"Tekstil ve Hazır Giyimde İletişim Toplantıları" - Son Dakika
Güncel

"Tekstil ve Hazır Giyimde İletişim Toplantıları"

"Tekstil ve Hazır Giyimde İletişim Toplantıları"

"Tekstil ve Hazır Giyimde İletişim Toplantıları" sektörü çözüm ortaklarıyla buluşturuyor

17.09.2012 08:39

Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (TMHGF), kamu ve özel sektördeki kurum ve kuruluşlarla işbirliğini artırmak amacıyla "Tekstil ve Hazır Giyimde İletişim Toplantıları"nı başlattı. Toplantıların ilkinde Kalkınma Bankası, Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü ile Kredi Garantı Fonu'ndan (KGF) yetkililer, tekstil ve hazır giyime yönelik verdikleri hizmetleri anlattı.

Türkiye Moda ve Hazır Giyim Federasyonu (TMHGF), kamu ve özel sektördeki kurum ve kuruluşlarla işbirliğini geliştirmek amacıyla önemli bir girişim başlattı. Green Park Hotel Merter'de gerçekleştirilen "Tekstil ve Hazır Giyimde İleşitim Toplantıları"nın ilkinin konukları; Kalkınma Bankası'ndan Kredi Pazarlama Daire Başkanı Hasan Üsküplü ve Müdür Seyhan Ayanlar, Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü'nden Daire Başkanı Mehmet Ali Çolakoğlu ve Dış Ticaret Uzmanı Ali Kat ve Kredi Garanti Fonu'ndan (KGF) İstanbul Şube Müdürü Bülent Atmaca oldu. Toplantının moderatörlüğünü Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak yaptı. Toprak, "Türkiye'nin çıkışı tekstil ve hazır giyim sektöründedir" diyerek, ülkelerin refah düzeylerinin yükselmesinde ve sınıf değiştirmesinde tekstilin çok önemli bir unsur olduğuna dikkat çekti.

Üç önemli kurum, tekstil ve hazır giyim sektörü ile buluştu

Toplantıda ilk sözü alan TMHGF Başkanı Hüseyin Öztürk, 2007 yılında kurulan TMHGF'nin Türkiye'de tekstil, moda, hazır giyim, deri, deri konfeksiyon ve yan sanayinde sektörel ve bölgesel derneklerin bir araya geldiği tek çatı kuruluşu olduğuna dikkat çekti. Bugüne kadar adı çok duyulan kurum ve kuruluşların sektörümüze dönük verdikleri hizmetler konusunda yeterince bilgi sahibi olunmadığının altını çizen Hüseyin Öztürk, bu toplantıda üç önemli kurumun yetkililerini tekstil ve hazır giyim sektörü ile buluşturduklarını kaydetti.

Kalkınma Bankası'ndan sektöre öncelik

Kalkınma Bankası Kredi Pazarlama Dairesi Başkanı Hasan Üsküplü göreve geldikleri günden bu yana ihracat yapan, cari açığın düşmesine katkı sağlayan, katma değer üreten ve Türkiye'yi yurt dışında temsil eden yatırımcılara ulaşmak anlamında sektör temsilcileri, sanayi ve ticaret odaları ile bir araya geldiklerini belirterek yatırımcıya birebir ulaşarak kendilerini anlatmaya çalıştıkların kaydetti.

Hasan Üsküplü'nün ardından konuşan Kalkınma Bankası Kredi Pazarlama Müdürü Seyhan Ayanlar ise tekstilde enerji verimliliği yatırımları ve krediler hakkında detaylı bilgi içeren bir sunum gerçekleştirdi. ü

Hazır giyimde 5. ve 6. Bölge teşvik ediliyor

Teşvik Sistemi hakkında bilgi veren Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü Daire Başkanı M. Ali Çolakoğlu, "Konfeksiyonun bayan istihdamı açısından en önde gelen sektör olması nedeniyle 5. ve 6. Bölgede bu sektöre daha fazla destek veriliyor ve yatırımlar doğuya yönlendiriliyor" diye konuştu. Çolakoğlu, Yeni Teşvik Sistemi'nin açıklandığı Temmuz'dan bu yana 6. Bölge ağırlıklı olmak üzere son iki bölgeye tekstil ve hazır giyimde yatırım için başvuruların yoğun olduğuna dikkat çekti.

KGF, kredi ihtiyaçlarında teminat desteği sunuyor

Son olarak konuşan Kredi Garanti Fonu (KGF) İstanbul Şube Müdürü Bülent Atmaca, KGF'nin KOBİ destek programlarından bir tanesi olduğunu belirterek, vermiş oldukların ürünlerin, Kalkınma Bankası ya da diğer bankaların alternatifi olmadığına işaret etti. KOBİ tanımına uyan işletmelere her türlü kredide hizmet verebildiklerini kaydeden Atmaca, "Biz kredi veren bir kuruluş değiliz. Bankaların kredi başvuru sürecinde istemiş oldukları teminatları gidermeye yönelik hizmet veriyoruz" dedi

Başkan Hüseyin Öztürk'ün teşekkür konuşmasının ardından konuk üç kurumun yetkililerine TMHGF Yönetim Kurulu üyeleri tarafından birer plaket verildi. TMHGF, yemeğin ardından çalışma takvimi uyarınca yönetim kurulu toplantısını gerçekleştirdi.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel 'Tekstil ve Hazır Giyimde İletişim Toplantıları' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement