Son dakika Kıbrıs haberleri, Kıbrıs son dakika, son dakika Kıbrıs

Son Dakika Kıbrıs Haberleri

Son dakika Kıbrıs haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son kıbrıs haberleri anında burada.


 • 00:25 ABD Dışişleri Bakanlığı, PKK'ya Karşı Türkiye'nin Yanında Durdu ABD Dışişleri Bakanlığı, PKK'ya Karşı Türkiye'nin Yanında Durdu

  ABD Dışişleri Bakanlığı, terör örgütü olarak tanımladıkları PKK'ya karşı mücadelede NATO müttefiki Türkiye'nin yanında durduğunu belirtirken YPG konusunda yorum yapmaktan kaçındı. Bakanlık sözcüsü, Türkiye'nin PKK'ya karşı mücadelesinde kararlılıkla yanlarında olduklarını ifade etti. Ancak, PKK'nın Suriye kolu YPG ile bağlantısı hakkında yorum yapmaktan kaçındı. Bakanlık, PKK'nın Türkiye için oluşturduğu güvenlik tehdidinin farkında olduklarını belirtti.

 • 21:57 KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, TDMMB'yi ziyaret etti KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, TDMMB'yi ziyaret etti

  KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, TDMMB'yi ziyaret ettiKUZEY Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği'ni (TDMMB) ziyaret etti.

 • 20:58 KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ülkesinin tanınması için Türkiye'nin çalışmalarının önemli olduğunu söyledi KKTC Cumhurbaşkanı Tatar ülkesinin tanınması için Türkiye'nin çalışmalarının önemli olduğunu söyledi

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, "Türkiye'nin kurum ve kuruluşları, kamuoyu ve halkı olarak KKTC'nin artık dünyada kabul görmesi için yaptığınız çağrılar ve çalışmalar bizler için fevkalade önemlidir.

 • 19:05 Türk Devletleri Teşkilatı üyesi ülkeler İstanbul'da buluştu Türk Devletleri Teşkilatı üyesi ülkeler İstanbul'da buluştu

  Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üyesi ülkeler Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan'ın Dışişleri Bakan Yardımcıları İstanbul'da TDT Sekretaryasında bir araya geldi. Toplantıya, TDT'nin gözlemci üyeleri olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Macaristan ve Türkmenistan'dan da temsilciler katıldı. Görüşmelerde, 10. TDT Zirvesi'nin hazırlıkları, teşkilat gündemindeki işbirliği konuları, TDT'nin güçlendirilmesine ilişkin hususlar ile Türk dünyasını ilgilendiren güncel bölgesel ve uluslararası konular ele alındı. Ayrıca, terör saldırısını kınama ve Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne destek ifade edildi.

 • 17:01 Balıkesir'de Yerel Yönetimler ve Tarım Çalıştayı Düzenlendi Balıkesir'de Yerel Yönetimler ve Tarım Çalıştayı Düzenlendi

  Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen 3. Yerel Yönetimler ve Tarım Çalıştayı, 30 büyükşehir belediyesi ve birçok ülkeden yerel yönetimleri bir araya getirdi. Çalıştay, tarım alanında bilgi paylaşımı ve ortak projelerin geliştirilmesini hedefliyor. Açılış konuşmasını yapan Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Mücahit Sami Küçüktığlı, tarım belediyeciliğinin önemine vurgu yaparak Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'a teşekkür etti. Çalıştaya katılan yerel yönetimler, tarımın geliştirilmesi ve şehirlerin bereketinin artırılması konusunda çalışmalarını paylaştılar.

 • 16:35 KKTC Dışişleri Bakanı: Kıbrıs Sorunu Türk Dünyasının Davasıdır KKTC Dışişleri Bakanı: Kıbrıs Sorunu Türk Dünyasının Davasıdır

  KKTC Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Kıbrıs sorununun sadece ana vatanın değil, Türk dünyasının da davası olduğunu belirtti. Ertuğruloğlu, Crans-Montana'da müzakerelerin çöktüğünü ve aynı şeyleri tekrarlayarak farklı sonuçlar beklemenin zaman kaybı olduğunu ifade etti. Ayrıca, Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarının kullanımı konusunda Türk tarafının defalarca öneriler sunduğunu ancak Rum tarafının bunları reddettiğini söyledi.

 • 16:18 Bakan Fidan, KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu ile ortak basın toplantısında konuştu: (2) Bakan Fidan, KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu ile ortak basın toplantısında konuştu: (2)

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, "Kıbrıs Türk Devleti'nin uluslararası toplumda tanınması için Türkiye Cumhuriyeti olarak elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz.

 • 15:14 Balıkesir'de '30 Büyükşehir ve Uluslararası Yerel Yönetimler Tarım Çalıştayı' başladı Balıkesir'de "30 Büyükşehir ve Uluslararası Yerel Yönetimler Tarım Çalıştayı" başladı

  Balıkesir'de, Uluslararası Tarım Şehirleri Birliğince (AGRICITIES) bu yıl 3'üncüsü düzenlenen "30 Büyükşehir ve Uluslararası Yerel Yönetimler Tarım Çalıştayı"nın açılışı gerçekleştirildi.

 • 15:01 Bakan Fidan: 3. tarafların, Suriye ve Irak'taki PKK'ya ait tesislerden uzak durmalarını tavsiye ediyorum Bakan Fidan: 3. tarafların, Suriye ve Irak'taki PKK'ya ait tesislerden uzak durmalarını tavsiye ediyorum

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Ankara'daki saldırı girişiminde kendini patlatan ve ekipler tarafından etkisiz hale getirilen 2 teröristin Suriye'den geldiklerini açıkladı. Fidan, "Orada eğitim gördükleri açıklığa kavuşmuştur. Irak ve Suriye'de PKK/YPG'ye ait olan bütün altyapı, üstyapı tesisleri, enerji tesisleri bundan sonra güvenlik güçlerimizin topyekün meşru hedefidir. Üçüncü tarafların bu tesislerden ve şahıslardan uzak durmasını tavsiye ediyorum." dedi.

 • 15:01 Düzce'de Uluslararası Apiterapi Kongresi Sonuçlandı Düzce'de Uluslararası Apiterapi Kongresi Sonuçlandı

  Düzce Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen 1. Uluslararası Apiterapi Kongresi, Türkiye ve 15 ülkeden bilim insanlarının katılımıyla sona erdi. Kongrede, arıcılığın gelişimine ve uluslararası işbirliklerine katkı içerikli sunumlar yapıldı.

 • 14:59 Bakan Fidan: '(Ankara'daki terör saldırısı) Güvenlik güçlerimizin çalışmaları neticesinde iki teröristin Suriye'den geldikleri, burada eğitim... Bakan Fidan: "(Ankara'daki terör saldırısı) Güvenlik güçlerimizin çalışmaları neticesinde iki teröristin Suriye'den geldikleri, burada eğitim...

  Bakan Fidan: "(Ankara'daki terör saldırısı) Güvenlik güçlerimizin çalışmaları neticesinde iki teröristin Suriye'den geldikleri, burada eğitim gördükleri açıklığa kavuşmuştur"

 • 14:58 Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: PKK/YPG'ye ait tesisler güvenlik güçlerimizin hedefi Dışişleri Bakanı Hakan Fidan: PKK/YPG'ye ait tesisler güvenlik güçlerimizin hedefi

  Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Suriye'den gelen 2 teröristin eğitim gördüğünü açıkladı. Fidan, Irak ve Suriye'deki PKK/YPG'ye ait tüm altyapı ve enerji tesislerinin güvenlik güçlerinin hedefi olduğunu belirtti.

 • 14:47 KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu: 'Kıbrıs sorununun tarifi, Rum tarafının Kıbrıs Cumhuriyeti diye muamele görmesidir. KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu: "Kıbrıs sorununun tarifi, Rum tarafının Kıbrıs Cumhuriyeti diye muamele görmesidir.

  KKTC Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu: "Kıbrıs sorununun tarifi, Rum tarafının Kıbrıs Cumhuriyeti diye muamele görmesidir.

 • 14:26 BBP Genel Başkanı Destici, basın toplantısı düzenledi Açıklaması BBP Genel Başkanı Destici, basın toplantısı düzenledi Açıklaması

  Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, "Ne ABD'nin ne de başka emperyalist gücün bizimle dayanışmasına ihtiyacımız yok. Yeter ki önümüzde engel olmasınlar, terör örgütünün ve teröristlerin yanında durmasınlar.

 • 13:58 BBP Lideri Mustafa Destici, Yeşil Sol Parti'nin terör açıklamasına tepki gösterdi BBP Lideri Mustafa Destici, Yeşil Sol Parti'nin terör açıklamasına tepki gösterdi

  BÜYÜK Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Yeşil Sol Parti'nin pazar günkü bombalı terör eylemine yönelik açıklamasına tepki göstererek, Türkiye'nin terörle hiçbir ilişkisi olmaması gereken demokratik hayatından bu terör uzantılarını kesip atması gerektiğini söyledi.

 • 12:59 İstanbul Turizm Fuarı Türkiye ve dünyadan turizm profesyonellerini ağırlıyor İstanbul Turizm Fuarı Türkiye ve dünyadan turizm profesyonellerini ağırlıyor

  İstanbul Turizm Fuarı, Türkiye ve dünyadan turizm profesyonellerinin katılımıyla kapılarını açtı. KKTC Başbakan Yardımcısı Fikri Ataoğlu, KKTC'ye ziyaretçilerin gelmesi ve turizm sektörünün katma değer üretmesi için çaba harcadıklarını belirtti. İstanbul Vali Yardımcısı Özlem Bozkurt Gevrek ise fuarın İstanbul'un ekonomisine büyük katkı sağlamasını temenni etti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise İstanbul'un dünyanın en büyük markalarından biri olduğunu vurguladı. İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç ise İstanbul'un turizm gelirlerinin yarısından fazlasını sağladığını söyledi. TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ise dünya turizminde yeni rekorların kırılacağı bir döneme girileceğini belirtti.

 • 12:41 Minik öğrenciler tarih kokan mekanları gezdi Minik öğrenciler tarih kokan mekanları gezdi

  Afyonkarahisar'ın Şuhut Kurtuluş İhsan Küçükarslan İlkokulu 4. sınıf öğrencileri Atatürk Evi, Şuhutlu Şehitler ve Gaziler Hatıra Merkezi ve Şuhut Keşkek Evini ziyaret ederek buradaki tarihi değerleri yerinde gördü.

 • 11:16 AB katılım müzakerelerinin 18. yılı: Tünelin ucunda ışık var mı? AB katılım müzakerelerinin 18. yılı: Tünelin ucunda ışık var mı?

  Prof. Dr. İrfan Kaya Ülger, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) tam üyelik müzakereleri 18. yılına girerken ikili ilişkilerin geçmişini, temel sorunları ve gelecekte neler yaşanabileceğini AA Analiz için kaleme aldı.

 • 11:12 Nevşehir'de Girişimci Kabak Çekirdeği Üretiyor Nevşehir'de Girişimci Kabak Çekirdeği Üretiyor

  Nevşehir'de girişimci Serdar Pala, kurduğu tesisle hem istihdama katkı sunuyor hem de kentin coğrafi tescilli çerezlik kabak çekirdeğini yurt içi ve yurt dışı pazarına sunuyor. Pala, bölgede uzun yıllardır üretilen çerezlik kabak çekirdeğinin geleneksel yöntemler kullanılarak tüketiciye ulaştırıldığını, bu konuda bir yeniliğe adım atma fikri ile tesisi kurduğunu belirtti. Ürün, modern tesislerinde çeşitli aşamalardan geçirilerek kategorilere ayrılıyor ve çöpe gitmeden değerlendiriliyor. Nevşehir kabak çekirdeği, kalitesi ve lezzetiyle diğerlerinden ayrılıyor ve yıllık 1,5 milyar liralık ekonomik değere sahip. Tesisin işçi şefi Mehmet Doğan, benzer tesislerin artmasının çiftçinin emekle ortaya çıkardığı ürünün değer kazanmasına olanak sağlayabileceğini ifade etti.

 • 10:51 UEFA Avrupa Ligi 2023-24 Sezonu 2. Hafta Maçları Yarın Oynanacak UEFA Avrupa Ligi 2023-24 Sezonu 2. Hafta Maçları Yarın Oynanacak

  Avrupa futbolunun kulüp düzeyindeki ikinci önemli organizasyonu olan UEFA Avrupa Ligi'nin 2023-24 sezonu grup aşamasının ikinci haftasında yarın 8 grupta toplam 16 maç oynanacak. Maçlar arasında Freiburg - West Ham United, Backa Topola - Olympiakos, Olimpik Marsilya - Brighton Hove Albion, AEK - Ajax, Real Betis - Sparta Prag, Aris Limassol - Rangers, Sporting Lizbon - Atalanta, Rakow - Sturm Graz, Liverpool - Union Saint-Gilloise, Toulouse - LASK, Villarreal - Rennes, Maccabi Haifa - Panathinaikos, Roma - Servette, Slavia Prag - Sheriff, Molde - Bayer Leverkusen ve Hacken - Karabağ maçları yer alıyor.

 • 10:02 Türk Sporcu Necati Gül, Serbest Dalış Dünya Kupası'nda Türkiye Rekoru Kırdı Türk Sporcu Necati Gül, Serbest Dalış Dünya Kupası'nda Türkiye Rekoru Kırdı

  Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde düzenlenen Serbest Dalış Dünya Kupası'nda 74 metreye Mono-Palet ile 2 dakika 23 saniyede dalmayı başaran Türk sporcu Necati Gül, Türkiye rekoru kırdı. Gül, şampiyonluk hikayesini anlatırken, Rum uyruklu kişiler tarafından hakarete uğradığını da belirtti. Ayrıca, Gül, gelecekte dünya rekoru kırmayı hedeflediğini ve serbest dalış sporunun uluslararası arenada daha da popüler hale gelmesini umduğunu ifade etti.

 • 00:15 TBMM Genel Kurulu TBMM Genel Kurulu

  Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyinin Kurulmasına İlişkin Nahçıvan Anlaşmasında Değişiklik Yapılmasına Dair Protokol'ün Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

 • 03.10.2023 03 Eki 20:37 Dağlıca şehidinin annesi: 'Duyunca çok sevindim, İnşallah ötekiler de belasını bulur' Dağlıca şehidinin annesi: "Duyunca çok sevindim, İnşallah ötekiler de belasını bulur"

  Dağlıca şehidinin annesi: "Duyunca çok sevindim, İnşallah ötekiler de belasını bulur" Şehit Babası: "Sevincimizi söyleyecek söz bulamıyoruz" Dağlıca'da askerlerin şehit edilmesi emrini veren teröristin MİT operasyonu ile etkisiz hale getirilmesinin ardından Dağlıca'da şehadete eren Şehit...

 • 03.10.2023 03 Eki 20:17 MHP lideri Bahçeli: 'Darbe anayasası Türkiye'ye layık değildir' MHP lideri Bahçeli: "Darbe anayasası Türkiye'ye layık değildir"

  MHP lideri Bahçeli: "Darbe anayasası Türkiye'ye layık değildir" "Artık Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti demeye gerek yok, Kıbrıs Devleti demek gerek" Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Elbette 1 Ekim tarihli terör saldırısının önü ve arkası süratle aydınlatılacak,...

 • 03.10.2023 03 Eki 14:22 TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Üyeleriyle Görüştü TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Üyeleriyle Görüştü

  TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Fuat Oktay, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üyesi devletlerin büyükelçi ve temsilcileriyle görüşerek, öğle yemeği verdi. Oktay, Türk dünyası olarak aralarındaki bağları güçlendirmek için daha sağlam adımlar attıklarını belirtti. TDT'nin uluslararası arenada dikkatle takip edildiğini ve üçüncü ülkelerin işbirliği yapmak istediği bir platform haline geldiğini söyledi. Ayrıca, Kıbrıs Türkleri'nin TDT'nin ayrılmaz bir parçası olduğunu vurguladı ve TDT'nin faaliyetlerine KKTC'nin katılımını desteklediklerini ifade etti. Oktay, Türk dünyasında işbirliğinin ilerletilmesi için TDT şemsiyesi altında yer alan kurum ve kuruluşların faaliyetlerinin kritik önemde olduğunu belirtti ve Türkiye'nin teşkilatın başarısı için çaba sarf etmeye devam edeceğini kaydetti.

 • 03.10.2023 03 Eki 14:14 Göknur, 80'ler ve 90'lar Türkçe popüler müziğiyle Kıbrıs'ta sahne aldı Göknur, 80'ler ve 90'lar Türkçe popüler müziğiyle Kıbrıs'ta sahne aldı

  Göknur, geniş bir repertuarla Kıbrıs'ta konuklara unutulmaz bir gece yaşattı. Sahnedeki performansıyla izleyicileri eğlendiren sanatçı, danslarıyla da programa renk kattı. Göknur'un zembekiko yapması ise büyük alkış aldı. Sahne sonrası konuklarla fotoğraf çektiren sanatçı, bir sonraki sahnede buluşmak üzere vedalaştı.

 • 03.10.2023 03 Eki 13:45 Devlet Bahçeli: 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin Doğasıyla Uyumlu Bir Anayasayı Ülkemize Kazandırmaktır. Devlet Bahçeli: "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin Doğasıyla Uyumlu Bir Anayasayı Ülkemize Kazandırmaktır.

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Gündem konumuz, yeni, demokratik, kapsayıcı, mutabakata dayalı, milletin beklentilerine zin beklentilerine uygun, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin doğasıyla uyumlu, yeniçağı kavrayan, Türk ve Türkiye yüzyılının hukuki altyapısını kuran bir anayasayı ülkemize kazandırmaktır. Milliyetçi Hareket Partisi yeni anayasanın hazırlanmasında 100 maddelik teklif metniyle hazırdır. Toplumun her kesimi bu sürecin içinde olmalıdır. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde temsil edilen siyasi partiler sorumluluktan kaçmak yerine, milletimizin taleplerine müzahir, yapıcı ve destekleyici tavır ve tutum içinde hareket etmelidir...Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıl dönümünü yeni bir anayasayla taçlandırmak hem Milliyetçi Hareket Partisi hem de Cumhur İttifakı için ortak hedeftir” dedi.

 • 03.10.2023 03 Eki 13:31 Bakan Güler, Gebze Teknik Üniversitesi Akademik Yılı Açılış Töreni'nde konuştu: (2) Bakan Güler, Gebze Teknik Üniversitesi Akademik Yılı Açılış Töreni'nde konuştu: (2)

  Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, terörle mücadelenin, tek bir terörist kalmayıncaya kadar aynı azim ve kararlılıkla devam edeceğini vurgulayarak, "Terörle mücadelenin daha etkin yapılması, sınır güvenliğinin sağlanması ve kaçakçılığın engellenmesi maksadıyla hudutlarımız, yoğun ve kademeli...

 • 03.10.2023 03 Eki 12:57 TBMM Milli Savunma Komisyonu, 'AB ortak dış güvenlik ve savunma' konferansına katıldı TBMM Milli Savunma Komisyonu, "AB ortak dış güvenlik ve savunma" konferansına katıldı

  TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili Hulusi Akar, Türkiye'nin terör örgütlerine karşı mücadelesinin sürdüğünü ve en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar da devam edeceğini söyledi.

 • 03.10.2023 03 Eki 11:45 TDMMB Başkanı ve Mamak Belediye Başkanı KKTC'de İncelemelerde Bulundu TDMMB Başkanı ve Mamak Belediye Başkanı KKTC'de İncelemelerde Bulundu

  Türk Dünyası Mühendisler ve Mimarlar Birliği Başkanı (TDMMB) ve Mamak Belediye Başkanı Murat Köse ile birlik yönetim kurulu üyeleri KKTC'de incelemelerde bulundu. Başkan Köse, KKTC'de düzenlenen etkinliğe katıldı ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından kabul edildi. Köse, KKTC'nin bağımsızlığının tanınması ve Kıbrıs Türklerinin özgürce yaşaması için çalışacaklarını belirtti.

 • 03.10.2023 03 Eki 11:33 MHP Genel Başkanı Bahçeli: 'MHP, yeni anayasanın hazırlanmasında 100 maddelik teklif metniyle hazırdır. Darbe anayasası Türkiye'ye layık değildir.' MHP Genel Başkanı Bahçeli: "MHP, yeni anayasanın hazırlanmasında 100 maddelik teklif metniyle hazırdır. Darbe anayasası Türkiye'ye layık değildir."

  MHP Genel Başkanı Bahçeli: "MHP, yeni anayasanın hazırlanmasında 100 maddelik teklif metniyle hazırdır.

 • 03.10.2023 03 Eki 11:22 MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: 'CHP Genel Başkanı'nın bu iktidarın ahlaki ve siyasi meşruiyeti yoktur açıklaması, aziz milletimize hakaret ve... MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: "CHP Genel Başkanı'nın bu iktidarın ahlaki ve siyasi meşruiyeti yoktur açıklaması, aziz milletimize hakaret ve...

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: "CHP Genel Başkanı'nın bu iktidarın ahlaki ve siyasi meşruiyeti yoktur açıklaması, aziz milletimize hakaret ve husumet beyan eder.

 • 03.10.2023 03 Eki 11:17 Türk Devletleri Teşkilatı 14. Yılını Kutluyor Türk Devletleri Teşkilatı 14. Yılını Kutluyor

  Türk Devletleri Teşkilatı (TDT), Türk entegrasyonunun çatı kuruluşu olarak 14. yılını kutluyor. TDT, Türk dünyasını bir araya getirerek ekonomiden politikaya, kültürden turizme kadar çeşitli alanlarda işbirliği faaliyetleri yürütmektedir. TDT, uluslararası arenada Türk dünyasının jeopolitik konumunu güçlendiren bir uluslararası teşkilat haline gelmiştir. TDT, Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA), Uluslararası Türk Akademisi ve Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) gibi mevcut işbirliği mekanizmaları için de çatı kuruluş vazifesi görmektedir.

 • 03.10.2023 03 Eki 11:15 GRAFİKLİ- Türkiye, gaz ihracat anlaşmalarıyla Avrupa'nın enerji arzında kilit rol oynamaya hazırlanıyor GRAFİKLİ- Türkiye, gaz ihracat anlaşmalarıyla Avrupa'nın enerji arzında kilit rol oynamaya hazırlanıyor

  Türkiye son dönemde yaptığı doğal gaz ihracat anlaşmalarıyla gaz merkezi olma yolunun taşlarını döşerken, Avrupa'nın enerji tedarikinde de kilit rol oynamaya hazırlanıyor.

 • 03.10.2023 03 Eki 09:23 Dağlıca saldırının planlayıcısı teröristin öldürülmesi Dağlıca şahidinin anne ve babasını duygulandırdı Dağlıca saldırının planlayıcısı teröristin öldürülmesi Dağlıca şahidinin anne ve babasını duygulandırdı

  Dağlıca'da askerlerin şehit edilmesi emrini veren teröristin MİT operasyonu ile etkisiz hale getirilmesinin ardından Dağlıca'da şehadete eren Şehit Piyade Komando Er Mehmet Cücük'ün annesi Yeter ve babası Cabbar Cücük duygularını İHA'ya anlattı.

 • 02.10.2023 02 Eki 21:47 Azerbaycan ve Ermenistan liderleri İspanya'da görüşecek Azerbaycan ve Ermenistan liderleri İspanya'da görüşecek

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın 5 Ekim'de İspanya'nın Granada kentinde gerçekleşecek 3. Avrupa Siyasi Topluluğu (AST) toplantısında bir araya gelmesi planlanıyor. Toplantıda Azerbaycan ve Ermenistan sorunu ana gündem maddelerinden biri olacak ve AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz da görüşmeye katılacak. Ayrıca, AST toplantısında dijitalleşme, enerji-ekolojik geçiş ve Avrupa'nın siyasi geleceği gibi konular da ele alınacak.

 • 02.10.2023 02 Eki 17:38 Vali Varol yaşlıları yalnız bırakmadı Vali Varol yaşlıları yalnız bırakmadı

  Adıyaman Valisi Osman Varol, 1 Ekim Dünya Yaşlılar günü nedeniyle şehit babası ve Kıbrıs Gazisini yalnız bırakmadı.

 • 02.10.2023 02 Eki 15:07 Çek yazar Prof. Nico Carpentier'ın fotoğraflarından oluşan sergi Enerji Müzesi'nde açılıyor Çek yazar Prof. Nico Carpentier'ın fotoğraflarından oluşan sergi Enerji Müzesi'nde açılıyor

  Akademik araştırmalarını sanatsal pratikle bir araya getirerek özgün çalışmalara imza atan Çek yazar Prof. Nico Carpentier'ın fotoğraflarından oluşan sergi, Enerji Müzesi'nde ziyaretçilerle buluşacak. Sergi, Kıbrıs'taki anıtların, adanın kuzey ve güneyindeki hakim ideolojilerle nasıl kesiştiğine ayna tutacak.

