Başbakan Davutoğlu'nun Akil İnsanlar Heyeti ile Toplantısı - Son Dakika
Güncel

Başbakan Davutoğlu'nun Akil İnsanlar Heyeti ile Toplantısı

Başbakan Davutoğlu\'nun Akil İnsanlar Heyeti ile Toplantısı

Akil İnsanlar Heyeti Güneydoğu Anadolu Bölgesi Grup Sekreteri Ekmen: "Çok farklı fikirlerin dile getirildiği toplantı sonunda yaşanan bunca olaydan sonra çözüm sürecine dair iradenin devam ediyor olmasının önemi vurgulandı" Akil İnsanlar Heyeti İç Anadolu Bölgesi Grubu Üyesi Doç. Dr. Coşkun: "Bu toplantı.

20.10.2014 18:32
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Akil İnsanlar Heyeti Güneydoğu Anadolu Bölgesi Grup Sekreteri Mehmet Emin Ekmen, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Akil İnsanlar Heyeti ile yaptığı toplantıya ilişkin, "Çok farklı fikirlerin dile getirildiği toplantı sonunda yaşanan bunca olaydan sonra çözüm sürecine dair iradenin devam ediyor olmasının önemi vurgulandı" dedi.

Akil İnsanlar Heyeti olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu ile yaptıkları görüşmeye ilişkin AA muhabirine açıklama yapan Ekmen, toplantıda bir gözlem heyeti kurulması, Öcalan'ın iletişim imkanlarının artırılması ve en önemlisi PKK'nın kamusal alanda oluşturmaya çalıştığı baskının ortadan kalkması gerektiği konusunda görüşlerini açıkladıklarını söyledi.

"Çok farklı fikirlerin dile getirildiği toplantı sonunda yaşanan bunca olaydan sonra çözüm sürecine dair iradenin devam ediyor olmasının önemi vurgulandı" diyen Ekmen, toplantının, katılımcıların sürecin yönetimine olan güveninin arttığı bir görüşme olduğunu vurguladı.

"Bir gözlem heyeti teklifine açığız"

Ekmen, IŞİD bahanesiyle düzenlenen izinsiz gösterilere değinerek, şunları dile getirdi:

"Olaylarla ortaya çıkan krizin de aşılmakta olduğu yönünde genel bir kanaat oluştu. Sayın Davutoğlu, '3. bir göz olacak, bir gözlem heyeti teklifine açığız ancak PKK kamusal alanda yol kesme, çadır kurma, adam kaçırma, vergi alma gibi uygulamalarına son vermedikçe hiçbir adım atmayacağız. Bunlar sona ererse heyetin kurulmasına onay vereceğiz' dedi."

"Hükümet Kobani'ye yönelik her türlü insani yardım ve kolaylığı göstermişken, bu olayların patlamasının tesadüf olmadığını düşünüyorum" ifadelerini kullanan Ekmen, çözüm süreçlerinin dünyadaki örneklerine de bakıldığında benzer sorunların yaşandığını ve bunların üstesinden gelindiğinin görüldüğünü kaydetti.

"Toplantı çözüm sürecini sonuna kadar desteklediğinin göstergesidir"

Akil İnsanlar Heyeti İç Anadolu Bölgesi Grubu Üyesi Doç. Dr. Vahap Coşkun, toplantının son derece verimli geçtiğini söyledi.

Coşkun, Başbakan Davutoğlu'nun toplantıda, çözüm süreci ile ilgili yürütülen tüm görüşmeler ve uluslararası gelişmelerle ilgili kendilerine detaylı bilgi verdiğini belirtti.

"Bu toplantı hükümetin çözüm sürecini sonuna kadar desteklediğinin göstergesidir" diyen Coşkun, şunları dile getirdi:

"Sayın Başbakan, bizlere bir yol haritası hazırladıklarını ve yol haritasının gerçekleşmesi için PKK'nın bölgedeki hukuk dışı, illegal eylemlerine son vermesinin şart olduğunu, bu konuda hem Kandil hem de İmralı ile mutabık kaldıklarını ancak 6-7 Ekim'de bu mutabakatın gereklerinin yerine getirilmediğini söyledi. Sayın Davutoğlu tüm bunlara rağmen nehrin yarısını geçtiklerini, 6-7 Ekim'de büyük bir dalga ile karşılaştıklarını ama bu dalganın aşıldığını ve çözüm sürecinin devam edeceğini bize ifade etti."

Coşkun, toplantıda Başbakan Davutoğlu'nun çözüm sürecinin konjonktürel değil tarihi ve stratejik bir karar olduğunu işaret ederek, bu süreci sonuna kadar devam ettireceklerini vurgulamasının önemli olduğunu kaydetti. - Diyarbakır

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Başbakan Davutoğlu'nun Akil İnsanlar Heyeti ile Toplantısı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • AK Parti'den aday gösterildiği konuşulan Hüsnü Şenlendirici: Bir siyasi partiden olmadım
  10:51 AK Parti'den aday gösterildiği konuşulan Hüsnü Şenlendirici: Bir siyasi partiden olmadım

  Uzun yıllardır İzmir'de yaşayan Hüsnü Şenlendirici, Bergama ilçesinde AK Parti tarafından 1. sıra Belediye Meclis üyesi adayı gösterildiği söylentisi üzerine konuştu. Herhangi bir partiye bağlı olmadığını belirten Şenlendirici, "Bir siyasi partiden değil belediye başkanı kontenjanından direk aday olarak gösterildim" dedi.

 • Pençe-Kilit Operasyonu'nda 6 terörist etkisiz
  10:42 Pençe-Kilit Operasyonu'nda 6 terörist etkisiz

  Milli Savunma Bakanlığı, Irak'ın kuzeyindeki Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde 6 PKK'lı teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Bakanlık, teröristlerin hangi deliğe girerlerse girsinler kendilerini bekleyen kaçınılmaz sondan kurtulamayacaklarını belirtti.

 • Rekabet Kurulu'ndan Nestle Türkiye'ye 346 milyon lira ceza
  10:31 Rekabet Kurulu'ndan Nestle Türkiye'ye 346 milyon lira ceza

  Rekabet Kurulu, bayilerinin satış fiyatlarına müdahale ettiği ve bayilerin satış yapacakları bölgeleri/müşterileri belirlediği iddiası üzerine başlatılan soruşturmada Nestle'ye 346 milyon TL idari para cezası verdi.

 • Hayranları çıldırdı! Neymar'ın son hareketine tepki yağıyor
  10:24 Hayranları çıldırdı! Neymar'ın son hareketine tepki yağıyor

  Suudi Arabistan takımı Al-Hilal'de forma giyen Neymar'ın soyunma odasında geleneksel kıyafetlerle dolaştığı görüldü. Brezilyalı yıldızın o halini gören hayranları Neymar'a demediğini bırakmadı.

 • Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür: İstanbul'da 7'den büyük deprem kaçınılmaz
  10:10 Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür: İstanbul'da 7'den büyük deprem kaçınılmaz

  Yerbilimci Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul'da 7'den büyük bir depremin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Görür, İstanbul'da aday olan iktidar ve muhalefetin belediye başkanları ile deprem konusunda görüştüğünü belirtti.

 • Deniz Cengiz en kötü cinsel ilişki deneyimimi anlattı: Bir otoparkta yaşadım
  10:09 Deniz Cengiz en kötü cinsel ilişki deneyimimi anlattı: Bir otoparkta yaşadım

  Jet Sosyete dizisindeki rolüyle tanınan oyuncu Deniz Cengiz, hayatının en kötü cinsel ilişki deneyimini anlatırken "Otoparktan birinin giriş kat balkonuna girip ilişkiye girmiştik. Çocuğun dizleri yara olmuştu" dedi.

 • Halk otobüsü şoförü maaş zammını duyunca halaya durdu
  10:04 Halk otobüsü şoförü maaş zammını duyunca halaya durdu

  Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, çalışanlarına yüzde 107 zam yaparak maaşlarına zam yaptığını duyurdu. Zam haberi alan bir otobüs şoförü, sevincini göbek atarak kutladı. Şoförün göbek attığı anlar sosyal medyada binlerce kişi tarafından paylaşıldı. Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı zamla birlikte en düşük çalışan maaşı 34 bin liraya yükseldi.

 • Galatasaray'ın eski yöneticisi Mehmet Büyükekşi'nin ihracını istiyor
  09:53 Galatasaray'ın eski yöneticisi Mehmet Büyükekşi'nin ihracını istiyor

  Galatasaray'ın eski yöneticisi Sedat Doğan, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin kulüp üyeliğinden çıkarılması için üç farklı dilekçe verdi. Doğan'ın dilekçelerinde, Büyükekşi'nin başka bir kulübe üye olması, Galatasaray başkanlığına ilişkin küçük düşürücü ifade kullanması ve Atatürkçü-Cumhuriyetçi değerleri taşımaması ihraç istemi gerekçeleri olarak belirtildi.


Advertisement