Tunceli'nin İnanç Merkezlerine 650 Bin Lira Kaynak - Son Dakika
Güncel

Tunceli'nin İnanç Merkezlerine 650 Bin Lira Kaynak

Tunceli\'nin İnanç Merkezlerine 650 Bin Lira Kaynak

Tunceli’de bulunan 9 inanç merkezinin ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) tarafından hazırlanan proje kapsamında 650 bin liralık kaynak aktarılacağı belirtildi.

29.09.2014 15:28

Tunceli'de bulunan 9 inanç merkezinin ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) tarafından hazırlanan proje kapsamında 650 bin liralık kaynak aktarılacağı belirtildi.

Tunceli Merkez Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından "İnancın Işığında Geçmişten Geleceğe Köprü; Dersim'in İnanç Merkezleri" adıyla hazırlanan proje FKA tarafından kabul gördü. 650 bin liralık proje kapsamında Aleviler tarafından kutsal sayılan 9 inanç merkezinin eksikleri giderilecek. Gerek inanç merkezleri gerekse de diğer 3 projenin kabul edilmesinin ardından kentteki bir otelde projelerin tanıtımı gerçekleştirilerek sözleşmeleri imzalandı. Tanıtım ve imza törenine Tunceli Valisi Osman Kaymak, Belediye Eş Başkan Yardımcısı Hüseyin Tunç, Vali Yardımcısı Olgun Öner, kaymakamlar, Emniyet Müdürü Hayrettin Şen, FKA Genel Sekreter Vekili Mesut Öztop, Tunceli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yusuf Cengiz, Alevi Dedeleri ve kurum amirleri katıldı. Toplantının açılışında konuşan Tunceli Valisi Osman Kaymak, FKA tarafından kamu kesimine yönelik yürütülen 2014 yılı mali destek programı kapsamında ilden 4 projenin başarılı bulunduğunu, projelerin toplam tutarının 1,8 milyon TL olduğunu söyledi. Vali Kaymak, eş finansmanlarla bu tutarın 2,4 milyon TL'yi bulduğunu kaydetti.

"İNANÇ MERKEZLERİ İÇİN 650 BİN LİRALIK KAYNAK AYRILDI"

İnanç merkezleriyle ilgili hazırlanan proje hakkında bilgi veren Tunceli Valisi Osman Kaymak, "Merkez Köyleri Hizmet Götürme Birliği tarafından projelendirilip başarılı bulunan "İnancın Işığında Geçmişten Geleceğe Köprü; Dersim'in inanç Merkezleri"projesi ile ilimizde bulunan bazı önemli Alevilik inanç merkezlerinin altyapı problemlerinin giderilmesi ve değerli halkımızın ibadet ve ziyaret imkanlarının geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu bağlamda önceden tespit edilen 9 inanç merkezine ajansımız, Tunceli Yatırım Destek Ofisi ve Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından saha ziyaretleri gerçekleştirilip, dernek başkanları ve ocak dedeleri ile yüz yüze görüşmeler yapılıp, ihtiyaçlar yerinde tespit edilmiştir. Projenin toplam bütçesi 650 bin TL'dir" diye konuştu.

Geçmiş yıllarda da inanç merkezleri ile ilgili çalışmalar yapıldığını hatırlatan Vali Kaymak, "Geçmiş yıllarda da Tunceli Valiliği olarak, halkımızın Alevilik kültürünün yaşatılması ve ibadet imkanlarının geliştirilmesi adına önemli çalışmalar yapmış bulunmaktayız. 2011 ve 2012 yıllarında Köye Dönüş ve Rehabilitasyon Projesi kapsamında Hozat, Mazgirt, Ovacık, Pertek ve Nazımiye ilçelerimizde "Kültür ve Dinlenme Evi Yapımı ve Onarımı" adı altında cemevleri inşa edilmiş olup halkımızın hizmetine açılmıştır. Düzgün Baba Ziyareti ve Mazgirt Pir Ali Türbesi yolları asfaltlanmış olup çalışmalara 1 milyon 650 bin TL kaynak harcanmıştır. Yine ilimiz için önemli bir değer olan Ağuiçen Türbesi'nin onarılması çalışmalarına 120 bin TL kaynak aktarılmıştır" şeklinde konuştu.

"ALEVİ KÜLTÜRÜNÜN YAŞAMASI İÇİN GAYRET GÖSTERİLMELİ"

Bugüne kadar devletin asimilasyon yaptığı yönünde bir algı yaratıldığını dile getiren Tunceli Valisi Osman Kaymak, "Genelde hep şöyle bir algı vardı; devlet burada asimilasyon yapıyor. Biz hukuk devletiyiz. Biz demokratik hukuk devleti olarak her vatandaşın inancını yaşama hakkını sağlamak durumundayız. Kişi kendini Alevi hissediyorsa biz de Alevi kültürünü yaşatılması ve korunması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Biz binaları yapacağız ama binalar ibadet yapmıyor. Buralarda ibadet yapanlara da büyük işler düşüyor. Bugün cemevleri boş, inanç yerlerimize gençler gitmiyor. Özellikle Alevi söz sahipleri bu kültürün yaşaması için gayret sarf etsinler. Devlet olarak biz bunu istiyoruz. Maddi yardım yapıyoruz ama o cemevleri boşsa, insanlar gitmiyorsa, bu kültür gençlere aktarılmıyorsa burada bir sorun var. Bugüne kadar asimile ettiği söylenen devlet her türlü katkıyı yapıyor. Cemevleri yapıyoruz, inanç yerlerinin ihtiyaçlarını karşılıyoruz ama gençlerimiz hala Aleviliği, Hz. Ali'yi, Pir Sultan Abdal'ı, Hacı Bektaş-ı Veli'yi bilmiyorsa burada bir sorun var. Gelin hep birlikte buna kafa yoralım. Alevilik kültürünün yaşaması lazım. Alevilikteki İslam'ı, samimi yaşama, aşkla yaşama inancını gençlere öğretirsek bölgemiz huzur bölgesi olacak. Munzur bölgesi huzur bölgesi olsun diye dua ediyorum. İnşallah gelecek günlerde daha huzurlu olacağız. Tek hedefimiz Tunceli'yi daha güzel yarınlara taşımak" dedi.

Toplantıda konuşan Belediye Eş Başkan Yardımcısı Hüseyin Tunç, daha önce insanların inanç alanlarının dahi kabul edilmezken bugün atılan bu adımların olumlu olduğunu söyledi. FKA Genel Sekreter Vekili Mesut Öztop da yaptığı konuşmada, ajans tarafından bugüne kadar Tunceli'de 38 projenin desteklendiğini ve bu projeler için 7,8 milyon liralık kaynak aktarıldığını söyledi.

Konuşmaların ardından kabul edilen projelerin imza töreni gerçekleştirildi. - TUNCELİ

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Tunceli'nin İnanç Merkezlerine 650 Bin Lira Kaynak - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement