KKTC Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı: Kirliliği Saptama Çalışmaları Tamamladı - Son Dakika
Güncel

KKTC Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı: Kirliliği Saptama Çalışmaları Tamamladı

KKTC Turizm, Çevre ve Kültür Bakan Mehmet Harmancı, Kalecik sahilindeki kirliliği tespit amacıyla görevlendirilen uzmanların, dün itibarıyla çalışmalarını tamamladığını, ilk raporlardan sonra cezai işlemlere başlayacaklarını ifade etti KKTC...

21.07.2013 16:50
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

KKTC Turizm, Çevre ve Kültür Bakan Mehmet Harmancı, Kalecik sahilindeki kirliliği tespit amacıyla görevlendirilen uzmanların, dün itibarıyla çalışmalarını tamamladığını, ilk raporlardan sonra cezai işlemlere başlayacaklarını ifade etti KKTC Turizm, Çevre ve Kültür Bakan Mehmet Harmancı, Kalecik sahilindeki kirliliği tespit amacıyla görevlendirilen uzmanların, dün itibarıyla çalışmalarını tamamladığını, ilk raporlardan sonra cezai işlemlere başlayacaklarını ifade etti.

KKTC Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Harmancı, Kuzey Kıbrıs Çevre Platfotmu'nun AKSA tesisi önündeki eylemine gelerek, sivil toplum örgütlerinin taleplerini aldı. Bakan Harmancı, "Bir şeyin altını çizeyim; bu çalışmayı yapan ekip bizim tarafımızdan görevlendirilmiş, başka kimse tarafından görevlendirilmemiştir. Kaza tespitini yapan diğer ekip, onlar da profesör ve yardımcı doçenttir. Onlar da bizim tarafımızdan görevlendirilmiştir. Onlar da dün itibarıyla raporlarını yazmaya başladılar. Yarın akşama raporu bekliyoruz" dedi.

Polisin de kendi çalışmasını tamamlama aşamasına geldiğini söyleyen Bakan Harmancı, yapılacak hassas ölçümlerle sızan net petrol miktarının da yarından sonra netleşeceğini belirtti.

-"BAŞBAKAN'IN AÇIKLADIĞI ÖN RAPORDU"-

Bakan Harmancı, önceki gün Başbakan Sibel Siber'in açıkladığı raporun, Türkiye'den gelen uzman ekip tarafından hazırlanan bir ön rapor olduğunu belirterek,"O raporda ölçümler yoktur, "şu olmuştur, bu olmuştur' şeklinde tespitler vardır" dedi.

Bakan Harmancı, olaya ilişkin "yüzde 90'ı temizlendi" ifadesinin yanlış özetlendiğine dikkat çekerek, "Bununla deniz yüzeyi kastediliyor ama yüzde 90'ı zaten kıyıya vurdu" dedi.

Temizlik çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Harmancı SEAGULL firmasının yarın, 150 olan çalışan sayısını 210'a çıkarmasının beklendiğini kaydetti.

Harmancı, kaba temizlik çalışmalarının mevcut tempoyla gelecek hafta Pazar gününe kadar bitmesinin beklendiğini söyledi.

-"2 MİLYON DOLARLIK HARCAMAYI AKSA KARŞILADI"-

Bakan Harmancı, şimdiye kadar temizlik çalışmaları için 2 milyon dolara yakın bir harcama yapıldığını; harcamanın tamamının AKSA şirketi tarafından karşılandığını ifade etti.

Bakan Harmancı, ilk raporların ardından cezai işlemlere başlayacaklarını vurgulayarak, "Bizim bundan sonra yapacağımız kamu davasına ilişkin hazırlıktır. Bununla ilgili de tüm raporların elimizde olması gerekiyor" dedi.

Harmancı raporlardan ayrı, deniz kirliliğinin tespiti, çevrenin uğradığı diğer zararlar ve çevre imajının da sürece dahil edilerek değerlendirileceğini belirtti.

Harmancı, dava açılma süreci ve miktarıyla ilgili bir soruya verdiği yanıtta ise, "asgari ücretin 60 katı" olarak ifade edilen cezanın sabit ceza olduğunu, tazminatı da içerecek kamu davasını da miktar sınırlaması olmadığını vurguladı.

Harmancı, "İki yıllık turizm reklamının değerlendirmesi, bundan sonra yapacağımız iki yıllık turizm reklamlarının maliyeti, buradaki balıkçılık, doğal hayat... bunların hepsi kamu davasını teşkil edebilir" dedi.

Başsavcılık'taki yetkililerle de görüştüklerini ve davayı Başsavcılığın açması gerektiğini söyleyen Harmancı, "Biz talepkarız, talepkar olacağız" diye konuştu.

-SİVİL TOPLUMA TEŞEKKÜR...-

Harmancı, böyle bir felakette kamunun çevre duyarlılığının tek sevindirici nokta olduğuna işaret ederek, sivil toplum örgütlerine duyarlılıkları nedeniyle teşekkür etti.

Eylem yerine gelme nedenini de açıklayan Bakan Harmancı, sivil toplumun tepkilerini dinlemeye geldiğini, ilk günden beridir de sivil toplum örgütleriyle istişare içinde olduğunu belirtti.

Çevre felaketiyle ilgili sivil toplumun haklı talepleri bulunduğunu söyleyen Harmancı, "Bizim de bu talepleri anlamamız, doğru değerlendirmemiz ve ileriki uygulamalar için değerlendirmeye almamız gerekiyor" dedi.

(TAK/HM/ÖZK) - Ankara

Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel KKTC Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı: Kirliliği Saptama Çalışmaları Tamamladı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Kütahya'da Uyuşturucu Operasyonunda 3 Kişi Tutuklandı
  09:21 Kütahya'da Uyuşturucu Operasyonunda 3 Kişi Tutuklandı

  Kütahya'nın Simav ilçesinde yapılan bir uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan 3 kişi, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Operasyon sonucunda bir ikamette yapılan aramada, çeşitli uyuşturucu maddeler ve uyuşturucu ticaretine yönelik malzemeler ele geçirildi.

 • Hakkari'nin Derecik ilçesinde bir kadın muhtarlık adaylığını açıkladı
  09:21 Hakkari'nin Derecik ilçesinde bir kadın muhtarlık adaylığını açıkladı

  Hakkari'nin Derecik ilçesine bağlı Akdemir mezrasında yaşayan Şehla Kaya, muhtarlık adaylığını açıklamasıyla ilçe halkı ve sosyal medyada olumlu tepkiler aldı. Kaya, ailesinin desteğiyle adaylığını koymaya karar verdiğini belirterek, kadınların sesi olmak istediğini ifade etti. Açıklamasının ardından büyük ilgi gören Kaya, kadınların gücünü göstermek ve hizmet etmek için adaylıktan vazgeçmeyeceğini söyledi.

 • Aydın'ın Nazilli ilçesinde uyuşturucu operasyonu: 5 şahsa işlem yapıldı
  09:17 Aydın'ın Nazilli ilçesinde uyuşturucu operasyonu: 5 şahsa işlem yapıldı

  Nazilli İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan çalışmalarda, uyuşturucuyla mücadele kapsamında 5 şahsa işlem yapıldı. Operasyonda toplamda 2.99 gram Metamfetamin ve 224 adet Sentetik Ecza ele geçirildi. Ayrıca şüphelinin ikametinde yapılan aramada ise 4.22 gram Metamfetamin, 2.37 gram Esrar ve 1 adet hassas terazi bulundu. T. T isimli şüpheli gözaltına alındı.

 • Ankara'da PKK/KCK'ya yönelik operasyon: 19 şüpheli gözaltına alındı
  09:13 Ankara'da PKK/KCK'ya yönelik operasyon: 19 şüpheli gözaltına alındı

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen terör örgütü PKK/KCK soruşturması kapsamında, 19 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerin, PKK/KCK içerisinde faaliyet yürüttükleri ve örgütün talimatıyla eylem ve faaliyetlerde bulundukları tespit edildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, şüphelilerin yakalanması için çalışmalarını sürdürüyor.

 • Ankara'da FETÖ operasyonu: 28 şüpheli hakkında gözaltı kararı
  09:12 Ankara'da FETÖ operasyonu: 28 şüpheli hakkında gözaltı kararı

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, FETÖ'ye yönelik 2 ayrı soruşturma başlattı. Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki 'mahrem hizmetler' yapılanmasına yönelik soruşturmada 17 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Ayrıca, 2009 ve 2010 KPSS sorularını ele geçirerek örgüt üyelerine dağıtan ve kamu kurumlarına atanan 9 kişi hakkında da gözaltı kararı verildi.

 • Hatay'da belediye başkan adayları çiftetelli oynadı
  09:07 Hatay'da belediye başkan adayları çiftetelli oynadı

  Hatay'ın Dörtyol ilçesinde Cumhur İttifakı belediye başkan adayı Ömer Oğuz Uçar ve Cumhuriyet Halk Partisi belediye başkan adayı Bahadır Amaç, katıldıkları nişan merasiminde karşılıklı çiftetelli oynadı.

 • FETÖ/PYD'nin KPSS'deki Usulsüzlüklerine Yönelik 11 Şüpheli Hakkında Gözaltı Kararı
  09:05 FETÖ/PYD'nin KPSS'deki Usulsüzlüklerine Yönelik 11 Şüpheli Hakkında Gözaltı Kararı

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, FETÖ/PYD'nin KPSS'deki usulsüzlüklerine karıştığı tespit edilen 11 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerin yakalanması için Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

 • İstanbul serbest piyasada dolar 31,6060 liradan, avro 34,2950 liradan güne başladı
  09:03 İstanbul serbest piyasada dolar 31,6060 liradan, avro 34,2950 liradan güne başladı

  İstanbul serbest piyasada dolar 31,6060 liradan, avro 34,2950 liradan güne başladı. Doların alış fiyatı 31,6040 lira, satış fiyatı ise 31,6060 lira olarak belirlendi. Avronun alış fiyatı 34,2930 lira, satış fiyatı ise 34,2950 lira olarak belirlendi. Önceki gün doların satış fiyatı 31,5300 lira, avronun satış fiyatı ise 34,2100 lira idi.


Advertisement