Bodrum'da halikarnas balıkçısı anısına bitki müzesi kurulacak - Son Dakika
Güncel

Bodrum'da halikarnas balıkçısı anısına bitki müzesi kurulacak

Bodrum\'da halikarnas balıkçısı anısına bitki müzesi kurulacak

MUĞLA'nın Bodrum ilçesi ile özdeşleşen Halikarnas Balıkçısı, Cevat Şakir Kabaağaçlı ölümünün 46'ncı yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle anıldı.

14.10.2019 11:11  Güncelleme: 11:12
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

MUĞLA'nın Bodrum ilçesi ile özdeşleşen Halikarnas Balıkçısı, Cevat Şakir Kabaağaçlı ölümünün 46'ncı yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle anıldı. Gönültepe'de düzenlenen anma etkinliğinde konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Kabaağaçlı'nın adının verileceği bir arboretum kurmak için çalıştıklarını söyledi.

Mavi yolculuğun babası olarak bilinen Halikarnas Balıkçısı'nın anı evi ve mezarının bulunduğu Gönültepe ve Bodrum Deniz Müzesi'nde, Bodrum Belediyesi'nin destekleriyle düzenlenen etkinliklere Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Cevat Şakir sevdalıları, siyasi parti ve çeşitli STK'ların temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Çevre ve doğa aşığı Halikarnas Balıkçısı'nı ananlar arasında Türkiye'nin farklı illerinden Bodrum'a gelen Hayvan Hakları Federasyonu üyeleri de yer aldı. Gönültepe'de düzenlenen anma etkinliğinde öğrenciler Cevat Şakir şiirlerini okuyarak selamladı. Halikarnas Forumu üyeleri ise 'Merhaba' diyerek başladıkları konuşmalarında Cevat Şakir'in anılarını ve onun Bodrum'a kattığı değerleri anlattı. Gönültepe'deki anma etkinliğinde konuşan Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras Halikarnas Balıkçısı'nın Bodrum için anlamının kelimelere sığmayacağını belirterek, onu çok daha evrensel ve daha geniş katılımlı etkinliklerle anmak için önerilen projeleri hayata geçirme sözü verdi. Bodrum'da Halikarnas Balıkçısı'nın tüm yönleriyle ele alınacağı bir sempozyum başlatılmasını isteyen Başkan Aras, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Biz Halikarnas Balıkçısı'nı büyüklerimizden ve öğretmenlerimizden öğrendik, öyle benimsedik. Ailelerimiz de onu bize bir baba gibi benimsetti. Onu kitaplarından, büyüklerimizin anlattıklarından öğrendik ve Bodrum'a ne kadar önemli bir eserler bıraktığını gördük. Artık öğrendiklerimizi, bildiklerimizi yeniden gözden geçirmemiz gerekiyor. Biz Halikarnas Balıkçısı'yla ilgili büyük bir sempozyum başlatmak zorundayız."

BALIKÇININ ADINI TAŞIYAN BİTKİ MÜZESİ KURULACAKBodrum'un Homeros, Heredot ve Halikarnas Balıkçısı gibi büyük değerlere sahip benzersiz bir coğrafya olduğunu hatırlatan Başkan Aras, "Halikarnas Balıkçısı'nın öyle büyük bir farkı var ki o da bütün bu topraklarda yaşayan medeniyetleri, 30'u aşan eserle bizim önümüze koymuş olmasıdır. Halikarnas Balıkçısı sayesinde biz Anadolu'nun Helen Uygarlığı'ndan önce Luiler'e, Karlar'a, Dorlar'a, ait olduğunu öğrendik. Bu üzerinde yaşadığımız Batı Anadolu kıyıları işte bu medeniyetlerin yaşadığı, yeşerdiği yerler. Bizler de onun üzerinde yaşıyoruz. Bodrum'da insanlar neden bu kadar huzurludur biliyor musunuz? Altında yatan binlerce yıllık medeniyet var ve o insanların ruhları işte bu toprakları halen koruyor, kolluyor ve bizlere iyi hisler bırakıyor" dedi.Bodrum'da Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı Arboretum'u yapmak için çalıştıklarını belirten Başkan Aras, Bodrum'a 100'ün üzerinde tohum getiren ve Yarımada'yı yeşillendirmek için neredeyse ömrünün büyük bölümünü adayan Balıkçı için bir bitki müzesi oluşturacaklarını kaydetti. Başkan Aras, konuşmacıların Halikarnas Balıkçısı'nın doğum günü 'Dünya Merhaba Günü' olsun teklifini de değerlendireceklerini söyledi. Konuşmaların ardından Bodrum sevdalısı ünlü şair, yazar, filozof Cevat Şakir Kabaağaçlı'nın mezarına çiçekler bırakıldı. Anma programı müzik dinletisi ile sona ererken etkinlik kapsamında, Cezmi Çoban ve Zeynep Atılgan tarafından derlenen 'Cevat Şakir; Bodrum'un Mavi Merhabası' adlı kitap da, Bodrum Belediyesi Kültür yayını olarak ücretsiz dağıtıldı. Öte yandan Gönültepe'de Bodrum Belediyesi Park ve Bahçeler ile Destek Hizmetleri Müdürlükleri tarafından yapılan çalışmalar beğeni topladı. Begonvillerle kaplı bir yürüyüş yolunun da yapıldığı Gönültepe'de kısa süre içerisinde yapılacak yeni değişimlerin müjdesini de Başkan Aras verdi.'EFSANE ÇEVRECİ BALIKÇI'

Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı'yı anma etkinlikleri kapsamında Gönültepe'de düzenlenen anma töreninin ardından Bodrum Deniz Müzesi'nde emekli diplomat Metin Erdoğan'ın 'Efsane Çevreci, Balıkçı' söyleşisi ve 'Dört Efsane Çevreci' isimli kitabının imza günü gerçekleşti. Etkinliğe Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, başkan yardımcısı Turgay Kaya, siyasi parti ve STK temsilcileri, Cevat Şakir sevdalıları katıldı. Metin Erdoğan'ın söyleşisinin ardından Erdoğan'ın daveti üzerine bir konuşma gerçekleştiren Başkan Aras, Bodrum'un geleceğine sahip çıkmak için önemli adımlar atacaklarını belirterek Bodrum'daki 25 bin öğrenciye Cevat Şakir'i öğretmek gerektiğini söyledi. Etkinlik, Metin Erdoğan'ın 'Dört Efsane Çevreci' isimli kitabının imza günü ile sona erdi. Cevat Şakir Kabaağçlı'yı anma etkinlikleri yine Deniz Müzesi'nde düzenlenen Harun Özakıncı'nın yazıp sahnelediği 'Halikarnas Balıkçısı Provaları' isimli tek kişilik sahne gösterisi ile sona erdi.


Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Bodrum'da halikarnas balıkçısı anısına bitki müzesi kurulacak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Esenler Belediyesi, 14. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali'nde Gazzeli çocukları ağırlıyor
  17:27 Esenler Belediyesi, 14. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali'nde Gazzeli çocukları ağırlıyor

  Esenler Belediyesi, 14. Uluslararası Barış Ekmeği Festivali kapsamında Gazzeli çocukları İstanbul'da misafir ediyor. Festival kapsamında çocuklar, İstanbul'u keşfedecek ve dünya liderlerine barış çağrısında bulunacak. Gazzeli çocuklar, savaşın acılarını anlatarak umutlarını dile getirdi.

 • İlkadım Belediye Başkanı İhsan Kurnaz, Samsunspor'u Ziyaret Etti
  17:26 İlkadım Belediye Başkanı İhsan Kurnaz, Samsunspor'u Ziyaret Etti

  İlkadım Belediye Başkanı İhsan Kurnaz, Samsunspor'un şehrin en özel markası ve değeri olduğunu belirtti. Samsunspor Heyeti, Başkan Kurnaz'a adının yazılı olduğu forma hediye etti.

 • Deprem Sonrası Adıyaman Turizmi ve Sosyolojisi Konulu Panel Düzenlendi
  17:25 Deprem Sonrası Adıyaman Turizmi ve Sosyolojisi Konulu Panel Düzenlendi

  Adıyaman Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen '15-22 Nisan Turizm Haftası' etkinlikleri kapsamında 'Deprem Sonrası Adıyaman Turizmi ve Sosyolojisi' konulu panel gerçekleştirildi. Panelde, Adıyaman'ın turizm karnesi değerlendirildi ve 2024 yılına dair beklenti ve planlamalar aktarıldı. Panelde, Adıyaman Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Caner Çalışkan, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden Kültür ve Turizm Uzmanı Mustafa Ekinci ve Park Dedeman Genel Müdürü Furkan Polat yer aldı. Panelde, Adıyaman'ın turizm sektöründeki deprem sonrası durumu ve geleceği ele alındı.

 • Seydişehir'de iş ortağını av tüfeğiyle yaralayan zanlı tutuklandı
  17:24 Seydişehir'de iş ortağını av tüfeğiyle yaralayan zanlı tutuklandı

  Konya'nın Seydişehir ilçesinde, iş ortağını av tüfeğiyle yaraladığı gerekçesiyle gözaltına alınan zanlı tutuklandı. İkinci el oto alım-satımıyla uğraşan Hüseyin K. ile iş ortağı Sadettin H. arasında alacak meselesinden tartışma çıktı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesi üzerine Sadettin H, Hüseyin K'yi av tüfeğiyle yaraladı. Zanlı polislerce gözaltına alındı ve çıkarıldığı sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

 • Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile görüştü
  17:23 Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile görüştü

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile gerilim ve bölgedeki gelişmeleri değerlendirmek üzere bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

 • Siirt'te aranan hükümlü yakalandı
  17:23 Siirt'te aranan hükümlü yakalandı

  Siirt'te hakkında 11 yıl 10 ay hapis cezası ve arama kaydı bulunan S.G. isimli hükümlü, Kurtalan ilçesinde düzenlenen operasyonla yakalandı. Emniyet ekipleri, arananların yakalanması için çalışmalarını sürdürüyor.

 • CHP'nin eski TBMM Grup Amirliği Levent Bayraktar'ın cenazesi toprağa verildi
  17:23 CHP'nin eski TBMM Grup Amirliği Levent Bayraktar'ın cenazesi toprağa verildi

  CHP'nin uzun yıllar TBMM Grup Amirliği yapan Levent Bayraktar'ın cenazesi, Kocatepe Camisi'nde düzenlenen törenin ardından Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedildi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve eski CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cenaze aracına omuz vererek Bayraktar'ı son yolculuğuna uğurladılar.

 • Aydın Büyükşehir Belediyesi Tarım Fuarında Yoğun İlgi Gördü
  17:17 Aydın Büyükşehir Belediyesi Tarım Fuarında Yoğun İlgi Gördü

  Aydın'da düzenlenen Uluslararası Tarım, Gıda ve Hayvancılık Fuarı'nda Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı stant, drone ile gübre uygulama, hayvancılık ve arıcılık alanındaki destekleri ve Halk Ege Et'in çalışmalarıyla büyük beğeni topladı.


Advertisement