Romatoid Artrit Için Endüstri Ürünleri Tasarımı Öğrenci Projesi" - Son Dakika
Güncel

Romatoid Artrit Için Endüstri Ürünleri Tasarımı Öğrenci Projesi"

"Romatoid Artrit İçin Endüstri Ürünleri Tasarımı Öğrenci Projesi" kapsamında hazırladıkları ürünlerle dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

13.10.2016 11:59
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

"Romatoid Artrit İçin Endüstri Ürünleri Tasarımı Öğrenci Projesi" kapsamında hazırladıkları ürünlerle dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süha Erda, Türkiye Romatoloji Derneği ve Romatizma Hastaları Bilgilendirme ve Destekleme Derneğinin katkıları, global biyofarma şirketi AbbVie'nin desteğiyle hayata geçirilen projenin ödül töreninde, çalışmanın 12 Ekim Dünya Artrit Günü kapsamında yapıldığını söyledi.

MSGSÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü olarak toplumun farklı ihtiyaçlarına yönelik projeler geliştirmenin daima öncelikleri olduğunu ve bugüne kadar farklı konularda tasarımlar gerçekleştirdiklerini belirten Erda, proje sayesinde romatoid artrit hastalığı ile tanışma fırsatı bulduklarını ifade etti.

Erda, her alandaki üretimlerinde insan faydası gözettiklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

"İnsanların elle tutabildikleri diğer ürünlere kıyasla gündelik hayatlarında işlerine yarayabilecek olan ürünlerle ilgiliyiz. İnsanların bu ürünleri doğru kullanabilmesi için gerekli olan altyapıyı hazırlıyoruz. Doğru kullanmalarına yönelik olarak her türlü sürecin planlamasını yapıyoruz. Tıp alanındaki ürünler ayrı bir ilgi ister. Çünkü tıbbi bilgilerin diğer uzmanlık alanlarıyla birlikte çalışılarak yapılması mümkündür. Bunların hastane süreçleri içerisinde denenmesi zorunlu olduğu için diğer ürünlere kıyasla çok daha farklı bir sürece sahiptir. Bu süreçte bütün bunları yaşayamadık çünkü süre kısıtlıydı. Ama bu bir farkındalık projesiydi. Bunun arka planında projenin hak ettiği bir çalışma süreci var."

Öğrencilerin de bu projede önemli deneyimler elde ettiğini aktaran Erda, medikal ürün sürecinin öğrenciler için öğretici olduğunu aktardı.

Erda, öğrencilerin çalışma sayesinde hastaların problemlerini daha iyi anladığını, öğrencilerle çok güzel bir yarıyıl yaşadıklarını belirtti.

Erken teşhis önemli

Türkiye Romatoloji Derneğinden Prof. Dr. Süleyman Özbek ise romatoid artritin önceleri tedavisi bulunmayan bir hastalık olarak bilindiğini anımsattı.

Özbek, hastalığın insan yaşamını negatif anlamda etkilediğine vurgu yaparak, "Hastalar uyanıyor ama güne başlamıyor. Ellerini kullanamıyor ve yataktan kalkamıyorlar. İnsanların özgürlüğünü kısıtlayan bir hastalık. Sadece eklem hastalığı değil, iyi tedavi edilmezse, erken teşhis edilmezse iç organlarda da belirtileri oluyor. Toplumumuzda 200 binin üzerine kişi bu hastalığı yaşıyor." dedi.

Bu tür projelerle farkındalığı artırmaya gayret ettiklerini dile getiren Özbek, son 10 yılda hastalığın tedavisinde çok önemli aşamalar katedildiğini belirtti.

Özbek, hastaların mutluluğunun kendi mutlulukları olduğunu aktararak, hastalığın her geçen süre tedavi edilebilir hale geldiğini söyledi.

Hastalıkta erken tanı ve tedavinin önemine işaret eden Özbek, şu bilgileri verdi:

"Hastalık karakteri gereği çok sinsi. Hem klinik hem de laboratuvar süreci olarak belirtilerin ortaya çıkması belli bir zaman alıyor. Sağlık sistemi ne kadar mükemmele ulaşmaya çalışsa da hastalar geç biliniyor. Eski yıllara göre romatoloji hekimi artıyor. Aile hekimliği bizim için büyük avantaj. Erken tespitte hastalığın normal sürecindeki komplikasyonlar engelleniyor. Hemen her insan romatoide yakalanabilir."

AbbVie Türkiye Genel Müdürü Dr. Mete Hüsemoğlu ise projede gençlerle çalışmaktan son derece mutlu olduklarını anlatarak, "Firma olarak özellikle kronik hastalıklarla yaşamak zorunda olan hastaların hayatlarını ve yaşam kalitelerine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Umarım hastaların hayatlarına dokunacak bir şeyler çıkarabilmişizdir. Umarım bundan sonra da projelerde beraber çalışırız." dedi.

"Eklemi harap ediyor"

Türkiye Romatoloji Derneği adına söz alan Prof. Dr. İhsan Ertenli de romatoid hakkında bilgiler vererek, "Romatoidin asıl hedefi eklem zarıdır. Orada iltihap oluşturuyorlar. Bu iltihap orada uzun süre devam edince oradaki eklemi harap ediyor." diye konuştu.

Prof. Dr. Sedat Kiraz da AbbVie'ye katkılarından dolayı teşekkür ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Hastaları erken tanıyıp erken tedavi etsek belki de bu tarz endüstriyel tasarımlara gerek kalmayacak. Ne yazık ki ne yaparsak yapalım hastalarımızın bir bölümü el fonksiyonlarını kaybediyor. Bıçak ve kaşık kullanmak gibi basit fonksiyonları bile yapamıyorlar. Yıllar önce romatoid hastalarının eline benzer bir eldiven denemiştim. Bu projenin bir amacı da bu insanların günlük hayatlarına destek olmaktı."

Romatizma Hastaları Bilgilendirme ve Destekleme Derneği Başkanı Yardımcısı Mihriban Naillioğlu Aldırmaz ise kendisinini de romatoid hastası olduğunu söyledi.

Teşhis sürecinden sonra sıkıntılar yaşadığını anlatan Aldırmaz, "Ağrılarım oldu. İlaçlar kullandım. Hareket kısıtlılığım oldu. Normal bir insanın yapabileceği birçok şeyi yapamıyordum. Hayatım tamamen sıkıntılıydı. Sonrasında erken teşhis ve doğru ilaçlarla kaliteli bir hayat sürüyorum." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından ürünleri dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

"Romatoid Artrit İçin Endüstri Ürünleri Tasarımı Öğrenci Projesi"

Romatoid artrit hastalarının günlük yaşamlarını kolaylaştıracak ürünlerin tasarlandığı proje kapsamında, MSGSÜ Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü öğrencileri tarafından hayata geçirilen 80 farklı çalışma jüri üyeleri tarafından değerlendirildi.

Yapılan değerlendirmeler sonucunda Rahim Gafur, şişe ve konserve kapağı açacağı ile birinci, Hakan Kızmaz tırnak makası ile ikinci, Büşra Ulu duş başlığı ünitesi ile üçüncü ve Emre Tunca da diş macunu sıkacağı ile dördüncü seçildi.

Ayrıca 8 farklı tasarım mansiyon ödülü almaya hak kazandı.

Proje kapsamında ödüle layık görülen tasarımlardan 1. tasarım 2 bin 500 TL, 2. tasarım 2 bin TL, 3. tasarım bin 500 TL, 4. tasarım ise bin TL ödül almaya hak kazandı.

Proje kapsamında ödül alan ilk dört çalışmanın görsel prototipleri 29 Ekim'de Ulusal Romatoloji Kongresi'nde sergilenecek.

Romatoid Artrit Için Endüstri Ürünleri Tasarımı Öğrenci Projesi"
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Romatoid Artrit Için Endüstri Ürünleri Tasarımı Öğrenci Projesi' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Antalya'da Minibüsle İki Kişinin Üzerine Sürülen Şüpheli Yakalandı
  22:39 Antalya'da Minibüsle İki Kişinin Üzerine Sürülen Şüpheli Yakalandı

  Antalya'nın Kepez ilçesinde bir iş yerinde çıkan tartışma sonucu, iş yeri sahibinin oğlu olan şüpheli, minibüsle yol kenarında bekleyen 2 kişinin üzerine sürdü. Kazada bir kişi hayatını kaybederken, diğer kişi yaralandı. Olay yerinden kaçan şüpheli, polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı ve tutuklandı.

 • Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Gökhan Tepe konseri
  22:39 Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Gökhan Tepe konseri

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda şarkıcı Gökhan Tepe, Merkez Parkı'nda konser verdi. Konseri çok sayıda kişi izledi ve Tepe'nin en sevilen parçalarına müzikseverler eşlik etti. Tepe'nin performansı, dinleyiciler tarafından alkışlandı.

 • Muğla Vali Yardımcısı: Geçen yıl 6,5 milyon turist ağırladık
  22:38 Muğla Vali Yardımcısı: Geçen yıl 6,5 milyon turist ağırladık

  Muğla Vali Yardımcısı Murat Sarı, Muğla'nın geçen yıl yaklaşık 6,5 milyon yerli ve yabancı turisti misafir ettiğini belirtti. Sarı, klasik turizmin yanı sıra kültürel, gastro turizm, spor turizmi ve sağlık turizmi gibi konularda da çalışmalar yaptıklarını ve hedeflerinin daha sürdürülebilir ve gelir getiren bir turizm anlayışını benimsemek olduğunu söyledi. Muğla ve çevresinin antik çağlardan günümüze inanç ve sağlık turizmi açısından önemli bir coğrafya olduğunu vurgulayan MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar ise üniversitenin sürdürülebilir turizmi teşvik etmek için çeşitli projeler yürüttüğünü belirtti.

 • Zeytinburnu'nda motosiklet hırsızlığı kamerada
  22:35 Zeytinburnu'nda motosiklet hırsızlığı kamerada

  İstanbul Zeytinburnu'nda maskeli 2 hırsız, park halinde bulunan motosikleti çaldı. Hırsızlık anı güvenlik kamerasına yansıdı. Olay, 13 Nisan'da Zeytinburnu Çırpıcı Mahallesi Modabağ Sokak'ta meydana geldi. İddialara göre, otomobille sokağa gelen maskeli 2 kişi, Emre Ceylan'a ait olan 34 HTH 390 plakalı motosikleti iterek götürdü. Sabah uyandığında motorunun yerinde olmadığını gören Ceylan, güvenlik kamerasından çalındığını anlayınca polis ekiplerine ihbarda bulundu. Polis ekipleri güvenlik kameralarını inceleyerek hırsızları yakalamak için çalışma başlattı.

 • Karabük'te alevlere teslim olan müstakil ev tamamen yandı
  22:33 Karabük'te alevlere teslim olan müstakil ev tamamen yandı

  Karabük'ün Eskipazar ilçesinde, Hanköy'de Ramazan Yazıcı'ya ait müstakil evde çıkan yangın sonucunda ev tamamen kullanılamaz hale geldi. Jandarma ve itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle yangın kontrol altına alındı.

 • Mardin Emniyet Müdürlüğü Polisleri Türk Kızılayı'na Kan Bağışında Bulundu
  22:27 Mardin Emniyet Müdürlüğü Polisleri Türk Kızılayı'na Kan Bağışında Bulundu

  Mardin Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görevli polis memurları, 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı'nda bulunan Artuklu Kan Alma Birimine giderek kan bağışında bulundu. Polisler, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra kan bağışında bulunarak, vatandaşları da duyarlı olmaya davet etti.

 • Soma Belediyesi Makam Araçlarını Satışa Çıkaracak
  22:25 Soma Belediyesi Makam Araçlarını Satışa Çıkaracak

  Soma Belediye Başkanı Sercan Okur, önceki dönemdeki makam araçlarının satılacağını açıkladı. Belediye personelinin araçları özel işlerde kullanıldığı için satışa çıkarılacak olan araçlar yerine yeni makam araçları alınmayacak.


Advertisement