Son dakika Yargıtay haberleri, Yargıtay son dakika, son dakika Yargıtay

Son Dakika Yargıtay Haberleri

 • Adalet Bakanı Tunç, Zonguldak'ta gazetecilerin sorularını yanıtladı Açıklaması
  23 Şub Adalet Bakanı Tunç, Zonguldak'ta gazetecilerin sorularını yanıtladı Açıklaması

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Anayasa Mahkemesinin (AYM), Gezi Parkı davası hükümlüsü Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde olduğunun tespiti için CHP'nin başvurusu ile Atalay'ın avukatlarının yaptığı yeni başvuruda, karar verilmesine yer olmadığına hükmetmesine...

 • Bakan Yılmaz Tunç'tan Anayasa Mahkemesi'nin Can Atalay kararı açıklaması
  23 Şub Bakan Yılmaz Tunç'tan Anayasa Mahkemesi'nin Can Atalay kararı açıklaması

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Can Atalay için Anayasa Mahkemesinin verdiği kararla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 • Adalet Bakanı Tunç'tan AYM'nin Can Atalay kararına ilişkin açıklama: Yetkisizlik nedeniyle ret kararı vermesi gerekirdi
  23 Şub Adalet Bakanı Tunç'tan AYM'nin Can Atalay kararına ilişkin açıklama: Yetkisizlik nedeniyle ret kararı vermesi gerekirdi

  Anayasa Mahkemesi'nin Can Atalay kararına ilişkin açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, "Yetkisizlik nedeni ile ret kararı verilmesi gerekir. AYM'nin bu yöndeki kararı Meclis'te okunan kesin hükmün tartışılması nedeni ile ise bu doğru değil" ifadelerini kullandı.

 • Avukat: Eşin Rızası Olmadan Tahliye Taahhütnamesi İle Ev Tahliyesi Hukuka Aykırıdır
  23 Şub Avukat: Eşin Rızası Olmadan Tahliye Taahhütnamesi İle Ev Tahliyesi Hukuka Aykırıdır

  Avukat Fırat Bilici, eşin rızası olmadan imzalanan tahliye taahhütnamesiyle, evin tahliye edilmesinin hukuka aykırı olduğunu bildirdi. Bilici, tahliye taahhüt tarihinin, kira sözleşmesi tarihiyle aynı olmaması gerektiğini belirtirken, aile konutu olarak kiralanan dairelerde eşin rızasının bulunması gerektiğini ifade etti. Yargıtay kararlarına da değinen Bilici, tahliye taahhüdünde eşlerden birinin aile konutuna dair rızasının yer almasının zorunlu olduğunu vurguladı.

 • AYM, Can Atalay'ın milletvekilliği düşürülmesi işleminin yok hükmünde olduğunu belirledi
  22 Şub AYM, Can Atalay'ın milletvekilliği düşürülmesi işleminin yok hükmünde olduğunu belirledi

  Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP ile Can Atalay'ın avukatlarının yaptığı başvuruda, TBMM Genel Kurulu'nda TİP'ten Hatay milletvekili seçilen Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi işleminin yok hükmünde olduğunu belirledi. AYM, yapılan başvuruları değerlendirdikten sonra karar verilmesine yer olmadığına hükmetti.

 • CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, emeklilere yapılan bin liralık artışa tepki gösterdi
  22 Şub CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, emeklilere yapılan bin liralık artışa tepki gösterdi

  Ali Mahir Başarır, emeklilere yapılan bin liralık artışa tepki göstererek, Erdoğan'ın ülkede verdiği zararın 101 milyar olduğunu söyledi. Ayrıca, yargı paketinin sorunları çözmekten uzak olduğunu ve İstanbul'da yaşanan karışıklığı eleştirdi.

 • CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır: Emekli bayram ikramiyesi en az asgari ücret kadar olmalı
  22 Şub CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır: Emekli bayram ikramiyesi en az asgari ücret kadar olmalı

  CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, emekli bayram ikramiyesinin 3 bin liraya yükseltilmesine yönelik düzenlemeye ilişkin eleştirilerde bulundu. Başarır, Türkiye'deki ekonomik durumu ve adalet sorununu da değerlendirdi. Ayrıca, İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkan adaylarının tanıtım fotoğraflarındaki farklılıklara da dikkat çekti.

 • AYM, Can Atalay için yapılan başvuruları karara bağladı
  22 Şub AYM, Can Atalay için yapılan başvuruları karara bağladı

  Anayasa Mahkemesi, Gezi Parkı davası hükümlüsü Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin yok hükmünde olduğunu belirlemek için yapılan başvuruları değerlendirdi. Yüksek Mahkeme, CHP'nin başvurusu ve Atalay'ın avukatlarının yeni başvurusu üzerine karar verilmesine yer olmadığına hükmetti. Atalay'ın milletvekilliği, TBMM Genel Kurulu'nda düşürülmüştü.

 • Yargıtay'dan boşanma davalarında emsal olacak 'Alo' kararı
  22 Şub Yargıtay'dan boşanma davalarında emsal olacak 'Alo' kararı

  Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, boşanma davalarında eşlerin birbirlerine 'Alo' demenin boşanma sebebi olduğuna karar verdi. Kararı değerlendiren Av. Fatih Karamercan, bunun sürekli olması ve üçüncü şahısların da duyması gerektiğini belirtti. Vatandaşlar ise kararı şaşkınlıkla karşıladı.

 • Yargıtay Başkanı Akarca, Suudi Arabistan Krallığı Başsavcısını kabul etti
  21 Şub Yargıtay Başkanı Akarca, Suudi Arabistan Krallığı Başsavcısını kabul etti

  Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Suudi Arabistan Krallığı Başsavcısı Suud Bin Abdullah Almujib ve beraberindeki heyeti kabul etti.

 • Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Suudi Arabistan Krallığı Başsavcısı Suud Bin Abdullah Almujib ve beraberindeki heyeti kabul etti
  21 Şub Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Suudi Arabistan Krallığı Başsavcısı Suud Bin Abdullah Almujib ve beraberindeki heyeti kabul etti

  Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Suudi Arabistan Krallığı Başsavcısı Suud Bin Abdullah Almujib ve beraberindeki heyeti kabul etti. Kabulde, iki ülke arasında siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin gelişmesinin yanı sıra yargı alanındaki işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

 • FETÖ üyesi eski HSYK Başkanı Nesibe Özer'in açık ceza infaz kurumuna ayrılması için karar bozuldu
  21 Şub FETÖ üyesi eski HSYK Başkanı Nesibe Özer'in açık ceza infaz kurumuna ayrılması için karar bozuldu

  Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan başvuru üzerine, FETÖ üyesi olan eski HSYK İkinci Daire Başkanı Nesibe Özer'in açık ceza infaz kurumuna ayrılmasına yönelik kararın kanun yararına bozulması talebinde bulundu. Özer'in infaz yasası uyarınca açık ceza infaz kurumuna geçme talebi daha önce reddedilmişti ancak Bakırköy 1. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararla bu talep kabul edildi. Bunun üzerine cezaevi savcılığı da kararın kanun yararına bozulması için Adalet Bakanlığı'na başvurdu.

 • Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Suudi Arabistan Krallığı Başsavcısı Suud Bin Abdullah Almujib ile görüştü
  21 Şub Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Suudi Arabistan Krallığı Başsavcısı Suud Bin Abdullah Almujib ile görüştü

  Suudi Arabistan Krallığı Başsavcısı Suud Bin Abdullah Almujib, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin'in davetine icabetle Ankara'ya resmi ziyaret gerçekleştirdi. İki ülke arasında hukuki işbirliğinin güçlendirilmesi amacıyla imzalanması öngörülen Mutabakat Zaptına ilişkin değerlendirmeler yapılan görüşmede, kurulması öngörülen İslam Ülkeleri Başsavcılar Birliğinin kuruluş belgesine ilişkin olarak karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

 • CHP Milletvekili: Yargı reformu pansuman tedbirlerdir
  21 Şub CHP Milletvekili: Yargı reformu pansuman tedbirlerdir

  CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, 8. yargı paketinin görüşüldüğü TBMM Adalet Komisyonu'nda yaptığı konuşmada, yargı reformunun pansuman tedbirler olduğunu belirtti. Bülbül, Anayasa'nın rafa kaldırıldığı, anayasal hak ve özgürlüklerin kısıtlandığı bir toplumda demokrasi ve hukuk devleti olamayacağını ifade etti.

 • Gezi Parkı Davası Sanıklarının Yargılanması Yeniden Başladı
  21 Şub Gezi Parkı Davası Sanıklarının Yargılanması Yeniden Başladı

  Osman Kavala'nın da yer aldığı Gezi Parkı olayları davasında haklarında verilen 18 yıl hapis cezası kararları Yargıtayca bozulan sanıklar Mücella Yapıcı, Ali Hakan Altınay ve Yiğit Ali Ekmekçi'nin yeniden yargılanması başladı. Duruşmaya katılmayan sanıkları avukatları temsil etti. Mahkeme heyeti, Yargıtay'ın bozma ilamına uyulmasına ve sanıklar hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına karar verdi.

 • Gezi Davası sanıklarının adli kontrol tedbirleri kaldırıldı
  21 Şub Gezi Davası sanıklarının adli kontrol tedbirleri kaldırıldı

  Gezi Davası dosyası kapsamında 18'er yıl hapis cezası verilen Mücella Yapıcı, Ali Hakan Altınay ve Yiğit Ali Ekmekçi'nin yeniden yargılandıkları davanın duruşmasında mahkeme, sanıklar hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin kaldırılmasına hükmetti. Yargıtay'ın bozma ilamına uyulmasına karar veren mahkeme, sanıkların yurtdışı çıkış yasağı adli kontrol şartını da kaldırdı.

 • Gezi Davası'nda adli kontrol kararları kaldırıldı
  21 Şub Gezi Davası'nda adli kontrol kararları kaldırıldı

  Gezi Davası'nda yeniden yargılanan Mücella Yapıcı, Ali Hakan Altınay ve Yiğit Ali Ekmekçi hakkında, Yargıtay'ın bozma kararına uyularak adli kontrol kararları kaldırıldı. Yapıcı, Altınay ve Ekmekçi'nin eylemleri, 'toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet' kapsamında değerlendirilecek.

 • Muharrem İnce'ye yönelik sahte dekont davası ertelendi
  21 Şub Muharrem İnce'ye yönelik sahte dekont davası ertelendi

  Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce ile Cumhurbaşkanı Danışmanı Maksut Serim adına düzenlenen sahte dekonta ilişkin sosyal medya paylaşımlarını ve İnce'ye yönelik sahte cinsel içerikli görüntüleri yaydıkları öne sürülen 15 sanığın yargılanmasına devam edildi. Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davaya bazı tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları katıldı.

 • Yargıtay 10. Ceza Dairesi Başkanlık seçim sonucu açıklandı
  21 Şub Yargıtay 10. Ceza Dairesi Başkanlık seçim sonucu açıklandı

  Yargıtay Başkanlığı, 10. Ceza Dairesi Başkanlık seçim sonucunu açıkladı. Yüksel Kocamış, aynı daire üyesi olarak başkan seçildi.

 • Yargıtay Büyük Genel Kurulu, Yüksel Kocamış'ı 10. Ceza Dairesi Başkanı olarak seçti
  21 Şub Yargıtay Büyük Genel Kurulu, Yüksel Kocamış'ı 10. Ceza Dairesi Başkanı olarak seçti

  Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından yapılan seçim sonucunda, Yüksel Kocamış aynı daire üyesi olarak 10. Ceza Dairesi Başkanlığına seçildi. Kırşehir doğumlu olan Kocamış, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur ve mesleğe Ankara hakim adayı olarak başlamıştır.

 • Yüksel Kocamış, Yargıtay 10. Ceza Dairesi Başkanlığına seçildi
  21 Şub Yüksel Kocamış, Yargıtay 10. Ceza Dairesi Başkanlığına seçildi

  Yargıtay Büyük Genel Kurulu tarafından yapılan seçim sonucunda Yüksel Kocamış, 10. Ceza Dairesi Başkanlığına seçildi. Kocamış, 1962 doğumlu olup Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Meslek hayatına hakim adayı olarak başlayan Kocamış, çeşitli görevlerde bulunmuş ve 2011 yılında Yargıtay üyeliğine seçilmiştir.

