Serter'den Dünya Gıda Günü mesajı - Son Dakika
Güncel

Serter'den Dünya Gıda Günü mesajı

Dünya Gıda Günü kapsamında TBMM'de Gıda Mühendisleri Odası ile basın toplantısı düzenleyen ve ardından TBMM Genel Kurulu'nda konuşan İzmir Milletvekili Bedri Serter, şu mesajı verdi.

17.10.2019 08:46
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, 16 Ekim Dünya Gıda Günü kapsamında TBMM'de, Gıda Mühendisleri Odası Genel Başkanı Kemal Zeki Taydaş ve yönetim kurulu üyeleriyle önce bir basın toplantısı düzenledi, sonra da TBMM Genel Kurulu'nda gündem dışı söz aldı. Serter: " Türkiye'de de dünyada da açlığı önlemek, sağlıklı gıdaya ulaşmak bizim elimizde, politika yapıcılar önce insan sağlığı önce gıda güvenliği demeli" dedi.

AÇLIK SINIRININ ALTINDA 22.5 MILYON INSAN

Serter, bugün Türkiye'de 22,5 milyon insanın açlık sınırı altında yaşadığını hatırlattı ve "AKP'nin 17 yıllık iktidarının sonucunda 22,5 milyon insan açlık sınırı altında yaşıyor, her insanın eşit ve sağlıklı gıdaya ulaşması devletin elindedir. Konu hassastır, gıdadır ve sağlıklı gıda için denetim şarttır."dedi.

"GIDA MÜHENDISLERI HALK SAĞLIĞI VE GIDA GÜVENLIĞI IÇIN GÖREV BAŞINDA OLMALI"

Serter, Gıda Mühendisleri Odası Genel merkez yöneticileriyle birlikte TBMM'de yaptığı basın toplantısında Gıda Mühendislerinin sorunlarından söz ederek "Gıda zengini, neredeyse her köşe başında gıda satılan, gıda üretilen bir dükkan, bir restoran olan bir ülkeyiz ama gıda güvenliği deyince sınıfta kalıyoruz. Sokakta satılan simitten tutun, tavuk dönere, fabrikalarda işçilerin tükettiği gıdaya, burada Mecliste tüketilen gıdadan kamu kurumlarının tümünde tüketilen gıdaya kadar her tüketim, üretim aşamasından bize ulaşana kadar denetime tabi olmak zorunda, insan sağlığı için bu olmazsa olmaz" dedi. Serter,"Sağlıklı nesiller ancak sağlıklı gıda ile yetişir" diyerek Gıda Mühendislerinin sorunlarının çözümü için TBMM'de takipçisi olacağını da sözlerine ekledi.

"İNSAN SAĞLIĞI ÖN PLANDA TUTULMALI"

TBMM Genel Kurulu'nda da, Dünya Gıda Günü nedeniyle söz alan Bedri Serter, dünyada 850 milyon insanın kronik düzensiz ve sağlıksız beslenme sorunuyla karşı karşıya olduğunu buna karşılık da 672 milyon insanın obezite sorunuyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Serter, "Adaletsiz gelir dağılımının ve sağlıksız gıda sorunun önüne geçilmeli. Türkiye'nin tarım ve hayvancılığı geliştirilmeli" dedi.

Serter, TBMM Genel Kurulu'nda, İzmir'i Türkiye'ye örnek gösterdi ve "İzmir'deki tohum takas etkinlikleri, yerel çiftçileri destekleyen yerel yönetimlerin varlığı çok önemlidir ve İzmir'in gıda konusundaki farkındalığını ortaya koymakta, İzmir'i örnek şehir haline getirmektedir" dedi.

Serter, "2019 yılında Türkiye'de, 4 kişilik ailenin açlık sınırı 2075 TL, asgari ücret 2020 TL. İnsanlar nasıl sağlıklı gıdaya ulaşacak soruyorum" dedi. Serter, "Hane halkı gelirinin sadece yüzde 20'sinin gıda harcamalarına ayrıldığı bir ülkede sağlıklı gıda tüketilmesini sağlamak önce Tarım ve Sağlık Bakanlıklarının önceliği olmalıdır. En önemli noktalardan biri de bilinçli ve eğitimli gıda üreten işletmelerin olmasıdır" diye konuştu.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Serter'den Dünya Gıda Günü mesajı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Çin, Nepal'e Yeni Enerjili Araç İhracatını Altı Kat Artırdı
  13:38 Çin, Nepal'e Yeni Enerjili Araç İhracatını Altı Kat Artırdı

  Çin'in güneybatısındaki Xizang Özerk Bölgesi'nden Nepal'e ihraç edilen yerli yapım yeni enerjili araçların sayısı, 2024'ün ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre altı kattan fazla artarak 1.623'e ulaştı. İhraç edilen araçların tamamı Nepal'e satıldı ve yüzde 90'ından fazlası sedan ve küçük binek otomobillerden oluştu. Çin yapımı ürünlerin kaliteli ve uygun fiyatlı olması sayesinde, Nepal'e yeni enerjili araç ihracat hacmi son yıllarda önemli ölçüde artıyor.

 • Çorlu Avcılar Derneği Başkanlığına Mert Yılmaz yeniden seçildi
  13:38 Çorlu Avcılar Derneği Başkanlığına Mert Yılmaz yeniden seçildi

  Çorlu Avcılar Derneği'nin genel kurulunda Mert Yılmaz, tek liste ile yapılan seçimde yeniden başkan seçildi. Yılmaz, seçimin ardından yaptığı konuşmada destek verenlere teşekkür etti.

 • Büyük Menderes Nehri'nde Kuraklık: Sular Çekildi, Çöp ve Atıklar Birikti
  13:36 Büyük Menderes Nehri'nde Kuraklık: Sular Çekildi, Çöp ve Atıklar Birikti

  Aydın Ovası'nın sulamada can damarı olan Büyük Menderes Nehri'nin bazı bölümlerinde sular çekildi. Sarıkemer mevkisinde kuraklığın etkisiyle tarihi taş köprünün olduğu noktada çöp, çalı ve atıklar yoğun birikinti oluşturdu. Nehrin çiftçiler için önemli olduğunu belirten mahalle muhtarı, suyun durumunun içler acısı olduğunu ve bunun insan kaynaklı olduğunu ifade etti.

 • Edirne'de Mahalle Ligi Projesiyle Öğrencilerin Okul Başarısı Artıyor
  13:35 Edirne'de Mahalle Ligi Projesiyle Öğrencilerin Okul Başarısı Artıyor

  Edirne Valisi Yunus Sezer, 'mahalle ligi' projesiyle öğrencilerin okul başarısının arttığını, devamsızlıklarının azaldığını belirtti. İl genelinde daha önce spor yapmamış 3 bin 150 öğrenciyi futbol, basketbol ve voleybol branşlarıyla buluşturan 'mahalle ligi' projesi kapsamındaki il merkezi ortaokullar futbol final müsabakası yapıldı.

 • Manisa'da Üreticilere Yüzde 75 Hibe Desteğiyle 800 Bin Fide Dağıtıldı
  13:34 Manisa'da Üreticilere Yüzde 75 Hibe Desteğiyle 800 Bin Fide Dağıtıldı

  Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından Manisa'daki üreticilere yüzde 75 hibe desteğiyle 800 bin fide dağıtıldı. Domates, biber ve patlıcan üretimini geliştirme projesi kapsamında temin edilen fideler, çiftçilere teslim edildi. Proje ile ilin sebze üretimi yaygınlaştırılarak üreticinin maliyeti azaltılmayı, tarıma uygun olmayan arazilerin kullanılması ve kaliteli sebze üretiminin arttırılması hedefleniyor. Dağıtılan fidelerle küçük ölçekli bitkisel üretim işletmelerinin gelirlerinin arttırılması ve çeşitlendirilmesi planlanıyor.

 • Sarıkamış Kaymakamlığı SYDV tarafından yürütülen 'VEFA Yaşlı Evde Bakım Projesi' ile yaşlı ve engellilere yardım
  13:34 Sarıkamış Kaymakamlığı SYDV tarafından yürütülen 'VEFA Yaşlı Evde Bakım Projesi' ile yaşlı ve engellilere yardım

  Sarıkamış Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yürütülen 'VEFA Yaşlı Evde Bakım Projesi' kapsamında, yaşlı, engelli ve bakıma muhtaç vatandaşların evleri temizleniyor. Proje kapsamında görevlendirilen 9 personel, ilçe merkezi ve köylerde yaşayan 160 ihtiyaç sahibi vatandaşa yardım etti. Yaşlı, engelli ve ağır kronik hastalığı olan vatandaşların ev ve kişisel temizlikleri düzenli olarak yapılıyor. Vatandaşlar, yapılan hizmetlerden memnuniyetlerini dile getirerek yetkililere teşekkür etti.

 • Fethiye Kaymakamı, 23 Nisan'da makamını öğrenciye bıraktı
  13:34 Fethiye Kaymakamı, 23 Nisan'da makamını öğrenciye bıraktı

  Fethiye Kaymakamı İsmail Hakkı Ertaş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Atatürk İlkokulu 3-B sınıfı öğrencisi Reyyan Duru Şenal'a makamını devretti. Şenal, kaymakamlık mesleğini hedeflediğini ve Fethiye'de gerçekleştirmek istediği projeleri anlattı.

 • Döşemealtı Belediyesi Ekolojik Kreş'te 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlamaları
  13:33 Döşemealtı Belediyesi Ekolojik Kreş'te 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlamaları

  Döşemealtı Belediyesi Ekolojik Kreş'te 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı büyük bir coşkuyla kutlandı. Minikler koreografilerini sergileyip bayram şiirleri okudu. Belediye Başkanı Menderes Dal da velilerle birlikte öğrencilerin mutluluğuna ortak oldu.


Advertisement