 • 02.10.2023 02 Eki 14:59 Türk Sivil Havacılığı Yeni Bir Modelle Hayata Geçiriliyor Türk Sivil Havacılığı Yeni Bir Modelle Hayata Geçiriliyor

  Sivil Havacılık Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Yüksek, Türk sivil havacılığının yeni bir modelle hayata geçirildiğini ve bu modelin Türkiye'nin ana omurgası olacağını belirtti. Yüksek, kurumsal dönüşüm modeli, sivil havacılık yönetim sistemi ve faydalı servisler olmak üzere üç ayağı bulunan bu modelin, Türkiye'nin yanı sıra dost ve kardeş ülkelerin de faydalanabileceği bir ekosistemi oluşturacağını ifade etti. Ayrıca, bu modelin yazılım ve teknoloji odaklı olduğunu ve sertifika bazlı merkezcil bir yapıya geçileceğini söyledi.

 • 02.10.2023 02 Eki 14:41 Türkiye ve 15 Ülkeden Bilim İnsanları Katıldı: 1. Uluslararası Apiterapi Kongresi Başladı Türkiye ve 15 Ülkeden Bilim İnsanları Katıldı: 1. Uluslararası Apiterapi Kongresi Başladı

  Türkiye ve 15 ülkeden bilim insanlarının katıldığı 1. Uluslararası Apiterapi Kongresi, Düzce'de başladı. Kongrenin uluslararası işbirliklerine ve arıcılığın gelişimine katkı sunması bekleniyor.

 • 02.10.2023 02 Eki 14:34 Doğu Akdeniz İnşaat Müteahhit Birlikleri Federasyonu İstanbul Şubesi Açıldı Doğu Akdeniz İnşaat Müteahhit Birlikleri Federasyonu İstanbul Şubesi Açıldı

  Doğu Akdeniz İnşaat Müteahhit Birlikleri Federasyonu'nun İstanbul şubesi, İstanbul Valisi Davut Gül, eski Dış Ticaret ve Gümrüklerden Sorumlu Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ve sektör temsilcilerinin katılımıyla açıldı. Açılışta konuşan DAİMFED Genel Başkanı Mustafa Karslıoğlu, İstanbul için sektörün gerekliliği ve çabalarının önemli olduğunu belirtti. Dış Ticaret ve Gümrüklerden Sorumlu Devlet eski Bakanı Kürşat Tüzmen ise DAİMFED'in Adana merkezli inşaat sektörünün bir çatı altında toplanmasının önemine vurgu yaparak, İstanbul'da bir temsilcilik açılmasının vatandaşlara yol göstermek ve bilgilendirmek adına gereklilik olduğunu ifade etti. İstanbul Valisi Davut Gül ise DAİMFED temsilciliğinin açılmasını olumlu bulduğunu ve sektörün İstanbul ve ülke için faydalı olacağına inandığını söyledi.

 • 02.10.2023 02 Eki 13:12 Akdeniz Belediyesi, Üniversite Öğrencilerine Nakdi Destek Sağlayacak Akdeniz Belediyesi, Üniversite Öğrencilerine Nakdi Destek Sağlayacak

  Mersin'in merkez ilçe Akdeniz Belediyesi, 2 yıllık bölümleri kazanan öğrencilere 3 bin TL, 4 yıl ve üstü bölümleri kazanan öğrencilere ise 5 bin TL nakdi destek sağlayacak.

 • 01.10.2023 01 Eki 20:21 Almanya Başbakanı Ankara'daki terör saldırısını kınadı Almanya Başbakanı Ankara'daki terör saldırısını kınadı

  Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Ankara'da gerçekleşen terör saldırısını şiddetle kınadığını belirtti. Scholz, Türk partnerlerimizle dayanışma içinde olduklarını ifade etti. Almanya Dışişleri Bakanlığı da Ankara'dan gelen korkunç haberlere atıfta bulunarak Türk halkıyla dayanışma içinde olduklarını ve yaralananlara acil şifalar dilediklerini belirtti.

 • 01.10.2023 01 Eki 15:27 İzmir, EuroVelo Bisikletli Turizm Konferansı'na ev sahipliği yapacak İzmir, EuroVelo Bisikletli Turizm Konferansı'na ev sahipliği yapacak

  Avrupa Bisikletçiler Federasyonu tarafından iki yılda bir düzenlenen EuroVelo Bisikletli Turizm Konferansı, bu yıl İzmir'de gerçekleştirilecek. Konferans, İzmir'in bisiklet turizmini dünyaya tanıtacak ve Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden katılımcıları bir araya getirecek. İzmir, EuroVelo projesi kapsamında Türkiye'den seçilen ilk kent olma unvanını taşıyor ve EuroVelo Rotası ile Bergama ve Efes antik kentlerini birbirine bağlıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, rotayı geliştirerek bisikletli turizm rotası ağını 580 kilometreye çıkardı.

 • 01.10.2023 01 Eki 14:28 Çorum Belediyesi, tarihi Saat Kulesi'ne 'kardeşlik bayrağı' astı Çorum Belediyesi, tarihi Saat Kulesi'ne "kardeşlik bayrağı" astı

  Çorum Belediyesi, tarihi Saat Kulesi'ne Türk bayrağının yanı sıra kardeş belediyelerin bulunduğu Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Filistin bayraklarından oluşan "kardeşlik bayrağı" astı.

 • 01.10.2023 01 Eki 14:18 Adana'da yıkılan Alpargün Apartmanı'nın müteahhidine en ağır ceza talebi Adana'da yıkılan Alpargün Apartmanı'nın müteahhidine en ağır ceza talebi

  Kahramanmaraş merkezli ilk depremde Adana'da yıkılan Alpargün Apartmanı'nda hayatını kaybeden 96 kişinin yakınları, müteahhit Hasan Alpargün'ün en ağır cezayı almasını istedi. Depremde yakınlarını kaybedenler, apartmanın önünde toplanarak adalet taleplerini dile getirdi.

 • 01.10.2023 01 Eki 14:01 Adana'daki depremde hayatını kaybedenler için anma programı düzenlendi Adana'daki depremde hayatını kaybedenler için anma programı düzenlendi

  Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremde yıkılan Alpargün Apartmanı'nda yaşamını yitirenler için anma programı yapıldı. Aile yakınları, Kur'an-ı Kerim okuyarak dua etti ve adalet taleplerini dile getirdi. Hasan Alpargün hakkında dava açıldı ve 9 Ekim'de duruşma görülecek.

 • 01.10.2023 01 Eki 13:15 KKTC Cumhurbaşkanı ve Başbakanı Ankara'daki terör saldırısını kınadı KKTC Cumhurbaşkanı ve Başbakanı Ankara'daki terör saldırısını kınadı

  KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve Başbakan Ünal Üstel, Ankara'da İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü giriş kapısının önünde meydana gelen terör saldırısını kınadı. Tatar ve Üstel, ayrı ayrı yayımladıkları mesajlarda saldırıda yaralanan emniyet mensuplarına acil şifalar diledi ve saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirtti.

 • 30.09.2023 30 Eyl 23:36 MİT ve Hakkari polisinden ortak PKK terör operasyonu MİT ve Hakkari polisinden ortak PKK terör operasyonu

  Milli İstihbarat Teşkilatı ve Hakkari İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, PKK/KCK terör örgütünün Hakkari'de milis faaliyetlerini yürüten ve eleman temin eden N.A. isimli terör üyesini KKTC'de yakalayarak İstanbul'a nakletti. Şahıs, tutuklanarak adli makamlara sevk edildi. Güvenlik birimlerimiz, vatandaşlarımızın güvenliği ve ilimizin huzuru için çalışmalarına devam edecektir.

 • 30.09.2023 30 Eyl 22:13 KKTC'de TİKA ve Tarım Bakanlığı işbirliğiyle mısır hasadı gerçekleştirildi KKTC'de TİKA ve Tarım Bakanlığı işbirliğiyle mısır hasadı gerçekleştirildi

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı tarafından yürütülen 'Yemlik Dane Mısır Üretim Projesi' kapsamında Paşaköy'de ilk hasat gerçekleştirildi. KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hüseyin Çavuş ve Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu'nun katılımıyla gerçekleşen hasatta, ürünler kamyona yüklendi. Projeyle ülkede verimliliği yüksek tohumlar tespit edilerek, girdi maliyeti düşük ve sağlıklı ürünler elde etmek amaçlanıyor. Tarım ve hayvancılığın önemine vurgu yapan yetkililer, tarımsal üretimin artırılması ve ihracat yapılması hedefleniyor.

Advertisement