Londra Moda Haftası Bora Aksu'nun Koleksiyonu ile Başladı - Son Dakika

Londra Moda Haftası Bora Aksu'nun Koleksiyonu ile Başladı

12.09.2014 17:30
Londra Moda Haftası Bora Aksu'nun Koleksiyonu ile Başladı, System.String[]

Kralice Victoria'nın en favori oyuncağı olarak kabul edilen Marie Taglioni kağıt bebekleri; ünlü modacı Bora Aksu'nun Londra Moda Haftası'nın açılışında sunduğu Yaz 2015 defilesinin ilham kaynağı oldu.

Kralice Victoria'nın en favori oyuncağı olarak kabul edilen Marie Taglioni kağıt bebekleri; ünlü modacı Bora Aksu'nun Londra Moda Haftası'nın açılışında sunduğu Yaz 2015 defilesinin ilham kaynağı oldu.

İngiltere Kraliçesi Victoria'nin oyuncakları özellikle Türkiyeli modacının ilham aldığı kişilerin isimlerini taşıdı. Bunlardan en önemlisi 1830 larin en ünlü Italyan Balerinasi Marie Taglioni'nin kağıt bebeği ve onun sahne kostümlerinin olduğu set oldu. Kralice Victoria günlüğüne 1 Temmuz 1833'te şunları yazmıştı La Sylphide de danseden Marie Taglioni hem cok güzeldi hem de inanılmaz estetik dans etti; çok çok etkilendim.

Bora Aksu, Marie Taglioni nin bu ünlü kağıt bebeklerini yaz 2015 kolleksiyonununda hikayesi olarak secti. Bu kağıt bebekler aynı Marie Taglioni'nin 1830'lu yıllarda estetik, zerafet ve güzelliğiyle büyülediği bale ve sanat dünyası gibi Bora Aksu'nun podyumunda yürüdüler.

Marie'nin gençlik yılları ve onun küçük bir kız çocuğundan dünyanın bir numaralı balerini olmasının hikayesi; ve bu hikayedeki ışıltılı ama aynı zamanda hüzünlü ayrıntılar ve kontrastlar Yaz 2015 kolleksiyonunu etkileyen ögelerin başında geliyor. Marie henüz 6 yaşındayken Fransız bale hocası tarafından çirkin ördek yavrusu olarak adlandırılmış ve hiçbir zaman balerin olamayacağı söylenerek sınıftan kovulmuştur. Bunu duyan babası Phillippe çok sinirlenerek kızının dünyanın en güzel balerini olacağını ve onu kendi elleriyle yetiştireceğini ilan etmiş ve küçük Marie'yi cok sıkı bir çalışma rejimi altına sokmuştur. Yıllarca aralıksız çalışan ve hep babasının onayını almayı bekleyen Marie'nin izole yaşamı, 20 yaşına geldiğinde yine babasının onun için yazdığı La Syphide' de dans etmesiyle bir gecede değişmiştir. İlk olarak parmak ucunda dans eden balerin unvanı alan ve aynı zamanda giydiği sahne kostümleri ile ondan sonraki bale kostümlerine ilham veren Marie Taglioni 19 .yüzyılda Bale dünyasının kraliçesi ilan edilmişti.

Marie'nin hem sahnedeki hem de sahne arkasındaki yaşamı Bora Aksu'nun yaz 2015 koleksiyonunu etkileyen en önemli unsurlardan. Beyazın koleksiyon boyunca devam ettiği tek ana renk olmasının yanında, Marie'nin sahnedeki imajı, hafifliği ve zarafeti koleksiyon kumaşlarında kendini gösteriyor. İpek tül, ipek ve cotton organza hem hafiflik hem de eleganlık anlamında koleksiyonu yansıtan unsurlar. Renk paletini oluşturan şeftali ; tozpembe, açık mavi ve beyaz Marie nin sahnedeki yüzünü simgelerken, tüm bu zarafetin arkasında yatan zor çalışma Sartları, Marie nin yalnızlığı koleksiyonun daha koyu renk paletini oluşturan kobalt mavi ve siyahta yaşam buluyor. Ayni zamanda Bora koleksiyonda bu kontrastı belirginleştirmek için farklı bir tığ iii dokusu ile çalıştı. Düğümlerden oluşan bu doku, koleksiyonun transparan yanının aksine ağır ve katı bir doku oluşturuyor. Dokunun oldukça önemli olduğu yaz koleksiyonunda el nakışı ile yapılan işlemelerin hepsinde yusufcuk böceği motifi görülüyor ki bu motif değişim ve transformasyonu simgelemekte.

2015 yaz koleksiyonunda heyecanlı kollaborasyonlar söz konusu. Tom Davies gözlük firması Bora Aksu'nun yaz 2015 kolleksiyonu icin cok özel gözlükler üretti ki bu gözlükler dünyanın en önemli mağazalarında ve Tom Davies'in Sloane Square'deki mağazasında önümüzdeki aylarda satışa sunulacak. Bunun yanında ünlü mücevher markası Halo& Co markası yine Bora Aksu yaz 2015 koleksiyonu için çok özel mücevherler üretti ki yine bunlarda önümüzdeki aylarda çok özel noktalarda satışa sunulacak.

17 Eylül'e kadar sürecek Londra Moda Haftasında Bora Aksu'nun yanı sıra, Paul Smith, Mulberry, Burberry, Orla Kiely, Vivienne Westwood gibi markalar ve modacılar da yeni koleksiyonlarını tanıtacak.

Londra'da yaşayan tasarımcı ve modacı Bora Aksu, İngiltere'nin önde gelen sanat ve tasarım okullarından Central Saint Martins'ten 2002 yılında yüksek lisansını aldı. İngiltere'de yeni kuşak modacı ödülünü dört kez üst üste kazanan Aksu, aralarında Keira Knightley, Kirsten Dunst, Elizabeth Jagger ve Tori Amos gibi ünlü isimlerin bulunduğu çok sayıda sanatçıyı giydirdi.

Bora Aksu, 2015 İlkbahar-Yaz koleksiyonunu gelecek ay Paris Moda Haftasında da sergileyecek.

Londra Moda Haftası Bora Aksu'nun Koleksiyonu ile Başladı
Londra Moda Haftası Bora Aksu'nun Koleksiyonu ile Başladı
Londra Moda Haftası Bora Aksu'nun Koleksiyonu ile Başladı
Londra Moda Haftası Bora Aksu'nun Koleksiyonu ile Başladı

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Londra Moda Haftası Bora Aksu'nun Koleksiyonu ile Başladı - Son Dakika


Son Dakika

Zeytin Dalı bölgesinde 1 asker şehit oldu Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan: Gıda, petrol ve döviz fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle enflasyon arttı "50 yaşımda yetim kaldım" diyen VJ Bülent Çarıkçı isyan etti: Herkes ölebilir Bebeklik döneminde İspanyol gribini, 102 yaşında ise iki kere yakalandığı koronayı yendi Tuvaletini yapmak için girdiği mezarlıkta ölü bulundu Turistlerin çekildiği sahillerde yunuslardan görsel şov! Vatandaşlar telefonlara sarıldı Mehmet Ali Erbil, kızının fotoğrafındaki göğüs dekoltesinden rahatsız olunca emoji kullanarak sansür uyguladı Brezilya'da hamile taklidi yapan kadın karpuz kabuğunda kilolarca uyuşturucu kaçırmış