İşkodra'da Türkiye-Arnavutluk İlişkileri Çalıştayı Düzenlendi - Son Dakika
Güncel

İşkodra'da Türkiye-Arnavutluk İlişkileri Çalıştayı Düzenlendi

İşkodra\'da Türkiye-Arnavutluk İlişkileri Çalıştayı Düzenlendi

Arnavutluk'un kuzeyindeki İşkodra kentinde, İşkodra Kahramanı Hasan Rıza Paşa ve Geçmişten Günümüze Türkiye-Arnavutluk İlişkileri konulu çalıştay düzenlendi. Etkinlik, İşkodra Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından düzenlendi ve Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile araştırmacılar ve öğrenciler katıldı. Çalıştayda, iki ülke arasındaki dostluğun güçlendirilmesine katkı sağlanması temennisi dile getirildi.

05.03.2024 00:01  Güncelleme: 00:03
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Arnavutluk'un kuzeyindeki İşkodra kentinde, "İşkodra Kahramanı Hasan Rıza Paşa ve Geçmişten Günümüze Türkiye-Arnavutluk İlişkileri" konulu çalıştay düzenlendi.

Etkinlik, İşkodra Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından İşkodra "Luigj Gurakuqi" Üniversite, Kastamonu Üniversitesi, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Tarih Kurumu ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı işbirliğinde düzenlendi.

İşkodra'daki "Luigj Gurakuqi" Üniversite kampüsünde düzenlenen etkinliğe Türkiye'nin Tiran Büyükelçiliği temsilcileri, ülkedeki Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile araştırmacılar ve öğrenciler katıldı.

Çalıştayda konuşan Tiran YEE Koordinatörü Ömer Osman Demirbaş, etkinliğin iki ülke arasındaki dostluğun güçlendirilmesine katkı sağlaması temennisinde bulundu.

Açılışta, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanı Uğur Ünal, Türk Tarih Kurumu Başkanı Yüksel Özgen, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Büyükelçi Derya Örs da birer konuşma yaptı.

Çalıştay öncesinde "Luigj Gurakuqi" Üniversitesi ile Kastamonu Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Ardından çalıştay, katılımcıların sunumlarıyla devam etti.

Öte yandan, etkinlik kapsamında "İşkodra Kahramanı Hasan Rıza Paşa ve Geçmişten Günümüze Türkiye-Arnavutluk İlişkileri" konulu resim sergisi açıldı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İşkodra'da Türkiye-Arnavutluk İlişkileri Çalıştayı Düzenlendi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Çin Güney Elektrik Şebekesi, Yeni Enerji Kapasitesinde Kömür Yakıtlı Enerjiyi Geçti
  11:46 Çin Güney Elektrik Şebekesi, Yeni Enerji Kapasitesinde Kömür Yakıtlı Enerjiyi Geçti

  Çin Güney Elektrik Şebekesi, Guangdong, Yunnan, Guizhou, Hainan eyaletleri ve Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'ndeki yeni enerji kurulu gücünün 145 milyon kilovata ulaşarak ilk kez kömür yakıtlı enerjiyi geçtiğini açıkladı. Rüzgar, güneş ve diğer yeni enerji kaynakları, bölgedeki elektrik tüketiminin üçte birine katkıda bulundu. 2024 yılına kadar beş eyalet ve bölgedeki yeni enerji elektrik üretimi kurulu kapasitesinin 168 milyon kilovata çıkması bekleniyor.

 • Sultanbeyli'de Dron İle Yapılan Denetimde 18 Kilo Uyuşturucu Bulundu
  11:46 Sultanbeyli'de Dron İle Yapılan Denetimde 18 Kilo Uyuşturucu Bulundu

  Sultanbeyli'de yapılan dron denetiminde ormanlık alanda gömülü halde 18 kilo 265 gram uyuşturucu madde ele geçirildi. Dron ile çalışma yapan polis ekipleri, pikachu kasklı motosikletliyi suç üstü yakalayarak tutukladı.

 • Çorum'da tartışma sonucu bıçaklanan genç ağır yaralandı
  11:45 Çorum'da tartışma sonucu bıçaklanan genç ağır yaralandı

  Çorum'un Gülabibey Mahallesi'nde Enes A. ile bilinmeyen kişi ya da kişiler arasında çıkan tartışma kavgaya dönüştü. Tartışmanın ardından Enes A. sırtından bıçaklandı. Yaralı genç, hastaneye kendi imkanlarıyla gitti ve durumu ciddiyetini koruyor. Polis ekipleri olaya karışan kişi ya da kişileri yakalamak için çalışma başlattı.

 • Niğdeli Milli Boksör Emine Kılınç, Gençler Avrupa Boks Şampiyonası'nda finale yükseldi
  11:44 Niğdeli Milli Boksör Emine Kılınç, Gençler Avrupa Boks Şampiyonası'nda finale yükseldi

  Hırvatistan'da düzenlenen Gençler Avrupa Boks Şampiyonası'nda 50 kiloda mücadele eden Milli Sporcu Emine Kılınç, çeyrek finalde Bulgar rakibini, yarı finalde ise Sırbistanlı rakibini yenerek finale yükseldi. 14 Nisan 2024 Pazar günü İngiliz rakibiyle final maçı yapacak olan Kılınç, eğer İngiliz rakibini yenerse Avrupa Şampiyonu olarak altın madalya kazanacak.

 • Konya'da Kavga Sonucu Yabancı Uyruklu 2 Kişiden 1'i Hayatını Kaybetti
  11:43 Konya'da Kavga Sonucu Yabancı Uyruklu 2 Kişiden 1'i Hayatını Kaybetti

  Konya'da dün çıkan kavgada bıçakla yaralanan yabancı uyruklu 2 kişiden 1'i tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Polis ekiplerinin yaptığı çalışmada şahısların birbirini bıçakladığı ortaya çıktı.

 • Aydın Büyükşehir Belediyesi'nden Bayram Tatilinde Ücretsiz Taşıma Hizmeti
  11:42 Aydın Büyükşehir Belediyesi'nden Bayram Tatilinde Ücretsiz Taşıma Hizmeti

  Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından Ramazan Bayramı süresince verilen ücretsiz taşıma hizmeti yoğun ilgi gördü. 3 günlük bayram tatilinde sarı civciv olarak adlandırılan Büyükşehir Belediye otobüslerinden 61 bin kişi faydalandı.


Advertisement