Kargocu Gibi Davrandı - Son Dakika
Güncel

Kargocu Gibi Davrandı

Kargocu Gibi Davrandı

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne saldıran canlı bombanın üzerinde sahte kimlik bulundu.

02.02.2013 16:31  Güncelleme: 16:47

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne yönelik saldırıyı gerçekleştiren canlı bomba Ecevit Şanlı'nın üzerinde İrfan A. adına düzenlenmiş sahte kimlik bulundu.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne yönelik saldırının ardından kısa sürede olay yerine gelen Ankara Emniyet Müdürlüğü ekipleri, çevrede güvenlik önlemleri alıp elçilik önünde titiz bir çalışma yaptı.

Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar ile Ankara Emniyet Müdürü Kadir Ay'ın yönettiği çalışmalar sonucu zanlının vücuduna sardığı yaklaşık 6 kilo TNT türü patlayıcıyı elektronik düzenekli butona basmak suretiyle patlattığı tespit edildi.

DÜĞÜMÜ OLAY YERİNDEKİ SİLAH ÇÖZDÜ

Olay yerinde 7.65 çapında bir tabanca bulan ekipler, bundan yola çıkarak olayı DHKP-C'nin gerçekleştirdiğini değerlendirdi. Patlayıcıyı vücuduna sardığı için parçalanan cesedi de inceleyen ekipler, zanlının yüzündeki ben ve izlerden Ecevit Şanlı'nın kimliğine ulaştı.

Polis incelemede el bombası parçaları da buldu. El bombasının piminin çekilmediği, bombanın TNT'nin patlamasıyla infilak ettiği belirlendi.

Saldırganın silah ve el bombasını kendisine engel olmak isteyenlere karşı kullanmak üzere yanına aldığı bildirildi.

YUNAN ADALARI ÜZERİNDEN GELMİŞ

Güvenlik güçleri, zanlının Almanya'dan kaçak yollarla Yunan adaları üzerinden İstanbul'a geldiğini öngörüyor. Zanlının üzerinde İrfan A. adına düzenlenmiş sahte kimlik bulundu. Polis, İrfan A. ile bu kişinin kimlik fotokopisini örgüte ulaştırdığı öne sürülen 2 kişiyi ifadelerine başvurmak üzere gözaltına aldı.

İrfan A'nın örgütle herhangi bir bağlantısının olmadığı belirtildi. Zanlıya sahte kimliği, 2 hafta önce DHKP-C'ye yönelik operasyonda tutuklanan D.K'nın düzenlediği tespit edildi.

Saldırgan İstanbul'da sahte kimliği aldıktan sonra Ankara'ya geldi. Polis zanlının Ankara'daki bağlantılarına ulaşmak için başlattığı çalışmayı sürdürüyor. Ancak şu ana kadar zanlıyla Ankara'da birlikte hareket eden herhangi kimseye ulaşılamadı.

Olay yerindeki MOBESE ve güvenlik kameraları görüntülerinde zanlının eylemi tek başına gerekleştirdiği görülüyor. 1-2 gün Ankara'da kalmış olabileceği düşünülen eylemcinin herhangi bir otelde kaydı bulunamadı.

-Kargocu gibi davrandı-

Açlık grevlerine katıldığı belirlenen Ecevit Şanlı'nın bundan dolayı Korsakoff hastası olduğu, ancak sağlığının son dönemde düzeldiği belirtildi.

Edinilen bilgiye göre, kargocu gibi davranan zanlı, elinde bir zarfla ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'ne geldi. Postaların da kabul edildiği 2. girişe yönelen saldırgan, cama vurup elindeki zarfı göstererek kapının açılmasını istedi.

Güvenlik görevlilerinin kapıyı açması üzerine x-ray cihazının bulunduğu çelik bölüme giren zanlı, görevlilerin müdahalesine fırsat vermeden üzerindeki düzeneği patlattı.

Kaynak: AA

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement