Son dakika Romatoid Artrit haberleri, Romatoid Artrit son dakika, son dakika Romatoid Artrit

Son Dakika Romatoid Artrit Haberleri

 • Romatoid Artrit Hastalarında Öksürük ve Akciğer Sorunları Görülebilir
  30 Kas Romatoid Artrit Hastalarında Öksürük ve Akciğer Sorunları Görülebilir

  Romatoid artrit hastalığında öksürük ve akciğer sorunlarının ortaya çıkabileceği belirtildi. Romatoid artritin akciğerlere olan etkileri ve hastalığın belirtileri hakkında bilgi verildi.

 • TEDAVİ İÇİN TÜRKİYE'YE GELDİ: ŞEKER HASTALIĞINDAN AMELİYATLA KURTULDU
  08 Eki TEDAVİ İÇİN TÜRKİYE'YE GELDİ: ŞEKER HASTALIĞINDAN AMELİYATLA KURTULDU

  Şeker hastalığından ameliyatla kurtuldu: 108 kilodan 75'e düştü Tuçe GÖLCÜ-Hami YEŞİLYURT/İSTANBUL, (DHA)- Almanya'da yaşayan 2 çocuk annesi Hayriye Kuru (54), şeker hastalığı nedeniyle ağız kuruluğu, öfke, halsizlik ve kilo gibi sorunlar yaşıyordu.

 • Tedavi için Türkiye'ye geldi: Şeker hastalığından ameliyatla kurtuldu
  08 Eki Tedavi için Türkiye'ye geldi: Şeker hastalığından ameliyatla kurtuldu

  Almanya'da yaşayan 2 çocuk annesi Hayriye Kuru (54), şeker hastalığı nedeniyle ağız kuruluğu, öfke, halsizlik ve kilo gibi sorunlar yaşıyordu.

 • 'Ozon tedavisi, bağışıklık sistemini güçlendiriyor'
  19 Eyl "Ozon tedavisi, bağışıklık sistemini güçlendiriyor"

  İSTANBUL, –Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nurten Korkmaz, "Günümüzde pek çok hastalığın tedavisinde destek olarak yararlanılan ozon tedavisi vücut direncini artırmaktadır.

 • Lenfoma Kanseri Tedavi Edilebilen Bir Hastalıktır
  14 Eyl Lenfoma Kanseri Tedavi Edilebilen Bir Hastalıktır

  Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Farabi Hastanesi Hematoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nergiz Erkut, lenfoma kanserinin kemoterapi, radyoterapi, immünoterapi ve hedefe yönelik tedaviler ile tamamen iyileşebilen bir hastalık olduğunu belirtti. Lenfomanın bir dizi farklı etken nedeniyle ortaya çıkabilen bir kanser türü olduğunu vurgulayan Erkut, hastaların başvurduğu semptomlar arasında açıklanamayan ateş, boyun, koltuk altı ve kasık bölgelerinde lenf nodlarında şişlik, belirgin halsizlik, iştahsızlık, gece terlemesi, kilo kaybı, inatçı kaşıntı, öksürük ve nefes darlığı bulunduğuna dikkati çekti. Lenfomada hastanın tıbbi hikayesi, fizik muayene bulguları ile tanı konduğunu belirten Erkut, tedavinin tipine ve evresine göre değişiklik gösterdiğini ve son zamanlarda hedefe yönelik tedavilerin de yaygın olarak kullanılmaya başlandığını ifade etti.

 • 'Sol omuzdaki ağrı yürüyüşle ortaya çıkıyorsa kalp nedenli olabilir'
  25 Ağu "Sol omuzdaki ağrı yürüyüşle ortaya çıkıyorsa kalp nedenli olabilir"

  Omuz ağrısının toplumda sık görülen kas iskelet sistemi problemlerinden biri olduğuna dikkat çeken Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Özlem Solak, "Safra kesesi, karaciğer, akciğer gibi organlardaki bir sorun nedeniyle omuza yansıyan ağrılar olabilir.

 • Uzmanı myastenia gravis hastalığına karşı uyardı: Kas güçsüzlüğüne dikkat
  23 Haz Uzmanı myastenia gravis hastalığına karşı uyardı: Kas güçsüzlüğüne dikkat

  p>Toplumda çok bilinmeyen Myastenia Gravis'in aslında ciddi bir kas güçsüzlüğü hastalığı olduğunu belirten Nöroloji uzmanı Dr. Yüksel Dede, "Toplumda görülme sıklığı nispeten nadir olmakla birlikte yıllık insidansı milyonda 7 ila 23 yeni vaka arasında gerçekleşiyor.

