Çocuk ve Medya Stratejisi - Son Dakika
Güncel

Çocuk ve Medya Stratejisi

Çocuk ve Medya Stratejisi

Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi ile Çocuk ve Medya Hareketi çerçevesinde, strateji belgesinin birinci taslağı hazırlandı

23.09.2013 13:48
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu ile Çocuk Vakfı işbirliğinde düzenlenecek Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi ile Çocuk ve Medya Hareketi çerçevesinde, Türkiye'nin ilk Çocuk ve Medya Stratejisi'nin birinci taslağı hazırlandı.

Çocuk Vakfından yapılan açıklamaya göre, 2014-2018 yıllarını kapsayan I. Türkiye Çocuk ve Medya Stratejisi ve Uygulama Planı için Ocak 2013'ten bu yana çeşitli çalışmalar yürütüldü.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın himayelerinde, Prof. Dr. Haluk Yavuzer'in kongre başkanlığında, 14-15 Kasım'da İstanbul'da düzenlenecek I. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi ile Çocuk ve Medya Hareketi çerçevesinde Türkiye'nin ilk Çocuk ve Medya Stratejisi'nin birinci taslağı hazırlandı.

Strateji belgesine Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesinin temel ölçüt ve ilkeleri yön verdi. Farklılıklara bakılmaksızın tüm çocukların medyada eşitlik ve etik kurallar çerçevesinde temsiline öncelik verildi.

Strateji belgesi birinci taslağı, medya konusunda aile, çocuk, toplum ve dünya ölçekli çok yönlü bir yaklaşımı içeriyor. Belge, çocuk ve medya alanında koruyucu, yetkilendirici, önleyici ve içerik geliştirici stratejik amaçlar, projeler ve eylemlerden oluşuyor.

Strateji belgesinin, 2014-2018 yıllarını kapsayan vizyonu "Çocuğa saygı ve çocuk hakları kültürü temelinde bir çocuk-medya ilişkisi için paydaşların sorumluluklarının bilincinde olduğu medya okuryazarı bir Türkiye" olarak belirlendi.

-Tüm paydaşlar görüş bildirebilecek

Türkiye Çocuk ve Medya Stratejisi ve Uygulama Planı 2014-2018 belgesi için kamu kurum ve kuruluşları yanında 9-18 yaş grubu çocuklar ve etkileyen tüm paydaşların görüşlerinin alınması için 25 Ekim'e kadar çalışmalar yapılacak. Strateji Belgesi Birinci Taslağı, 1. Türkiye Çocuk ve Medya Kongresi'nde müzakere edilerek sonlandırılacak ve Aralık 2013 tarihinde hükümete sunulacak.

Taslağa, "www.cocukvemedyahareketi.org" internet adresinden Strateji Belgesi Çalışmaları bölümünden ulaşılabilecek. Taslağa katkıda bulunmak isteyenler, "info@cocukvemedyahareketi.org" ya da "info@cocukvemedyakongresi.org" e-postaları aracılığıyla görüş bildirebilecek.

-Çocuk Vakfı Başkanı Şirin

Açıklamada görüşlerine yer verilen Çocuk Vakfı Başkanı, Kongre Genel Yönetmeni ve Sözcüsü Mustafa Ruhi Şirin, çocuk ve medya alanının taraflarının yalnızca çocuklar ve medya olmadığını vurguladı.

Çocuk ve medya konusunun, küresel bir sorun olduğunu belirten Şirin, şunları kaydetti:

"Çocuğun, medyanın olumsuz etkilerinden korunması yanında, olumlu  etkilerinden yararlanması amacıyla başlattığımız Çocuk ve Medya Hareketi kısa sürede ilk belgenin hazırlanmasına öncülük etmiştir. Türkiye Çocuk ve Medya Stratejisi Birinci Taslağı, çocuk ve medya bağlamında ülkenin ilk yol haritası olacak. Strateji Belgesi Birinci Taslağında medya süreçlerinde çocuğun katılımı yanında sivil izleme ve denetim modellerine yer veriliyor ve çözüm odaklı yaklaşım öngörülüyor. Strateji Belgesinin hayata geçmesi için ise Çocuk ve Medya Hareketinin sivil bir hareket olarak örgütlenmesi gerekiyor." - Ankara

Kaynak: AA

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement