Son Dakika Son Dakika Son Dakika
İzmir Büyükşehir Merdivenlerinde Arbede - Son Dakika

İzmir Büyükşehir Merdivenlerinde Arbede

Büyükşehir merdivenlerinde arbedeİZMİR'de yıllardır çözülemeyen Balçova Arsa Mağdurları sorunu Büyükşehir Belediyesi'nde arbedeye neden oldu.

İzmir Büyükşehir Merdivenlerinde Arbede
09.05.2016 - 20:25,

Büyükşehir merdivenlerinde arbede

İZMİR'de yıllardır çözülemeyen Balçova Arsa Mağdurları sorunu Büyükşehir Belediyesi'nde arbedeye neden oldu. Toplantı halindeki Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grubu'na İzmir'deki bazı imar eşitsizlikleri ilgili dosya vermek isteyen 150'ye yakın kişi ve avukatları Mustafa Kemal Turan'a güvenlik görevlileri merdivenden çıkmalarına izin vermeyince 30 dakika arbede yaşandı.

Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısı öncesi belediye binasında hareketli saatler yaşandı. Kendilerine 'Balçova Arsa Mağdurları' adını veren grup ve avukatları Mustafa Kemal Turan, CHP ve Ak Parti Grupları toplantı halindeyken saat 17.00'da belediye binasına geldi. Ak Parti Grubu'na giren Turan ve mağdurlar, İzmir'de imar hukuku eşitsizliği olduğunu, parçacı yaklaşımla bazı ayrıcalıkların tanındığı imar planlarıyla haksız rant dağıtıldığı iddia etti. Bu konular ve CHP İzmir milletvekili ve eski Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Murat Bakan'ın hukuk komisyonu başkanıyken bazı holdinglerden vekalet alıp avukatlığını yaptığını söyledi. Turan, bu konularla ilgili dosyayı Ak Parti Grubu'na verdi.

Turan ve Arsa Madurları grubu üyeleri daha sonra ikinci kattaki Meclis Salonu'nda devam eden CHP Grubu'na da aynı dosyayı vermek istedi. Toplantı halindeki CHP Grubu'na çıkmalarına belediye güvenlik görevlileri izin vermedi. Bunun üzerine güvenlik görevlilerini geçmek için mağdurlar ve avukat merdivenlerden yukarı doğru hamle yapınca arbede çıktı. Güvenlik görevlileri zincir oluşturarak engellemek isterken, mağdurlar da ısrarcı oldu. Yaklaşık 30 dakika süren mücadelede gergin anlar yaşandı. Güvenlik görevlileri de sıkıntılı anlar yaşadı. Merdivenlerdeki arkadaşlarını destekleyen diğer mağdurlar görevlilere "Yuhh" diye bağırdı.

Gerginlik artınca polis devreye girdi. Avukat Turan'la görüşüp mağdurların dışarı çıkarılmasını istediler. Ardından CHP Grubu'ndan çıkan Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş devreye girdi. Pekdaş Avukat Turan'a dosyayı kendisine vermesi konusunda ikna etti. Turan, basın mensuplarının önünde vermek istedi. Burada, dosyayla ilgili Pekdaş'a bilgi veren Turan, bir süre de Başkanlık bekleme salonunda meclis üyeleriyle görüştü. Bu arada CHP Grup Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ile avukat Turan arasında polemik yaşandı. Turan, dosyayı verdikten sonra mağdurlarla birlikte belediyeden ayrıldı.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İzmir Büyükşehir Merdivenlerinde Arbede - Son Dakika


Advertisement