Cinsel İstirmara Diyarbakır'dan Protesto - Son Dakika
Güncel

Cinsel İstirmara Diyarbakır'dan Protesto

Cinsel İstirmara Diyarbakır\'dan Protesto

Diyarbakır'da yaklaşık 50 kişilik grup,tecavüz ve cinsel istismar karşıtı slogan attı.

20.06.2013 16:48  Güncelleme: 10:08
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bingöl'de 16 yaşındaki E.A. adlı kıza cinsel istismar ve tecavüzde bulundukları iddiasıyla tutuklu yargılanan 4 uzman çavuşun, bir üst mahkeme tarafından serbest bırakılmasına tepki gösteren yaklaşık 50 kişi, Diyarbakır'da protesto gösterisi yaptı.

Kendilerine 'Kürdistan Devrimci Muhammedi Gençlik' adını veren yaklaşık 50 kişilik grup, Türkçe ve Kürtçe hazırladıkları dövizleri açarak, tecavüz ve cinsel istismar karşıtı slogan attı. Grup adına konuşan Yusuf Yavuz, "Sizleri selamların en güzeli olan Allah'ın selamıyla selamlıyoruz" diye başladığı konuşmasında, şöyle dedi:

"Bilindiği gibi son zamanlarda dünyanın en aşağılık suçlarından olan taciz ve tecavüz vakaları gün be gün artmaktadır. Artmasına sebep olan en büyük etkenlerden biri de devletin bu olayların üzerine gitmemesi gerekli hassasiyet ve duyarlılığın gösterilmemesinden kaynaklanmaktadır. Özellikle şuna dikkatinizi çekmek istiyoruz; özgürlük ve adalet için slogan atan mahsum çocukları, kısa bir süre içerisinde bulan, onlarca yıl ceza yağdıran devlet, aynı hassasiyet ve duyarlılığı neden taciz ve tecavüz vakalarında göstermiyor. Devletin ve kamuoyunun duyarsızlığı bu gibi olayların oluşmasına zemin hazırlamakta olup tacizci, tecavüzcü zihniyete cesaret vermektedir. Bizler bu olayları şiddetle kınıyor, devleti görevini yapmaya çağırıyoruz. Dost, düşman herkes bilmelidir ki; bizler bu olayların takipçisi olacak ve mazlum kardeşlerimizin yanında yer alacağız."

Konuşmadan sonra yürümek isteyen gruba polis izin vermeyince grup üyeleri dağıldı.

3 KİŞİLİK PROTESTO

Bu açıklamadan yaklaşık 2 dakika sonra, 'Kara Kedi' adlı sivil kollektif üyesi Jan Demir, Şeyhmus Turan ve Muhammet Bilben adlı 3 kişi de, yere oturarak açtıkları pankartla Bingöl'deki tecavüz sanıkları uzman çavuşların serbest bırakılmasını protesto etti. Yaklaşık 10 dakika süren eylem sırasında, Muhammet Bilben ve Jan Demir adlı gençler kitap okurken, Şeyhmus Turan da hazırladığı, "Kızlarınızı adaletin yaşamadığı yerde saklayın" yazılı döviz açtı. Yoldan geçenlerin meraklı bakışları arasında yaklaşık 10 dakika süren eylem sonrası konuşan Jan Demir, tecavüzcü zihniyetin cezalandırılması amacıyla adaletin tecelli etmesi gerektiğini savunarak, yetkilileri göreve davet etti. - Diyarbakır

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Cinsel İstirmara Diyarbakır'dan Protesto - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Çanakkale Yenice'de meydana gelen 4,9 büyüklüğündeki deprem güvenlik kamerasına yansıdı
  02:27 Çanakkale Yenice'de meydana gelen 4,9 büyüklüğündeki deprem güvenlik kamerasına yansıdı

  Çanakkale'nin Yenice ilçesinde meydana gelen 4,9 büyüklüğündeki deprem, bir büfenin güvenlik kamerası tarafından saniye saniye kaydedildi. Deprem anında büfe içinde bulunanlar panikle mekanı terk ederek açık alana kaçtı.

 • Gümüşçü Holding'de Yönetim Krizi: Onur'un Gözaltına Alınmasıyla Şebnem'in Hayatı Değişiyor
  02:18 Gümüşçü Holding'de Yönetim Krizi: Onur'un Gözaltına Alınmasıyla Şebnem'in Hayatı Değişiyor

  Onur'un yolsuzluk iddiasıyla göz altına alınması ve Aysel'in kritik kararı sonrası Gümüşçü Holding'de yönetim krizi ortaya çıkar. Onur, Aysel ve Demir arasında büyük bir mücadele başlatırken, Şebnem'in Onur'la yaptığı anlaşma ilişkileri karmaşık hale getirir. Geçmişten gelen bir misafir ise Şebnem'in hayatındaki dengeleri değiştirebilir.

 • Google Haritalar'a yeni özellik: Bina giriş kapısı gösterilecek
  02:18 Google Haritalar'a yeni özellik: Bina giriş kapısı gösterilecek

  Google Haritalar, kullanıcıların daha kolay bir şekilde binanın ana giriş kapısını bulmasını sağlayacak bir özellik ekliyor. Bu özellik sayesinde kapılar, yeşil arka planlı, ok şeklini içeren bir daire ile işaretlenecek.

 • Hindistan, Yapay Zeka Alanındaki Denetimleri Artırıyor
  02:18 Hindistan, Yapay Zeka Alanındaki Denetimleri Artırıyor

  Hindistan yönetimi, yapay zeka alanındaki denetimleri artırmak için yeni bir karar aldı. Bundan böyle bu alanda üretilecek her yeni teknoloji için devlet kurumlarından resmi izin almak zorunlu olacak. Bu kararın Amerikan firmalarının ülkedeki hakimiyetini sınırlamak amacıyla verildiği düşünülüyor. Hindistan Bilgi İşlem Bakanlığı, yapay zekanın geleceği hakkında endişeli olduklarını belirterek, Hint halkının menfaatlerini korumak adına yeni önlemler alacaklarını açıkladı. Büyük teknoloji firmalarının yapay zeka uygulamaları için direkt olarak bakanlığa bilgi vermeleri gerekecek ve karara uymayan firmalara cezalar verilecektir.


Advertisement