Sehven Davasında Beraat Kararının Gerekçesi Açıklandı - Son Dakika
Güncel

Sehven Davasında Beraat Kararının Gerekçesi Açıklandı

Sehven Davasında Beraat Kararının Gerekçesi Açıklandı

'Sehven' yükleme yapıldığı iddiasıyla yargılanan polis memuru Hanefi Öpaydın "suç unsurlarının oluşmadığı" belirtilerek beraat etti.

11.12.2013 13:11  Güncelleme: 15:45
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Ergenekon davasında 16.5 yıl hapis cezasına çarptırılan Teğmen Mehmet Ali Çelebi'nin cep telefonuna İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde 'sehven' yükleme yapıldığı iddiasına ilişkin yargılanan polis memuru Hanefi Öpaydın'ın beraat kararının gerekçesi İstanbul 18. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen dava, 28 Kasım'da karara bağlandı.

"SUÇ İŞLEME KASTI YOK"

Sanık polis memuru Hanefi Öpaydın, üzerine atılı suçun unsurlarının oluşmadığı belirtilerek beraat etti. Beraat kararını veren mahkeme, gerekçesini açıkladı. 3 sayfalık gerekçeli kararda, sanığın yapılan bir operasyon sonrası, müştekiden(Mehmet Ali Çelebi) elde edilen ve el konulan telefonun sim kartının bilgisayar cihazı vasıtasıyla dökümünün alınmasından ibaret olan eyleminde suç işleme kastının bulunmadığı bu nedenle suçun manevi unsurunun oluşmadığının açıkca anlaşıldığı belirtildi.

"TELEFON BİRÇOK EL DEĞİŞTİRDİ"

El konulan cep telefonunun sanık polis memuruna ulaşıncaya kadar geçen süreç içerisinde birçok el değiştirdiğinin vurgulandığı gerekçeli kararda, "Sanığın kendisine sunulan telefonun sim kartındaki bilgileri yalnızca çıktısını aldığı açıkca anlaşılmaktadır. Bu nedenlerle somut olayda sanığın suç işleme kastıyla görevinin gereklerine aykırı davrandığı söylenemez" denildi.

"TUTUKLAMA İŞLEMİNİN DAYANAĞI DEĞİL"

Suçun maddi unsurlarının somut olayda oluşmadığının belirtildiği kararda, "Olayda kamunun zararı veya kişileri haksız menfaat sağlanması söz konusu değildir. Katılanın mağduriyetine neden olunduğu iddiaları ise; dosya kapsamı ile uyuşmamaktadır, zira katılanın telefonuna belirtilen 139 adet numaranın yüklendiği hususu İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesi'nin yargılaması sırasında 30/09/2010 tarihli celsede üye hakimlerden birinin sorduğu soru üzerine ortaya çıkmış bu tarihe kadar yapılan hiçbir işlemde (tutuklamaya sevk, tutuklama, iddianame) mevzu edilmemiş, buna dayanılmamıştır, aksine katılanın daha birçok irtibatları hakkındaki diğer deliller ve telefon görüşme tutanakları esas alınarak söz konusu işlemler yapıldığı anlaşılmıştır.

Bu nedenle katılanın telefonuna bir şekilde eklendiği iddia edilen telefon numaraları nedeniyle tutuklandığı ve mağduriyetine neden olunduğu iddiaları mahkememizce yerinde görülmemiştir. Bu nedenlerle suçun maddi ve manevi unsuru oluşmadığından, sanığın beraatine karar vermek gerekmiş olup, aşağıdaki hüküm kurulmuştur" ifadeleri kullanıldı.

ÇELEBİ'NİN AVUKATINDAN TEPKİ

Gerekçeli karara ilişkin değerlendirmede bulunan Çelebi'nin avukatı Serkan Günel, "Sadece sanığın beyanlarına güvenilerek verilmiş bir karar. Sanığın savunmasındaki 'ben sadece döküm alma işi yaparım' ifadesi bile araştırılmamış. Gerekçeli karar sehven olayı sonrası emniyetin basın açıklamasının birebir kopyası olmuş." dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Sehven Davasında Beraat Kararının Gerekçesi Açıklandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement