Romatoid artrit hastalarının yaşam kalitesini artırmak için "multidisipliner yaklaşım" önerisi - Son Dakika
Güncel

Romatoid artrit hastalarının yaşam kalitesini artırmak için "multidisipliner yaklaşım" önerisi

Romatoid artrit hastalarının yaşam kalitesini artırmak için "multidisipliner yaklaşım" önerisi

Romatoid artrit (RA) hastalarının yaşadıkları zorlu durumları ortaya koyan "Türkiye'de Romatoid Artrit Yönetimi ve Çözüm Önerileri Raporu"na göre, gerek halk sağlığı gerekse ekonomik etkileriyle öne çıkan RA'da, hastaların yaşam kalitesini artırmak için multidisipliner bir yaklaşım gerekiyor.

07.01.2021 14:27  Güncelleme: 16:46
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Romatoid artrit (RA) hastalarının yaşadıkları zorlu durumları ortaya koyan " Türkiye'de Romatoid Artrit Yönetimi ve Çözüm Önerileri Raporu"na göre, gerek halk sağlığı gerekse ekonomik etkileriyle öne çıkan RA'da, hastaların yaşam kalitesini artırmak için multidisipliner bir yaklaşım gerekiyor.

Türkiye Romatoloji Derneğinden (TRD) yapılan açıklamaya göre, TRD ile Romatizma Hastaları Bilgilendirme ve Destekleme Derneği (Romaturka) iş birliği ve ABD merkezli ilaç şirketi Lilly'nin desteğiyle hazırlanan, ReDis Innovation tarafından kaleme alınan raporun sonuçları çevrimiçi bir toplantı ile açıklandı.

Türkiye'de Romatoid Artrit Yönetimi ve Çözüm Önerileri Raporu; Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya, İsveç, İngiltere'den oluşan 8 ülkede, RA tanısı konmuş 5 bin 400 hasta ve RA tedavisine odaklı 808 hekimin katıldığı "RA Matters (RA Önemlidir)" anket çalışmasının sonuçlarından yola çıkıyor.

"RA Matters" anketinin verilerinin hekim ve hasta derneği temsilcilerinin katılımı ile gözden geçirildiği raporda, hastalığın yönetimine ilişkin Türkiye'deki mevcut durum ve çözüm önerileri hakkında hasta ve hekim perspektifinden genel bir değerlendirme sunuluyor.

RA hastaları anlaşılmadıklarını düşünüyorlar

Raporda, 8 ülkede yürütülen anket çalışmasından elde edilen kilit bulgular, "Romatoid artrit anlaşılmamaktadır. Diğerlerinin anlayışı hastaların bakış açısını etkilemektedir. Önemli ilişkiler zarar görmektedir. Romatoid artrit, pek çok hastanın kariyerini yavaşlatır veya bitirir. Romatoid artritin fiziksel etkileri primer engeldir. Hastalar romatoid artrit tarafından kısıtlandıklarında çaresiz hissetmektedir. Romatoid Artrit ile geleceğe yönelik yalnızca orta düzeyde beklentiler söz konusudur. Hastalar anlaşılmayı ümit etmektedir." şeklinde sıralandı.

"RA Matters" anketinin verileri gözden geçirilen raporda, aynı soruların Türkiye'deki yanıtlarına ilişkin şu ifadelere yer verildi:

"Gerek halk sağlığı gerekse ekonomik etkileriyle öne çıkan RA'da, hastaların yaşam kalitesini artırmak için multidisipliner bir yaklaşım ve çaba gerekmektedir. RA, hastaların yaşam kalitesi üzerine önemli etkilere sahip fiziksel işlev problemlerine neden olmanın yanı sıra olumsuz etkilenen sosyal hayat nedeniyle olumsuz duygusal etkileri beraberinde getirmektedir. RA, iş gücüne etkileriyle öne çıkmaktadır ve fiziksel etkilerden kaynaklı bu etki hastaların çalışmayı bırakmasına ve erken emekliliğine neden olabilmektedir. Hem diğer ülkelerde hem de Türkiye'de, hastalar ve ilgili hekimler, RA'nın duygusal ve fiziksel etkilerinin toplum tarafından anlaşılmadığını düşünmektedir. RA, hastaların kişisel ilişkilerini olumsuz etkilemektedir. En olumsuz etkilenen ilişkiler, hastaların aile ve iş arkadaşları ile olan ilişkileridir. RA hastalarının geleceğe yönelik beklentileri söz konusu olduğunda, en fazla önem verdikleri durumların başında, hastalığın fiziksel etkilerinin daha iyi anlaşılması ve günlük aktivitelerini tamamlayabilmeleri gelmektedir."

RA'ya yönelik toplumsam farkındalık artırılmalı

Raporda, romatoid artritin yönetimine ilişkin çözüm önerileri şöyle sıralandı:

"-RA hastalarının eğitimine yönelik çok paydaşlı sistem tasarımı ve uygulanması.

Romatoloji uzmanlığı eğitimi ve hizmet sistemlerinin yeniden düzenlenmesi.

RA yönetiminde multidisipliner yaklaşım: Romatologlar dışındaki sağlık mesleği mensuplarının hastalık yönetimine dahil olması.

RA yönetiminde teletıp uygulaması.

RA hastalarının çalışma şartlarının iyileştirilmesi.

RA'ya yönelik toplumda farkındalığın artırılması."

Açıklamada görüşlerine yer verilen TRD adına Prof. Dr. Ayhan Dinç, romatoid artritin eklemleri etkileyen iltihaplı romatizmaların en önemlisi olduğunu, yönetiminin uzun süreli stratejiler ve duruma göre taktikler gerektirdiğini, en önemli hedefin kişinin biyolojik ve sosyal dengesini bozmadan hastalığını kontrol altında tutmak olduğunu anlattı.

"Hastalıkların tedavi yolculuklarının daha verimli hale getirilmesini amaçlıyoruz"

TRD adına Prof. Dr. Süleyman Özbek de RA yönetiminde iyileşme sağlayabilecek rapordaki bu önerilerin derinleştirilmesi ve somut yol haritalarına dönüştürülmesi için devam çalışmalarına ihtiyaç olacağını belirtti.

RA yönetiminde mevcut durumun düzenli değerlendirilmesi, çözüm önerilerinin izlenmesi ve etkilerinin tartışılması için bu tür çalışmaların takip ve değerlendirme sistematiğinin oluşturulmasının önemine işaret eden Özbek, "Bu raporla hastalığın yönetimine ilişkin yeni bakış açıları kazandırmayı ve nihayetinde romatoid artrit hastalıklarının tedavi yolculuklarının daha verimli hale getirilmesine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz." ifadesini kullandı.

Romatizma Hastaları Bilgilendirme ve Destekleme Derneği Başkanı Başak Sönmez ise raporla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

"Romatid artrit yönetiminde geçtiğimiz yıllarda önemli ilerlemeler sağlanmakla birlikte, herkesin ileri RA yönetiminden yararlanması için hala yapılabilecekler mevcuttur. Hastalar için romatoid artrit sevimsiz bir durum ve çoğu kez karşılanamayan beklentilerinin sorumlusu. Türkiye'de RA yönetimi ve çözüm önerileri hakkında gerçekleşen toplantıda tartıştığımız ve bu rapora yansıdığı gibi bu bağlamda hastaneler dışındaki kurumları daha fazla sürece dahil etmek gerekiyor."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Romatoid artrit hastalarının yaşam kalitesini artırmak için 'multidisipliner yaklaşım' önerisi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Karabük'te çıkan yangında müstakil ev kullanılamaz hale geldi
  22:48 Karabük'te çıkan yangında müstakil ev kullanılamaz hale geldi

  Hanköy köyünde Ramazan Yazıcı'ya ait 2 katlı müstakil evde çıkan yangın, itfaiye ekiplerince söndürüldü. Kısa sürede büyüyen alevler tüm evi sardı. İhbar üzerine adrese jandarma ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Eskipazar Belediyesi itfaiye ekiplerince söndürülen yangında ev kullanılmaz hale geldi.

 • Antalya'da Minibüsle İki Kişinin Üzerine Sürülen Şüpheli Yakalandı
  22:39 Antalya'da Minibüsle İki Kişinin Üzerine Sürülen Şüpheli Yakalandı

  Antalya'nın Kepez ilçesinde bir iş yerinde çıkan tartışma sonucu, iş yeri sahibinin oğlu olan şüpheli, minibüsle yol kenarında bekleyen 2 kişinin üzerine sürdü. Kazada bir kişi hayatını kaybederken, diğer kişi yaralandı. Olay yerinden kaçan şüpheli, polis tarafından yakalanarak gözaltına alındı ve tutuklandı.

 • Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Gökhan Tepe konseri
  22:39 Adana'da Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda Gökhan Tepe konseri

  Adana'da düzenlenen Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı'nda şarkıcı Gökhan Tepe, Merkez Parkı'nda konser verdi. Konseri çok sayıda kişi izledi ve Tepe'nin en sevilen parçalarına müzikseverler eşlik etti. Tepe'nin performansı, dinleyiciler tarafından alkışlandı.

 • Muğla Vali Yardımcısı: Geçen yıl 6,5 milyon turist ağırladık
  22:38 Muğla Vali Yardımcısı: Geçen yıl 6,5 milyon turist ağırladık

  Muğla Vali Yardımcısı Murat Sarı, Muğla'nın geçen yıl yaklaşık 6,5 milyon yerli ve yabancı turisti misafir ettiğini belirtti. Sarı, klasik turizmin yanı sıra kültürel, gastro turizm, spor turizmi ve sağlık turizmi gibi konularda da çalışmalar yaptıklarını ve hedeflerinin daha sürdürülebilir ve gelir getiren bir turizm anlayışını benimsemek olduğunu söyledi. Muğla ve çevresinin antik çağlardan günümüze inanç ve sağlık turizmi açısından önemli bir coğrafya olduğunu vurgulayan MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar ise üniversitenin sürdürülebilir turizmi teşvik etmek için çeşitli projeler yürüttüğünü belirtti.

 • Zeytinburnu'nda motosiklet hırsızlığı kamerada
  22:35 Zeytinburnu'nda motosiklet hırsızlığı kamerada

  İstanbul Zeytinburnu'nda maskeli 2 hırsız, park halinde bulunan motosikleti çaldı. Hırsızlık anı güvenlik kamerasına yansıdı. Olay, 13 Nisan'da Zeytinburnu Çırpıcı Mahallesi Modabağ Sokak'ta meydana geldi. İddialara göre, otomobille sokağa gelen maskeli 2 kişi, Emre Ceylan'a ait olan 34 HTH 390 plakalı motosikleti iterek götürdü. Sabah uyandığında motorunun yerinde olmadığını gören Ceylan, güvenlik kamerasından çalındığını anlayınca polis ekiplerine ihbarda bulundu. Polis ekipleri güvenlik kameralarını inceleyerek hırsızları yakalamak için çalışma başlattı.

 • Karabük'te alevlere teslim olan müstakil ev tamamen yandı
  22:33 Karabük'te alevlere teslim olan müstakil ev tamamen yandı

  Karabük'ün Eskipazar ilçesinde, Hanköy'de Ramazan Yazıcı'ya ait müstakil evde çıkan yangın sonucunda ev tamamen kullanılamaz hale geldi. Jandarma ve itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle yangın kontrol altına alındı.

 • Mardin Emniyet Müdürlüğü Polisleri Türk Kızılayı'na Kan Bağışında Bulundu
  22:27 Mardin Emniyet Müdürlüğü Polisleri Türk Kızılayı'na Kan Bağışında Bulundu

  Mardin Emniyet Müdürlüğü bünyesinde görevli polis memurları, 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Parkı'nda bulunan Artuklu Kan Alma Birimine giderek kan bağışında bulundu. Polisler, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra kan bağışında bulunarak, vatandaşları da duyarlı olmaya davet etti.

 • Soma Belediyesi Makam Araçlarını Satışa Çıkaracak
  22:25 Soma Belediyesi Makam Araçlarını Satışa Çıkaracak

  Soma Belediye Başkanı Sercan Okur, önceki dönemdeki makam araçlarının satılacağını açıkladı. Belediye personelinin araçları özel işlerde kullanıldığı için satışa çıkarılacak olan araçlar yerine yeni makam araçları alınmayacak.


Advertisement