Kom Başkan Yardımcısı Şenyiğit Akaryakıt Kaçakçılığı Ülke Ekonomisini Etkiliyor - Son Dakika
Güncel

Kom Başkan Yardımcısı Şenyiğit Akaryakıt Kaçakçılığı Ülke Ekonomisini Etkiliyor

Kom Başkan Yardımcısı Şenyiğit Akaryakıt Kaçakçılığı Ülke Ekonomisini Etkiliyor

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şenyiğit, akaryakıt kaçakçılığının ülke ekonomisini ciddi anlamda etkilediğini söyledi.

21.05.2012 15:16

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şenyiğit, akaryakıt kaçakçılığının ülke ekonomisini ciddi anlamda etkilediğini söyledi.

KOM Daire Başkanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) Mersin'de düzenlediği ve 47 ilden 56 emniyet personeli ile gümrük personelinin katıldığı 'Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Eğitim Semineri'ne katılan KOM Daire Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şenyiğit, enerji sektöründe, özellikle petrol piyasasında vergi kaybının çok bariz bir şekilde olmasının ülke ekonomisini ciddi anlamda etkilediği vurguladı. Bu suçla mücadeleye Daire Başkanlığı olarak büyük önem verdiklerini vurgulayan Şenyiğit, Yasa dışı veya illegal yollarla ülkeye giren ve piyasaya arz edilen bu niteliksiz yakıtlar nedeniyle planlandığı şekilde vergi alınamamakta, ekonomi etkilenmekte, çevre sağlığı ve insanlar olumsuz yönde etkilenmektedir. Bu da uzun vadede ülkenin gelişmesini ciddi manada sekteye uğratmaktadır. Bu bağlamda KOM Daire Başkanlığı olarak ülke genelinde 7 bin 500 personelle bu suçla mücadelede, planlı ve projeli çalışmalarla, özellikle örgütlü yapılan işler üzerine ciddi manada eğilinmektedir. Bunun yanında, bu suçtan elde edilen gelirlere de el konulması büyük önem arz etmektedir dedi.

Akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele kapsamında düzenlenen bu eğitim programına Mersin'den başlayarak diğer illerde de devam edileceğini kaydeden Şenyiğit, programın özelikle operasyonel olan illeri kapsadığını ifade etti. Şenyiğit, Mücadelenin çok daha ileri düzeye taşınması, teknik, donanım olarak güçlendirilmesi, profesyonel olarak bu suçla mücadeleyi sürdürebilmek için elimizden gelen gayreti göstermekteyiz. Burada toplanmamızın diğer bir nedeni de birikimi ve deneyimleri paylaşarak bu suçla mücadelede daha da ileriye gitmeyi amaçlamaktayız. Özellikle ikametinden piyasaya arzına kadar geçen süreçte akaryakıt ile neler yapılıyor, tüm bu aşamaları kurs müddetince değerlendirme fırsatı bulacağız diye konuştu.

Mersin Emniyet Müdürü Arif Öksüz ise akaryakıt kaçakçılığının çok yönlü olarak değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Öksüz, bu suç kapsamında bir taraftan haksız kazanç elde edilirken, diğer taraftan ülke itibarının söz konusu olduğunu, bir başka hususunda haksız kazancın desteklediği bir takım organize suçlar ve terör suçlarının yer aldığını anlattı.

Hiltonsa Otel'de gerçekleştirilen Akaryakıt Kaçakçılığı ile Mücadele Eğitim Semineri, çeşitli etkinliklerle 5 gün sürecek.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Kom Başkan Yardımcısı Şenyiğit Akaryakıt Kaçakçılığı Ülke Ekonomisini Etkiliyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement