Tarih Boyunca Türkçe Sözlükler" Sergisi Açıldı - Son Dakika
Güncel

Tarih Boyunca Türkçe Sözlükler" Sergisi Açıldı

Tarih Boyunca Türkçe Sözlükler" Sergisi Açıldı

2017 yılının "Dilimiz Kimliğimizdir" başlığıyla "Türk Dili Yılı" ilan edilmesinin ardından Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Dil Kurumu ve Milli Kütüphane Başkanlığı iş birliğinde “Tarih Boyunca Türkçe Sözlükler” sergisi açıldı.

26.09.2017 09:52

2017 yılının "Dilimiz Kimliğimizdir" başlığıyla "Türk Dili Yılı" ilan edilmesinin ardından Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu, Türk Dil Kurumu ve Milli Kütüphane Başkanlığı iş birliğinde "Tarih Boyunca Türkçe Sözlükler" sergisi açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın himayeleriyle Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile Türk Dil Kurumunun öncülüğünde 2017 yılı, "Türk Dili Yılı" olarak ilan edilirken, yıl içerisindeki etkinlikler kapsamında Milli Kütüphane Sergi Salonunda "Tarih Boyunca Türkçe Sözlükler" sergisi açıldı.

Sergi hakkında bilgi veren Türk Dil Kurumu Başkanı Mustafa Kaçalin, Türk Dil Kurumunun sözcükleri ile öne çıktığını belirterek, Milli Kütüphaneye gelen kişilerin sergiden de faydalanabileceğini ifade etti. Kaçalin, şunları kaydetti:

"Biz kitap ve konferans salonlarını kullanmak için gelenlere sözlük sergimizi gösterelim istedik. İnsanlar ihtiyaç duyduğu bir sözlük ile tanışıyor. 'Başka sözlükler de mi varmış?' diyebiliyor. Yeni hazırladığımız kriminal, eczacılık, hemşirelik terimleri sözlüklerimiz var. Böyle mesleki sözlüklerin yanında bir meslek sahibi de 'bizim mesleğin sözlüğü yok' diyerek kendi mesleki sözlüklerini basmak isteyebilir. Kişilerde farkındalığı uyandırmak istedik. Bunların yanında Divan-ı Lügati't Türk, Kitabü'l-İdrak gibi eski sözlüklerimiz var. Bunları da tanıtıyoruz. Çeşitli dallarda sözlüklerimiz var. İnsanlar farkına varsınlar. Sözlükler ömür boyudur."

Sergi açılışına, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kaçalin, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkan Yardımcısı Zeki Eraslan, Milli Kütüphane Başkanı Zülfi Toman ve vatandaşlar katıldı. "Tarih Boyunca Türkçe Sözlükler Sergisi" 30 Eylül tarihine kadar Milli Kütüphane Sergi Salonunda açık kalacak. - ANKARA

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Tarih Boyunca Türkçe Sözlükler' Sergisi Açıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement