Şoförlere, 'Evinizin Ziline Basmadan 2 Dakika Bekleyin' Uyarısı - Son Dakika
Güncel

Şoförlere, 'Evinizin Ziline Basmadan 2 Dakika Bekleyin' Uyarısı

Şoförlere, \'Evinizin Ziline Basmadan 2 Dakika Bekleyin\' Uyarısı

DİYARBAKIR Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'nca belediye bünyesindeki toplu taşıma araçlarında çalışan kadın ve erkek şoförlere öfke kontrolü seminerini veren Kişisel Gelişim Uzmanı Oğuz Saygın, günlük yaşanan problemlerin eve yansıtıldığını dile getirdi.

28.11.2017 12:34
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

DİYARBAKIR Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı'nca belediye bünyesindeki toplu taşıma araçlarında çalışan kadın ve erkek şoförlere öfke kontrolü seminerini veren Kişisel Gelişim Uzmanı Oğuz Saygın, günlük yaşanan problemlerin eve yansıtıldığını dile getirdi. Saygın, "En büyük problemi evde yaşıyoruz. Ne kadar problemli bir iş yaparsanız yapın, şunu unutmayın o lafı söylediğiniz zaman mutlaka bir karşılığı olacaktır. Evin kapısına geldiğinizde zile basmadan 2 dakika bekleyin" dedi.

Belediyesi bünyesindeki toplu taşıma araçlarından görevli kadın ve erkek şoförler için öfke kontrolü, beden dili ve iletişim alanlarında eğitim semineri Kişisel Gelişim Uzmanı Oğuz Saygın tarafından verildi. Belediye Kongre Merkezi'nde verilen eğitim seminerine, kent merkezi ve ilçelere toplu taşıma araçlarında görevli çok sayıda şoför katıldı. Uzman Saygın, İstanbul'da da benzer eğitim semineri düzenlediğini ifade ederek, seminerde "Biz insan" taşıyoruz sloganını belirlediklerini aktardı. Şoförlere önemli bir hizmet sunduklarını söyleyen Saygın, "Eğitim verdiğim için biliyorum, çok zor bir iş yapıyorsunuz ve de çok takdir edilecek bir iş. Günde yüzlerce insan aracına girip çıkıyor. Hem o insanları memnun etmek hem onları sağ salim gittikleri yerle ulaştırabilmek gerek. Sabah evden çıkarken rahat çıkmamız gerekiyor. Evden rahat çıkmadığımız taktirde kafamızda hep onlar oluyor. Çok kritik bir iş yapıyoruz. Kapıyı baam diye kapatırsanız ciddi sıkıntılar çıkabilir. Ama ne olursa olsun biz direksiyon başına gittiğimizde her şeyden sıyrılmamız lazım" diye konuştu.

'GÜLÜMSEMESİNİ BİLMEYENLER ARABA KULLANMASIN'

İletişimde beden dilinin önemini şoförlere anlatan Oğuz Saygın, beden diliyle yapılacak ters bir hareketin kötü sonuçlara neden olacağını söyledi. Saygın, "İletişimin 3 ayağı var. Bunlar birincisi, beden dili, diğerleri ses tonu ve kelimeler. Beden dili hepsinden önemlidir. Kelimelerin rolü yüzde 10'dur, ses tonu yüzde 30, beden dili yüzde 70'tir. İnsanlar en çok beden dilinize takılıyor. Beden dili o kadar önemlidir ki dışarıya mesajı verir. Beden dilinizle çok ters bir hareket yaparsanız karşı tarafla problem başlar. Beden dilindeki tek bir ters hareket çok kötü şeylere sebep olabilir. Beden dilini en yumuşatacak hareket gülümsemektir. Gülümsemesini bilmeyenler araba kullanmasın. Beden diliyle ilgili çok ciddi kavgalar çıkıyor. Gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinde okumuşsunuz, kavganın nedenin 'Ters baktı' diye"dedi. Kişisel Gelişim Uzmanı Oğuz Saygın, gün boyu yaşanan sorunları eve yansıtılmaması gerektiği belirterek, şoförlere şu önerilerde bulundu:

"Eve gidiyoruz canımız sıkkın. En büyük problemi evde yaşıyoruz. Günün bütün stres ve yoğunluğuyla eve gidiyoruz. Günlük yaşadığımız o stresi eve yansıtıyoruz. Akşama kadar ciddi bir yorgunluk yaşıyorsunuz, zor bir iş yapıyorsunuz, yolcularla tartışıyorsunuz hepsi tamam. Eve gittiğinizde çocuklar ve eşiniz bundan bir suçu var mıdır? Hayır. Ama eve yansıyor. Ne kadar problemli bir iş yaparsanız yapın, şunu unutmayın o lafı söylediğiniz zaman mutlaka bir karşılığı olacaktır. Evin kapısına geldiğinizde, zile basmadan 2 dakika bekleyin. ve kendi kendinize şunu söyleyin, 'Bugün ciddi problemler yaşamış olabilirim hepsi bir kenara ama bunların hiç birinden benim eşimin ve çocuklarının hiç bir suçu yok, bunlar tamamıyla benim yaşadığım şeyler. Ben şimdi tüm negatif enerjimi döküyorum ve içeriye öyle giriyorum'. Suratınız eğer asıksa bağırıp çağırmanıza gerek yok. Karşınızdaki insanlar sizin ne demek istediğiniz anlıyor. Diyorsunuz ki çoğuma bir şey söylemedim, söyleminize gerek yok. O beden dilinden anlaşılıyor. Bütün mutluluğun hepsi ailedir."

- Diyarbakır

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Şoförlere, 'Evinizin Ziline Basmadan 2 Dakika Bekleyin' Uyarısı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İstanbul'da DEAŞ Operasyonu: 10 Gözaltı
  10:12 İstanbul'da DEAŞ Operasyonu: 10 Gözaltı

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, DEAŞ silahlı terör örgütüne mensup oldukları tespit edilen 15 şüphelinin yakalanması için operasyon düzenlendi. Operasyonda 10 kişi gözaltına alındı, 5 kişinin yakalanması için çalışmalar devam ediyor.

 • AK Parti Karabük Belediye Başkan Adayı Özkan Çetinkaya Mahalleleri Ziyaret Ediyor
  10:12 AK Parti Karabük Belediye Başkan Adayı Özkan Çetinkaya Mahalleleri Ziyaret Ediyor

  AK Parti Karabük Belediye Başkan adayı Özkan Çetinkaya, seçim çalışmaları kapsamında Kartaltepe, Yenimahalle ve Kılavuzlar mahallelerini ziyaret ederek seçmenlere projelerini anlattı. Çetinkaya, şehrin tüm dinamikleriyle çalışarak Karabük'ün sorunlarını ele alacaklarını ve 1 Nisan'da gerçek belediyecilikle yeni bir gün doğacağını belirtti.

 • Muğla İnsan Kaynakları Platformu, turizm sektörünün öncü firmalarını bir araya getirdi
  10:11 Muğla İnsan Kaynakları Platformu, turizm sektörünün öncü firmalarını bir araya getirdi

  Muğla Çalışma ve İş Kurumu öncülüğünde oluşturulan Muğla İnsan Kaynakları (İK) Platformu, turizm sektörünün öncü firmalarının insan kaynakları yöneticilerini bir araya getirdi. Toplantıda, sektördeki temel sorunlar masaya yatırıldı ve işbaşı eğitim programı hakkında bilgi verildi. İŞKUR, iş arayanlar, işverenler ve öğrenciler gibi farklı hedef kitlelere yönelik etkinlikler düzenleyerek işgücü piyasasının tüm aktörlerine çözümler sunmaya devam edeceğini vurguladı.

 • Zonguldak'ta Asayiş ve Güvenlik Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi
  10:11 Zonguldak'ta Asayiş ve Güvenlik Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

  Zonguldak Valiliği tarafından düzenlenen Asayiş ve Güvenlik Değerlendirme Toplantısı'nda, Vali Osman Hacıbektaşoğlu güvenlik güçlerinin suçun önlenmesi ve azaltılması, olayların aydınlatılması ve suçluların yakalanması konusundaki kararlılığını vurguladı. Toplantıda, terör operasyonları, organize suçlarla mücadele, kaçakçılık operasyonları, aranan zanlıların yakalanması ve siber suçlarla mücadele gibi konular ele alındı.

 • İzmit'te Pekinez Cinsi Köpek Çalındı
  10:11 İzmit'te Pekinez Cinsi Köpek Çalındı

  Kocaeli'nin İzmit ilçesinde bir petshop önünde bulunan pekinez cinsi köpek çalındı. Güvenlik kamerasına yansıyan görüntülerde, köpeği çalan şahsın onun peşine takıldığı görüldü. Köpeğin sahibi, çalınan köpeğin 3 yavrusunun annesiz kaldığını belirterek, köpeğin geri getirilmesini talep etti.

 • AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, Dernek ve Mahalle Ziyaretlerine Devam Ediyor
  10:10 AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, Dernek ve Mahalle Ziyaretlerine Devam Ediyor

  AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nebi Hatipoğlu, kentte faaliyet gösteren dernekleri ziyaret ederek, vatandaşların ihtiyaç ve beklentilerini dinledi. Hatipoğlu, hazırlanan projelerle sorunların çözüleceğini belirtti. Ayrıca mahalle ziyaretlerinde de vatandaşlara hizmet vaatlerini açıklayan Hatipoğlu, belediyenin sorumluluktan kaçmasının düşünülemez olduğunu vurguladı.

 • Adana'da operasyonda 55 ruhsatsız silah ele geçirildi
  10:10 Adana'da operasyonda 55 ruhsatsız silah ele geçirildi

  Adana'nın Seyhan ilçesinde polisin gerçekleştirdiği operasyon ve denetimlerde, ruhsatsız olduğu belirlenen 55 silah ele geçirildi. Operasyon kapsamında ayrıca uyuşturucu, kaçak sigara ve çalıntı motosikletler de bulundu. 46 şüpheli tutuklandı ve 347 zanlı yakalandı.

 • BIST 100 Endeksi Yükselişle Başladı
  10:10 BIST 100 Endeksi Yükselişle Başladı

  Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,06 yükselişle 8.913,41 puandan başladı. Açılışta BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 5,76 puan ve yüzde 0,06 değer kazanarak 8.913,41 puana çıktı. Bankacılık endeksi yüzde 0,15 artarken, holding endeksi yüzde 0,36 azalış kaydetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 1,26 ile orman kağıt basım olurken, en çok kaybettiren ise holding oldu. Analistler, küresel pay piyasalarında, ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz indirimlerine ne zaman başlayacağına ilişkin belirsizliklerin devam etmesiyle negatif bir seyir izlendiğini ifade ederek, bugün dünya genelinde hizmet sektörü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerinin yatırımcıların odağına yerleştiğini söyledi. Yarı iletken çip ve yapay zeka alanında faaliyet gösteren teknoloji şirketlerine olan ilginin devam ettiğini belirten analistler, buna karşın hafta içinde açıklanacak ABD istihdam verileri öncesinde yatırımcıların temkinli davrandığını dile getirdi. Analistler, bugün yurt içinde reel efektif döviz kuru, dünya genelinde ise hizmet sektörü ve bileşik PMI'ın yanı sıra Avro Bölgesi'nde Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve ABD'de fabrika siparişleri verilerinin takip edileceğini kaydederek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 9.000 ve 9.100 puanın direnç, 8.900 ve 8.800 seviyelerinin ise destek konumunda olduğunu bildirdi.

 • Hacılar Belediye Meclisi Mart Ayı Toplantısını Gerçekleştirdi
  10:09 Hacılar Belediye Meclisi Mart Ayı Toplantısını Gerçekleştirdi

  Hacılar Belediye Meclisi, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 20'nci maddesine istinaden Mart ayı son toplantısını gerçekleştirdi. Başkan Özdoğan, alınan kararların Hacılar ilçesine hayırlı olması temennisinde bulundu.


Advertisement