Gazetecinin Erdoğan'dan Aldığı Harçlık Tartışmalara Yol Açtı - Son Dakika
Güncel

Gazetecinin Erdoğan'dan Aldığı Harçlık Tartışmalara Yol Açtı

Gazetecinin Erdoğan\'dan Aldığı Harçlık Tartışmalara Yol Açtı

Bayram namazı çıkışı Başbakan'la bayramlaşıp harçlık isteyen gazeteci Sultan Akten'e bu hareketinden dolayı Twitter'da tepki yağdı.

15.10.2013 14:53  Güncelleme: 15:26
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Bayram namazını İstanbul'daki Mimar Sinan Camisi'nde kılan Başbakan Tayyip Erdoğan, kendisinden bayram harçlığı isteyen TGRT muhabiri Sultan Akten'e cebinden çıkardığı 200 lirayı verdi. Gazetecinin Başbakan'dan harçlık alması özellikle sosyal medyada tartışmalara yol açtı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kurban Bayramı namazını Mimar Sinan Camisi'nde kıldı. Namazın ardından cemaatle bayramlaşan Erdoğan, yaklaşık iki saat sonra camiden ayrıldı. Başbakan Erdoğan, namaz çıkışında kendisine el sallayanlara, "sağolun" diyerek karşılık verdi.

HARÇLIK İSTEDİ

Cami önünde soruları yanıtlayan Erdoğan'a bir gazeteciden şaşırtan talep geldi.

Söz alan TGRT muhabiri Sultan Akten, "Anne ve babayla bayramlaşmadık. İlk bayramlaşmamı sizinle yapmak, babamın yerine bayram harçlığımı sizden almak istiyorum. Babam burada yok ama devlet baba var" şeklinde konuştu.

"Çok para yoksa ne yapacağım" diyerek cebinden bir miktar para çıkaran Başbakan Erdoğan, parayı gazeteciye verdi.

"Bayramınız mübarek olsun" diyen Erdoğan, bayram harçlığına ilişkin olarak gazetecilere dönerek "Hepinizin adına" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın muhabir Sultan Akten'e 200 lira bayram harçlığı verdiği öğrenildi.

'Harçlık almazsam sultan değilim'

Bu arada, gazeteci Sultan Akten'in, harçlık isteyeceğini dün sosyal paylaşım sitesine yazdığı ortaya çıktı.

Akten, Twitter'a yazdığı mesajda "Sabah 6 da Başbakan'ın evinin önünde olucam. Madem 5' te kalkıcam, Başbakan'dan bayram harçlığı almazsam Sultan değilim:)" ifadelerini kullandığı görüldü.

KENDİNİ SAVUNDU

Öte yandan, Başbakan'dan harçlık alması nedeniyle meslektaşları tarafından eleştirilen TGRT muhabiri, kendisini savundu.

Sultan Akten, şöyle bir tweet attı:

"Basbakan dan harçlık aldığım için Yandaş diyenler olmuş. kendime bile muhalifim ben arkadaslar;) habere magazin de dahildir ben isimi yaptım!!"

ÇGD'DEN MUHABİRE KINAMA

Çağdaş Gazeteciler Derneği Merkez Yönetim Kurulu, TGRT muhabirinin Başbakan Erdoğan'dan bayram namazı çıkışında "Devlet Baba" sözleri ile bayram harçlığı almasına tepki göstererek, "Erdoğan'ın verdiği harçlığı alan gazeteci, gazetecilik mesleğinin mezar taşı olmuştur. Hem söz konusu muhabiri, hem de Başbakan'ı bu kabul edilemez tavırları nedeniyle esefle kınıyoruz" dedi.

ÇGD'nin konu ile ilgili olarak yaptığı basın açıklaması şöyle:

MESLEĞE İHANETTİR

TGRT muhabiri Sultan Akten'in Başbakan'a "Devlet Baba" demesi ve ondan bayram harçlığı dilenmesi, yaptığı mesleğin gerekleriyle hiç tanışmamış olduğunu göstermektedir. Başbakan'ın verdiği "harçlığı" alan gazeteci, mezarı kazılan gazetecilik mesleğinin mezar taşı olmuştur.

Onlarca meslektaşı düşünceleri nedeniyle cezaevlerindeyken, bine yakın öğrenci hapishanelere tıkılmışken, ülkede uluslararası komplolarla savaş çığırtkanlığı yapılıyorken, görevleri başındaki gazeteciler polis şiddetinin en kötüsüne maruz kalıyorken bir gazeteci Başbakan'dan bayram harçlığı alıyorsa, bunun adı cehalet, bunun adı rezalet, bunun adı mesleğe ihanettir.

Bu olayın haberini "harçlığı kaptı", "gazeteciden Başbakan'a bayram sürprizi" gibi ifadelerle veren basın kuruluşları da bu rezaletin ortağıdır.

Basın tarihine "Abdülhamit dönemini aratan" bir dönem olarak geçecek olan AKP iktidarı döneminin yarattığı gazetecilik budur. Bu gazeteciliğin bizim mesleğimizle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Dünyanın en saygın mesleği iktidarların ayakları altında olması yetmiyormuş gibi kendini o ayakların altına gönüllülükle atan gazetecilerin varlığı, mücadelemizin kimlere rağmen sürmesi gerektiğini de göstermiştir.

ESEFLE KINIYORUZ

Meslektaşlarımızı da bu ilkeler etrafında örgütlenmeye; iktidarın ve iktidarın gazetecilerinin saldırılarına karşı mesleklerini, haklarını savunmaya çağırıyoruz.

Hem söz konusu muhabiri hem de Başbakan'ı bu kabul edilemez tavırları nedeniyle esefle kınıyoruz. Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak, öldürülen mesleğimizin evrensel ilkelerini savunmaya devam edeceğimizi bir kez de bu vesileyle tekrarlıyoruz.

GAZETECİLERDEN TWİTTER'DA TEPKİ

Zafer Arapkirli: Başbakandan harçlık alandan da, talimat alandan da, icazet alandan da, yanak alandan da söz ederken, lütfen "gazeteci" sıfatını kullanmayın..

Kadri Gürsel: AKP iktidarı gazeteci istemez; gazeteci kisvesinde hizmetkar ister. Onlar da bayramda büyüklerinden harçlık ister

İrfan Değirmenci: 10 yaşındaki çocuğa ayakkabı tozu aldıran siyasetçiden de, siyasetçiden harçlık isteyen gazeteciden de utandım...Allah affetsin!

Özge Mumcu: Başbakandan harçlık isteyen ve alan muhabir, medya ile iktidar ilişki düzeyini gösteren bir durumun temsilcisi.

Burcu Karakaş: Biz babamızdan para istemeye utanır, isteyeceğimiz zaman yere bakardık. 'Gazeteci' gitmiş Başbakan'dan kahkahalar eşliğinde 'harçlık' alıyor

Barış Terkoğlu: Bugün yandaş muhabire harçlık veren iktidar partisi yöneticileri dün hangi medya patronunu arayıp tehdit ettiler manşetlere bakın anlarsınız

Fatma Çözen: Başbakan'ın bayramını kutlamak tamam da. harçlık istemek neyin nesi. gazeteci haber aktöründen harçlık ister mi? bu ne tuhaflık.

Kemal Göktaş: Başbakandan bayram harçlığı isteyen ve alan muhabir... bayram tadımızı kaçırdın. O harçlık dünyanın en tatlı şeylerindendi..

Gülsen Solaker: Bugün harçlık isteyen, yarın neler yapmaz!!!

Esra Alus: TGRT yönetiminden hala bir açıklama gelmedi. Acaba onlar da utandı da yerin dibine mi girdi.

Yıldız Yazıcıoğlu: Başbakan ile bayramlaşmaya, #bayram çikolatası ikramına, hatıra fotoğrafı çektirmeye evet ama el öpüp harçlık alan #gazeteci mi?

İsmail Saymaz: Gazetecilik meslek ilkeleri diyorsun; türk örf ve ananeleri diyor. oysa harçlık bile böyle istenmez.

Can Mumay: Tüm gazetecilere bayram harçlığı verse ya.

Nevşin Mengü: Kazık kadar adam başbakan'a bana harçlık ver der mi yahu, bırak gazeteciliğini...

Kaynak: Haberler.Com

Son Dakika Güncel Gazetecinin Erdoğan'dan Aldığı Harçlık Tartışmalara Yol Açtı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Yurt genelinde hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde olacak
  11:33 Yurt genelinde hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerinde olacak

  Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün haftalık hava tahminlerine göre, hava sıcaklığı ilerleyen günlerde artarak mevsim normallerinin üzerine çıkacak. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunmaktadır.

 • Trabzon'da Denizlerde Av Yasağı Başladı: Balık Tezgahlarında Kültür Balıkları Yoğunlukta
  11:33 Trabzon'da Denizlerde Av Yasağı Başladı: Balık Tezgahlarında Kültür Balıkları Yoğunlukta

  Denizlerde av yasağının başlamasıyla Trabzon'da balıkçı tezgahlarında kültür balıkları ağırlıklı olarak satılmaya başlandı. Balıkçı esnafları, kıyı balıkçıların getireceği balık çeşitlerini satacaklarını belirtirken, kültür balıklarının fiyatlarında pek değişiklik olmadığını ifade etti.

 • Ayvalık'ta Ramazan Bayramı tatilinde 15 bin ton çöp toplandı
  11:33 Ayvalık'ta Ramazan Bayramı tatilinde 15 bin ton çöp toplandı

  Ayvalık'ta Ramazan Bayramı tatilinde ziyaretçi akınına uğrayan Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri, üç vardiya halinde 24 saat mesai yaparak yaklaşık 15 bin tona yakın çöp topladı. Konteyner boşaltan çöp kamyonlarıyla günlük ortalama 915 ton çöp toplayan ekipler, 24 saat boyunca aralıksız çalıştı. 9 günlük tatil boyunca sadece büyük çöp kamyonlarının kaldırdığı konteynerlerin atık miktarı 8 bin 250 tonu buldu. Yapılan hesaplamalar doğrultusunda 9 günün sonunda ilçede yaklaşık 15 bin ton çöp toplandığı belirlendi. Başkan Mesut Ergin, çalışma arkadaşlarına teşekkür ederek, kentteki ziyaretçilerin rahat ve sağlıklı bir ortamda tatil yapabilmesi için yoğun bir şekilde çalıştıklarını ifade etti.

 • Yargıtay Başkanlığı seçiminde sonuç alınamadı, yarın devam edilecek
  11:32 Yargıtay Başkanlığı seçiminde sonuç alınamadı, yarın devam edilecek

  Yargıtay Başkanlığı için bugün yapılan seçimin 16'ncı turunda sonuç alınamadı. Yarın seçimlere devam edilecek. 16. turda Mehmet Akarca 109, Ömer Kerkez 88, Muhsin Şentürk 105 oy aldı. Seçimde 4 boş, 12 geçersiz oy kullanıldı. Salt çoğunluk olan 175 üyenin oyuna ulaşılamadığı için seçimlere yarın 17. turla devam edilecek.

 • Balıkesir Altıeylül'de 3 Katlı Binanın Çatısında Yangın
  11:32 Balıkesir Altıeylül'de 3 Katlı Binanın Çatısında Yangın

  Balıkesir'in merkez ilçesi Altıeylül'de bulunan 3 katlı bir binanın çatısında çıkan yangın, çevredeki yapıları sıçramadan söndürüldü. Yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle yaklaşık 1 saatte kontrol altına alındı. Yangının çıkış nedeni henüz bilinmiyor.

 • Kahramanmaraş'ta depremde ilginç görüntü oluşturan bina yıkıldı
  11:32 Kahramanmaraş'ta depremde ilginç görüntü oluşturan bina yıkıldı

  6 Şubat depreminde ara katı yıkılarak ekseni kaydığı için ilginç görüntünün ortaya çıktığı 4 katlı bina, ağır hasar aldığı için yıkıldı. Abuzer Fırat'a ait olan bina, dördüncü katın yaklaşık 30 derecelik bir açıyla dönmesiyle dikkat çekmişti. Yıkılmasıyla birlikte mahalle sakinleri rahat bir nefes aldı.

 • Sultanbeyli'de sokak ortasındaki uyuşturucu alışverişi kameraya takıldı
  11:32 Sultanbeyli'de sokak ortasındaki uyuşturucu alışverişi kameraya takıldı

  İstanbul'un Sultanbeyli ilçesinde sokak ortasında uyuşturucu alışverişi yapan 2 şüpheli çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Bir vatandaşın cep telefonu kamerasına yansıyan görüntülerde, zanlıların seyyar hoparlörün içine saklanmış vaziyette 76,17 gram uyuşturucu çıktığı görülüyor.

 • Kayseri'de Uyuşturucu Operasyonu: 21 Şahsa Adli İşlem Yapıldı, 3 Şahıs Tutuklandı
  11:31 Kayseri'de Uyuşturucu Operasyonu: 21 Şahsa Adli İşlem Yapıldı, 3 Şahıs Tutuklandı

  Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan operasyonlarda 21 şahsa adli işlem yapıldı ve 3 şahıs tutuklandı. Operasyonlarda narkotik madde, uyuşturucu ile uyarıcı haplar ve 1 adet hassas terazi ele geçirildi.

 • Kütahyalı bilek güreşi Türkiye birincisi Asude Sarı, Avrupa şampiyonasına hazırlanıyor
  11:30 Kütahyalı bilek güreşi Türkiye birincisi Asude Sarı, Avrupa şampiyonasına hazırlanıyor

  Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde yaşayan sağ ve sol bilek Türkiye birincisi Asude Sarı, Avrupa şampiyonasına hazırlanıyor. 16 yaşındaki Asude Sarı, Bilek Güreşi Bedensel Engelliler kategorisinde altın madalya sahibi oldu ve mayıs ayında gerçekleşecek Avrupa şampiyonasına katılmaya hak kazandı. Asude Sarı, ülkesini temsil etmek ve kürsüde yer almak için çalışmalarını sürdürüyor.

 • Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sivrisinek ve Haşere İlaçlama Çalışmalarını Artırdı
  11:30 Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sivrisinek ve Haşere İlaçlama Çalışmalarını Artırdı

  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, sivrisinek ve haşerelere karşı yürüttüğü ilaçlama çalışmalarını artırdı. Sağlık ve Engelli Yaşlı Hizmetleri Dairesi Başkanlığı ekipleri, bahar mevsimiyle birlikte çoğalan haşere ve sivrisineklere yönelik düzenli ilaçlama yapıyor.


Advertisement