İki odalı gecekonduda yaşam savaşı - Son Dakika

İki odalı gecekonduda yaşam savaşı

15.12.2019 15:06

Bursa'nın Osmangazi ilçesinde 2 odalı, neredeyse kullanılamaz bir haldeki gecekonduda yaşam mücadelesi veren Öztürk ailesi görenlerin içini parçalıyor. Görme engelli eş ve iki zihinsel engelli çocuğu ile yaşayan anne Hamide Öztürk, "İki oğlum için bağlanan 500 liradan başka bir gelirimiz yok. Biz de sıcak ve temiz bir yuvamız olsun istiyoruz" dedi.

Osmangazi ilçesi Mollafenari Mahallesi'nde yaşayan Öztürk ailesi, yokluk ve çaresizlik içinde bir yaşam sürüyor. 5 kişilik Öztürk ailesinin yaşadığı virane evi görenler, "Burada insan nasıl yaşar?" diye soruyor.

Görme engelli eş ve iki zihinsel engelli çocuğu ile yaşayan anne Hamide Öztürk, bu hayattan kurtulabilmek için devletten bir ev yardımı bekliyor. Evin babası Seyfullah Öztürk görme engelli ve çalışamıyor. Sözcü'nün haberine göre Öztürk ailesi, sadece zihinsel engelli olan oğulları Vahit ve Mustafa için devlet tarafından verilen toplam bin lira ile geçinmeye çalışıyor.

ENGELLİ MAAŞI HARİCİNDE GELİR YOK

Seyfullah Öztürk'ün eşi Hamide Öztürk, kış mevsiminde çok zor günler geçirdiklerini belirterek, "Eşim görme engelli ve çalışamıyor. Üç oğlumdan Vahit ve Mustafa ise zihinsel engelli. Sadece diğer oğlum 18 yaşındaki Muhammet'in bir sağık problemi bulunmuyor. Derme çatma bir evimiz var. Mutfak ve banyomuz kullanılmaz halde. Yattığımız odalar da son derece kötü ve soğuk. Kaymakamlık tarafından kış için kömür yardımı dışında zihinsel engelli oğullarım için 500'er lira özürlü parası dışında hiçbir gelirimiz yok" dedi.

KOMŞULARIN YARDIMI İLE AYAKTALAR

Çok büyük yokluk yaşadıklarını ve zaman zaman komşuları ve yardımsever insanların sayesinde evde yemek pişirebildiğini ifade eden anne Öztürk, "Ben devletimizden yardım bekliyorum. Böyle bir evde inanın hayvan bile yaşayamaz. Ama maalesef biz yokluktan ve çaresizlikten burada yaşam savaşı veriyoruz. Biz de ufak dahi olsa sıcak bir evimiz olsun, güzel bir mutfak ve banyomuz olsun istiyoruz. Devlet yetkileri lütfen bizim sesimizi duysun. Kendimden geçtim. Ancak üç tane oğlum için çok üzülüyorum. Onlar da yaşıtları gibi okumak ve güzel bir yaşam sürmek istiyor" diye konuştu.

"SICAK BİR YUVAMIZ OLSUN"

Zihinsel engelli çocukları ve görme engelli eşi nedeniyle herhangi bir işte de çalışamadığını söyleyen Hamide Öztürk, "Ben de çalışıp evime maddi katkıda bulunmak istiyorum. Ancak 2 çocuğumun sağlık sebepleri dolayısıyla onları yalnız bırakamadığım için bir işte çalışmam mümkün değil. O yüzden devletimiz bize bir ev verse de bizim de sıcak ve temiz bir yuvamız olsa çok mutlu oluruz" ifadelerini kullandı.

"YAŞADIĞIMIZ YER ORTADA ANLATMAYA GEREK YOK"

Evin en büyük oğlu 18 yaşındaki Muhammet Öztürk'te devletten veya Bursa'nın büyük işadamlarından yardım beklediklerini ifade ederek, "Yaşadığımız yeri görüyorsunuz. Anlatmaya gerek yok. Her şey ortada. Ne mutfak ne banyo ve tuvalet ne de kaldığımız odalar iyi değil. Ben de ailemle sıcak bir yuvamız olsun istiyorum. Okumak ve iyi bir meslek sahibi olarak aileme bakmak arzusundayım. Lütfen devletimiz ve yardımsever iş insanları bize Allah rızası için yardım etsin" şeklinde konuştu.

İki odalı gecekonduda yaşam savaşı

Son Dakika 3. Sayfa İki odalı gecekonduda yaşam savaşı - Son Dakika


YORUMLAR (24)
  • Kol: Milli gelirin,yani kişi başı gelirin 10.000 dolar ,yani 57.000 TL oldugu ülkemizde hala böyle hayatlarin olması çok üzücü bir durum. acaba rakamlarmi yanlış, yoksa zenginler ve yöneticiler bir olup bu insanların milli gelirini indiregandi mi yapiliyor diye sormak gerekir. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Ayben: Ya kardeşim kurban kesip dağıtacak yer bulamayanlar var. Çevremizde yada ülkemizde kim nerde ne yiyip nerde nasıl yaşıyor bilemiyoruz bazen. Böyle haberlerden öğreniyor çok kişi. Hemen ona buna yüklenmeyin sizinki daha büyük günah oluyor. Zenginlerde yapiyordur yardımini ama herkesede kosamazlar bilemezler yetisemezler. Devlet niye var biz herseyi aramizda halledeceksek. Birinizde demiyor ki hadi kardeşler bu kisinin adresini bulup yardım edelim az olan az çok olan çok versin demiyor. Mastırşef Guzideye sallamak daha kolay demi. Ona sira gelene kadaaaar. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Adaylığını açıklamak için düzenlediği iki toplantıyı da polis bastı yine de pes etmedi: Erdoğan'ın hamalı olacağım Kan donduran olay: Doktor, yoğun bakımda yer açmak için iki hastasını öldürdü Can Yaman ve Diletta Leotta aşk sarhoşu! Yeni görüntüleri ortaya çıktı İngiltere'deki bir eve bıçak zoruyla girmeye çalışan saldırgan, genç kadına tecavüz etti Vuhanlı doktordan gündem yaratacak korona itirafı: Bize salgını 52 gün boyunca zorla gizlettiler Kırmızı ışıkta geçen kadına kamyonet çarptı, şoför aracı bırakıp olay yerinden kaçtı Hatalı basım 100 TL'yi 100 bin TL'ye satışa çıkardı Biden'dan "Putin'le ne konuştunuz?" diye soran muhabire esprili yanıt: Seni konuştuk, iyi dileklerini iletti