Ttb Başkanı Prof. Dr. Fincancı, 2 Yıl 8 Ay 15 Gün Hapis Cezasına Çarptırıldı ve Tahliyesine Karar Verildi - Son Dakika
Güncel

Ttb Başkanı Prof. Dr. Fincancı, 2 Yıl 8 Ay 15 Gün Hapis Cezasına Çarptırıldı ve Tahliyesine Karar Verildi

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, “basın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla yargılandığı davada, iyi hal indirimi uygulanarak 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, aldığı cezayı dikkate alarak tahliyesine karar verdiği Fincancı'nın, cezasının kesinleşmesi durumunda infazı tamamlanıncaya kadar seçme ve seçilme ile doktorluk yapma hakkından yoksun bırakılmasına hükmetti.

11.01.2023 15:35  Güncelleme: 15:39

GAYE ŞEYMA CAN

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, "basın yoluyla terör örgütü propagandası yapmak" iddiasıyla yargılandığı davada, iyi hal indirimi uygulanarak 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, aldığı cezayı dikkate alarak tahliyesine karar verdiği Fincancı'nın, cezasının kesinleşmesi durumunda infazı tamamlanıncaya kadar seçme ve seçilme ile doktorluk yapma hakkından yoksun bırakılmasına hükmetti.

TTB Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, sınır ötesindeki operasyonlarda kimyasal gaz kullanıldığı iddialarıyla ilgili yaptığı açıklama ile "basın yoluyla terör örgütü propagandası yaptığı" iddiasıyla İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davada; mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme, Fincancı hakkında iyi hal indirimi uygulayarak 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezası verdi. Fincancı, aldığı ceza süresi göz önüne alınarak tahliye edildi.

FİNCANCI, İNFAZI TAMAMLAYANINCAYA KADAR TTB BAŞKANLIĞI VE DOKTORLUK YAPAMAYACAK

Ayrıca mahkeme, cezası kesinleşmesi halinde infazı tamamlanıncaya kadar Fincancı'nın seçme seçilme hakkı, vakıf yöneticisi ve kamu kurumunun iznine tabi mesleğini yapmasından yoksun bırakılmasına hükmetti. Kararın okunmasının ardından izleyiciler alkışlarla salondan çıktı.

KAFTANCIOĞLU: ŞEBNEM HOCA'NIN BU GEREKÇELERLE YARGILANMASI KABUL EDİLEMEZDİ

Kendisi de aynı zamanda tıp doktoru olan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, kararla ilgili olarak ANKA Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, "Şebnem Hoca'nın bu gerekçelerle yargılanması bir kere kabul edilemezdi. Bu ülkede yargının geldiği durum söz konusu olunca böyle saçma bir yargılamanın sonucunda Şebnem Hanım'ın tahliye olması bizleri mutlu etti. Ama bu yargılamanın saçma olduğu gerçeğini değiştirmez" dedi.

Ttb Başkanı Prof. Dr. Fincancı, 2 Yıl 8 Ay 15 Gün Hapis Cezasına Çarptırıldı ve Tahliyesine Karar Verildi
Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Ttb Başkanı Prof. Dr. Fincancı, 2 Yıl 8 Ay 15 Gün Hapis Cezasına Çarptırıldı ve Tahliyesine Karar Verildi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement