Kudüs'ü Tahrip Eden Babil Kralı'nın Steli Bulundu - Son Dakika

Kudüs'ü Tahrip Eden Babil Kralı'nın Steli Bulundu

31.10.2013 14:00
Kudüs'ü Tahrip Eden Babil Kralı'nın Steli Bulundu, System.String[]

Dünyanın en önemli arkeolojik kentlerinden biri olan Karkamış'taki kazıların üçüncü sezonu Türk-İtalyan ekip tarafından tamamlandı.

Dünyanın en önemli arkeolojik kentlerinden biri olan Karkamış'taki kazıların üçüncü sezonu Türk-İtalyan ekip tarafından tamamlandı. Kazılarda yüzlerce önemli yazıt ve heykel parçacıklarına ulaşılırken, en önemli eserlerden biri de Kudüs'ü tahrip eden ünlü Babil Kralı Nebukadnezzar'ın, büyüklük olarak dünyada örneği olmayan steli oldu. Stelin, Nebukadnezzar'ın Asur ve Mısırlılara karşı kazandığı zaferin anısına yapıldığı düşünülüyor.

Bologna Üniversitesi'nden Doç. Dr. Nicolo Marchetti başkanlığında, Türkiye- Suriye sınırına sıfır noktada yürütülen Karkamış Höyük Kazısı kazı çalışmalarının üçüncü sezonu ile ilgili bulgular kamuoyuyla paylaşıldı. Yapılan çalışmalarda tarihi aydınlatacak önemli belgelere ulaşıldı. Bunlardan en önemlisi de M.Ö. 605 yılında Karkamış'ı ele geçiren ve tüm Ön Asya'da hüküm süren ünlü Babil Kralı Nebukadnezzar'ın büyüklük olarak dünyada örneği olmayan bir steli oldu. Karkamış Kralı Katuva'nın sarayından heykeller ile M.Ö. 800 yılından ilginç çivi yazılı tableti de ekibin ulaştı önemli dökümanlar arasında yer aldı. Bulunan tabletin içeriğiyle ilgili alınan ön raporda bunun edebi bir eser olduğu belirlendi. Bu da o dönemde entelektüel bir zümrenin bulunduğu şeklinde yorumlandı. Yine 1911 ile 1914 yılları arasında Karkamış'ta çalışan Arabistanlı Lawrence'nin kazı evinde yapılan kazılarda 300'ün üzerinde heykel ve Luvi Hiyeroglifli yazıt parçası bulundu. Eski kazı evinin yemek salonunda da önemli bir mozaik, bulunan parçalar arasında yer aldı.

Kazı heyetinde İtalyan Marchetti'nin yardımcılığını yürüten Yrd. Doç. Dr. Hasan Peker, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu'ndaki toplantıda bulunan en önemli parçalardan olan Babil Kralı Nebukadnezzar'ın steliyle ilgili değerlendirmede bulundu. Peker, "Nebukadnezzar, yeni Babil döneminin en önemli kralı. Belgelerde sadece kendi yazdıkları yok. Kendisi Kudüs'ün ve tapınak bölgesinin tahrip edicisi. Bu, şu bilgiye götürüyor bizi. Tek tanrılı dinlerden çoğunun kitabında tanınan birisi. Tevrat ve İncil'de adı geçiyor. Dönemin iki büyük gücü, koalisyonu olan Asur ve Mısırlıları alt edecek kadar güçlü bir kralla karşı karşıyayız. Onlar da dönemin savaş makinesi. Bir başka savaş makinesi Babil'de bunu sona erdiriyor. Yani denge barışı getiriyor haliyle." ifadelerini kullandı.

Marchetti de bulunan stelin, Asur ve Mısırlılara karşı kazanılan zaferin bir sembolü olarak dikilmiş olabileceğini vurguladı. Yapılan çalışmaların Karkamış tarihi açısından taşıdığı öneme dikkat çeken Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey ise "Dünyanın ilk yazılı barış anlaşmasının burada yazıldığını bildiğimiz için aradan geçen 4 bin yıla rağmen hala insanların birbirini yediği, kardeş kanının aktığı bölgede Kadeş Anlaşması'nın yapılmış olması bugün için çok ayrı bir önem arz etmekte." şeklinde konuştu.

Kudüs'ü Tahrip Eden Babil Kralı'nın Steli Bulundu
Kudüs'ü Tahrip Eden Babil Kralı'nın Steli Bulundu
Kudüs'ü Tahrip Eden Babil Kralı'nın Steli Bulundu
Kudüs'ü Tahrip Eden Babil Kralı'nın Steli Bulundu
Kudüs'ü Tahrip Eden Babil Kralı'nın Steli Bulundu
Kudüs'ü Tahrip Eden Babil Kralı'nın Steli Bulundu
Kudüs'ü Tahrip Eden Babil Kralı'nın Steli Bulundu
Kudüs'ü Tahrip Eden Babil Kralı'nın Steli Bulundu

- Kaynak: CHA

Son Dakika Kültür Sanat Kudüs'ü Tahrip Eden Babil Kralı'nın Steli Bulundu - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özlü: 2021 sonuna kadar tedbirlerle devam etmemiz gerekiyor ABD'li uzmandan dikkat çeken Libya yorumu: Savaşı Türkiye kazandı Dünya Sağlık Örgütü: Aşı çalışmalarındaki olumlu haberlerle tünelin ucundaki ışık görüldü Dünyaca ünlü şarkıcı Rita Ora, göğüs dekoltesiyle sosyal medyayı salladı 51 yaşındaki Jennifer Lopez, sahne şovuyla Amerikan Müzik Ödülleri'ne damga vurdu Reuters'tan bomba Dağlık Karabağ iddiası: Türkiye ve Rusya gözlem noktası konusunda anlaşmazlık yaşıyor Aynı aileden 3 kişi birkaç gün arayla koronavirüse yenik düştü Son Dakika: Türkiye'de 23 Kasım günü koronavirüs nedeniyle 153 kişi vefat etti, 6713 yeni vaka tespit edildi