 • Halsizliğin altında yatan 9 neden açıklandı
  12 Haz Halsizliğin altında yatan 9 neden açıklandı

  İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Rıdvan Sivritepe, halsizliğin altında yatan nedenleri açıkladı. Anemi, vitamin ve mineral eksiklikleri, tiroid problemleri, diyabet, enfeksiyonlar, kötü beslenme, kronik iltihabi hastalıklar, uyku bozuklukları ve depresyon, ilaç yan etkileri halsizliğin altında yatan en yaygın nedenler arasında yer alıyor.

 • Romatoloji Uzmanı: Ani hava değişiklikleri romatizmal hastalıkları artırabilir
  31 May Romatoloji Uzmanı: Ani hava değişiklikleri romatizmal hastalıkları artırabilir

  Romatoloji Uzmanı Dr. Fulya Dörtbaş, ani hava değişikliklerinin romatizmal hastalıkları artırabileceğini ve semptomları tetikleyebileceğini belirtti. Soğuk hava dalgaları, hava basıncındaki ani değişiklikler ve nem oranındaki dalgalanmalar semptomların şiddetlenmesine neden olabilir. Dr. Dörtbaş, romatizmal hastalığı olan kişilerin alabileceği önlemleri de açıkladı.

 • Kanser tedavileri artık butik hale geldi
  30 May Kanser tedavileri artık butik hale geldi

  Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Nil Molinas Mandel, genetik profilleme sayesinde kanser tedavilerinin artık butik hale geldiğini söyledi. Kanser tedavi protokollerindeki bilimsel gelişmelerin neredeyse 6 ayda bir yaşandığına dikkat çeken Genetik ve Farmakoloji Uzmanı Dr. Gülay Özgön, tümördeki yapay zekanın yenilmesinin genetik profillemeden geçtiğini belirtti.

 • Kanser tedavilerinde genetik profilleme sayesinde butik tedaviler öne çıkıyor
  30 May Kanser tedavilerinde genetik profilleme sayesinde butik tedaviler öne çıkıyor

  Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Üyesi Prof. Dr. Nil Molinas Mandel, kanser tedavilerinde artık genetik profilleme sayesinde kişiye özel tedavilerin öne çıktığını söyledi. Kanserde türlerine değil, hastadaki moleküler mekanizmasına göre tedavi uygulandığını belirten Prof. Dr. Mandel, kanser tedavisi alanındaki son bilimsel gelişmeleri açıkladı.

 • Ozon terapi, birçok hastalığın tedavisine katkıda bulunuyor
  26 Oca Ozon terapi, birçok hastalığın tedavisine katkıda bulunuyor

  Türkiye İş Bankası grup şirketlerinden Bayındır Sağlık Grubu, Bayındır Söğütözü Hastanesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Ünitesi'nden (GETAT) Uzm. Dr. Tolga Tezer, ozon terapinin bağışıklık sistemini dengeleyip güçlendirdiğini, böylece enfeksiyonlara karşı koruma sağladığını bildirdi.

 • 'Görünmez engellilikte toplumsal farkındalık sağlanmalı'
  03 Ara "Görünmez engellilikte toplumsal farkındalık sağlanmalı"

  Bireylerin günlük yaşamında normal aktivitelere katılımını önemli ölçüde engelleyen "Görünmez Engellilik" kavramıyla ilgili açıklamalarda bulunan Dr. Öğr.

 • Araştırma: Kara Ölüm salgını, bağışıklık sisteminin evrimini şekillendirdi
  20 Eki Araştırma: Kara Ölüm salgını, bağışıklık sisteminin evrimini şekillendirdi

  Bilim insanları, dünyada en ölümcül salgınlardan biri olarak kabul edilen 'Kara Ölüm'den (Kara Veba) sağ kurtulan, salgından önce ve sonra ölenlerin DNA'ları üzerinde yaptıkları araştırmada, salgının bugün bile bağışıklık sisteminin evrimine etkileri olduğunu belirledi.

 • Erken tanı ve tedavi ile yatalak olmaktan kurtuldu
  12 Eki Erken tanı ve tedavi ile yatalak olmaktan kurtuldu

  Erken tanı ve tedavi ile yatalak olmaktan kurtuldu Aniden yatalak iltihaplı eklem romatizması olan hasta erken tanı sayesinde sağlığına kavuştu İltihaplı eklem romatizması hastası 45 yaşındaki Tuğba Çelik, erken tanı ve tedavi sayesinde yatağa bağımlı durumundan kurtulup, aşçılık mesleğine...

 • Bu hastalıkta erken tanı önemli
  11 Eki Bu hastalıkta erken tanı önemli

  Bu hastalıkta erken tanı önemli Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Romatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr.

 • Romatizmal hastalıklarda tedaviye geç kalınması eklemlerde kalıcı hasar bırakabiliyor
  11 Eki Romatizmal hastalıklarda tedaviye geç kalınması eklemlerde kalıcı hasar bırakabiliyor

  Halk arasında eklem romatizması ya da iltihaplanması olarak bilinen ve pek çok alt tipi olan artrit hastalığında tedaviye geç kalınmasının eklemlerde kalıcı hasar bırakabildiği belirtildi.

