Kırıkkale Atık'tan Dekoratif Bebek - Son Dakika
Güncel

Kırıkkale Atık'tan Dekoratif Bebek

Kırıkkale Atık\'tan Dekoratif Bebek

Kırıkkale'de Kadın Dayanışma ve Destekleme Derneğinin Dönüştürme Sanatı Projesi kapsamında Atıktan Dekoratif Bebeğe dönüştürme Sanatı projesi kapsamında açılan 1.Kurs döneminin sona ermesi ile sergi ve sertifika töreni düzenlendi.

20.12.2012 21:36

Kırıkkale'de Kadın Dayanışma ve Destekleme Derneğinin Dönüştürme Sanatı Projesi kapsamında Atıktan Dekoratif Bebeğe dönüştürme Sanatı projesi kapsamında açılan 1. Kurs döneminin sona ermesi ile sergi ve sertifika töreni düzenlendi.

Kültür Merkezinde düzenlenen sergi ve sertifika törenine Kırıkkale Belediye Başkanı Veli Korkmaz, Üniversite Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Adnan Karaismailoğlu, Prof Dr. Osman Çağlayan, Yahşihan Belediye Başkanı Ahmet Sungur, Keskin Belediye Başkanı Bayram Sakallı, Vali Ali Kolat'ın eşi İlksen Kolat, Emniyet Müdürü Kadri Kartal'ın eşi Ebru Kartal, Kadın Dayanışma ve Destekleme Derneği Başkanı Doç. Dr. Nazife Yiğit Kayhan, il müdürleri, Üniversite öğretim görevlileri ve kalabalık bir davetli katıldı.

Açılan kurs sonunda pet ve çam şişelerden oluşan bez bebeklerin kurs sonunda yapılması ile birlikte Kültür Merkezi sergi salonunda açılan serginin açılışının yapılması ile birlikte bir birinden güzel bez bebeklerinin sergilenmesi ile birlikte hediyelik eşya olarak satışa sunulmasının söz konusu olduğu bildirildi.

Serginin büyük beğeni toplaması ile birlikte Vali Ali Kolat'ın eşi İlksen Kolat 'Atık maddeleri yapılan çalışmaları gördük ve beğendik. Bu yapılanları pazarlamak önemli' derken Emniyet Müdürü Kadri Kartal'ın eşi Ebru Kartal 'Böyle bir projeyi hazırlayanlara ve emeği geçenleri kutluyorum. Ortaya su şişelerinden güzel eserler çıkmış' dedi.

Kurs öğretmenleri Ebru Ateşok ile Saime Yaprak ise, 'Bu atık bebek 2010 yılında Kırıkkale Meslek Yüksek Okulu el sanatları bölümünde yapıldı. Envanterine baktık ve yöreyi nasıl tanıtabiliriz. Nevşehir, Kars gibi bir çok yörenin bebekleri vardı. Bizde Turizm bölgesinde temsil edilecek bir bebeğimiz yoktu. Yapılan çalışmalar sonunda Kırıkkale'nin yöresel kıyafetlerini temsil etmesi için atık malzemeler toplanarak Kadın Dayanışma Derneğinin desteği ile gerçekleştirdik. Hanımlar burada atıkları kullanmayı ve her atık malzemelerin atılmayacağını aslında kullanılabileceğini ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağını öğrendiler' şeklinde konuştular

Kırıkkale Kadın Dayanışma ve Destekleme Derneği Başkanı Doç. Dr. Nazife Yiğit Kayhan, 'Dernek olarak yürüttüğümüz proje kapsamında atıklarla özellikle pet şişelerle dekoratif amaçlı bebek yapmayı amaçladık. Kırıkkale'mize özgü kıyafet ve renkler kullanarak bebeklerimizi giydirdik. Bu aynı zamanda bebeklerin patentini de aldık. Kırıkkale adına bu bebeklerimiz tescillenmiş durumda, bir çok ilimizden sonra Kırıkkale'mizin de artık bizim de Kırıkkale bebeklerimiz var' diye konuştu.

Daha sonra ise protokol tarafından kursa katılan bayanlara sertifika verildi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Kırıkkale Atık'tan Dekoratif Bebek - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement