7 İlde Dersane Operasyonu: 11 Gözaltı - Son Dakika
Güncel

7 İlde Dersane Operasyonu: 11 Gözaltı

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, bir dershaneye verilen ihalenin Kamu İhale Kanunu'na aykırı yapıldığı iddiasıyla operasyon başlattı.

30.03.2015 13:22  Güncelleme: 14:15

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nün, yoksul çocukların dershaneye gönderilmesini amaçlayan SBS projesinin ihalesinde usulsüzlük olduğu gerekçesiyle 11 kişi gözaltına alındı.

2010 yılındaki projeyi uygulayan polisler ile dershane yöneticileri 'ihalede usulsüzlük'le suçlanıyor.

5 YIL ÖNCE HER HANGİ BİR TESPİT YAPILMAMIŞTI

Soruşturmaya konu olan 'ihalede usulsüzlük' iddiasının 5 yıl önce de gündeme geldiği, yapılan idari ve adli soruşturmada herhangi bir usulsüzlük tespit edilemediği öğrenildi.

AYNI DERSHANEYE GÖNDERİLME ŞARTI KONDU

Alınan bilgiye göre, 2010 yılında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, dezavantajlı çocukların eğitime kazandırılması amacıyla bir proje hazırladı. Valilik tarafından uygun görülen proje Devlet Planlama Teşkilatı'na sunuldu. SODES kapsamında kabul edilen projeyi Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) yürüttü. Emniyet, Diyarbakır Valiliği Proje Koordinasyon Merkezi aracılığıyla 500 yoksul öğrencinin eğitimi için ihale düzenledi.

Projenin daha kolay takip edilmesi amacıyla 500 öğrencinin aynı dershaneye gönderilmesi şart koşuldu. Aralarında Sur ve FEM dershanelerinin de bulunduğu birçok dershane şartnamedeki koşulları karşılayamadıkları gerekçesiyle elendi. İhale şartlarına uyan bir dershane ihaleyi kazandı ve çocuklar ücretsiz olarak dershaneye gönderildi.

"EN DÜŞÜK FİYATI VEREN ELENDİ" İDDİASI

İhaleden sonra Diyarbakır'da basın açıklaması düzenleyen bazı dershaneler, en düşük fiyatı veren dershanenin elendiğini belirterek, ihalenin iptal edilmesi çağrısında bulundu. Bunun üzerine dönemin Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu tarafından idari, savcılık tarafından da adli soruşturma açıldı. Yapılan soruşturmalarda, en düşük fiyatı veren dershanenin yeterli kapasiteye sahip olmadığı belirlendi. İhale şartnamesindeki '500 çocuğa aynı anda hizmet verme' imkânı dikkate alınarak ihalenin sonuçlandırıldığı tespit edildi.

İTİRAZLAR SONUÇ VERMEDİ

Bunun üzerine ihale onaylanarak proje uygulandı. Çocukların terör ve suç şebekelerine katılmalarını önlemek ve iyi bir lise kazanmalarını sağlamayı amaçlayan proje kapsamında çocuklara eğitim bursu, kırtasiye, SBS kitapları ve kıyafet yardımı yapıldı. İsteyen öğrencilere İngilizce ve bilgisayar kursları da verildi. Proje kapsamında çok sayıda öğrenci dershaneye devam ederek Fen ve Anadolu liselerini kazandı.

YENİDEN GÜNDEME GELDİ

Olayın üzerinden 5 yıl geçtikten sonra konu yeniden gündeme geldi. Bir süre önce Sabah gazetesinde bir haber yayınlanarak mesele 'paralel yapı'ya bağlandı. Dosyayı yeniden açan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, öğrencilerin dershaneye gönderilmesi amacıyla yapılan ihaleyi gerekçe göstererek, dönemin emniyet müdürleri ve dershane yetkilileri hakkında gözaltı kararı çıkarttı.

7 İLDE OPERASYON

Sabahın erken saatlerinde operasyon başlatan KOM ekipleri, aralarında dönemin Diyarbakır KOM Müdürü Halil Dağ ile emniyet amiri Yasin Topçu'nun da aralarında bulunduğu 11 kişi hakkında gözaltı işlemi başlattı. Operasyonun 7 ili kapsadığı öğrenildi. Diyarbakır'da gözaltına alınanlar Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne (KOM) götürüldü.

7 İlde Dersane Operasyonu: 11 Gözaltı
Kaynak: AA

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (14)

 • istakoz: Muhterem Seytan efendiyle savasa devam.. Durmak yokk 7 21 Yanıtla
 • çikereş: adamlar boşuna bağırmıyordu hırsız var diye 17 4 Yanıtla
 • mülaane: Kimler masum insanlara iftira atıyor, kimler debu iftiraları yayıyorsa ALLAH onların evlerine ateşler salsın. AMİN 17 0 Yanıtla
 • Poyraz: Dersane değil 'dershane' 11 5 Yanıtla
 • OKUDUĞUN HABERİ BİR DAHA OKU: Cemaate laf söyleyenler haberi iyi okuyun 'Aralarında Sur ve FEM dershanelerinin de bulunduğu birçok dershane şartnamedeki koşulları karşılayamadıkları gerekçesiyle elendi. ' diyor 10 4 Yanıtla
 • drecep: bu yaptığınız zulümler ve haksızlıklar elbet bir gün son bulacak a. k. p 10 4 Yanıtla
 • ayhan: Diyarbakir da Sodes gulencilerin elinde 4 8 Yanıtla
 • mülaane: Kimler masum insanlara iftira atıyor, kimler debu iftiraları yayıyorsa ALLAH onların evlerine ateşler salsın. AMİN 9 0 Yanıtla
 • şu hale bakın be: 2005 yılında mı 1999 da mı olmuş? 2 2 Yanıtla
 • kilitçi: vay be ne para kavgasına tutuştular bu uğurda ülke yakılıyor yıkılıyor, eğitimm yerlere düştü, ekonomide yakında güm. Ya müslüman ülke paraya taparmı. Çoluk çocuğu bile zengin oldu bunların bizimkiler hala sınav peşinde bunların çocukları fabrikalar, gemiler, şirketler ihaleler alıyor. garip hep garipti halada garip. Bizden adam olmaz. eskidende padişahlar halkı arayıp sormazdı hep hikaye anlatırlardı padişah halkın arasına inmişmişte, hangi halkın halk sadece istanbuldan ibarety değilki. İstanbulda zetn çokluk esnaftı çoğuda yabancıydı. Zaten osmanlının son 200 sene halkı unutmasından biz böyle olduk. kendi sarayda ve istanbulda yedi içti anadoluda halk sefildi, asker lazım olursa ağalar beylere imamlara söylerdi asker toplanırdı. 4 0 Yanıtla
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement