Kayseri Valisi Düzgün ??ahilik, Mutluluğun da Formülünü Veriyor?? - Son Dakika
Güncel

Kayseri Valisi Düzgün ??ahilik, Mutluluğun da Formülünü Veriyor??

Kayseri Valisi Düzgün ??ahilik, Mutluluğun da Formülünü Veriyor??

Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde Mimar Sinan Parkı'nda bir tören düzenlendi.

22.09.2014 15:06

Ahilik Haftası kutlamaları çerçevesinde Mimar Sinan Parkı'nda bir tören düzenlendi. Törene, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Kamil Akçadırcı, Kayseri Ticaret Odası (KTO) Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Ahmet Övüç, Kayseri Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Alan ve davetliler katıldı. Törende konuşan Vali Düzgün, "Ahilik sadece bir ticaret kulübü, ticaret organizasyonu değil. Elbette bugünkü ticaret odalarımızın, ticaret borsalarımızın, esnaf odalarımızın temelini oluşturan çok güzel bir örgüt ama Ahiliğin ilkeleri, prensipleri, sadece ticari ilkeler değil, aynı zamanda evde, işte, toplumda, mahallede mutluluğun temellerini açan, mutluluğa yol açan prensiplerinde belirlenmiş olduğu ilkeler. Bu nedenle çok önemli bir organizasyon olduğunu söyleyebiliriz. Hatta günümüzdeki sivil toplum kuruluşlarının bir ölçüde belki modern anlamdaki sivil toplum kuruluşlarının da ilk örneğinin Ahilik teşkilatı olduğunu, bir meslek kuruluşu olduğunu da söylemek mümkün. Ahi Evran mutluluğu hedefliyor. Onun için 'eline, beline, diline sahip ol' derken, ev hayatında, iş hayatında, mahalle hayatında da mutluluğun sağlanması, huzur içinde bulunmasının temellerini de bu ilkelerle atıyor?? ifadelerini kullandı.

Kayseri Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Ahmet Övüç, Ahilik kutlamalarının, daha önce illerdeki esnaf odaları tarafından farklı farklı kutlandığını, ancak yapılan düzenlemelerle, devlet himayesinde kutlanmaya başladığını bildirdi. Kayseri Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Mustafa Alan da, Ahilikle ilgili pek çok etkinlik düzenlediklerini ancak Ahiliğin prensiplerini ve Ahi Evran-ı Veli'nin öğretilerini tam anlamıyla anlatamadıklarını kaydetti. Alan, "Ahilik, gerçekten ticaret ve toplum hayatında çok önemli. Bu nedenle sayın Cumhurbaşkanımız göreve başlarken Ahilikle başladı, Başbakanımız göreve başlarken yaptığı konuşmada Ahilikten bahsetti" dedi.

Konuşmaların ardından Ahilik kutlamalarına katkılarından dolayı Nuh Naci Yazgan ve Abdullah Gül Üniversitelerine birer plaket verildi. Öte yandan, bu yıl Kayseri'de 'Yılın Ahisi' seçilen 40 yıllık torna ustası ve Demirciler Odası üyesi Abdullah Özdin Beyazıt'ın 'Şed kuşanma' töreni, Beyazıt'ın Hac görevi için Kabe'de bulunması nedeniyle yapılamadı. Şed kuşanma töreninin daha sonra yapılacağı bildirildi.

Kutlamalarda daha sonra Ayşe Baldöktü Mesleki Eğitim Merkezi öğretmenleri tarafından 'Şed' kuşanma töreni canlandırıldı. Törenin sonunda ise Vali Orhan Düzgün ile diğer protokol üyeleri, davetlilere ve vatandaşlara Ahi pilavı dağıttı.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Kayseri Valisi Düzgün ??ahilik, Mutluluğun da Formülünü Veriyor?? - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement