kaynaklara göre, Meizu 21X, Meizu için Fuzhikang Precision Electronics tarafından üretilen ve Snapdragon 8 Gen 3 işlemciyle güçlendirilen bir telefon olacak. Ayrıca, 66W hızlı kablolu şarj özelliği ve 5500mAh batarya kapasitesiyle geleceği belirtiliyor. Meizu, yeni modelin teknik özellikleri, fiyatlandırma ve lansman tarihi hakkında henüz bilgi vermedi.

 • Uğur Dündar, Metin Akpınar'ın kızı ve kardeşinin iddialarıyla ilgili yayın yasağı aldırdı
  01:09 Uğur Dündar, Metin Akpınar'ın kızı ve kardeşinin iddialarıyla ilgili yayın yasağı aldırdı

  Uğur Dündar, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda Duygu Nebioğlu ve Dilara Gülatan'ın kendisine yönelik iddialarıyla ilgili haberlere yayın yasağı kararı aldırdığını belirtti. Dündar, daha önce yaptığı açıklamada babalık durumunun olmadığının Adli Tıp Kurumu tarafından ispatlandığını söylemişti. Mahkeme tarafından çıkarılan yayın yasağı kararı nedeniyle Dündar, iddiaları ve belgeleri şimdilik açıklamadığını belirtti.

 • Qualcomm, Snapdragon X için 24 Nisan'da etkinlik düzenleyecek
  01:09 Qualcomm, Snapdragon X için 24 Nisan'da etkinlik düzenleyecek

  Qualcomm, Windows bilgisayarlar için geliştirdiği Snapdragon X serisi işlemcilerini genişletmeye hazırlanıyor. Şifreli şekilde paylaşılan yeni bir etkinlik, Snapdragon X'e dikkat çekiyor. 15 saniyelik bir video yayınlayan şirket, duyurunun 24 Nisan'da yapılacağını belirtti. Etkinlikle ilgili ayrıntılar henüz bilinmiyor, ancak video Qualcomm'un planlarına dair spekülasyonları körükledi. Pek çok kullanıcı ilk masaüstü işlemcisi Snapdragon X Elite'e yönelik olduğunu düşünüyor. X Elite'den gücünü alan ilk Windows 11 bilgisayarların yaza kadar piyasaya sürülmesi bekleniyor.

 • Hakan Peker, Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi
  01:09 Hakan Peker, Seçim Sonuçlarını Değerlendirdi

  Ünlü şarkıcı Hakan Peker, İYİ Parti çatısı altında Safranbolu Belediye Başkan adayı olarak seçimlere katıldı ancak kazanamadı. Peker, seçim sürecinden sonra yaptığı açıklamada siyasetin herkesin hakkı olduğunu ve kaybetmekten çekinmediğini belirtti. Aday olduğu takdirde Safranbolu'yu kültür kenti yapmayı hedeflediğini söyleyen Peker, her zaman kazanmanın mümkün olmadığını ifade etti.

 • PlayStation'a özel Kena Bridge of Spirits oyunu Xbox'a geliyor
  01:09 PlayStation'a özel Kena Bridge of Spirits oyunu Xbox'a geliyor

  Kena Bridge of Spirits oyununun Xbox platformuna taşınacağı, oyunun derecelendirilmesiyle ortaya çıktı. Ember Lab tarafından geliştirilen oyun, PlayStation'a özel olarak çıkmıştı ve büyük beğeni toplamıştı. Xbox kullanıcıları da artık bu benzersiz maceraya katılabilecek.

 • Aydınlatma lambası alev alev yandı
  01:04 Aydınlatma lambası alev alev yandı

  Düzce'de fırtınanın etkisiyle aydınlatma direğindeki ampul patladı. Vatandaşlar tarafından söndürülen alev alev yanan ampul, itfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alındı.

 • Kayseri'de Evlenme Vaadiyle Dolandırıcılık Yapan Kadın Yakalandı
  01:02 Kayseri'de Evlenme Vaadiyle Dolandırıcılık Yapan Kadın Yakalandı

  Kayseri'de bir kişiyi evlenme vaadiyle 126 bin TL dolandırdığı tespit edilen kadın polis ekiplerince yakalandı. İstanbul'a gitmek üzere olan şüpheliler operasyonla yakalandı. Tutuklanan kadın cezaevine teslim edildi.

 • DEB Partisi ve EFA Gümülcine'de ortak etkinlik düzenledi
  00:48 DEB Partisi ve EFA Gümülcine'de ortak etkinlik düzenledi

  Batı Trakya'daki Dostluk, Eşitlik, Barış (DEB) Partisi ile Avrupa Hür İttifakı (EFA) Gümülcine'de ortak bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte, DEB Partisi Başkanı Çiğdem Asafoğlu ve diğer konuşmacılar, Batı Trakya Türk azınlığının sorunlarına dikkat çekti ve Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılacaklarını belirtti. DEB'in kurulma amacının azınlık haklarına çözüm bulmak olduğunu vurgulayan Asafoğlu, EFA'nın desteğiyle Yunanistan'daki haksızlıkları tüm Avrupa'ya duyurabildiklerini ifade etti.

 • Manisa Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay: Belediyenin hiçbir geliri olmamış
  00:46 Manisa Şehzadeler Belediye Başkanı Gülşah Durbay: Belediyenin hiçbir geliri olmamış

  Manisa'nın Şehzadeler ilçesi Belediye Başkanı Gülşah Durbay, belediyenin hiçbir geliri olmadığını ve borçlarının büyük olduğunu açıkladı. Durbay, kreş çalışmalarına başladıklarını da belirtti.

 • Antalya Büyükşehir Belediyesi Kuvvetli Yağış ve Fırtınaya Hazır
  00:45 Antalya Büyükşehir Belediyesi Kuvvetli Yağış ve Fırtınaya Hazır

  Meteoroloji Bölge Müdürlüğü'nün kuvvetli yağış ve fırtına uyarısıyla birlikte teyakkuza geçen Antalya Büyükşehir Belediyesi, 1200 personelle olası olumsuzluklara karşı hazır bekledi.


Advertisement