Jeotermal İçin Zeytin Ağaçlarını Kestiler - Son Dakika
Güncel

Jeotermal İçin Zeytin Ağaçlarını Kestiler

Jeotermal İçin Zeytin Ağaçlarını Kestiler

Aydın'ın Efeler İlçesi'nde, özel bir firma tarafından satın alınan jeotermal sahasındaki zeytin ağaçlarının bir bölümü kesilirken bir bölümü de dozerlerle söküldü.

03.12.2014 16:41

Aydın'ın Efeler İlçesi'nde, özel bir firma tarafından satın alınan jeotermal sahasındaki zeytin ağaçlarının bir bölümü kesilirken bir bölümü de dozerlerle söküldü. Çalışmalara tepkiler üzerine ara verilirken, şu ana kadar 150 kadar zeytin ağacının kesilip, söküldüğü ileri sürüldü.

Manisa'nın Soma ilçesi Yırca Mahallesi'nde yapılacak termik santral için kamulaştırılan alan içerisinde kalan 6 bin zeytin ağacının kesilmesinden sonra şimdi de Aydın'da, jeotermal enerji alanları için asırlık zeytin ağaçları kesilip, sökülmeye başlandı. Bir enerji firmasının (Ken Kipaş Holding Enerji Grubu), Yılmazköy Mahallesi'nde, daha önce satın aldığı 30 bin metrekarelik alandaki jeotermal sahasında sondaj yapıp kuyu açmak için, geçen 27 Kasım'da, 150 kadar zeytin ağacından bir bölümü dozerlerle kökünden sökerken, bir bölümünü de kesti. Sökülen ağaçlar, traktör ve kamyonlarla başka bir yere taşındı. Kesilen ağaçların dalları ise yakılarak yok edildi. Ağaçların söküldüğü yerler tekrar toprakla kapatıldı. Kesim yapılan yere jeotermal kuyu açılıp, etrafının betonlandığı görüldü. Şirket yetkilileri, ağaç kesimiyle ilgili açıklama yapmazken, mahalle sakinleri zeytinliklerin yok edilmesine karşı oldukları söyledi.

Yılmazköy Mahallesi Muhtarı Şahin Can, Şirketin satın aldığı bu arazilerde kesim yaptığını geçen hafta öğrendik. Tepkilerimiz üzerine kesimi durdurmak zorunda kaldılar. Zeytinliklerin yok edilmesine karşıyız. Ancak, şirketin kendi arazisi olması nedeniyle daha fazla müdahale etme şansımız da yok dedi.

Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı Mahmut Nedim Barış, tarım alanlarının enerjiye feda edilmemesi ve başka seçenekler üretilmesi gerektiğini söyledi. Barış, Bu tür zeytinliklerin yok edilmesine karşıyız. İnsanların geleceğini yok etmeyelim. Üç kuruşluk çıkar için bu yapılmamalı. Dünya nüfusu hep artıyor. Gelecekte insanların karnını elektrikle mi doyuracaksınız Bu yanlış. Enerjiye karşı değiliz ama ÇED raporu alınmalı. Tarım alanları böyle feda edilmemeli dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Jeotermal İçin Zeytin Ağaçlarını Kestiler - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement