İdam Edilen Kaymakam Anıldı - Son Dakika
Güncel

İdam Edilen Kaymakam Anıldı

İdam Edilen Kaymakam Anıldı

İdam edilen Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey, görev yaptığı Yozgat'ın Boğazlıyan İlçesi'nde anıldı.

10.04.2013 19:12  Güncelleme: 15:09
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Yozgat'ın Boğazlıyan İlçesi kaymakamıyken Ermeni çetecilere karşı mücadele eden Kemal Bey, işgal kuvvetlerinin talebiyle 10 Nisan 1919'da Nemrut Mustafa Paşa Divanı tarafından idam edildi. Kaymakam Kemal Bey, 14 Ekim 1922 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk'ün talebiyle, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 'Milli Şehit' olarak kabul edildi. Milli Şehit Kaymakam Kemal Bey, idam edilmesinin 94'üncü yıl dönümünde, görev yaptığı Boğazlıyan'da anıldı.

Boğazlıyan Kaymakamlığı önünde düzenlenen anma programına Boğazlıyan Kaymakamı Yaşar Dönmez, Belediye Başkan Mustafa Özdal, daire müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Kaymakam Kemal Bey anıtına çelenk sunulmasıyla başlayan anma proğramı, Milli Şehit Kaymakam Kemal Bey'in hayatının anlatıldığı programla devam etti. Anma programında konuşan Boğazlıyan Kaymakamı Yaşar Dönmez, "Milli Şehidimiz Kaymakam Mehmet Kemal Bey'in ruhu şad, mekanı cennet olsun. Sana iade edilen itibara her zaman layıksın. Seni şükran ve minnetle anıyoruz" dedi.

Dönmez, Türk toplumunun tarihte Kaymakam Mehmet Kemal Bey gibi çok sayıda vatansever yetiştirdiğini belirterek, "Bizler şanlı Türk toplumunun birer neferleyiz. Bugün burada asılsız iddialar sonucu idam edilen bir kahraman için buradayız. Kaymakam Mehmet Kemal bu vatana kurban olmuştur. Allah'ım onun şefaatinden bizleri mahrum bırakmasın" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Kaymakam Kemal Bey'in hayatını konu alan slayt gösterileri yapıldı. - Yozgat

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İdam Edilen Kaymakam Anıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Didim'de vatandaşlara KADES hakkında bilgilendirme yapıldı
  09:28 Didim'de vatandaşlara KADES hakkında bilgilendirme yapıldı

  Didim İlçe Jandarma Komutanlığı personeli, Aydın'ın Didim ilçesine bağlı Akbük Mahallesi'nde kurulan semt pazarında alışverişe gelen vatandaşlara KADES ve Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun hakkında bilgilendirme yaptı. Vatandaşlar jandarma personellerine teşekkür etti.

 • Uyuşturucu Satıcılarının Ev ve İş Yerleri Didik Didik Arandı
  09:26 Uyuşturucu Satıcılarının Ev ve İş Yerleri Didik Didik Arandı

  Hatay'ın İskenderun ilçesinde uyuşturucu imal ve ticareti suçunu işlediği tespit edilen 6 şüpheli eş zamanlı düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. Operasyonda 10 kilo 764 gram esrar, 39 gram sentetik uyuşturucu, 2 bin 870 uyuşturucu hap, 100 fişek, bir tüfek ve uyuşturucudan elde edildiği değerlendirilen 250 bin lira ele geçirildi. Gözaltına alınan şüphelilerin emniyetteki işlemleri devam ediyor.

 • Artvin'de çöp sahasında yangın
  09:26 Artvin'de çöp sahasında yangın

  Artvin'de çöp döküm ve depolama sahasında gece yangın çıktı. Yangının metan gazı patlaması sonucu meydana geldiği ifade edildi.

 • İskenderun'da Uyuşturucu Operasyonu: 6 Şüpheli Gözaltına Alındı
  09:21 İskenderun'da Uyuşturucu Operasyonu: 6 Şüpheli Gözaltına Alındı

  Hatay'ın İskenderun ilçesinde uyuşturucu imal ve ticareti suçunu işlediği tespit edilen 6 şüpheli, eş zamanlı düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. Operasyonda 10 kilo 764 gram esrar, 39 gram sentetik uyuşturucu, 2 bin 870 uyuşturucu hap, 100 fişek, bir tüfek ve 250 bin lira ele geçirildi.

 • Trafikte gören 'robot' sanıyor
  09:21 Trafikte gören 'robot' sanıyor

  Fekeli maden işçisi Harun Karaca, İstanbul'da engelli bir arkadaşından ilham alarak öğrendiği elektrikli tek teker ulaşım aracı ile Adana ve çevresini geziyor. Karaca, trafikte kendisini robot zanneden insanların dikkatini çekiyor. Aracın 150 kilometre menzili ve 80 kilometre hızı olduğunu belirten Karaca, ehliyet gerektirmeyen ve amortisör sistemi bulunan aracın kullanımının kolay olduğunu söyledi. Karaca, aracın rahatlıkla her yere ulaşım sağladığını ve görenleri şaşırttığını ifade etti.

 • Ortaklar Yörük Efeler Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Esma Doğan, Germencik Belediye Başkanı Burak Zencirci'yi Ziyaret Etti
  09:19 Ortaklar Yörük Efeler Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Esma Doğan, Germencik Belediye Başkanı Burak Zencirci'yi Ziyaret Etti

  Ortaklar Yörük Efeler Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Esma Doğan, yeni göreve başlayan Germencik Belediye Başkanı Burak Zencirci'yi ziyaret ederek tebrik etti ve başarılar diledi.

 • Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde Gün Doğumunda Muhteşem Görüntüler
  09:18 Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nde Gün Doğumunda Muhteşem Görüntüler

  UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, gün doğumunda görsel bir şölen sunuyor. Türkiye'nin önemli sulak alanlarından biri olan bu bölge, 365 kuş türüne ev sahipliği yapmasıyla da dikkat çekiyor. Doğa tutkunları ve fotoğrafçılar tarafından sıklıkla ziyaret edilen Kızılırmak Deltası, her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlıyor.

 • Artvin'de çöp döküm sahasında gece yangın çıktı
  09:18 Artvin'de çöp döküm sahasında gece yangın çıktı

  Artvin merkeze bağlı Varyant mevkiinde çöp döküm ve depolama sahasında çıkan yangın, metan gazı patlaması sonucu meydana geldi. Artvin Belediyesi itfaiye ekipleri yangını söndürmek için yoğun çaba harcadı.


Advertisement