Amacım Umut Hikayesini Anlatmak" - Berlin - Son Dakika

Amacım Umut Hikayesini Anlatmak" - Berlin

Türk yönetmen Emin Alper, 69. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde (Berlinale) büyük ödül "Altın Ayı" için yarışan filmi "Kız Kardeşler"i tanıttı.

Amacım Umut Hikayesini Anlatmak

Türk yönetmen Emin Alper, 69. Uluslararası Berlin Film Festivali'nde (Berlinale) büyük ödül "Altın Ayı" için yarışan filmi "Kız Kardeşler"i tanıttı.

Alper, Berlinale kapsamında düzenlenen basın toplantısına, filmin oyuncuları Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir, Kayhan Açıkgöz, Müfit Kayacan ve Kubilay Tunçer ile katıldı.

Emin Alper, kasabaya besleme olarak verilen ve yıllar sonra köylerine geri dönen kız kardeşlerin hikayesinin anlatıldığı, senaryosunu da kendisinin yazdığı filmde, "beslemelik" olgusundan yola çıktığını söyledi.

Eskiden köylü kadınların şehirdeki zengin ailelere bir tür hizmetçi olarak gittiğini anlatan Alper, bu konuyu her zaman ilginç bulduğunu ifade etti.

"Benim başlıca amacım umut hikayesi anlatmaktır. Daha iyi bir yaşam umuduyla hareket eden insanların hikayesini anlatmak." diyen Alper, aynı zamanda sınıfsal tezatları ve cinsiyet eşitsizliğini aktarmak istediğini kaydetti.

Filme masalımsı bir hava da vermek istediğini söyleyen Alper, bunun için hem 3 kız kardeş hem "Deli Hatice" karakteri hem de madenciler ve eşkıyaları kullandığını anlattı.

Oyuncu Cemre Ebüzziya da rolüne ilişkin bir soru üzerine, rolünün kolay olmadığını ancak senaryonun çok iyi yazıldığını belirtti.

Kız kardeşler arasındaki ilişkiyi yansıtabilmek için öncesinde provalar yaptıklarını dile getiren Ebüzziya, "Aynı evde büyüyorlar. Yaş itibarıyla ve bulundukları konumdan dolayı aralarında çekişmeler var, sevgi var, nefret var. Hepimiz bunu yaşıyoruz. Hem aile içinde hem arkadaşlarımızla. Tüm bunları bir araya getirmeye çalıştık." değerlendirmesinde bulundu.

Helin Kandemir de film sırasında ne yaşadılarsa onu yansıttıklarını vurgulayarak, gerçekçi bir hikayeyi oynadıklarını kaydetti.

"Kız kardeşler" filminin ilk gösterimi bu akşam Berlinale Palast'ta yapılacak.

Öte yandan, Berlinale'den bugün yapılan açıklamada, teknik sorunlardan dolayı yarışma bölümünde yer alan Çinli yönetmen Zhang Yimou'nun "Yi miao zhong" adlı filmin festivalde gösterilemeyeceği belirtildi. Açıklamada, böylelikle 16 filmin "Altın Ayı" için yarışacağı kaydedildi.

Festivalde ödüller 16 Şubat Cumartesi günü sahiplerini bulacak.

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Kanadalı futbolcu Atiba Hutchinson, Beşiktaş ile sözleşme yeniledi Yunan Başbakan, Fransız savaş uçaklarının önünde poz verdi Kuaförüm Sensin'den ayrılan Gözde Kansu'nun yerine gelen isim belli oldu Bursalı çiftçi 7 yılda biriktirdiği paralarla öz çekim yaptı Oyuncu Gonca Vuslateri, gıda zehirlenmesi yaşadı Kayınbiraderinin aracından 83 bin lira çalan yenge kamerada tespit edildi Çinli "süper baba" kızını ölümden böyle kurtardı Son Dakika: Galatasaray, Omar Elabdellaoui ile görüşmelere başladığını KAP'a bildirdi Tatilini Türkiye'de geçiren Juventus'lu Douglas Costa, sevgilisiyle dudak dudağa pozunu paylaştı Kendisinden 10 yaş küçük olan DJ ile aşk yaşadığı konuşulan Çağla Şıkel, iddialara sert çıkıştı Lyon, Fenerbahçeli Luiz Gustavo için 7 milyon euroluk teklif yaptı Ev karantinasında olması gereken kadın, yolcu otobüsünden çıktı David Beckham, Türk oyuncu İlkin Tüfekçi'nin Instagram paylaşımını izledi Salgın nedeniyle stadyumda 3 hafta yaşayan ve 9 bin 500 TL'lik soygun yapan evsiz yakalandı Üç gündür haber alınamayan Suriyeli kardeşler dilencilik yaparken bulundu