Çini Bir Göz Musikisidir" - Son Dakika
Güncel

Çini Bir Göz Musikisidir"

Çini Bir Göz Musikisidir"

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kurumunca (UNESCO) 2009 yılında "Yaşayan İnsan Hazinesi" ödülü verilen Kütahyalı çini ustası Mehmet Gürsoy, "Çini bana göre bir göz musikisidir.

20.09.2016 11:01
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

MUHARREM CİN - Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kurumunca (UNESCO) 2009 yılında "Yaşayan İnsan Hazinesi" ödülü verilen Kütahyalı çini ustası Mehmet Gürsoy, "Çini bana göre bir göz musikisidir. Bu sanatın notaları da laleler, karanfiller, güller ve sümbüllerdir." dedi.

40 yıllık çini ustası Gürsoy (66), AA muhabirine yaptığı açıklamada, 16. yüzyıla ait desen ve boyama tekniklerini yaptığı çinileri yeniden hayata geçirdiğini ifade ederek, günümüze kadar gelen çini sanatının her geçen yıl gelişerek kalitesinin maharetli ellerle daha da arttığını söyledi.

Çiniciliğin Osmanlı tarafından miras bırakılan önemli bir sanat olduğunu anlatan Gürsoy, şunları belirtti:

"Çini sanatı Osmanlı İmparatorluğu'nun bize bıraktığı bir yadigarıdır. Çini sadece bize mahsus, Türk'ün öz sanatıdır. Bu sanatı her zaman farklı açıdan değerlendirdim ve bu durumu bugüne kadar eserlerime de yansıttım. Çini bana göre bir göz musikisidir. Bu sanatın notaları da laleler, karanfiller, güller ve sümbüllerdir. Çininin diğer bir anlamı da kıymetli taşların rengini sır altına gizleme sanatıdır. Bu kıymetli taşlar ise mücevher yapımında kullanılan mercandır, zümrüttür, firuzedir, lapistir."

"Ateşte açan çiçekleri toplayabilmemiz için 30 güne ihtiyacımız var"

Gürsoy, ecdadın mekanların duvarlarına çini sanatını nakşettiğini hatırlatarak, "Evler, ibadethaneler ve sosyal alanlar çini eserleriyle süslenmiştir. Çünkü bu eserlere dokunduğunuzda ve izlediğinizde pozitif enerji yüklenirsiniz. Böyle bir yüksek sanat mantalitesi hiçbir sanatta yoktur. Sadece geleneksel ve Türk çini sanatında vardır." ifadelerini kullandı.

Çininin hamur halden mamul duruma gelmesi için bir ay zamana ihtiyacı olduğunu belirten Gürsoy, "Çini hamur halinden mamul haline gelinceye kadar 11 defa elden geçiyor. Ateşte açan çiçekleri toplayabilmemiz için yaklaşık 30 güne ihtiyacımız var. 11 nazik ve estetik el değiyor bu eserin ortaya çıkması için. Bir ateşin oyunudur bu sanat." dedi.

"Benden sonra bu sanatı oğlum yürütecek"

Çini sanatının artık tarihe gömülü kalmayacağını vurgulayan Gürsoy, 16. yüzyılda zirvede olan Türk çini sanatının, sarayın desteği kesilince tarihe gömüldüğünü hatırlattı.

Gürsoy, bu sanatın yeniden hayata geçirilmesine katkılarından dolayı kendisinin, UNESCO tarafından bir miras taşıyıcı olarak kabul edildiğini anımsatarak, şu değerlendirmede bulundu:

"2009 yılında şahsıma 'Yaşayan İnsan Hazinesi' ödülü verildi. Ben bu ödülü alırken elimi kime vereceğim sorusuyla karşılaştım. Ben de elimi güzel sanatlar fakültesi mezunu olan oğlum Göktuğ Gürsoy'a verdim. Benden sonra bu sanatı oğlum yürütecek. Oğlum da bu sanatı kendi çocuklarına aktaracak ve bu sanatın tarihe gömülü kalmasını engellemeye çalışacağız."

Çiçeklerin anlamı

"Allah güzeldir ve güzeli sever." diyen Gürsoy, şöyle devam etti:

"Biz de onun yarattığı güzellikleri çiziyor ve boyuyoruz. Ancak asla onunla yarışa girmiyoruz. Çünkü bu eserlerin üzerinde laleler vardır. Lale, Cenab-ı Allah'ı temsil etmektedir. Saray ve camilerin duvarlarına nakşedilen lalelerle Allah'ın adı zikredilir. Karanfilde dervişlerin çiçeğidir. Yunus Emre'nin, Karacaoğlan'ın çiçeğidir."

