Dahi YarışmacılAr IBM’in Süper BilgisayarI Watson’ın Karşısında Terliyor - Son Dakika

Dahi YarışmacılAr IBM’in Süper BilgisayarI Watson’ın Karşısında Terliyor

15.02.2011 18:05
Dahi YarışmacılAr IBM’in Süper BilgisayarI Watson’ın Karşısında Terliyor, System.String[]

Watson Ve İnsan Arasındaki Amansız Yarışta Dananın Kuyruğu Kopmak Üzere!

Jeopardy Bilgi Yarışmasında süper bilgisayara karşı yarışan iki dahi zor anlar yaşıyor. Jeopardy, verilen cevaplara göre yarışmacıların doğru soruları oluşturarak yarıştıkları bir program.

Önceki şampiyonlar, yani Jeopardy yarışmasını arka arkaya 74 kez kazanan Ken Jennings ile yarışmadan 3,3 milyon dolar kazanarak bir rekora imza atan Brad Rutter yarışmanın ikinci turu için IBM'in süper bilgisayarı Watson ile yarışıyorlar. Geçtiğimiz Perşembe günü yapılan ısınma turlarında her iki şampiyon Watson'un gerisinde kalmıştı. 14-15-16 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek yarışmanın ilk gününde tüm dünya ekran başındaydı.

Geçen Perşembe üç kategoride gerçekleşen ve Jennings ile Rutter'ın 1000 dolar kaybettiği dostluk maçında yaşananlar aslında geleceğe dair işaretler taşıyordu. Çünkü yarışmanın 14 Şubat'ta gerçekleşen ilk gününde insan yarışmacılar Watson'un karşısında fena halde terlemeye başladılar bile. Watson ve Rutter ilk gün 5000 dolar ile birinciliği paylaşırken, Jennings 2000 dolar ile onları takip etti.

Burada önemli olan Watson'ın kazanması değil gerçekte. 3 yıl içinde bu denli şaşırtıcı bir kavramın gerçekleştirilmiş olması ve insanların bu dehadan nasıl bir hasat alacakları merak konusu. Beklentiler ise hayli büyük.

Watson'un bugün yapabildikleri, 1997'de büyük satranç ustası Gary Kasparovla karşılaşan Deep Blue'dan çok daha karmaşık. Satrançta çok sayıda olası hamle içinde rakibe karşı en başarılı olanı seçiliyor ama herşey belli kurallar çerçevesinde kalıyordu.

Oysa Jeopardy'de Watson çok daha zorlu bir görevi göğüslüyor. İçindeki her türlü nüansa karşın insan dilini anlamak, ima edilen ifadeleri kavramak, günlük dilde kullanılan sözcüklerin anlamını çözmek zorunda. Bu iş sanıldığı kadar kolay değil. Doğal bir dille konuştuğumuzda aynı bilgiyi yüzlerce farklı şekilde ifade edebiliriz. Hatta insan sayısı kadar anlatım biçimi vardır diyebiliriz. Örneğin bazı bilgileri kısa bir şiir biçiminde anlatabilir ve bundan doğru bir çıkarımda bulunulmasını isteyebiliriz.

Peki, bunu bir bilgisayardan isteyebilir miyiz? İşte Watson, tüm bu ince ayrıntıları ayırt edebiliyor ve aynı nedenle yapay zeka alanında dönülen muhteşem bir virajı temsil ediyor. Gelecek ay sona erecek olan yarışmanın sonuçlarını bütün dünya merakla bekliyor!

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Dahi YarışmacılAr IBM’in Süper BilgisayarI Watson’ın Karşısında Terliyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Ermenistan Radyosu Serdar Ortaç'ın ardından Tarkan'ı da öldürülen Azerbaycan askeri olarak servis etti Semt pazarlarındaki kalabalık vatandaşı isyan ettirdi: Pazar değil, sanki korona partisine geldik Eşini defalarca bıçaklayarak öldüren koca olay yerinde bekledi Macron'dan skandal provokasyon! Peygamberimize hakaret içeren karikatürler kamu binalarına yansıtıldı Ahmet Kural yeni imajını paylaştı, hayranları şaşkınlığını gizleyemedi Hadise ve Kaan Yıldırım, ailelerinin onay vermesiyle evlilik kararı aldı "Evde ek iş" tuzağına düşmeyin! Yüzlerce kişi mağdur oldu 82 yıl önce kurulan Ümraniyespor, ismini değiştirdi