İzmir'de SRC sınavında joker adaylar yakalandı - Son Dakika
Güncel

İzmir'de SRC sınavında joker adaylar yakalandı

İzmir'in Menemen ve Konak ilçelerinde, sürücü belgesine sahip olan sürücülerin yük ve yolcu taşımacılığı için alması gereken SRC belgesi sınavlarına başkalarının yerine giren 11 joker aday yakalandı. TÜMEDEF Başkanı Talat Yıldız, joker adayların sınavının geçerli olmadığını ancak ceza almadıklarını belirterek, yönetmeliğin değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

14.12.2023 10:05
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

İZMİR'in Menemen ve Konak ilçelerinde, sürücü belgesine sahip olan sürücülerin yük ve yolcu taşımacılığı için alması gereken SRC belgesi sınavlarına başkalarının yerine giren 11 joker aday yakalandı. İzmir'de 25 SRC kursu olduğunu belirten Tüm Eğitim Dernekleri Federasyon (TÜMEDEF) Başkanı Talat Yıldız, "Joker olarak sınava girenlerin sınavı geçerli değil. Ama yakalananlar tutuklanmıyor. Soruşturma başlatıldı ancak bugüne kadar ceza aldıklarını duymadım. Çünkü kanunda bir boşluk var. Bunun önüne geçmek için yönetmeliği değiştirmemiz lazım" dedi.

İzmir'de sürücü belgesine sahip olan sürücülerin yük ve yolcu taşımacılığı için alması gereken SRC belgesinin sınavlarında, başarısız olan bazı adaylar yerine 'joker aday' olarak bilinen kişilerin sınava girdiği saptandı. 15 gün arayla Menemen'de 6, Konak'ta ise 5 joker adayın sınava girdiğini söyleyen TÜMEDEF Başkanı Talat Yıldız, soruşturmanın neticelenmesini beklediklerini söyledi. Benzer olayların daha önce başka illerde de yaşandığını söyleyen Yıldız, "Federasyon olarak joker olayına karşıyız. Senelerdir bunu yapıyorlar. Menemen'de 15 gün önce 6 kişi yakalanmıştı, geçen hafta da Konak'ta bir kurumda 5 kişi aynı şekilde yakalandı. Joker olarak sınava girenlerin sınavı geçerli değil. Ama yakalananlar tutuklanmıyor. Soruşturma başlatıldı ancak bugüne kadar ceza aldıklarını duymadım. Çünkü kanunda bir boşluk var. Bunun önüne geçmek için yönetmeliği değiştirmemiz lazım" dedi.Başkasının yerine sınava girenlerin bir şebeke üyesi olduğunu öne süren Yıldız, kurumların lekelendiğini belirterek, "Bir kişi olsa kurumun gözünden kaçabilir ama 6 kişi olunca kesinlikle 'Bu durumdan kurumun haberi vardır' diye düşünüyorum. Bir kişinin işi değil bu, her yerde oluyor. Daha önce Diyarbakır'da ve İstanbul'da yaşanmıştı. Önüne geçilmesi lazım. Birilerinin canı yanmadan düzeleceğini sanmıyorum. Kurumlarımız da lekelenmiş oluyor. 17 yıldır bu kurumların başkanlığını yapıyorum. İzmir'de böyle bir hadise yaşanmasından en çok üzülen benim. Olmaması gerekir. Önlemini almak için mücadele vereceğiz. Bunları yakalayan Milli Eğitim'e bağlı çalışanlar oldu. Kendilerine teşekkür ederim" diye konuştu.

'50 BİN LİRA ALIYORLAR' İDDİASI

SRC belgesinin B sınıfı ehliyete sahip kişilere ticari araç kullanması için verildiğini ifade eden Yıldız, zorunlu olan bu belgeyi almak için çok talep olduğunu kaydederek, "2006'da Ulaştırma Bakanlığı'nın başlattığı bu uygulama, 2016 yılından bu yana Milli Eğitim Bakanlığı'nın inisiyatifinde devam ediyor. Ticari araç kullanmak için bu belgeyi almak zorunlu. Çok talep var. Çünkü bu belge olmadan kimse ticari araç kullanamaz. Federasyon olarak bunun peşindeyiz. Bir iki kişinin canı yanarsa bir daha olmaz. Oysa sorular zor değil. Zaten ehliyeti olan bir kişi bu soruları yanıtlamış ki ehliyet almış. Derslere katılırsa geçer. Çalışan ve derslere giren sınavda başarılı olur. Ama devamsızlık yapanlar illegal şekilde yerine başkasını sınava sokuyor. Sınavı geçip belgesini almış oluyor. Karşılığında para veriyor. 40 - 50 bin lira alındığına dair duyumlarımız var" dedi. (DHA)

İzmir\'de SRC sınavında joker adaylar yakalandı
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İzmir'de SRC sınavında joker adaylar yakalandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Beşiktaş Futbol Şube Sorumlusu Feyyaz Uçar İstifa Haberlerini Yalanladı
  12:14 Beşiktaş Futbol Şube Sorumlusu Feyyaz Uçar İstifa Haberlerini Yalanladı

  Beşiktaş Kulübü Futbol Şube Sorumlusu Feyyaz Uçar, istifa ettiği yönündeki haberleri yalanladı. Uçar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, bu tarz haberlerin kaos oluşturmak amacıyla ortaya çıktığını belirtti ve Beşiktaş'ın başkanı ve yönetim kuruluyla birlikte çalışmaya devam edeceklerini vurguladı.

 • Gümrük'te Rekor Yakalama
  12:13 Gümrük'te Rekor Yakalama

  Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekipleri, 2024 yılının ilk 3 ayında 8 milyar TL değerinde kaçak ürün ele geçirdi. Gümrük Muhafaza birimleri, yeni teknoloji ve analiz teknikleri kullanarak yasa dışı ticaretle mücadeleyi sürdürüyor. Bu dönemde uyuşturucu yakalamalarında yüzde 300, değerli maden yakalamalarında ise yüzde 2 bin 600 artış yaşandı. Habur Gümrük Kapısı'nda gerçekleştirilen operasyonda 12 adet külçe altın ele geçirildi.

 • Erzurum Şeker Fabrikası'nda Yatakhanede Yangın Çıktı
  12:13 Erzurum Şeker Fabrikası'nda Yatakhanede Yangın Çıktı

  Erzurum Şeker Fabrikası'nda işçilerin kaldığı yatakhanenin çatısında çıkan yangın paniğe neden oldu. Yangına Erzurum Büyükşehir Belediyesi ekipleri müdahale ediyor.

 • Yozgat'ta Türk ve Faslı çiftler aynı anda düğün yaptı
  12:12 Yozgat'ta Türk ve Faslı çiftler aynı anda düğün yaptı

  Yozgat'ta yaşayan Şükrü ve Ahmet Seyfullah Yılmaz kardeşler, Faslı Hacer ve Oumaima ile aynı anda düğün yaparak evlendiler. Yılmaz kardeşler, Fas'ta düğün yapmanın ardından Türkiye'ye dönerek Yozgat'ta ikinci bir düğün daha gerçekleştirdi. Türk ve Fas kültürlerini birleştiren çiftler, mutluluklarını paylaşan aileleri ve yakınlarıyla birlikte unutulmaz bir düğün töreni yaşadılar.

 • Muğla'da Almanyalı öğrenciler gençlik değişimi projesiyle tarihi ve doğal güzellikleri keşfetti
  12:09 Muğla'da Almanyalı öğrenciler gençlik değişimi projesiyle tarihi ve doğal güzellikleri keşfetti

  Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki faaliyetlerini sürdüren Muğla Uluslararası Gençlik ile Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) işbirliği içinde gerçekleştirilen gençlik değişimi projesi kapsamında Almanyalı öğrenciler, Muğla'nın ilçelerindeki tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri keşfetti. Programda milli, manevi ve kültürel değerler de anlatıldı ve bir hafta boyunca Fethiye, Ortaca, Köyceğiz, Marmaris, Bodrum, Milas, Yatağan ve Menteşe'deki tarihi antik kentler ve doğal güzellikler ziyaret edildi. Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürü Musa Kazım Açıkbaş, projenin Türkiye ve Almanya arasında kültürel anlayışı artırmayı, karşılıklı saygı ve işbirliğini teşvik etmeyi hedeflediğini belirtti ve emeği geçenlere teşekkür etti.

 • Kütahya Belediye Meclisi Yeni Dönem İlk Toplantısında Görev Dağılımı Yapıldı
  12:07 Kütahya Belediye Meclisi Yeni Dönem İlk Toplantısında Görev Dağılımı Yapıldı

  Kütahya Belediye Meclisi yeni dönem ilk toplantısında, meclis başkanvekilleri ile meclis katip üyeleri, encümen üyeleri ve ihtisas komisyonları üyelerinin asil ve yedek üyelerinin seçimi yapıldı. AK Parti üyeleri meclis başkanvekilliği görevine seçildi ve diğer görevlendirmeler de yapıldı.


Advertisement