 • Kaplıca ve geleneksel yöntemler iltihaplı romatizmaya iyi gelmiyor (1)
  11 Eki Kaplıca ve geleneksel yöntemler iltihaplı romatizmaya iyi gelmiyor (1)

  Romatizma ve Ağrı Derneği (RADER) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ömer Kuru, iltihaplı romatizma olarak da bilinen romatoid artrit hastalığına kaplıca gibi sıcak tedavilerin iyi gelmediğini, geleneksel tamamlayıcı tıp ve bitkisel yöntemler ile akupunktur gibi tedavilerin de bu hastalık...

 • 'Romatoid artriti kireçlenme ile karıştırmayın' uyarısı
  11 Ağu "Romatoid artriti kireçlenme ile karıştırmayın" uyarısı

  Medipol Esenler Üniversite Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi İlknur Topal, halk arasında "iltihaplı eklem romatizması" olarak bilinen romatoid artritin (RA) ilk semptomlarını 30-50 yaş arasında gösterdiğini belirterek, "Halk arasında kireçleme diye bilinen...

 • İlkbaharda artan ağrı şikayetleri sonbaharda azalıyor
  27 Haz İlkbaharda artan ağrı şikayetleri sonbaharda azalıyor

  Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Nihal Özaras, romatizmal hastalıkların mevsimsel alevlenmeleri olup olmadığının birçok çalışma ile araştırıldığını, bu hastalıkların çoğunun ilkbaharda aktif hale geçtiğini, hastaların...

 • 'Karpal tünel sendromu kadınlarda daha sık görülüyor'
  22 Nis "Karpal tünel sendromu kadınlarda daha sık görülüyor"

  Ortopedi ve El Cerrahisi Uzmanı Dr. Mehmet Çavuş, el bileğinde görülen karpal tünel sendromuna farklı nedenlerin yanı sıra uzun süreyle bilgisayar klavye ve faresi kullanmanın da yol açabileceğini belirtti.

 • İsveç, Kovid-19'un Önlenmesi İçin Yeni İlacın Kullanımına İzin Verdi
  30 Mar İsveç, Kovid-19'un Önlenmesi İçin Yeni İlacın Kullanımına İzin Verdi

  STOCKHOLM, 30 Mart (Xinhua) — İsveç Tıbbi Ürünler Ajansı tarafından Salı günü Xinhua'ya yapılan açıklamada, AstraZeneca'nın yeni bir Kovid-19 önleyici ilacının ülkede kullanılmasına izin verildiği doğrulandı. Evusheld, altta yatan tıbbi koşulları sebebiyle aşı olmalarına rağmen Kovid-19'a karşı yeterli korumayı geliştiremeyen kişilere reçeteyle verilmesine dair lisansı kısa bir süre önce aldı. İlaç, sitotoksik ilaçlarla tedavisi süren […]

 • Romatizmal hastalıklar Gaziantep'te masaya yatırıldı
  24 Mar Romatizmal hastalıklar Gaziantep'te masaya yatırıldı

  Romatizmal hastalıklar Gaziantep'te masaya yatırıldı Medical Park Gaziantep Hastanesi Romatoloji Sempozyumlarıyla bölgede fark oluşturuyor Medical Park Gaziantep Hastanesi tarafından Romatoid Artrit hastalığı ile ilgili sempozyum düzenlendi.

 • Kalça protezi yaşamı kolaylaştırıyor
  16 Mar Kalça protezi yaşamı kolaylaştırıyor

  Medicana Bahçelievler Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Okan Özkunt, "Kalça ağrınız günlük hayatınızı etkiliyorsa, rahatça uyuyamıyorsanız, bastonla bile zorlukla hareket ediyorsanız, kalçadaki problem günlük aktivitenizi kısıtlıyorsa, cerrahi olmayan yöntemlerin...

 • Eksik dişler, ağız ve dil kanserine neden olabiliyor
  05 Mar Eksik dişler, ağız ve dil kanserine neden olabiliyor

  Eksik dişler, ağız ve dil kanserine neden olabiliyor Diş eksikliğinin ve yanlış takılan protezlerin ağız ve dil kanserine neden olabileceğini belirten Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Odyoloji Uzmanı Op. Dr.

 • Covid-19 bizi on yıllar boyunca nasıl etkileyebilir?
  02 Şub Covid-19 bizi on yıllar boyunca nasıl etkileyebilir?

  Bir pandemiden sağ çıkmak her zaman sorunun sona erdiği anlamına gelmeyebilir; bazı virüsler sağlık üzerinde uzun vadeli etkide bulunabilir ve sonunda bir dizi yıkıcı hastalığa yol açabilir.

 • 'Göz kuruluğu görme kaybına yol açabilir'
  27 Oca 'Göz kuruluğu görme kaybına yol açabilir'

  GÖZ Hastalıkları Uzmanı Dr. Bülent Özkan, göz kuruluğunun yaşam kalitesini ve göz sağlığını bozduğunu söyleyerek, "Kuru göz hastalığı, gözyaşının gözler için yeterli nemlenmeyi sağlayamadığında ortaya çıkan yaygın bir durumdur.

 • SANKO Üniversitesi Hastanesi Romatoloji Kliniği hizmete girdi
  28 Ara SANKO Üniversitesi Hastanesi Romatoloji Kliniği hizmete girdi

  SANKO Üniversitesi Hastanesi Romatoloji Kliniği hizmete girdi, romatoloji Uzmanı Doç. Dr. Bünyamin Kısacık hasta kabulüne başladı.

 • Akıllı telefonların bilinçsiz kullanımı 'tetik parmak' hastalığı riskini artırıyor
  28 Kas Akıllı telefonların bilinçsiz kullanımı "tetik parmak" hastalığı riskini artırıyor

  Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabelitasyon Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenay Özdolap, akıllı telefonların, klavyelerin bilinçsiz ve çok kullanılmasının başparmaktaki tetik parmak hastalığı riskini artırdığına dikkati çekti.

 • Kadınlarda osteoporoz riski erkeklerden 4 kat daha fazla
  27 Kas Kadınlarda osteoporoz riski erkeklerden 4 kat daha fazla

  Medipol Üniversitesi Pendik Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Çağlayan Aslanbaş, "Dünyada yaklaşık 200 milyon insanın osteoporozu olduğu düşünülmektedir.

 • Bu hastalık bizi en çok ellerimizden vurmaktadır
  24 Kas Bu hastalık bizi en çok ellerimizden vurmaktadır

  Romatoloji Uzmanı Dr. Yüksel Karakoç, "Romatoid artrit, halk arasında en çok bilinen ve en çok korkulan iltihaplı romatizmal hastalığın ismidir.

 • 'Covid-19 hastaları gereksiz antibiyotik kullanmamalı'
  18 Kas 'Covid-19 hastaları gereksiz antibiyotik kullanmamalı'

  Antibiyotiklerin uygunsuz ve gereksiz kullanımı sonucu artan antibiyotik direncine dikkat çekilmesi için 18 Kasım'ın "Dünya Antibiyotik Farkındalık Günü" olarak kabul edildiğini söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Leblebicioğlu, uyarılarda bulundu.

 • 'Kemik erimesi sakatlık ve deformitelere neden oluyor'
  09 Kas "Kemik erimesi sakatlık ve deformitelere neden oluyor"

  Yaşlılık ile ortaya çıkan problemlerin başında gelen osteoporoz ya da halk arasındaki adıyla kemik erimesinin ileri yaş grubunda ciddi komplikasyonlara yol açtığının altını çizen Medicana Kadıköy Hastanesi Fizik Tedavi Uzmanı Uzm. Dr.

 • Yurt dışında ayak parmakları kesilecekken şifayı Türkiye'de buldu
  27 Eki Yurt dışında ayak parmakları kesilecekken şifayı Türkiye'de buldu

  Bosna Hersek'te ve Hırvatistan'da ayak parmaklarının kesilmesi gerektiği söylenen ve yürümekte güçlük çeken romatoid artrit hastası Fikreta Krupiç, Medipol Mega Üniversite Hastanesi'nde yapılan başarılı ameliyat sonrası sağlığına kavuştu.

 • Romatoloji Uzmanı Gök Medical Park Gaziantep'te
  18 Eki Romatoloji Uzmanı Gök Medical Park Gaziantep'te

  Romatoloji Uzm. Dr. Edip Gökalp Gök, Medical Park Gaziantep Hastanesi Hasta Kabulüne başlamıştır.

 • 'Romatizma tedavisinde egzersizin etkisi büyük'
  11 Eki "Romatizma tedavisinde egzersizin etkisi büyük"

  Romatizmanın Türkiye'de her 100 kişiden 1'inde görülen bir rahatsızlık olduğunu aktaran Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Seval Pehlevan, ilk belirtilerin eklemde görüldüğüne dikkat çekti.

 • Son dakika! Bakan Koca yerli aşı için tarih verdi: 1,5-2 ay içinde seri üretime geçmeyi planlıyoruz
  07 Eyl Son dakika! Bakan Koca yerli aşı için tarih verdi: 1,5-2 ay içinde seri üretime geçmeyi planlıyoruz

  Son dakika: Gazetecilerin sorularına cevap veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli aşı çalışmalarındaki son durumu açıkladı. Koca, yerli aşı da 1,5-2 ay içinde seri üretime geçmeyi planladıklarını bildirdi.

 • Romatizmal hastalıkların tedavi yöntemi; egzersiz
  01 Eyl Romatizmal hastalıkların tedavi yöntemi; egzersiz

  Romatizmal hastalar için potansiyel tedavilerden birinin egzersiz olduğunu ifade eden Fizyoterapist Çağıl Ertürk, "Egzersizin iltihabı artırdığını düşünmek yerine fiziksel aktivite artık romatizmal hastalıkları olan hastalar için bir anti-enflamatuar tedavi olarak savunuluyor" dedi.

 • Gece ağrısı boyun fıtığı habercisi olabilir
  28 Ağu Gece ağrısı boyun fıtığı habercisi olabilir

  Her boyun ağrısının boyun fıtığını işaret etmeyeceğini belirten Dr. Öğr. Üyesi Şadiye Sarataş "Boyun fıtığında hasta hem başını öne eğdiğinde hem de yukarıya baktığında ağrının arttığını fark eder. Boyun ağrısı sırta, omuzlara, kollara yayılabilir.

 • Araştırma: Çocuklukta sigara dumanına maruz kalmak yetişkinlikte romatoid artrit riskini artırıyor
  18 Ağu Araştırma: Çocuklukta sigara dumanına maruz kalmak yetişkinlikte romatoid artrit riskini artırıyor

  Ebeveynlerinin içtiği sigaranın dumanına maruz kalan çocuklarda, yetişkinlikte romatoid artrit (iltihaplı romatizma) görülme riskinin arttığı bildirildi.

 • Medipol'den kireçlenmeye ilişkin bilgilendirme
  16 Ağu Medipol'den kireçlenmeye ilişkin bilgilendirme

  Medipol Esenler Üniversite Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi İlknur Can, "Sinsi bir hastalık kireçlenme semptomsuz başlayarak ilerde eklemde gıcırtı, kızarıklık ve ağrı ile kendini gösterebilir.

 • İltihaplı romatizma tedavisinde akupunktur desteği önem kazanıyor
  08 Ağu İltihaplı romatizma tedavisinde akupunktur desteği önem kazanıyor

  Bağışıklık sisteminin yanlışlıkla kendi vücudunda eklem dokularına saldırması ile ortaya çıkan iltihaplı romatizma (romatoid artrit) rahatsızlığı tedavisinde akupunktur desteği her geçen gün daha da önem kazanıyor.

 • Kronik yorgunluk sendromuna et, sarımsak, soğan ve maydanoz
  24 Tem Kronik yorgunluk sendromuna et, sarımsak, soğan ve maydanoz

  Vücuttaki en önemli antioksidan olan glutatyonun yaşla birlikte azaldığını belirten Doç. Dr. Didem Sezgin Özcan, "Sağlıklı kalmak, yaşlanmayı yavaşlatmak, hasarlı hücreleri onarmak, bağışıklığı güçlendirmek için glutatyon yeterli düzeyde tutulmalı.

 • Tıpta Analjezik Nedir ve Ne İçin Kullanılır?
  22 Tem Tıpta Analjezik Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

  Pek çok farklı ilaç türü, ağrı kesici özelliklere sahiptir.

 • Ayak Yanmasına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer? Ayak Yanması Nedenleri ve Tedavisi
  24 Haz Ayak Yanmasına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer? Ayak Yanması Nedenleri ve Tedavisi

  Ayak yanması, en büyük nedeni sinirsel olan bir hastalık olarak bilinir. Özellikle gece daha fazla hissedilen bu rahatsızlık, çoğu kişide görülmektedir.

 • Yerli aşı TURKOVAC'ın Faz-3 gönüllüleri aşılanıyor
  24 Haz Yerli aşı TURKOVAC'ın Faz-3 gönüllüleri aşılanıyor

  - Yerli aşı TURKOVAC'ın Faz-3 gönüllüleri aşılanıyor TURKOVAC gönüllüsü Çopur: "Bizim bilim insanlarımıza güveniyorum, sonucun da mükemmel olacağına eminim" Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ismini açıkladığı yerli Covid-19 aşısı TURKOVAC'ın Faz-3 çalışmaları devam ediyor.

 • Yerli aşı 'TURKOVAC' faz 3 çalışması kapsamında gönüllülere uygulanıyor
  24 Haz Yerli aşı "TURKOVAC" faz 3 çalışması kapsamında gönüllülere uygulanıyor

  Erciyes Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) iş birliğiyle geliştirilen "TURKOVAC" faz 3 çalışması kapsamında gönüllülere uygulanıyor.

 • Yerli aşı TURKOVAC'ın Faz-3 çalışmalarında gönüllüler aşılanıyor
  24 Haz Yerli aşı TURKOVAC'ın Faz-3 çalışmalarında gönüllüler aşılanıyor

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ismini açıkladığı yerli Covid-19 aşısı TURKOVAC'ın Faz-3 çalışmaları devam ediyor.

 • Sinir sıkışması nedir, nasıl tedavi edilir?
  23 Haz Sinir sıkışması nedir, nasıl tedavi edilir?

  Sinir Sıkışması Nedir?

 • TURKOVAC'a yoğun ilgi! Kısa sürede 846 bin 451 kişi gönüllü olmak için başvurdu
  22 Haz TURKOVAC'a yoğun ilgi! Kısa sürede 846 bin 451 kişi gönüllü olmak için başvurdu

  Türkiye'nin ilk yerli koronavirüs aşısı TURKOVAC'la ilgili yeni detaylar ortaya çıkmaya devam ediyor. TURKOVAC"ın Faz 3 çalışmasında gönüllü olmak için kısa sürede 846 bin 451 kişi tarafından başvuru yapıldığı öğrenildi. Faz 3 çalışmalarında başvurular arasından uygun görülen 48 bin 800 kişiye aşılama yapılacak. Her şeyin olumlu gitmesinin ardından aşının vatandaşlarla buluşturulması bekleniyor.

 • Kanada'da İsoquercetin'den koronavirüs ilacı üretilecek
  28 May Kanada'da İsoquercetin'den koronavirüs ilacı üretilecek

  Kanada'da isoquercetinin koronavirüse karşı klinik denemelerinin birinci fazı başarıyla tamamlandı.

 • Ürik Asit Nedir? Ürik Asit Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedir? Değeri Kaç Olmalı?
  26 May Ürik Asit Nedir? Ürik Asit Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedir? Değeri Kaç Olmalı?

  Günlük beslenme esnasında bir insan yiyecek ve içeceklerden sürekli olarak pürin alır. Prün denilen bu madde; et, deniz ürünleri, ıspanak gibi sebzeler, kahve, çay ve mayalı içeceklerde konsantre düzeylerde mevcut bir çeşit kimyasal bileşiktir.

 • Nötrofil Nedir? Nötrofil Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedir? Normal Değeri Kaç Olmalı?
  26 May Nötrofil Nedir? Nötrofil Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedir? Normal Değeri Kaç Olmalı?

  Nötrofil yani bir diğer tabiri ile NEU oldukça sık karşımıza çıkan kavramlar arasında ilk sıralarda yerini alıyor.

 • Steroid Nedir ve Ne İşe Yarar? Steroid Zararları ve Yan Etkileri
  03 May Steroid Nedir ve Ne İşe Yarar? Steroid Zararları ve Yan Etkileri

  Steroid bir hormonun genel ismidir.

 • Romatizmal hastalıkların tedavisinde fizik tedavi mümkün
  06 Nis Romatizmal hastalıkların tedavisinde fizik tedavi mümkün

  Medicana Çamlıca Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Sevil Karagül, "Diğer tedavi seçenekleri ile birlikte kişinin klinik tablosuna göre belirlediğimiz fizik tedavi programı ile yaşam kalitesine ve günlük hareket konforuna büyük katkısı olacak rahatlamalar sağlayabiliyoruz.

 • Her yaprağında ayrı marifet
  20 Şub Her yaprağında ayrı marifet

  VEGANLARA SARMALimonita Vegan Kasap kurucularından Deniz Yoldaç'tan glütensiz lahana sarma (6 kişilik)NE LAZIM?

 • Tedavisi olmayan hastalığa yakalanan Ömür Gedik, tek tek yaşadıklarını anlattı
  09 Şub Tedavisi olmayan hastalığa yakalanan Ömür Gedik, tek tek yaşadıklarını anlattı

  Ünlü şarkıcı Ömür Gedik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla tedavisi olmayan bir hastalıkla mücadele ettiğini söyledi. Bağışık sistemi olması gerekenden fazla çalıştığını söyleyen Gedik, iyileşmek için domates, patlıcan ve kahveyi hayatından çıkarmak zorunda kaldı.

 • Son dakika haber! Tiroit bozukluğu, yüksek tansiyon ve kistler de sinirsel rahatsızlıklar olarak görülüyor
  02 Şub Son dakika haber! Tiroit bozukluğu, yüksek tansiyon ve kistler de sinirsel rahatsızlıklar olarak görülüyor

  Son dakika haberler: Medicana Avcılar Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mesut Caferi, bazı tıbbi durumların, sinir sıkışması problemi açısından risk oluşturduğunu belirterek, "Bu medikal durumlar;

 • Romatoid artrit hastalarının yaşam kalitesini artırmak için 'multidisipliner yaklaşım' önerisi
  07 Oca Romatoid artrit hastalarının yaşam kalitesini artırmak için "multidisipliner yaklaşım" önerisi

  Romatoid artrit (RA) hastalarının yaşadıkları zorlu durumları ortaya koyan "Türkiye'de Romatoid Artrit Yönetimi ve Çözüm Önerileri Raporu"na göre, gerek halk sağlığı gerekse ekonomik etkileriyle öne çıkan RA'da, hastaların yaşam kalitesini artırmak için multidisipliner bir yaklaşım gerekiyor.

