Balyoz Planı Davası Temyiz Duruşması - Son Dakika
Güncel

Balyoz Planı Davası Temyiz Duruşması

Balyoz Planı Davası Temyiz Duruşması

Avukat Saraçoğlu: "Biz darbelere karşıyız, kesinlikle alet olmayız, kabul de etmeyiz. TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesini buna savunma için bir argüman olarak kullanmadık"

31.07.2013 18:30

Aralarında emekli Oramiral Özden Örnek ile emekli Orgeneraller Halil İbrahim Fırtına ve Çetin Doğan'ın da bulunduğu 361 sanıklı "Balyoz Planı" davasının, Yargıtay 9. Ceza Dairesindeki temyiz duruşmasına devam edildi.

Sanıklar Bülent Kocababuc, Levent Görgeç, Ali ihsan Çuhadaroğlu, Rafet Oktar, Nihat Altunbulak, Mehmet Örgen, Ayhan Üstbaş, Alpay Çakarca, İbrahim Özdem Koçar, Hakan Mehmet Köktürk, Bülent Akalın, Nadir Hakan Eraydın, Derya Günergin, Murat Ünlü, Recep Yıldız, Alpar Karaahmet, Cafer Uyar, Turgut Keten, Turgay Yamaç, Osman Kayalar ve Atilla Özler'in avukatı Kemal Yener

Saraçoğlu savunmasını yaptı.

Saraçoğlu, müvekkillerinin suçlandığı dijital kayıtları kabul etmediklerini belirterek, kayıtların özel üretildiğini ve Türk Silahlı Kuvvetlerini tasfiye etme amacı taşıdığını öne sürdü.

Davanın tek delili dijital kayıtların gerçekliği araştırılmadan verilen mahkumiyet kararının yasaya aykırı olduğunu savunan Saraçoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı mensubu müvekkillerinin suçlandığı belgelerin sahte olduğuna ilişkin bilirkişi raporlardan örnekler sundu.

Suga planında bin 865 kişinin adının geçtiğini belirten Saraçoğlu, bu isimlerin gerçek olup olmadığının dahi araştırılmadığını savundu.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının "Suga" isimli bir planı olduğunu ancak bu planın denizlerde mayın harekatının yürütülmesini kapsadığını anlatan Saraçoğlu, bunun dava dosyasında geçen "Suga" planından farklı olduğunun görüldüğünü söyledi. Askeri literatürde iki ayrı plana aynı ismin verilemeyeceğini dile getiren Saraçoğlu, bu durumun dava dosyasındaki "Suga" planının sahteliğini gösterdiğini öne sürdü.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının tebliğnamesinde, müvekkilerinden bazıları için beraat istendiğini belirten Saraçoğlu, hakkına beraat istenmeyen müvekkilleriyle diğerleri arasında iddia edilen suç isnatlarıyla ilgili bir fark bulunmadığını ifade etti.

Cezaevinde tutuklu bulunan müvekkili sanık Recep Yıldız'a kanser teşhisi konulduğunu söyleyen Saraçoğlu, yeni konulan teşhise dair sağlık raporunu heyete sunarak, beraat ve tahliye talepleriyle ilgili değerlendirmede bu hususun da dikkate alınmasını istedi.

Saraçoğlu, "Biz darbelere karşıyız, kesinlikle alet olmayız, kabul de etmeyiz. TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesini buna savunma için bir argüman olarak kullanmadık" dedi.

117 sanık avukatından 57'sinin savunmasını bitirdiği duruşmaya yarın devam edilecek. - Ankara

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Balyoz Planı Davası Temyiz Duruşması - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement