Görme Engelli Çocuklar Boğazın Tarihi Güzelliklerini Dinlediler - Son Dakika
Güncel

Görme Engelli Çocuklar Boğazın Tarihi Güzelliklerini Dinlediler

Görme Engelli Çocuklar Boğazın Tarihi Güzelliklerini Dinlediler

Görme engelli 90 çocuk, velileriyle birlikte, düzenlenen boğaz turunda İstanbul’un güzelliklerini Tarihçi-Yazar Saffet Emre Tonguç’tan dinledi.

06.05.2017 15:39
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Görme engelli 90 çocuk, velileriyle birlikte, düzenlenen boğaz turunda İstanbul'un güzelliklerini Tarihçi-Yazar Saffet Emre Tonguç'tan dinledi.

Turkcell'in engelli çocukların eğitim ve istihdamına destek olmak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde sürdürdüğü 'Engelsiz Eğitim Programı' kapsamında 90 görme engelli çocuk İstanbul Boğazı'nda tura çıkarıldı. 10-16 Mayıs Engelliler Haftası'na denk gelmesiyle ayrı bir öneme sahip olan şehir turunda öğrenciler İstanbul'un güzelliklerini Tarihçi-Yazar Saffet Emre Tonguç'tan dinledi.

Çocuklar, Tonguç'un anlatımları eşliğinde Ortaköy ve Arnavutköy sahilinden Rumeli Hisarı'na uzandı. Ardından Tarabya koyuna ilerleyen tekne, Sarıyer ve Beykoz'u geçip Anadolu Hisarı'nı selamladı. Çocuklar, Beylerbeyi Sarayı ve Kız Kulesi'nin siluetlerini yaşadı, hissetti ve hayal etti. Gezi, Dolmabahçe ve Çırağan Sarayı'nın güzelliğiyle devam etti. Sadece göze hitap ettiği düşünülen boğazın tüm güzellikleri, Tonguç'un betimlemeleri ile görme engelli çocukların tüm duyularına hitap etti, hayallerinde bu güzelliklere dokunuyorlarmış gibi canlandı.

Öğrenciler bu anlardan keyif aldıklarını ve kısmetli olduklarını belirten öğrencilerin mutluluğu her hallerinden belli oldu. Geziye katılan velilerden Merve Yüksel, "Çok mutluyuz. Erdem adına da çok mutluyum annesi olarak. Güzel bir etkinlik oldu bizim için. Gayet iyiyiz" dedi. Görme engelli bulunan Erdem Yüksel, "Ben de çok iyi hissediyorum annem yanımda olduğu zaman" diye konuştu.

Gezide öğrencilere boğazı eserleri betimleyen Saffet Emre Tonguç ise "Bugün benim için heyean verici bir gün. Kendimi gerçekten çok şanslı hissediyorum. Çünkü görme engelli kardeşlerime boğazı anlatıyorum. Her sene 8 bine yakın inan gezdiriyorum ama bugünkü grup benim için gerçekten çok özel. Çünkü onların hayallerideki İstanbul'u göremedikleri İstanbul'u onlara anlatmaya çalışıyorum. Tabi çok kolay değil. Çünkü farklı betimlemeler kullanmam gerekiyor. Ben 15 tane kitap yazdım 10'u İstanbul'la ilgili ama inanın en çok keyfi bu yaptığım turdan aldım. Bu çok ciddi bir sosyal sorumuluk projesi diye düşünüyorum. Çorbada benim de tuzum olursa ne büyük bir mutluluk" şeklinde konuştu. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Görme Engelli Çocuklar Boğazın Tarihi Güzelliklerini Dinlediler - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Vali Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç'ı ziyaret etti
  16:05 Vali Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç'ı ziyaret etti

  Vali Gökmen Çiçek, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde yeniden Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Memduh Büyükkılıç'ı makamında ziyaret etti. Çiçek, Büyükkılıç'a şehre hizmetlerden dolayı teşekkür etti ve yeni dönem için başarı diledi. Büyükkılıç da Çiçek'e şehre katkı sağlayan yaklaşımları ve pozitif bakışı dolayısıyla teşekkür etti ve yeni dönemde şehrin imarı ve gelişimi için çalışacaklarını vurguladı.

 • Antalya'nın Kemer ilçesinde düzenlenecek Sky To Sea Enduro Dağ Bisikleti Yarışı'na 5 ülkeden 85 sporcu katılacak
  16:04 Antalya'nın Kemer ilçesinde düzenlenecek Sky To Sea Enduro Dağ Bisikleti Yarışı'na 5 ülkeden 85 sporcu katılacak

  Tahtalı Dağı'nın karlı zirvesinde düzenlenecek yarışta sporcular, 34 kilometrelik parkuru plaja kurulacak rampadan denize atlayışla tamamlayacak. Türkiye, Rusya, Norveç, Romanya ve Gürcistan'dan sporcuların mücadele edeceği yarış, Kemer bölgesinin bisiklet turizmi altyapısını ve coğrafyasını ön plana çıkarmak amacıyla düzenleniyor.

 • Emet İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Jandarma ekipleri yol kontrolleri gerçekleştirdi
  16:01 Emet İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Jandarma ekipleri yol kontrolleri gerçekleştirdi

  Emet İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personeli ve İlçe jandarma ekipleri tarafından hayvan hareketleri ve hayvansal ürünlerin denetimleri çerçevesinde yol kontrolleri gerçekleştirildi.

 • Kale Kaymakamı Mustafa Aksoy, Belediye Başkanı İhsan Öznay'ı ziyaret etti
  15:59 Kale Kaymakamı Mustafa Aksoy, Belediye Başkanı İhsan Öznay'ı ziyaret etti

  Malatya'da Kale Kaymakamı Mustafa Aksoy, Belediye Başkanı İhsan Öznay'ı makamında ziyaret etti. Kaymakam Aksoy, ziyarette İlçe Belediye Başkanlığına seçilen Özbay'a görevinde başarılar diledi. Özbay ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ilçesin kentsel, sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlayacak her projeyi desteklemeye çalışacaklarını kaydetti. Özbay, hayırlı olsun temennisinde bulunan Aksoy'a teşekkür etti.

 • Elazığ'da Huzurlu Sokaklar İçin Asayiş ve Narkotik Uygulaması
  15:59 Elazığ'da Huzurlu Sokaklar İçin Asayiş ve Narkotik Uygulaması

  Elazığ'da İl Jandarma Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen asayiş ve narkotik uygulamasında 3 bin 692 kişi ve 1377 araç sorgulandı, 33 şüpheli yakalandı.

 • Osmaneli'de Yeni Muhtarlar İle Toplantı Düzenlendi
  15:58 Osmaneli'de Yeni Muhtarlar İle Toplantı Düzenlendi

  Bilecik'in Osmaneli ilçesinde, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde görevlerine seçilerek işbaşı yapan mahalle ve köy muhtarlarının katılımıyla toplantı düzenlendi. Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal, toplantıda yaptığı konuşmada, yeni muhtarları tebrik ederek görevlerinde başarılar diledi. Osmaneli Belediye Başkanı Bekir Torun ise muhtarların önemine vurgu yaparak, hizmetlerin daha nitelikli olması için muhtarlarla işbirliği içinde çalışacaklarını belirtti.


Advertisement