Gürsoy, 10 kişinin çalıştığı Kütahya'nın tarihi mekanlarından Germiyan Sokağı'ndaki atölyesinin aynı zamanda çini sanatını öğrenme okulu gibi de hizmet verdiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Çini Bir Göz Musikisidir' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Beşiktaş Başkanı Hasan Arat, Fernando Santos ile vedalaştı
  17:34 Beşiktaş Başkanı Hasan Arat, Fernando Santos ile vedalaştı

  Beşiktaş Başkanı Hasan Arat, Teknik Direktör Fernando Santos ve yardımcılarıyla vedalaştı. Santos, Beşiktaş'ı çok sevdiklerini ve kulübü desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

 • Aziziye Belediye Başkanı Emrullah Akpunar göreve başladı
  17:33 Aziziye Belediye Başkanı Emrullah Akpunar göreve başladı

  31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde seçilen Emrullah Akpunar, görevi Muhammed Cevdet Orhan'dan devraldı. Akpunar, Orhan'a teşekkür etti ve yeni dönemde başarılar diledi.

 • Otoyolda trafik kurallarına uymayanlara 13 milyon 630 bin lira ceza yazıldı
  17:32 Otoyolda trafik kurallarına uymayanlara 13 milyon 630 bin lira ceza yazıldı

  Düzce Bölge Trafik Müdürlüğü, Anadolu Otoyolu Düzce geçişinde 9 günlük bayram tatili boyunca yapılan denetimlerde 2 bin 796 araca çeşitli maddelerden 13 milyon 630 bin 500 lira cezai işlem uygulandığını açıkladı. Ayrıca 21 kazada 18 kişi yaralanırken, ölümlü kaza meydana gelmedi.

 • Sırbistan Cumhurbaşkanı: Dünya İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en ağır durumla karşı karşıya
  17:30 Sırbistan Cumhurbaşkanı: Dünya İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en ağır durumla karşı karşıya

  Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Orta Doğu'daki gelişmelerin ardından dünyanın jeopolitik durumuna ilişkin yaptığı açıklamada, dünyanın 3-4 ay içinde İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en ağır durumla karşı karşıya kalmasını beklediğini söyledi. Vucic, ayrıca Sırbistan'ın Rafale savaş uçağı satın alma talebine değinerek, uçakların pahalı olduğunu ve harcamalara dikkat etmek durumunda olduklarını belirtti.

 • Konya'da otomobil tarlaya devrildi, yaşlı çift hayatını kaybetti
  17:30 Konya'da otomobil tarlaya devrildi, yaşlı çift hayatını kaybetti

  Konya'nın Hüyük ilçesinde meydana gelen trafik kazasında, otomobilin tarlaya devrilmesi sonucu yaşlı bir çift hayatını kaybetti. Kazada yaralanan çift, hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Kazayla ilgili soruşturma devam ediyor.

 • Germencik Belediye Başkanı Burak Zencirci Ziyaretleri Kabul Ediyor
  17:30 Germencik Belediye Başkanı Burak Zencirci Ziyaretleri Kabul Ediyor

  31 Mart 2024 seçimlerinde Germencik Belediye başkanlığına seçilen Burak Zencirci kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri, iş insanları ve vatandaşların hayırlı olsun ziyaretlerini makamında kabul etmeye devam ediyor. Halkın teveccühleriyle başkanlığa seçilen Zencirci, ziyaretler sırasında Germencik halkının istek ve talepleriyle de yakından ilgileniyor. Belediye başkanı Burak Zencirci ile sohbet etme imkanı bulmaktan, sıcak ilgi ve alakaları nedeniyle memnun olduklarını ifade eden konuklar, görev süresi boyunca başarılı çalışmalar dileyerek, şahsı ve ilçe adına hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulunuyor.

 • Trabzonspor Taraftarının Sevgilisi Hicran Yıldız Toprağa Verildi
  17:29 Trabzonspor Taraftarının Sevgilisi Hicran Yıldız Toprağa Verildi

  Trabzonspor Kulübü'nün 2020-2021 sezonu için hazırlanan çubuklu formasının tanıtım videosunda yer alan Hicran Yıldız'ın cenazesi, dün akşam hayatını kaybettiği hastaneden alınarak toprağa verildi. 18 yaşındaki Hicran'ın cenaze törenine ailesi ve yakınları katıldı. Hicran'ın hikayesi, babasıyla çekilen tanıtım videosunda adının yazılı olduğu formayı gördüğünde yaşadığı mutlulukla taraftarların beğenisini kazanmıştı.


Advertisement