Diyarbakır'daki Kemiklerin Sırrı - Son Dakika

Diyarbakır'daki Kemiklerin Sırrı

12.01.2012 09:58
Diyarbakır'daki Kemiklerin Sırrı, System.String[]

Eski JİTEM itirafçısı Abdülkadir Aygan, Diyarbakır'da çıkan kafatası ve insan kemikleri ile ilgili konuştu.

Eski JİTEM itirafçısı Abdülkadir Aygan, Diyarbakır'da 1990'lı yıllarda JİTEM'in merkez üssü olarak kullanılan Saraykapı'da çıkan kafatası ve insan kemikleri ile ilgili konuştu.

Aygan, kemiklerin çıktığı bölge ile ilgili yaptığı açıklamasında "İşkenceden geçen insanların bağırtılarını duyuyorduk. JİTEM elemanları, Gaffar Okkan ekibine yakalanmamak için son zamanlarda öldürdükleri insanların cesetlerini adliye binasının bulunduğu alana gömmüş olabilirler." ifadesini kullandı.

JİTEM itirafçısı Aygan, son bulunan 6 kişinin JİTEM tarafından infaz edilen insanlar olabileceğini iddia etti.

JİTEM grup komutanı Binbaşı Abdülkerim Kırca ve daha sonra onun yerine geçen Binbaşı Cemil Temizöz ile Diyarbakır JİTEM tim komutanı Zahit Engin yüzbaşının yasa dışı faaliyetlerinden Emniyet Müdürlüğü'nün çok rahatsız olduğunu belirten Aygan, şunları anlattı:

"Rahmetli Diyarbakır İl Emniyet Müdürü Gaffar Okkan bunların yasa dışı faaliyetlerinden oldukça rahatsızdı. Zahit Engin yüzbaşının astsubaylar ve uzman çavuşlardan oluşan özel bir timi vardı. Kafalarına göre insanları beyaz Toros arabayla karargaha getirip sorguluyor, işkence ediyorlardı. Biz de hücrelerde işkenceden geçen insanların bağırtılarını duyuyorduk. Gaffar Okkan bunları takibe aldı. Daha önce yakalanıp JİTEM'e getirilen, işkence ile sorgulanıp infaz edilen insanların cesedi şehir dışına atılıyordu. Ancak Gaffar Okan'ın aldığı tedbirler sonucu JİTEM artık serbestçe hareket edemez oldu. JİTEM elemanları Gaffar Okkan ekibine yakalanmamak için son zamanlarda öldürdükleri insanların cesetlerini adliye binasının bulunduğu alana gömmüş olabilirler. Sanırım bu altı kişiye ait olduğu sanılan kemikler de o döneme aittir. "

Abdülkadir Aygan, JİTEM'in illegal çalışmalarına mani olduğu için Gaffar Okan suikastının arkasında da JİTEM'in olduğunu iddia etti.

Sur ilçesinde eskiden kapalı cezaevi ve JİTEM'in merkez karargahı olarak kullanılan Saraykapı içindeki İçkale bölgesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan restorasyon çalışmasında 6 adet kafatası ve insan kemikleri bulunmuştu.

ABDULKADİR AYGAN KİMDİR?

Söz konusu açıklamaları yapan Abdulkadir Aygan 1975'te PKK'ya katıllmış ve 10 yıl sonra örgütten ayrılarak itirafçı olmuştu. Bir süre Diyarbakır Cezaevi'nin itirafçılar koğuşunda kalan Aygan, cezasında indirime gidildiği için 1989 yılında serbest kalmıştı.

Tahliyesinin hemen ardından askere alınan Abdulkadir Aygan, o dönem yüzbaşı olan Cem Ersever'in girişimleri ile yeni kurulan JİTEM'in ilk 7 kişilik kadrosunda yer almıştır. 1990-2000 yılları arasında Aziz Turan kimliği ile JİTEM'de 10 yıl görev yapmıştır.

Daha sonra Burdur İl Jandarma Alay Komutanlığı'na sivil memur olarak atanmış ve kısa bir süre bu görevini sürdürmüştür

Diyarbakır'daki Kemiklerin Sırrı

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Diyarbakır'daki Kemiklerin Sırrı - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika! Hezimetin faturası ona kesildi: Ermenistan askeri istihbarat biriminin başkanı General Hovanes görevden alındı İYİ Partili vekilden Ankara'yı karıştıracak iddia: Partiden birinin sarayla ilişkisi var, koalisyon için mutabakata varılacak Yarın açılışı yapılacak Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı böyle test edildi Korona tedavisi gören İmamoğlu'ndan metro müjdesi: 28 Ekim'de açılıyor, 10 gün ücretsiz olacak Muharrem İnce: Memleket Hareketi'nin kurucularını bir iki gün içinde açıklayacağım Halis Özkahya, Milan-Sparta Prag maçında düdük çalacak Düğünde patlatılan havai fişek dizine saplandı! Genç kadının hayatı kabusu döndü Oltasına takılan 27,5 kilo ağırlığındaki sazanı suya bırakıp gönülleri fethetti