 • TBMM Adalet Komisyonunda 8. Yargı Paketi Görüşmeleri Başladı
  20 Şub TBMM Adalet Komisyonunda 8. Yargı Paketi Görüşmeleri Başladı

  TBMM Adalet Komisyonu, Ceza Muhakemesi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 659 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine başladı. Teklif, hak arama hürriyetinin güçlendirilmesi, suçla etkin mücadelenin sağlanması, yargılamanın hızlandırılması ve kişisel verilerin korunması gibi konularda önemli düzenlemeler içermektedir. Ayrıca, emeklilerin bayram ikramiyelerinde yüzde 50 artış yapılması da öngörülmektedir.

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yüksek yargıdaki tartışmalarda taraf değil hakem mevkiindeyiz
  20 Şub Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yüksek yargıdaki tartışmalarda taraf değil hakem mevkiindeyiz

  Son dönemde Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay arasındaki yetki tartışması ile Danıştay'ın FETÖ'cü savcıların göreve iade kararına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Bu konuda taraf değil hakem mevkiindeyiz. Bize düşen, yüksek yargı kurumları arasındaki tartışmalarda taraf olmak değil, sorunu çözecek mekanizmaları işletmektir. Yüksek yargı kurumlarımızın Anayasa'da belirtilen görev tanımları, sınırları ve onlara yüklenen misyonlar konusunda bir belirsizlik söz konusudur'' dedi.

 • İzmir'de Eymen Durak davası: Anne ve sevgilisi çocuk istismarı suçlamasıyla yargılanıyor
  20 Şub İzmir'de Eymen Durak davası: Anne ve sevgilisi çocuk istismarı suçlamasıyla yargılanıyor

  İzmir'de 5 yaşındaki Eymen Durak'ın ölü bulunmasıyla ilgili haklarında ağırlaştırılmış müebbet ile 37'şer yıl hapis cezaları verilen anne Mine Durak ile sevgilisi Serkan Elçetin'in 'müstehcen yayınların üretiminde çocukları kullanmak' suçlamasıyla 10'ar yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi. Duruşmada, sanıkların savunmaları ve tanık ifadeleri alındı.

 • İzmir'de Belediye ve Kamu İşçileri Taleplerini Dile Getirdi
  18 Şub İzmir'de Belediye ve Kamu İşçileri Taleplerini Dile Getirdi

  İzmir'de belediye şirket işçileri ve kamuda çalışan taşeron işçiler, seçim öncesi taleplerini dile getirmek için bir araya geldi. Toplantıda, kadro talepleri ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi istendi. Ayrıca, Aile Sağlık Merkezi Elemanları Derneği ve Karayolları Taşımacılık Emekçileri Sendikası da sorunlarını dile getirdi.

 • Ege Üniversitesi öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu için anma töreni düzenlendi
  18 Şub Ege Üniversitesi öğrencisi Fırat Yılmaz Çakıroğlu için anma töreni düzenlendi

  Ege Üniversitesi'nde 9 yıl önce öldürülen Fırat Yılmaz Çakıroğlu için İzmir'de anma töreni düzenlendi. Törene ailesi ve siyasi temsilciler katıldı. Olayın failleri hakkında verilen cezalar da hatırlatıldı.

 • İtalya'da Yargıtay, Denizden Kurtarılan Göçmenlerin Libya'ya Geri Gönderilmesini Suç İlan Etti
  18 Şub İtalya'da Yargıtay, Denizden Kurtarılan Göçmenlerin Libya'ya Geri Gönderilmesini Suç İlan Etti

  İtalya'da Yargıtay, bir İtalyan gemisinin denizden kurtardığı göçmenlerin Libya'ya zorla geri götürülmesinin hukuka aykırı olduğuna hükmetti. Karar, hükümetin göç politikaları ve Libya ile yapılan anlaşma üzerinde önemli etkileri olabilir. Yargıtay'ın kararı, göç karşıtı sağ koalisyon hükümetinin Afrika'dan gelen göçü engelleme planları üzerinde tartışmalara yol açtı.

 • Yargıtay, Altaylı ve Barıner'in cezalarını onadı
  18 Şub Yargıtay, Altaylı ve Barıner'in cezalarını onadı

  Yargıtay 3. Ceza Dairesi, eski istihbaratçı Enver Altaylı'ya ve Mehmet Barıner'e verilen hapis cezalarını onadı. Altaylı'ya 23 yıl 4 ay, Barıner'e ise 21 yıl 3 ay hapis cezası verilmişti. Altaylı'nın evinde yapılan aramada FETÖ ile ilişkili materyaller ele geçirildi.

 • Osmanlı Devleti'nin Tanzimat Öncesi Hukuk Sistemi
  17 Şub Osmanlı Devleti'nin Tanzimat Öncesi Hukuk Sistemi

  Anadolu Üniversitesi Araştırma Görevlisi Sertaç Demir, Osmanlı Devleti'nin Tanzimat öncesi dönemde Şer'i Hukukun egemen olduğu İslam Hukuk sistemi ve geleneksel örfi hukuk anlayışının etkisi altında olduğunu söyledi. Tanzimat ile birlikte hukuk ve idare alanında reform süreci başlamış, yeni kurumlar ve kanunlar ortaya çıkmıştır. Bu süreç Cumhuriyet dönemindeki adli ve hukuki reformlar için de alt yapı teşkil etmiştir.

 • AK Parti, yargı alanında düzenlemeler içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu
  16 Şub AK Parti, yargı alanında düzenlemeler içeren kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu

  AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, yargı hizmetlerinin etkinliğinin artırılmasına yönelik düzenlemeler içeren 8. Yargı Paketi'nin TBMM Başkanlığına sunulduğunu bildirdi.

 • Kılıçdaroğlu'na saldırı planı davası yeniden görüldü
  16 Şub Kılıçdaroğlu'na saldırı planı davası yeniden görüldü

  Kayseri'den kiraladıkları minibüsü eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı yürüyüşe katılanların üzerine sürmeyi planladıkları iddiasıyla yargılanan sanıklardan 19'u, Yargıtay'ın bozma ilamının ardından yeniden hakim karşısına çıktı.

 • Eskişehir Büyükşehir Belediyesi İhale Davası Yeniden Görülmeye Devam Edildi
  16 Şub Eskişehir Büyükşehir Belediyesi İhale Davası Yeniden Görülmeye Devam Edildi

  Eskişehir Büyükşehir Belediyesi'nde bazı ihalelere fesat karıştırıldığı iddiasıyla Yılmaz Büyükerşen ve diğer sanıkların tutuksuz yargılandığı davanın Yargıtayın bozma ilamının ardından yeniden görülmesine devam edildi. Duruşmaya sanıklar katılmazken, Büyükerşen'in avukatları müvekkilinin beraatini talep etti. Mahkeme heyeti, Hazine avukatına ek rapora karşı beyanda bulunması için süre vererek duruşmayı mayısa erteledi.

 • Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in davası ertelendi
  16 Şub Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen'in davası ertelendi

  Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile 22 belediye bürokratının 'İhaleye fesat karıştırma' davası 3 Mayıs'a ertelendi.

 • TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: 'Küresel bir yatırım ve üretim üssü olma noktasında Türkiye daha cazip ve tercih edilir bir konuma geldi'
  16 Şub TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: "Küresel bir yatırım ve üretim üssü olma noktasında Türkiye daha cazip ve tercih edilir bir konuma geldi"

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 18. ICC Türkiye Tahkim Günü Konferansı'nda yaptığı konuşmada, uluslararası yatırımcılar için etkin bir tahkim müessesinin olmazsa olmaz olduğunu belirtti. Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin tahkim sistemine dahil olmasının ardından küresel doğrudan yatırım girişinin arttığını ve ülkenin küresel bir yatırım ve üretim üssü olma noktasında daha cazip hale geldiğini vurguladı.

 • TOBB Başkanı: Türkiye Tahkim Sistemiyle Yatırımları Çekmek Anlamında Daha Cazip Bir Konuma Geldi
  16 Şub TOBB Başkanı: Türkiye Tahkim Sistemiyle Yatırımları Çekmek Anlamında Daha Cazip Bir Konuma Geldi

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ICC Türkiye Tahkim Günü Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin tahkim sistemi sayesinde yatırımları çekmek anlamında daha cazip bir konuma geldiğini belirtti. Hisarcıklıoğlu, ICC'nin uluslararası ticaretin gelişmesi için önemli bir rol oynadığını ve Türkiye'nin tahkim sistemine dahil olmasının küresel doğrudan yatırım girişini artırdığını söyledi.

 • Mersin Limanı'nda ele geçirilen rekor miktardaki kokain davasında verilen cezalar onaylandı
  16 Şub Mersin Limanı'nda ele geçirilen rekor miktardaki kokain davasında verilen cezalar onaylandı

  Yargıtay 10. Ceza Dairesi, Ekvador'dan Mersin Limanı'na getirilen muz yüklü konteynerlerde ele geçirilen 1 ton 300 kilogram kokainle ilgili davada şirket sahibine 30 yıl, oğluna da 27 yıl 6 ay hapis cezası verilen kararı onayladı. Daire, tutuksuz 4 sanığın beraatine karar verilen hükmü de onadı.

 • Aydın'da avukat: Kavga anını kaydetmek suç değil
  16 Şub Aydın'da avukat: Kavga anını kaydetmek suç değil

  Aydın'da avukatlık-arabuluculuk mesleğini icra eden Mahmut Oflaz, Yargıtay'ın yerleşik içtihatlarına göre kavga ve tartışma anlarının görüntü kaydının suç olmadığını belirtti. Oflaz, özel hayatın gizliliğini ihlal suçundan açılan davaların pek çoğunda sanığın beraat ettiğini ve bu görüntülerin yargılama sürecinde delil olarak kullanılabildiğini ifade etti.

 • Nazlı Ilıcak'ın avukatı: Kararın bozulması için temyiz hakkımızı kullanacağız
  15 Şub Nazlı Ilıcak'ın avukatı: Kararın bozulması için temyiz hakkımızı kullanacağız

  FETÖ'nün medya yapılanmasına yardım ettikleri suçlamasıyla hapis cezası alan Nazlı Ilıcak'ın avukatı, kararın bozulması için temyiz hakkını kullanacaklarını belirtti. Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına dayanarak kararın bozulacağını tahmin ettiklerini söyledi.

 • AYM'den Madımak davası kararı! Ek rapor istenecek
  15 Şub AYM'den Madımak davası kararı! Ek rapor istenecek

  Anayasa Mahkemesi (AYM) Genel Kurulu, Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te yakılan Madımak Oteli'nde hayatını kaybedenlerin yakınlarının bireysel başvurusunda, 'zamanaşımı' itirazlarıyla ilgili ek rapor alınmasına karar verdi.

 • Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Diğerleri Yeniden Yargılandı
  15 Şub Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Diğerleri Yeniden Yargılandı

  FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün medya yapılanmasına ilişkin 'Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım' suçundan haklarında verilen hükümler Yargıtay'da bozulan Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı ve Yakup Şimşek'in yeniden yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, Nazlı Ilıcak 5 yıl 3 ay, Ahmet Hüsrev Altan 6 yıl 3 ay, Fevzi Yazıcı ise 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılırken Yakup Şimşek ise beraat etti.

 • Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Cezayir Adalet Bakanı Abderrachid Tabbi ile görüştü
  14 Şub Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Cezayir Adalet Bakanı Abderrachid Tabbi ile görüştü

  Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Cezayir Adalet Bakanı Abderrachid Tabbi ve beraberindeki heyetle bir araya geldi. Görüşmede, iki ülke arasında siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi ve yargı alanındaki işbirliğinin güçlendirilmesi konuları ele alındı.

 • FETÖ'den yargılanan Nazlı Ilıcak: 'Öz eleştiri yapmak istiyorum, FETÖ'yü yanlış değerlendirdim, eksik bilgilere sahiptim'
  14 Şub FETÖ'den yargılanan Nazlı Ilıcak: "Öz eleştiri yapmak istiyorum, FETÖ'yü yanlış değerlendirdim, eksik bilgilere sahiptim"

  FETÖ'nün medya yapılanmasına ilişkin bozma kararının ardından yeniden görülen davada sanık gazeteci Nazlı Ilıcak hakkında karar çıktı. Mahkeme, Ilıcak'ı 'üye olmamakla birlikte silahlı terör örgüne bilerek ve isteyerek yardım etme' suçundan 5 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırdı.

 • Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak'a FETÖ'den hapis cezası
  14 Şub Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak'a FETÖ'den hapis cezası

  Yargıtay'da bozulan Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı ve Yakup Şimşek'in yeniden yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme, Nazlı Ilıcak 5 yıl 3 ay, Ahmet Hüsrev Altan 6 yıl 3 ay, Fevzi Yazıcı ise 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılırken Yakup Şimşek ise beraat etti.

 • FETÖ/PDY Medya Davasında Karar: Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Fevzi Yazıcı Hapis Cezasına Çarptırıldı
  14 Şub FETÖ/PDY Medya Davasında Karar: Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Fevzi Yazıcı Hapis Cezasına Çarptırıldı

  FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün medya yapılanmasına ilişkin davanın yeniden görüldüğü duruşmada, Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak, Fevzi Yazıcı ve Yakup Şimşek hakkında karar verildi. Nazlı Ilıcak 5 yıl 3 ay, Ahmet Hüsrev Altan 6 yıl 3 ay, Fevzi Yazıcı 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılırken, Yakup Şimşek ise beraat etti.

 • FETÖ medya davasında Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak'a hapis cezası
  14 Şub FETÖ medya davasında Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak'a hapis cezası

  FETÖ'nün medya yapılanmasına yardım ettikleri suçlamasıyla yeniden yargılanan Ahmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Fevzi Yazıcı hapis cezasına çarptırıldı. Yakup Şimşek ise beraat etti. Mahkeme heyeti, Ahmet Altan'a 6 yıl 3 ay, Nazlı Ilıcak'a 5 yıl 3 ay, Fevzi Yazıcı'ya 1 yıl 13 ay hapis cezası verdi.

 • Eski 3'üncü Ordu Komutanı Saldıray Berk Hayatını Kaybetti
  14 Şub Eski 3'üncü Ordu Komutanı Saldıray Berk Hayatını Kaybetti

  Ankara'da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden emekli Orgeneral Saldıray Berk'in cenazesi yarın defnedilecek. Ergenekon davası kapsamında beraat etmişti.

 • Hamile Eşini Öldüren Sanığa 'Haksız Tahrik' İndirimi
  14 Şub Hamile Eşini Öldüren Sanığa 'Haksız Tahrik' İndirimi

  Konya'da 6 aylık hamile eşi Sadife Yüzer'i öldüren Ali Rıza Yüzer'e verilen 23 yıl hapis cezasında 'haksız tahrik' indirimi uygulanmaması gerektiğini belirten Yargıtay kararı, Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onandı. Sadife Yüzer'in ailesinin avukatı karara itiraz edecek ve dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nda görüşülerek nihai karara bağlanacak.

 • Kahvesine uyuşturucu hap koyarak ölümüne sebep olan sanıklar yeniden hakim karşısında
  14 Şub Kahvesine uyuşturucu hap koyarak ölümüne sebep olan sanıklar yeniden hakim karşısında

  Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde bir kadının kahvesine uyuşturucu hap koyarak cinsel ilişkiye giren ve ölümüne sebep olan 2 sanık, Yargıtay'ın kararı bozmasıyla yeniden yargılanıyor. Sanıklardan biri suçlamaları reddederken, diğeri ise ilişkinin gönüllü olduğunu iddia etti. Mahkeme heyeti, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

 • Kocasını av tüfeği ile öldüren kadının yargılanmasına devam edildi
  13 Şub Kocasını av tüfeği ile öldüren kadının yargılanmasına devam edildi

  Burdur'da kocasını av tüfeğiyle öldüren kadının yargılanmasına devam edildi. Tanıklar, sanığın maktul eşinden gördüğü şiddeti anlattı. Çiftin çocukları ise babalarının kendilerini ve annelerini sürekli dövdüğünü söyledi.

 • Burdur'da kocasını av tüfeğiyle öldüren kadının yargılanması devam ediyor
  13 Şub Burdur'da kocasını av tüfeğiyle öldüren kadının yargılanması devam ediyor

  Burdur'da yaşanan olayda kadın, kocasını av tüfeğiyle öldürdü. Tanıklar, sanığın maktul eşinden gördüğü şiddeti anlattı. Çiftin çocukları ise babalarının kendilerini ve annelerini sürekli dövdüğünü söyledi. Mahkemede savcılık, sanığın müebbet hapis cezası almasını istedi. Maktul avukatı ise sanığın üst sınırdan yargılanmasını talep etti. Duruşma sonunda mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

 • Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Pakistan Şeriat Akademisi heyetini kabul etti
  13 Şub Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Pakistan Şeriat Akademisi heyetini kabul etti

  Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Pakistan Şeriat Akademisi hakim ve savcılarından oluşan heyeti kabul etti. Kabulde, Türkiye ile Pakistan arasında ekonomik, siyasi ve kültürel ilişkilerin gelişmesi ve yargı alanında iş birliğinin güçlendirilmesi konularında görüş alışverişinde bulunuldu. Yargıtay'ın işleyişi hakkında bilgilendirme yapılan kabulde, Yargıtay Genel Sekreteri Fevzi Yıldırım da hazır bulundu.

 • Kocaeli'de 4 yaşındaki yeğenine cinsel istismarda bulunan sanığa 22 yıl 6 ay hapis cezası
  13 Şub Kocaeli'de 4 yaşındaki yeğenine cinsel istismarda bulunan sanığa 22 yıl 6 ay hapis cezası

  Kocaeli'de yaşayan bir kadının 4 yaşındaki kızının amcası tarafından 10 yıl boyunca cinsel istismara uğradığı iddiasıyla açılan davada, sanık 22 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay'ın kararı bozması sonucunda yeniden yargılanan sanık, kendisine iftira atıldığını iddia etti ancak mahkeme, suçun işlendiğine kanaat getirerek önceki kararı onadı.

 • İzmit'te Yeğenine Cinsel İstismarda Bulunan Amca Yeniden Hapse Girdi
  13 Şub İzmit'te Yeğenine Cinsel İstismarda Bulunan Amca Yeniden Hapse Girdi

  Kocaeli'nin İzmit ilçesinde yeğeni E.A.'ya 10 yıl boyunca cinsel istismarda bulunduğu suçlamasıyla 22,5 yıl hapse çarptırılan F.A., Yargıtay'ın kararı bozmasının ardından yeniden yargılandığı davada aynı cezayı aldı. Yaklaşık 4 yıl 2 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen F.A. hakkında uygulanan adli kontrol kararının devamına karar verildi.

 • Sevgililer Gününde Hediye Almamak Boşanma Sebebi Sayılacak
  12 Şub Sevgililer Gününde Hediye Almamak Boşanma Sebebi Sayılacak

  Avukat Erkan Yalçın, Yargıtay'ın emsal kararıyla sevgililer günü, evlilik yıl dönümü gibi özel günlerde hediye alınmamasını ve eşin yalnız bırakılmasını boşanma sebebi olarak kabul ettiğini belirtti.

 • TBMM Başkanı Kurtulmuş: Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi işlemi tamamen teamüllere uygun
  09 Şub TBMM Başkanı Kurtulmuş: Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi işlemi tamamen teamüllere uygun

  TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesi işleminin tamamıyla teamüllere uygun bir işlem olduğunu belirtti. Kurtulmuş, CHP'nin iptal istemiyle AYM'ye başvurusuna ilişkin olarak ise "Bu işlemde bir usul hatası yoktur. Bu, bir milletvekilliğinin düşürülmesi değil, milletvekilliğinin düşmesidir. Anayasa Mahkemesi ne karar verecek, göreceğiz" diye konuştu.

 • Türk Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Metin Öksüz, Sendika Yönetiminin Hukuksuz İşlemlerine Karşı Hukuki Mücadele Başlattı
  09 Şub Türk Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Metin Öksüz, Sendika Yönetiminin Hukuksuz İşlemlerine Karşı Hukuki Mücadele Başlattı

  Eski Türk Eğitim Sen Bursa 1 Nolu Şube Başkanı Metin Öksüz, 2018 yılında gelen yeni sendika yönetiminin rakip adayları destekleyen şube yöneticilerine karşı operasyon yaptığını, bu kapsamda şubesini kapattığını ileri sürerek, konuyu yargıya taşıdığını söyledi. Öksüz, sendikaların ehliyete, liyakate, adalete, demokrasiye önem vermesi gerektiğini ve hukukun üstünlüğünün kimseye tanınmaması gerektiğini belirtti.

 • Engelli Mahkumun İntihar Soruşturması Anayasa Mahkemesi'ne Taşındı
  09 Şub Engelli Mahkumun İntihar Soruşturması Anayasa Mahkemesi'ne Taşındı

  Tekirdağ'da engelli bir mahkumun intiharına ilişkin yapılan soruşturmalar takipsizlikle sonuçlandı. Ailenin avukatı, soruşturmanın eksik yürütüldüğünü iddia ederek konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı. Mahkeme, dosyanın savcılığa geri gönderilmesine karar verdi. Ancak savcılık, soruşturmayı başlatmayınca aile, dosyayı Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı.

 • CHP Milletvekili Turan Taşkın Özer, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum'u eleştirdi
  08 Şub CHP Milletvekili Turan Taşkın Özer, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum'u eleştirdi

  CHP İstanbul Milletvekili Turan Taşkın Özer, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum'un Anayasa Mahkemesi'yle ilgili açıklamalarını eleştirdi. Özer, AYM'nin sorun çıkaran bir yer olduğunu ve yeni bir yasa ihtiyacı olduğunu ifade etti. Özer, Uçum'un anayasal kurumları milli olmayan ve sorun çıkaran yerler olarak nitelendirmesini şaşırtıcı bulduğunu belirtti.

 • TİKA, Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesine Teknolojik Ekipman Hibe Etti
  08 Şub TİKA, Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesine Teknolojik Ekipman Hibe Etti

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesine 10 bilgisayar ve 10 yazıcı hibe etti. TİKA'nın uzun yıllardır Anayasa Mahkemesine destek verdiği belirtilirken, bu hibenin TİKA'nın yaptığı ilk hibe olmadığı vurgulandı. TİKA tarafından Kuzey Makedonya'da uygulanan 'Adalet Kurumları Kurumsal Kapasite Geliştirme Programları' kapsamında, Anayasa Mahkemesine teknik ekipman sağlandığı ifade edildi.

 • Yargıdaki kriz devam mı ediyor? Yargıtay Başkanı Akarca, AYM'deki yemin törenine katılmadı
  08 Şub Yargıdaki kriz devam mı ediyor? Yargıtay Başkanı Akarca, AYM'deki yemin törenine katılmadı

  Anayasa Mahkemesi'nin yeni üyesi Yılmaz Akçil'in yemin töreninde dikkat çeken gelişmeler yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katıldığı törene AYM Başkanı Zühtü Arslan'ın "AYM kararlarına uyulmamasının hiçbir anayasal ve yasal temeli yoktur" sözleri damga vururken, Can Atalay krizinde AYM ile karşı karşıya gelen Yargıtay'ın Başkanı Mehmet Akarca'nın daha önce defalarca hazır bulunduğu salonda yer almaması dikkatlerden kaçmadı.

 • Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Kuzey Makedonya Adalet Bakanı Krenar Lloga ve beraberindeki heyeti kabul etti
  08 Şub Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Kuzey Makedonya Adalet Bakanı Krenar Lloga ve beraberindeki heyeti kabul etti

  Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Kuzey Makedonya Adalet Bakanı Krenar Lloga ve beraberindeki heyeti kabul etti. Kabulde, iki ülke arasında siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin gelişmesi ile yargı alanındaki işbirliğinin güçlendirilmesi konularında görüş alışverişinde bulunuldu.

 • Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Kuzey Makedonya Adalet Bakanı ve Heyeti ile Görüştü
  08 Şub Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Kuzey Makedonya Adalet Bakanı ve Heyeti ile Görüştü

  Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Kuzey Makedonya Adalet Bakanı Krenar Lloga ve beraberindeki heyeti ağırladı. Görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve yargı alanındaki iş birliğinin güçlendirilmesi konuları ele alındı.

 • Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum'dan AYM Başkanı Arslan'a yanıt: 153 hükmü bireysel başvuru ihlal kararlarını kapsamaz
  08 Şub Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Uçum'dan AYM Başkanı Arslan'a yanıt: 153 hükmü bireysel başvuru ihlal kararlarını kapsamaz

  Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katıldığı törende yaptığı açıklamalar kamuoyunda geniş yankı uyandırdı. Arslan'ın sözlerine X hesabından yanıt veren Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, "153 hükmü bireysel başvuru ihlal kararlarını kapsamaz" ifadelerini kullanarak daha önce AYM kararlarıyla ilgili kaleme aldığı bir yazıyı alıntıladı.

 • AYM Başkanı Zühtü Arslan: AYM kararlarına uyulması anayasal bir sorumluluktur
  08 Şub AYM Başkanı Zühtü Arslan: AYM kararlarına uyulması anayasal bir sorumluluktur

  AYM Başkanı Zühtü Arslan, AYM'nin kararlarının ve Anayasa hükümlerinin beğenilmese de uyulması gerektiğini belirtti. Arslan, AYM üyeliğine seçilen Yılmaz Akçil için düzenlenen ant içme töreninde konuşma yaptı. Arslan, bireysel başvurunun önemine vurgu yaparak, AYM'nin kararlarının kesin olduğunu ve yasama, yürütme ve yargı organlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağladığını ifade etti.

 • AYM Başkanı Arslan: AYM kararlarına uyulmamasının hiçbir anayasal ve yasal temeli yoktur
  08 Şub AYM Başkanı Arslan: AYM kararlarına uyulmamasının hiçbir anayasal ve yasal temeli yoktur

  Anayasa Mahkemesi'nin yeni üyesi Yılmaz Akçil'in yemin töreni Yüce Divan Salonu'nda yapıldı. Milletvekilliği düşürülen Can Atalay krizinde Yargıtay ile karşı karşıya gelen Anayasa Mahkemesi'nin Başkanı Zühtü Arslan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da salonda yer aldığı törende "AYM'nin kararlarını ve yorumlarını beğenmeyebilir, katılmayabiliriz. Ancak bir hukuk devletinde bu kararlara katılmasanız bile uyulması anayasal bir zorunluluktur" diye konuştu.

 • Can Atalay, 6 Şubat depremlerinin birinci yıl dönümünde cezaevinden mektup gönderdi
  06 Şub Can Atalay, 6 Şubat depremlerinin birinci yıl dönümünde cezaevinden mektup gönderdi

  Gezi Davası kapsamında tutuklu bulunan Can Atalay, 6 Şubat depremlerinin birinci yıl dönümünde Marmara Cezaevi'nden bir mektup gönderdi. Atalay, yapay zeka kullanılarak kendi sesiyle kamuoyuna ulaştırılan mektupta, Hatay halkının oylarıyla seçilmiş bir milletvekili olarak sorumluların hesap vermesi gerektiğini vurguladı.

 • Manisa'da Emlakçıyı Öldüren Sanığa Müebbet Hapis Cezası
  06 Şub Manisa'da Emlakçıyı Öldüren Sanığa Müebbet Hapis Cezası

  Manisa'da emlakçıda çalışan Canan Çeviren'i tabancayla vurarak öldürmekten müebbet hapis cezasına çarptırılan sanık Ferhat İnne, Yargıtay tarafından iki kez bozulan kararın ardından yeniden yargılanarak müebbet hapis cezası aldı. Karar, Canan Çeviren'in ailesi ve kadın hakları savunucuları tarafından adaletin yerini bulduğu şeklinde değerlendirildi.

 • Adalet Bakanı: İstanbul Adliyesi saldırısıyla ilgili 34 şüpheli gözaltına alındı
  06 Şub Adalet Bakanı: İstanbul Adliyesi saldırısıyla ilgili 34 şüpheli gözaltına alındı

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Çağlayan'daki İstanbul Adliyesine yönelik terör saldırısına ilişkin 34 şüphelinin gözaltına alındığını, soruşturmanın 5 cumhuriyet savcısı ve 1 başsavcıvekili koordinasyonunda devam ettiğini bildirdi. Bakan Tunç, İstanbul Adalet Sarayı önünde bir vatandaşın hayatını kaybettiği, 3'ü polis 6 kişinin yaralandığı terör saldırısının ardından olay yerinde incelemelerde bulunduktan sonra gazetecilere açıklama yaptı.

 • Adalet Bakanı Yılmaz Tunç İstanbul Adalet Sarayı'nda saldırıyı değerlendirdi
  06 Şub Adalet Bakanı Yılmaz Tunç İstanbul Adalet Sarayı'nda saldırıyı değerlendirdi

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İstanbul Adalet Sarayı'nda gerçekleşen saldırı sonrası yapılan incelemelerin ardından basın açıklaması yaptı. Bakan Tunç, saldırının önlenmesinde kahraman polisleri ve güvenlik güçlerini tebrik etti. Saldırıda 2 terörist etkisiz hale getirilirken, 4 vatandaş yaralandı ve bir vatandaş hayatını kaybetti. Olayla ilgili 34 kişi gözaltına alındı. Bakan Tunç, teröre karşı kararlılıkla mücadele edileceğini vurguladı.

 • Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İstanbul Adalet Sarayı'nda saldırıyı değerlendirdi
  06 Şub Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İstanbul Adalet Sarayı'nda saldırıyı değerlendirdi

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İstanbul Adalet Sarayı'nda gerçekleşen saldırıyla ilgili incelemelerde bulundu. Saldırının önlenmesinde kahraman polisleri tebrik eden Bakan Tunç, teröristlerin daha önce yargılandığını ve gözaltıların devam ettiğini açıkladı.

 • İstanbul Adalet Sarayı'ndaki saldırı girişimine ilişkin 34 kişi gözaltına alındı
  06 Şub İstanbul Adalet Sarayı'ndaki saldırı girişimine ilişkin 34 kişi gözaltına alındı

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, İstanbul Adalet Sarayı'nda gerçekleşen saldırı girişimine ilişkin 34 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Tunç, terör saldırısı girişiminin polisin dikkati sayesinde önlendiğini belirtti. Saldırıda 2 terörist etkisiz hale getirilirken, 4 kişi yaralandı ve 1 kişi hayatını kaybetti. Bakan Tunç, teröristlerle ilgili detayların adli soruşturma kapsamında ortaya çıkacağını ifade etti.

 • Adalet Bakanı: Polisimizin dikkati faciayı önledi, 34 gözaltı var
  06 Şub Adalet Bakanı: Polisimizin dikkati faciayı önledi, 34 gözaltı var

  İstanbul Adalet Sarayı C Kapısı önündeki polis kontrol noktasında DHKP/C'li iki terörist tarafından yapılan saldırının ardından Adalet Bakanı Yılmaz Tunç açıklamalarda bulundu. Polisin dikkati sayesinde facia önlendi ve 34 kişi gözaltına alındı. İncelemeler devam ediyor.

 • Bakan Tunç, Çağlayan Adliyesi'ndeki saldırının detaylarını paylaştı: GBT kontrolü faciayı önlemiş
  06 Şub Bakan Tunç, Çağlayan Adliyesi'ndeki saldırının detaylarını paylaştı: GBT kontrolü faciayı önlemiş

  Terör saldırısı düzenlenen Çağlayan Adliyesi'nde incelemelerde bulunan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, olaya ilişkin yeni detaylar paylaştı. Bakan Tunç, ''Adliyenin içine girecekleri sırada kimlik kontrolü yapılıyor. Burada terörist oldukları anlaşılınca D kapısından kaçarak C kapısına geliyorlar. Burada girilen çatışmada teröristler etkisiz hale getiriliyor.'' dedi.

 • Manisa'da kadını öldüren sanığa müebbet hapis cezası
  06 Şub Manisa'da kadını öldüren sanığa müebbet hapis cezası

  Manisa 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi, gönül ilişkisi yaşadığı iddia edilen Canan Çeviren'i öldüren Ferhat İnne'ye verilen müebbet hapis cezasını Yargıtay'ın iki kez bozmasına rağmen onayladı. İnne, 'Kasten öldürme' suçundan indirimsiz müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

 • Manisa'da kadın cinayeti davasında sanığa indirimsiz müebbet hapis cezası
  06 Şub Manisa'da kadın cinayeti davasında sanığa indirimsiz müebbet hapis cezası

  Yargıtay tarafından iki kez bozulan Manisa'daki kadın cinayeti davasında, sanığa verilen indirimsiz müebbet hapis cezası kararı, Manisa 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yeniden verildi. Kararın ardından Canan Çeviren'in kız kardeşi gözyaşlarına hakim olamadı. Aile avukatı, adaletin yerini bulduğunu ifade ederken, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcisi ise kararın caydırıcı olması açısından önemli olduğunu belirtti.

 • Kahramanmaraş Barosu Avukatlarından Murat Gül, DASK tarafından eksik ödemelerin yapılmadığını ifade etti
  06 Şub Kahramanmaraş Barosu Avukatlarından Murat Gül, DASK tarafından eksik ödemelerin yapılmadığını ifade etti

  Kahramanmaraş Barosu Avukatlarından Murat Gül, DASK'ın eksik ödemeleri yapmadığını belirtti. Yargıtay tarafından kesinleşen kararın icraya konulmasına rağmen DASK tarafından ödeme yapılmadığı ifade edildi. Avukat Gül, DASK'ın devlet kurumu olduğunu beyan etmesine rağmen haciz işlemi yapılamayacağını belirtti. DASK'ın bu durumu suistimal ettiği ve depremzedeleri mağdur ettiği dile getirildi.

 • Zonguldak'ta 8 madencinin öldüğü faciada 9 sanığın yargılanması devam ediyor
  05 Şub Zonguldak'ta 8 madencinin öldüğü faciada 9 sanığın yargılanması devam ediyor

  Zonguldak'ta 2013 yılında meydana gelen maden faciasında 8 maden işçisi hayatını kaybetmiş, 9 sanık hakkında dava açılmıştı. Yargıtay'ın bozma kararı sonucunda 3 sanığın yeniden yargılanmasına karar verildi ve iki ayrı dava birleştirildi. Duruşmada eksikliklerin giderilmesi için erteleme kararı alındı.

 • Zonguldak'ta 2013 maden faciası davası devam ediyor
  05 Şub Zonguldak'ta 2013 maden faciası davası devam ediyor

  Zonguldak'ta 2013 yılında meydana gelen maden faciasına ilişkin 9 sanığın yargılanması devam ediyor. Faciada 8 maden işçisi hayatını kaybetmiş, 8 maden işçisi ise yaralanmıştı. Yüklenici firma yetkililerine verilen ceza Yargıtay tarafından bozulmuş ve dosya yeniden 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmiştir. Ayrıca, dönemin TTK yetkilileri de aralarında bulunan 6 sanık hakkında da dava açılmıştır.

 • DEM Parti, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali için AYM'ye başvurdu
  05 Şub DEM Parti, Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali için AYM'ye başvurdu

  DEM Parti, Gezi Parkı davasında 18 yıl hapse çarptırılan Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesinin iptali için Anayasa Mahkemesine (AYM) başvurdu. Başvuruda, Atalay'ın milletvekilliğinin ''siyasi bir darbe'' ile düşürüldüğü savunulurken, kararın yok hükmünde olduğu belirtildi.

 • Zonguldak'ta maden faciası davasında Yargıtay kararı bozdu
  05 Şub Zonguldak'ta maden faciası davasında Yargıtay kararı bozdu

  Zonguldak'ta 11 yıl önce meydana gelen maden faciasında 8 madencinin hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak verilen hapis cezaları Yargıtay tarafından bozuldu. Dosya, 6 üst düzey TTK yöneticisinin yargılandığı dava ile birleştirildi ve 9 sanık 'bilinçli taksirle öldürme' suçundan yeniden yargılanmaya başlandı.

Advertisement