 • Uzman doktordan romatizma hastalarına Covid-19 uyarısı
  05 Oca Uzman doktordan romatizma hastalarına Covid-19 uyarısı

  Uzman doktordan romatizma hastalarına Covid-19 uyarısı "Romatizma hastalar bağışıklık sistemini baskılayan ilaçları en çok kullanan grup" "Sjögren Sendromu tat ve koku duyusunda kayba sebep olur" "Sigara şuanda dünyada iltihaplı eklem romatizmasını yapan, kesin olarak bilinen tek sebep"...

 • Boyun ağrılarınızı 8 basit hareketle azaltabilirsiniz
  25 Ara Boyun ağrılarınızı 8 basit hareketle azaltabilirsiniz

  Pendik Medipol Üniversitesi Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümünden Uzm. Dr. Çağlayan Aslanbaş, "Boyun ağrısı kadınlarda ve erkeklerde her yaşta görülüyor.

 • ? Timoma nedir? Belirtileri ve tedavi şekilleri nelerdir?
  19 Ara ? Timoma nedir? Belirtileri ve tedavi şekilleri nelerdir?

  Nadir görülen bir kanser türü olan Timoma genelde tesadüfen fark edilir bazen de nefes darlığı, göğüs ağrısı, ses kısıklığı, yutma güçlüğü, yüz ve kolda şişme gibi belirtilerle de ortaya çıkabilir. Timomanın belirtileri, teşhis ve tedavileri hakkında tüm bilinmesi gerekenleri Göğüs Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Özkan Demirhan anlattı.

 • Genç kadın, 257 gün önce yakalandığı koronavirüsün belirtilerini halen yaşamaya devam ediyor
  10 Ara Genç kadın, 257 gün önce yakalandığı koronavirüsün belirtilerini halen yaşamaya devam ediyor

  Kanadalı Ashley Antonio 257 gün önce yakalandığı koronavirüsün belirtilerini halen yaşamaya devam ediyor. Antonio, 257 gündür nefes almadaki zorluğun yanı sıra; şiddetli baş ağrıları, akciğer tıkanıklığı, eklemlerinde şişlik, kızarıklık ve kalp çarpıntısı gibi öngörülemeyen ve ağrılı komplikasyonlar yaşıyor.

 • Romatoloji hastaları da Kovid-19 risk grubunda
  28 Kas Romatoloji hastaları da Kovid-19 risk grubunda

  Medicana Kadıköy Hastanesi Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Seval Pehlevan, "Romatizma hastaları da Kovid-19'e karşı riskli grup içinde değerlendiriliyor.

 • Bakan Elvan ve Gül, TOBB yönetimiyle bir araya geldi
  28 Kas Bakan Elvan ve Gül, TOBB yönetimiyle bir araya geldi

  Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, iş dünyası görüşmelerinin ikinci toplantısında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) yönetimiyle bir araya geldi.

 • 'Kanserin altından D vitamini eksikliği çıkabilir'
  20 Kas "Kanserin altından D vitamini eksikliği çıkabilir"

  Çamlıca Medipol Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümünden Doç. Dr. Mahmut Muzaffer İlhan, birçok hastalığın altında D vitamini eksikliğinin yattığına dikkat çekti.

 • Koronavirüs: İltihaplı eklem romatizması ilacı, ağır Covid hastalarının tedavisinde 'işe yarayabilir'
  20 Kas Koronavirüs: İltihaplı eklem romatizması ilacı, ağır Covid hastalarının tedavisinde 'işe yarayabilir'

  İltihaplı eklem romatizması için kullanılan tocilizumab ilacının, ağır Covid-19 hastalarının tedavisine iyi gelebileceği belirtiliyor.

 • Belediye personelinden 'saçım saçın olsun' kampanyasına destek
  15 Kas Belediye personelinden 'saçım saçın olsun' kampanyasına destek

  Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığında görev yapan Bahadır Kıvrak, fedakarlık örneği göstererek 2 yıldır uzattığı saçlarını, Kansersiz Yaşam Derneğine bağışladı.

 • Pandemide D vitamini zehirlenmesine dikkat
  13 Kas Pandemide D vitamini zehirlenmesine dikkat

  Çamlıca Medipol Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları bölümünden Doç. Dr. Mahmut Muzaffer İlhan, bağışıklık sisteminin aynı kara, hava ve deniz kuvvetleri gibi çeşit çeşit sınıflarda hizmet eden devasa bir ordu gibi olduğunu belirterek, "Bu ordunun ciltten...

