Son dakika haber: Kongo'da isyancılar ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 33 asker öldü - Son Dakika

Son dakika haber: Kongo'da isyancılar ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 33 asker öldü

27.01.2022 22:32
Son dakika haber: Kongo'da isyancılar ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 33 asker öldü

Son dakika habere göre Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) doğusundaki Kuzey Kivu eyaletinde isyancılar ile ordu arasında devam eden çatışmalarda en az 33 asker hayatını kaybetti.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) doğusundaki Kuzey Kivu eyaletinde isyancılar ile ordu arasında devam eden çatışmalarda en az 33 asker hayatını kaybetti.

Ulusal basındaki haberlere göre, Kuzey Kivu eyaletinin başkenti Goma şehrinin kuzeyinde bulanan Rutshuru bölgesinde, güvenlik güçleri ile 23 Mart Hareketi (M23) adlı isyancı grup üyeleri arasında salıdan bu yana çatışmalar yaşanıyor.

Çatışmalarda şu ana kadar biri albay, biri tabur komutanı 33 asker hayatını kaybetti.

Çatışmalardan dolayı bölge sakinlerinin evlerini terk ederek komşu şehirleri sığınmaya başladığı belirtiyor.

KDC'de isyancı gruplar ile hükümet arasında 23 Mart 2009'da imzalanan barış anlaşmasının hükümet tarafından ihlal edildiğini ileri süren M23 hareketi, 2009'da orduya dahil edilen çoğu Tutsi etnik grubundan isyancıların 2012 baharında yeniden ayaklanmasıyla oluşmuş ve adını 23 Mart anlaşmasından almıştı.

Ülkenin Ruanda, Uganda ve Burundi sınırının bulunduğu doğu bölgesi, 20 yıldır altın ve kobalt gibi madenlerin kontrolünü sağlamaya çalışan silahlı grupların saldırıları ve çatışmalarına sahne oluyor. Silahlı grupların saldırısında binlerce sivil yaşamını yitirdi.

YORUMLAR
500
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 'Uluslararası Kudüs ve Mescid-i Aksa Sempozyumu'nda konuştu Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 'Uluslararası Kudüs ve Mescid-i Aksa Sempozyumu'nda konuştu Ali Erbaş: Kudüs'ün esaretini meşrulaştıracak her söylem insanlık suçudur Ali Erbaş: Kudüs'ün esaretini meşrulaştıracak her söylem insanlık suçudur Burkina Faso'da düzenlenen terör saldırısında 11 asker öldürüldü Burkina Faso'da düzenlenen terör saldırısında 11 asker öldürüldü
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Son dakika haber: Kongo'da isyancılar ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 33 asker öldü - Son Dakika


Advertisement