Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Eyüp'te Korkutan Göçük - Son Dakika

Eyüp'te Korkutan Göçük

Eyüp'te atık su tüneli çalışmaları yapan İSKİ ekiplerinin çalışmalarını iddialara göre "köstebek" diye tabir edilen araçla yapması sonucu yol çökmesi ve kayma meydana geldi.

11.01.2012 - 18:12,

Eyüp'te atık su tüneli çalışmaları yapan İSKİ ekiplerinin çalışmalarını iddialara göre "köstebek" diye tabir edilen araçla yapması sonucu yol çökmesi ve kayma meydana geldi. Yerin 30 metre altında yapılan kazı çalışmaları bölgedeki evlere büyük ölçüde zarar verdi.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), Düğmeciler Mahallesi Düğmeciler Caddesi üzerinde, Gaziosmanpaşa'dan Yenikapı'ya uzanacak olan atık su tüneli için kazı çalışması yaptı. İSKİ ekipleri, iddialara göre kazı sırasında "köstebek" diye tabir edilen aracı kullandı. Yerin 30 metre altında kazı yapan köstebek araç, yolun çökmesine ve birçok evin hasar görüp kaymasına neden oldu.

Yollarda oldukça derin ve geniş şekilde çukurlar açılırken evlerde ve duvarlarda çatlaklar meydana geldi. İstinat duvarlarının da yarıldığı ve büyük ölçüde çatladığı gözlendi. Vatandaşların şikayeti üzerine bölgeye gelen Eyüp Belediyesi'ne bağlı ekipler, incelemelerde bulunarak açılan çukurları mıcır dökerek doldurdu.

4 günden beri evlerinde meydana gelen çatlaklar nedeniyle korku içinde yaşayan vatandaşlar, yeraltından gelen iş makinesi sesi ile birlikte evlerinin duvarlarında çatlaklar oluştuğunu belirtti.

Evinde hasar olan vatandaşlardan Ata Konuk, İSKİ'nin evimizin altından geçen bir kanalizasyon çalışması yaptığını öğrendik. Bize tünelin içinde büyük bir makaranın çalıştığını söyledikler. Bu çatlaklarda büyük bir ihtimalle bundan dolayı oldu. Evimizin altında göçük oldu ve şuan evlerimiz kayıyor. Evimdeki çatlaklar bir haftada oluştu. Geceleri belli saatlerde sürekli sesler geliyor. Binamız eski diye düşünüyorduk. Ama komşularda aynı sıkıntıyı çekince çalışmadan kaynaklandığını anladık dedi. Eyüp

belediyesinin evlerini tahliye etmeleri için kendilerine yazı yazdığını belirten Konuk, ancak

Eyüp Belediyesi ekiplerinin tahliye kararı aldığı yerler arasında 126 daireden oluşan 7 bloklu bir site de yer alıyor. Bazı bina sakinleri, kayma ve çatlaklara İSKİ'nin 'köstebek' tabir edilen bir araçla yapılan kanalizasyon çalışmasının neden olduğunu öne sürdü.

Bu arada Eyüp Belediyesi de konu ile ilgili yazılı bir açıklamada bulundu. Belediye, "İSKİ Genel Müdürlüğü'nün yapmakta olduğu ana kolektör inşaatı sırasında Düğmeciler Caddesi'nin bazı bölümlerinde ve bölgedeki bazı binalarla, yine bazı binaların bahçelerinde çökmeler olduğu tespit edilmiştir. Yapı statiğini ilgilendirecek boyutta olup olmadığını anlamak ve can - mal emniyetini sağlama açısından konunun, daha geniş imkanlara sahip kurumlar tarafından detaylı bir şekilde incelenmesi ve acil olarak bir

rapor hazırlanması gerektiği belirtilmiştir. Raporun takibi İSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılacaktır. Düğmeciler Mahallesi Kamer Hatun Sitesi ve Düğmeciler Caddesi'ndeki son durum, hazırlanacak detaylı rapor sonrası ortaya çıkacaktır. Düğmeciler Caddesi ile Ahmet Dede Sokağın birleştiği noktada oluşan çökme ile aynı yerin bitişiğindeki binanın bahçesinde oluşan çökmeler, ilgili müteahhit firma tarafından onarılmaya başlanmıştır. Söz konusu kolektörü yapan firma ise detaylı rapor hazırlanması ve

bilirkişi tespitlerinin yapılması için mahkemeye başvurmuştur. Bu rapordan sonra çıkacak sonuca göre, ilgili binalarla alakalı kesin sonuca varılacaktır. Vatandaşların zararları, ilgili rapor çıktığında firmanın sigortası kapsamında karşılanacaktır. Eyüp Belediyesi ve İSKİ Genel Müdürlüğü konunun yakın takipçisi olup vatandaşlarımızın zarar görmeyeceği şekilde en kısa zamanda sonuçlandırılması için çalışmalarını sürdürmektedir" ifadelerine yer verdi. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Eyüp'te Korkutan Göçük - Son Dakika


Advertisement