 • Demir eksikliği mide kanseri belirtisi olabilir
  13 Kas Demir eksikliği mide kanseri belirtisi olabilir

  Medipol Mega Üniversite Hastanesi Hematoloji Bölümü'nden Dr. Öğr. Üyesi Aliihsan Gemici, "Demir eksikliği, mide ve bağırsak kanseri olmak üzere birçok önemli hastalığın da belirtisi olabilir.

 • Güçlü kemikler sağlıklı yarınlar
  20 Eki Güçlü kemikler sağlıklı yarınlar

  Ayşen Dincer(Uzman Eczacı-Vitabiotics Türkiye Ülke Müdürü)Kemik yaşayan bir dokudur ve güçlendirilebilir.

 • 'İçi boşalmış kemik' hastalığı Osteoporoz 50 yaş üzeri için risk taşıyor
  20 Eki "İçi boşalmış kemik" hastalığı Osteoporoz 50 yaş üzeri için risk taşıyor

  Medicana International Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. F. Figen Ayhan, tüm dünyada 50 yaş üzerindeki her 3 kadından birisi ve her 5 erkekten birisinin osteoporoza bağlı kemik kırığı yaşadığının tahmin edildiğini belirterek, "Osteoporoz kemiklerimizi daha içi boş...

 • 'Bilim Kadınları İçin' programı kapsamında 6 Türk bilim kadınına 75 bin TL destek
  18 Eki "Bilim Kadınları İçin" programı kapsamında 6 Türk bilim kadınına 75 bin TL destek

  L'Oréal Türkiye ile UNESO'nun ortaklaşa düzenlediği "Bilim Kadınları İçin" programı kapsamında, 2020 yılında ödül alan Türk bilim kadınlarını belirledi. 6 Türk bilim kadını, kapsamlı ve gelecek vadeden ilham verici çalışmalarıyla ödüle layık görülürken 75 bin TL destek almaya hak kazandı.

 • Hashimoto hastalığı, yorgunluktan depresyona birçok soruna yol açıyor
  14 Eki Hashimoto hastalığı, yorgunluktan depresyona birçok soruna yol açıyor

  Medicana Kadıköy Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı ve Fitoterapist Prof. Dr. Hakan Terekeci, gelişmiş ülkelerde Hashimoto hastalığının, hipotiroidizmin en yaygın nedeni olduğunu belirterek, hastalığın;

 • Türkiye Romatoloji Derneği romatoid artrit hastaları için farkındalık etkinliği düzenledi
  12 Eki Türkiye Romatoloji Derneği romatoid artrit hastaları için farkındalık etkinliği düzenledi

  Türkiye Romatoloji Derneği (TRD), "Dünya Artrit Günü" kapsamında romatoid artrit hastalığıyla ilgili farkındalığı artırmak, erken tanının ve iyi tedavinin önemini vurgulamak amacıyla çevrim içi platformda etkinlik düzenledi.

 • 'Romatizma her yaşta sizi bulabilir'
  12 Eki "Romatizma her yaşta sizi bulabilir"

  Romatizmanın ileri yaşlarda görüldüğü algısının yanlış olduğunu ifade eden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mahmut Mutlu, her beş hastadan üçünün 65 yaş altında olduğunu söyledi.

 • İnatçı kuru öksürüğe dikkat
  18 Eyl İnatçı kuru öksürüğe dikkat

  Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD) Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Funda Coşkun, halk arasında "akciğer sertleşmesi" olarak bilinen İdiyopatik Pulmoner Fibrozis (İPF) hastalığının en belirgin işaretlerinin nefes darlığı ve inatçı kuru öksürük olduğunu belirterek, bu belirtilerin...

 • Tükenmişlik sendromuna karşı yürüyüş tavsiyesi
  14 Eyl Tükenmişlik sendromuna karşı yürüyüş tavsiyesi

  Medicana Kadıköy Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ruhsan Cihan, "çağın hastalığı" ve "tükenmişlik sendromu" olarak da bilinen fibromiyalji sendromuna ilişkin, "'Her tarafım ağrıyor', 'sabahları uyanamıyorum', 'sürekli yorgunum' diyenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

 • Diş eti hastalıkları erkeklerde sertleşme problemine neden olabiliyor
  23 Tem Diş eti hastalıkları erkeklerde sertleşme problemine neden olabiliyor

  Yapılan bilimsel araştırmalara göre, diş eti hastalıkları erkeklerde sertleşme problemine neden olarak, cinsel hayatı olumsuz etkileyebiliyor. Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Dr. Dt. Çağdaş Çağlar Laçin, diş eti hastalıklarının tedavisi konusunda merak edilenleri anlattı.

 • 'Sinir sıkışmalarının en büyük nedeni: stres'
  17 Haz "Sinir sıkışmalarının en büyük nedeni: stres"

  Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç.Dr.Ahmet İnanır, sinir sıkışmasında en büyük nedeninin stres olduğunu söyledi.

Advertisement