Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Son dakika Burundi haberleri, Burundi son dakika, son dakika Burundi

Son Dakika Burundi Haberleri

Son dakika Burundi haberlerini buradan takip edebilirsiniz. En son burundi haberleri anında burada.


 • 03.12.2023 03 Ara 16:20 Doğu Afrika Topluluğu Barış Gücü Kongo'dan çekiliyor

  Doğu Afrika Topluluğu Barış Gücü Kongo'dan çekiliyor Doğu Afrika Topluluğu (EAC) Barış Gücü, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nden (KDC) çekilmeye başladı. EAC Barış Gücü askerlerinin ilk grubu, görev süresinin uzatılmayacağı açıklamasının ardından bölgeden ayrıldı. KDC Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, EAC Barış Gücü'nü isyancılarla birlikte hareket etmekle suçlayarak, bölgeden çekilmeleri çağrısında bulunmuştu.

 • 03.12.2023 03 Ara 15:30 Xinhua, yabancı medya kuruluşlarıyla işbirliğini artırmak için anlaşmalar imzaladı

  Xinhua, yabancı medya kuruluşlarıyla işbirliğini artırmak için anlaşmalar imzaladı Çin'in devlet haber ajansı Xinhua, yabancı medya kuruluşlarıyla haber alışverişi, personel değişimi, ziyaretler ve entegre medya gelişimi gibi alanlarda işbirliğini artırmak amacıyla anlaşmalar imzaladı. Anlaşmalar, Guangzhou'da düzenlenen 5. Dünya Medya Zirvesi sırasında gerçekleştirildi.

 • 02.12.2023 02 Ara 09:52 Kemer, 195 milletten 4,2 milyon turist ağırladı

  Kemer, 195 milletten 4,2 milyon turist ağırladı 31 Ekim tarihleri arasında 195 milletten 4 milyon 241 bin 925 yerli ve yabancı turist ağırladı.

 • 29.11.2023 29 Kas 14:20 İklim Krizi Nedeniyle 27 Milyon Çocuk Açlıkla Karşı Karşıya

  İklim Krizi Nedeniyle 27 Milyon Çocuk Açlıkla Karşı Karşıya Save The Children tarafından yapılan bir analize göre, geçen yıl iklim krizinden etkilenen ülkelerde aşırı hava olayları nedeniyle 27 milyondan fazla çocuk açlık ve yetersiz beslenme sorunuyla karşı karşıya kaldı. Bu durum, çocukların sağlığını ve beslenmesini olumsuz etkileyerek kriz seviyelerinde gıda güvensizliği yarattı.

 • 27.11.2023 27 Kas 12:59 Doğu Afrika Topluluğu barış gücü Kongo'dan çekiliyor

  Doğu Afrika Topluluğu barış gücü Kongo'dan çekiliyor Doğu Afrika Topluluğu (EAC) barış gücü birlikleri, gelecek ay Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nden (KDC) çekilmeye başlayacak. Tanzanya'da yapılan EAC Devlet Başkanları Zirvesi'nde alınan karara göre, 8 Aralık'ta süresi dolan KDC'deki barış gücünün görevi uzatılmayacak. KDC hükümeti, faydalı olmadığını ileri sürerek hem Birleşmiş Milletler (BM) hem de EAC barış gücünün bölgeden çekilmesi çağrısı yapmıştı.

 • 24.11.2023 24 Kas 18:08 Somali, Doğu Afrika Topluluğu'na üye oldu

  Somali, Doğu Afrika Topluluğu'na üye oldu Somali'nin Doğu Afrika Topluluğu'na (EAC) üyeliği resmi olarak kabul edildi. EAC Devlet Başkanları Zirvesi'nde alınan kararla Somali, topluluğun 8'inci üyesi oldu. EAC, Doğu Afrika Federasyonu'nu kurmayı ve siyasi birlik oluşturmayı hedefliyor.

 • 24.11.2023 24 Kas 11:44 TBMM'nin 28. Yasama Dönemi'nde dostluk gruplarının sayısı 147'ye ulaştı

  TBMM'nin 28. Yasama Dönemi'nde dostluk gruplarının sayısı 147'ye ulaştı TBMM, 28. Yasama Dönemi'nde dostluk gruplarının sayısını bir önceki döneme göre artırarak 147'ye çıkardı. Hollanda, El Salvador, Trinidad ve Tobago ile Filipinler de dostluk grupları arasına katılan ülkeler arasında yer aldı.

 • 23.11.2023 23 Kas 23:53 BM ve KDC, Barış Gücü'nün çekilmesine ilişkin anlaşma imzaladı

  BM ve KDC, Barış Gücü'nün çekilmesine ilişkin anlaşma imzaladı Birleşmiş Milletler (BM) ve Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC), ülkedeki Barış Gücü'nün çekilmesine ilişkin anlaşma imzaladı. Anlaşmaya göre, KDC birlikleri Barış Gücü'nün yerini alacak.

 • 19.11.2023 19 Kas 22:41 2026 FIFA Dünya Kupası Afrika Elemeleri'nde 5 maç oynandı

  2026 FIFA Dünya Kupası Afrika Elemeleri'nde 5 maç oynandı 2026 FIFA Dünya Kupası Afrika Elemeleri'nde grup maçlarına 5 karşılaşma ile devam edildi. Mısır, Sierra Leone'yi deplasmanda 2-0 mağlup etti. Diğer maçlarda Sudan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ni 1-0 yendi, Zimbabve ile Nijerya 1-1 berabere kaldı, Burundi ise Gabon'a 1-2 mağlup oldu. Mozambik ise Cezayir'e 0-2 yenildi.

 • 19.11.2023 19 Kas 11:06 Afrika, kaynaklarına rağmen sanayileşmede büyümeyi sağlayamıyor

  Afrika, kaynaklarına rağmen sanayileşmede büyümeyi sağlayamıyor Afrika ülkeleri, son yıllarda daha fazla sanayileşse de sanayi gelirlerinin toplam gelirdeki payında düşüş kaydedildi.

 • 16.11.2023 16 Kas 17:28 Kenya Meclisi, Haiti'ye polis gönderilmesini onayladı

  Kenya Meclisi, Haiti'ye polis gönderilmesini onayladı Kenya Meclisi, Haiti'deki şiddet olayları nedeniyle polis gönderilmesine ilişkin karar tasarısını onayladı. Hükümetin talebiyle sunulan öneri, İdare İç ve Güvenlik Komitesi tarafından Kenya Meclisi'ne sunulmuş ve kabul edilmiştir. Muhalefet partisi milletvekilleri ise tasarının anayasaya aykırı olduğunu savunarak karara itiraz etmiştir. Kenya polisinin Haiti'deki masraflarının Birleşmiş Milletler tarafından karşılanacağı belirtilmiştir. Haiti'deki kaos ve şiddet olaylarını durdurmayı amaçlayan BMGK destekli misyona muhalif siyasetçi Ekuru Aukot itiraz etmiş ve mahkemeye başvurmuştur. Haiti'deki toplumsal huzursuzluk, suikast, deprem, enflasyon, kolera vakaları ve çatışmalar nedeniyle derinleşmiştir.

 • 14.11.2023 14 Kas 17:42 KDC'deki çatışmalar nedeniyle 1000'den fazla kişi Uganda'ya sığındı

  KDC'deki çatışmalar nedeniyle 1000'den fazla kişi Uganda'ya sığındı Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC), ordu birlikleriyle isyancılar arasındaki çatışmalar nedeniyle 1000'den fazla kişinin komşu ülke Uganda'ya sığındığı bildirildi. Uganda Kızılhaç Derneğinden yapılan açıklamada, KDC'deki çatışmalar nedeniyle buradaki çok sayıda kişinin evini terk ettiği belirtildi. Uganda'ya sığınanların, Bundibugyo bölgesine geçtiği kaydedilirken, sığınmacılara insani yardım sağlandığı ifade edildi.

 • 14.11.2023 14 Kas 13:34 Sivasspor'da 5 futbolcu milli takımlara çağrıldı

  Sivasspor'da 5 futbolcu milli takımlara çağrıldı Sivasspor, 5 futbolcusunun milli takımlara çağrıldığını duyurdu. Yunus Emre Konak, Ümit Milli Takım'ın Slovenya ve Norveç maçlarına davet edilirken, Gerson Rodrigues Lüksemburg'un Bosna Hersek ve Lihtenştayn maçlarında forma giyecek. Aaron Appindangoye Gabon'un Kenya ve Burundi maçlarında, Clinton N'Jie Kamerun'un Mauritius ve Libya maçlarında, Ahmed Musa ise Nijerya'nın Lesoto ve Zimbabve maçlarında yer alacak.

 • 10.11.2023 10 Kas 12:41 Somali, Doğu Afrika Topluluğu'na katılabilecek

  Somali, Doğu Afrika Topluluğu'na katılabilecek Somali'nin bu ay düzenlenecek zirvede Doğu Afrika Topluluğu'na (EAC) katılabileceği bildirildi. EAC Genel Sekreteri Dr. Peter Mathuki, Somali'nin bu ay birliğe katılabileceğini belirtti. Mathuki, Tanzanya'nın kuzeyindeki Arusha kentinde 23-24 Kasım'da düzenlenmesi planlanan EAC Zirvesi'nde Somali'nin üyeliğinin kabul edilmesinin beklediğini söyledi. EAC'nin hızla büyüdüğüne dikkati çeken Mathuki, 'Daha önce Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) üyeliği kabul edilmişti. 300 milyon kişiyi barındıran bir pazara sahibiz ve genişlemeyi planlıyoruz.' dedi.

 • 10.11.2023 10 Kas 09:31 Eski Burundi Başbakanı için Ömür Boyu Hapis Cezası Talep Edildi

  Eski Burundi Başbakanı için Ömür Boyu Hapis Cezası Talep Edildi Eski Burundi Başbakanı Alain Guillaume Bunyoni, ulusal güvenliği zaafa uğratma ve cumhurbaşkanına hakaret suçlamalarıyla hakkında dava açıldı. Savcı, Bunyoni'nin ömür boyu hapis cezasına çarptırılmasını talep etti. Bunyoni ise suçlamaları reddederek beraatini istedi. Davanın 30 gün içerisinde sonuçlanması bekleniyor. Bunyoni, aynı zamanda Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle soruşturma altında bulunuyor.

 • 02.11.2023 02 Kas 09:20 Almanya Cumhurbaşkanı Tanzanya'daki Sömürge Dönemi Suçlarından Utanç Duyduğunu Söyledi

  Almanya Cumhurbaşkanı Tanzanya'daki Sömürge Dönemi Suçlarından Utanç Duyduğunu Söyledi Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Tanzanya'da işlenen sömürge dönemi suçlarından utanç duyduğunu ifade etti. Steinmeier, Maji Maji isyanında Alman güçlerinin 300 bine yakın insanı öldürdüğünü ve atalarının yaptıkları için af dilediğini belirtti. Almanya'nın sömürge döneminde işlediği suçlara dair bellek yitimi yaşandığını söyleyen tarih profesörü Jürgen Zimmerer, Steinmeier'in ziyaretinin önemli bir adım olduğunu ifade etti. Steinmeier, ziyaret kapsamında Maji Maji liderlerinden Şef Songea Mbano'nun soyundan gelen bir kişiyle de görüştü ve ailesine geriye kalanları bulmak için çalışacaklarını söz verdi.

 • 31.10.2023 31 Eki 19:54 Emine Erdoğan, devlet başkanları eşleriyle Topkapı Sarayı'nı gezdi

  Emine Erdoğan, devlet başkanları eşleriyle Topkapı Sarayı'nı gezdi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, 31 Mart Dünya Şehirler Günü programına katılmak için İstanbul'a gelen devlet başkanları eşleriyle Topkapı Sarayı'nı ziyaret etti.

 • 31.10.2023 31 Eki 18:48 Emine Erdoğan, devlet başkanlarının eşleriyle Topkapı Sarayı'nı gezdi

  Emine Erdoğan, devlet başkanlarının eşleriyle Topkapı Sarayı'nı gezdi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "31 Mart Dünya Şehirler Günü" programına katılmak için İstanbul'a gelen devlet başkanlarının eşleriyle Topkapı Sarayı'nı ziyaret etti.

 • 31.10.2023 31 Eki 03:19 Emine Erdoğan, Burundi Devlet Başkanı'nın eşi Ndayishimiye ile görüştü

  Emine Erdoğan, Burundi Devlet Başkanı'nın eşi Ndayishimiye ile görüştü Emine Erdoğan, Burundi Devlet Başkanı'nın eşi Ndayishimiye ile görüştü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Burundi Devlet Başkanı Evariste Ndayishimiye'nin eşi Angeline Ndayishimiye ile bir araya geldi.

 • 30.10.2023 30 Eki 19:27 Emine Erdoğan, Burundi Devlet Başkanı'nın eşi Ndayishimiye ile görüştü

  Emine Erdoğan, Burundi Devlet Başkanı'nın eşi Ndayishimiye ile görüştü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Burundi Devlet Başkanı Evariste Ndayishimiye'nin eşi Angeline Ndayishimiye ile bir araya geldi.

 • 25.10.2023 25 Eki 19:36 Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde İsyancı Saldırılarında 26 Sivil Hayatını Kaybetti

  Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde İsyancı Saldırılarında 26 Sivil Hayatını Kaybetti Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin Kuzey-Kivu eyaletinde faaliyet gösteren Demokratik İttifak Güçleri (ADF) adlı isyancı grubun dün başlayan saldırılarında ölen sivillerin sayısı 26'ya yükseldi. ADF üyeleri, Kuzey-Kivu eyaletine bağlı Oicha kasabasına dün gece saatlerinde saldırı başlattı. Saldırı sonucunda, şu ana kadar 13'ü çocuk olmak üzere 26 sivil hayatını kaybetti. Güvenlik güçleri bölgede operasyon başlatırken, halk saldırıları protesto etmek için sokaklara döküldü. KDC'nin doğusunda faaliyet gösteren ADF'nin saldırılarında 2014'ten bu yana binlerce sivilin öldüğü tahmin ediliyor. Doğu Kongo, Ruanda, Uganda ve Burundi sınırlarının bulunduğu bölge, altın ve kobalt gibi madenlerin kontrolünü sağlamaya çalışan silahlı grupların saldırıları ve çatışmalarına sahne oluyor.

 • 24.10.2023 24 Eki 15:48 KDC'de İsyancı Grubun Saldırısında 20 Sivil Hayatını Kaybetti

  KDC'de İsyancı Grubun Saldırısında 20 Sivil Hayatını Kaybetti Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) Kuzey-Kivu eyaletinde Demokratik İttifak Güçleri (ADF) adlı isyancı grubunun silahlı saldırısında 20 sivil hayatını kaybetti. ADF üyeleri, Kuzey-Kivu eyaletine bağlı Oicha kasabasına silahlı saldırı düzenledi. Saldırıda 12'si çocuk 20 sivil hayatını kaybetti. Bölgede güvenlik güçleri ile ADF üyeleri arasında çatışmalar devam ediyor. Ülkenin doğusunda faaliyet gösteren ADF'nin saldırılarında 2014'ten bu yana binlerce sivilin öldüğü tahmin ediliyor. KDC'nin Ruanda, Uganda ve Burundi sınırının bulunduğu doğusu, 20 yıldır altın ve kobalt gibi madenlerin kontrolünü sağlamaya çalışan silahlı grupların saldırıları ve çatışmalarına sahne oluyor.

 • 20.10.2023 20 Eki 11:19 Türkiye'nin Afrika İhracatı 15,3 Milyar Dolara Ulaştı

  Türkiye'nin Afrika İhracatı 15,3 Milyar Dolara Ulaştı Türkiye Ticaret Bakanlığı, geçen yıl 23,6 milyar dolar olan Afrika ihracatının bu yılın ilk 9 ayında 15,3 milyar dolara ulaştığını duyurdu. Bakanlık, Afrika ülkeleriyle ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi stratejisi kapsamında çalışmaların devam ettiğini ve Afrika pazarında Türk müteahhitlerinin 85,4 milyar dolarlık projeler üstlendiğini belirtti. Ayrıca, Türkiye'nin 48 Afrika ülkesiyle ticaret anlaşması imzaladığı ve kıtadaki büyükelçilik ve ticaret müşavirliklerinin sayısını artırdığı ifade edildi.

 • 20.10.2023 20 Eki 10:30 Türkiye, Afrika Ülkeleri ile Ticari ve Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi ile bölgedeki ticaret hacmini son 20 yılda yüzde 800 artırdı

  Türkiye, Afrika Ülkeleri ile Ticari ve Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi ile bölgedeki ticaret hacmini son 20 yılda yüzde 800 artırdı Türkiye, Ticaret Bakanlığı'nın Afrika Ülkeleri ile Ticari ve Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesi Stratejisi kapsamında, son 20 yılda Afrika ülkeleriyle ticaret hacmini yüzde 800 artırdı. Afrika'ya ihracat geçen yıl 23,6 milyar dolar olarak gerçekleşirken, Türk müteahhitleri de Afrika'da 85,4 milyar dolarlık proje üstlendi. Ticaret müşaviri sayısının artırılmasıyla birlikte Afrika kıtasıyla ilişkilerin hızlanması amaçlanıyor.

 • 16.10.2023 16 Eki 22:44 Kenya Milli Takımı, Rusya ile 2-2 berabere kaldı

  Kenya Milli Takımı, Rusya ile 2-2 berabere kaldı Engin Fırat'ın teknik direktörlüğünü yaptığı Kenya Milli Takımı, Antalya'da oynanan hazırlık maçında Rusya ile 2-2 berabere kaldı. 2026 Dünya Kupası Afrika Elemeleri öncesi hazırlıklarını sürdüren Kenya, maçta öne geçse de son dakikada yediği golle beraberliği kabul etti.

 • 11.10.2023 11 Eki 11:27 Burundi Merkez Bankası Başkanı Yolsuzluk İddialarıyla Gözaltına Alındı

  Burundi Merkez Bankası Başkanı Yolsuzluk İddialarıyla Gözaltına Alındı Burundi'de görevinden alınan Merkez Bankası Başkanı Dieudonne Murengerantwari, 'yolsuzluk ve kara para aklama' iddialarıyla suçlanarak gözaltına alındı. Henüz iddialara yönelik bir açıklama yapmayan Murengerantwari, mahkemeye çıkarılmak üzere güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı. Cumhurbaşkanı Ndayishimiye tarafından görevden alınan Murengerantwari'nin yerine Edouard Normand Bigendako atanmıştı.

 • 10.10.2023 10 Eki 19:39 BM İnsan Hakları Konseyi'ne 15 Yeni Üye Seçildi

  BM İnsan Hakları Konseyi'ne 15 Yeni Üye Seçildi Cenevre merkezli İnsan Hakları Konseyi'ne 3 yıl görev yapacak 15 yeni üye, BM Genel Kurulu'nda yapılan gizli oylama sonucunda belirlendi. Arnavutluk, Brezilya, Bulgaristan, Burundi, Çin, Fildişi Sahili, Dominik Cumhuriyeti, Küba, Fransa, Gana, Endonezya, Japonya, Kuveyt, Malavi ve Hollanda, 1 Ocak 2024'ten itibaren Konsey'de görev yapacak. Rusya ise yeterli oy alamayarak seçilemedi.

 • 10.10.2023 10 Eki 19:08 Eski Kenya Devlet Başkanı KDC'deki Şiddet Olaylarını Kınadı

  Eski Kenya Devlet Başkanı KDC'deki Şiddet Olaylarını Kınadı Doğu Afrika Topluluğu (EAC) arabulucusu olan eski Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nin (KDC) doğusunda artan şiddet olaylarını kınadı. Kenyatta, çatışmaların durdurulması ve insani yardımların bölgeye ulaşmasının sağlanması çağrısında bulundu.

 • 08.10.2023 08 Eki 12:08 Kongo'da çocukların bulup eve geçirdiği bomba bir anda patladı: 15 ölü

  Kongo'da çocukların bulup eve geçirdiği bomba bir anda patladı: 15 ölü Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde bir grup çocuğun oynarken bulduğu ve eve getirdiği bombanın patlaması sonucu en az 15 kişi hayatını kaybetti.

 • 05.10.2023 05 Eki 19:45 Eski Burundi Başbakanı Tutuklu Yargılanacak

  Eski Burundi Başbakanı Tutuklu Yargılanacak Darbe ve insanlığa karşı suç işlediği gerekçesiyle hakkında dava açılan eski Burundi Başbakanı Alain Guillaume Bunyoni'nin kefaletle serbest bırakılması talebi mahkemece reddedildi. Bunyoni'nin tutuklu yargılanmasına devam edilecek.

 • 05.10.2023 05 Eki 10:01 Ruanda hangi yarım kürede ve kıtada? Ruanda'nın konumu, nüfusu ve harita bilgisi

  Ruanda hangi yarım kürede ve kıtada? Ruanda'nın konumu, nüfusu ve harita bilgisi Ruanda, Doğu Afrika'da, hem Güney Yarımküre'de hem de Afrika kıtasında yer alır. Kuzeyde Uganda, batıda Tanzanya, güneyde Burundi ve doğuda Tanzanya ile sınırları paylaşır. Başkenti Kigali olan ülkenin nüfusu yaklaşık 12 milyon kişidir. Tarihi ve kültürel zenginlikleri ile tanınan Ruanda, dağlık ve engebeli arazileri, volkanik dağları, gölleri ve ormanları ile bilinir. 19. yüzyılda Almanlar ve Belçikalılar'ın ilgisini çeken bölge, 20. yüzyılın başlarında Belçika'nın bir sömürgesi oldu.

 • 05.10.2023 05 Eki 09:54 Burundi hangi yarım kürede, ve kıtada? Burundi'nin konumu, nüfusu ve harita bilgisi

  Burundi hangi yarım kürede, ve kıtada? Burundi'nin konumu, nüfusu ve harita bilgisi Doğu Afrika'da yer alan Burundi, hem Güney Yarımküre'de hem de Afrika kıtasında konumlanmış bir ülkedir. Kuzeyde Ruanda, batıda Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Tanzanya, güneyde ise Göl Tanganyika ile sınırlarını paylaşır. Başkenti ve en büyük şehri Bujumbura olan Burundi'nin nüfusu yaklaşık 12 milyon kişidir. Ülkenin coğrafi yapısı büyük ölçüde dağlık ve engebeli arazilerle kaplıdır. Burundi, doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel zenginlikleri ile dikkat çeken bir destinasyondur.

 • 03.10.2023 03 Eki 13:22 KDC'de protesto sırasında ölümlerden sorumlu Albay ölüm cezasına çarptırıldı

  KDC'de protesto sırasında ölümlerden sorumlu Albay ölüm cezasına çarptırıldı Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde (KDC) ağustosta yapılan bir protestoda 50'den fazla kişinin ölümünden sorumlu tutulan Albay Mike Mikombe, ölüm cezasına çarptırıldı. Mahkeme, askerlerin emir aldığı Albay Mikombe'ye cinayetten ölüm cezası verirken, 3 askeri de onar yıl hapse mahkum etti. Ülkede 1999'dan beri varlık gösteren KDC İstikrar Misyonu (MONUSCO), sık sık yapılan gösterilerin ardından çekilme önerisinin değerlendirildiğini açıklamıştı.

 • 21.09.2023 21 Eyl 10:58 KDC Cumhurbaşkanı BM Barış Güçlerinin Çekilmesini İstedi

  KDC Cumhurbaşkanı BM Barış Güçlerinin Çekilmesini İstedi Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) Cumhurbaşkanı Felix Tshisekedi, ülkesindeki Birleşmiş Milletler (BM) barış güçlerinin bu yıl çekilmeye başlaması için çağrı yaptı. Tshisekedi, BM güçlerinin ülkeye barış getirme misyonunda başarısız olduğunu ifade etti. Ülkemizin kendi kaderinin kontrolünü ele alma ve istikrarının ana aktörü olma zamanı geldi.

 • 20.09.2023 20 Eyl 11:31 Kongo Cumhuriyeti hangi yarım kürede? Kongo Cumhuriyeti'nin konumu ve harita bilgisi

  Kongo Cumhuriyeti hangi yarım kürede? Kongo Cumhuriyeti'nin konumu ve harita bilgisi Kongo Cumhuriyeti, Orta Afrika'da bulunan, zengin kültürel mirası ve doğal güzellikleri ile dikkat çeken bir ülkedir. Kuzey Yarımküre'de, Ekvator'un kuzeyinde yer alır ve tropikal bir iklimi vardır. Coğrafi sınırları, komşu ülkeleri ile belirlenir ve bu, ülkenin ticaret, ulaşım ve diplomatik ilişkilerini etkiler. Kongo Cumhuriyeti, Orta Afrika'nın en büyük ülkelerinden biridir ve çeşitli coğrafi özelliklere sahiptir. Başkent Brazzaville, ülkenin kültürel ve ekonomik merkezidir.

 • 18.09.2023 18 Eyl 14:15 Türk ve Afrikalı iş insanları WCI FORUM'da bir araya geldi

  Türk ve Afrikalı iş insanları WCI FORUM'da bir araya geldi 9'uncu 'Dünya Sektörlerarası İşbirliği Forumu' İstanbul'da başladı Gül KABA DEMİR-Mehmet CANBULAT/İSTANBUL, – Bu yıl 9'uncusu düzenlenen Dünya Sektörlerarası İşbirliği Forumu'nun (WCI FORUM) açılış töreni yapıldı.

 • 18.09.2023 18 Eyl 14:10 Tanzanya hangi yarım kürede? Tanzanya'nın konumu ve harita bilgisi

  Tanzanya hangi yarım kürede? Tanzanya'nın konumu ve harita bilgisi Afrika kıtasının doğal zenginlikleri ile ünlü ülkesi Tanzanya'nın konumu ve harita bilgisi hakkında bilgi verilmektedir. Tanzanya, Güney Yarımküre'de yer alır ve Kenya, Uganda, Ruanda, Burundi, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Zambiya, Malavi, Mozambik ve Hint Okyanusu ile sınır komşusudur. Ülkenin başkenti Dodoma olup, doğuda Hint Okyanusu'na kıyısı bulunmaktadır. Ülke, Serengeti Ulusal Parkı ve Kilimanjaro Dağı gibi önemli coğrafi özellikleri ile tanınır.

 • 18.09.2023 18 Eyl 12:49 Afrika'nın 50 farklı ülkesinden gelen iş insanları Türk üretici ve ihracatçılar ile buluştu

  Afrika'nın 50 farklı ülkesinden gelen iş insanları Türk üretici ve ihracatçılar ile buluştu Afrika'nın 50 ülkesinden 1.500'e yakın iş insanının Türk üretici ve ihracatçılar ile bir araya geldiği 9. Dünya Sektörler Arası İşbirliği Forumu (WCI FORUM - World Cooperation Industries Forum) başladı.

 • 14.09.2023 14 Eyl 22:20 BM Raporuna Göre 48 Ülkede Acil Gıda Yardımına İhtiyaç Arttı

  BM Raporuna Göre 48 Ülkede Acil Gıda Yardımına İhtiyaç Arttı BM Dünya Gıda Programı'nın Gıda Krizleri Küresel Raporu'nun yıl ortası güncellemesine göre, 48 ülkede acil gıda yardımına ihtiyaç duyan kişilerin sayısı geçen yıla göre yüzde 10 artış gösterdi. Rapora göre, 2022'den beri yüksek düzeyde akut gıda güvensizliği yaşayan insan sayısı 48 ülkede 21,6 milyon artarak toplamda 238 milyona ulaştı. Raporda ayrıca, acil gıda yardımına ihtiyaç duyan insanların neredeyse yüzde 70'inin en büyük 10 gıda krizi yaşanan yerlerde olduğu belirtildi.

 • 14.09.2023 14 Eyl 01:57 Büyükelçi Atamaları Resmi Gazete'de... Rusya, Ukrayna, Polonya, Fas ve Burundi'ye Yeni Büyükelçiler Atandı

  Büyükelçi Atamaları Resmi Gazete'de... Rusya, Ukrayna, Polonya, Fas ve Burundi'ye Yeni Büyükelçiler Atandı Büyükelçi atamaları Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre Rusya, Ukrayna, Polonya, Fas ve Burundi'ye yeni büyükelçiler atandı.

 • 14.09.2023 14 Eyl 01:01 Büyükelçi atamaları Resmi Gazete'de

  Büyükelçi atamaları Resmi Gazete'de CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yapılan büyükelçi atamaları Resmi Gazete'de yayımlandı.

 • 14.09.2023 14 Eyl 00:30 Büyükelçi atamaları Resmi Gazete'de

  Büyükelçi atamaları Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan büyükelçi atamaları Resmi Gazete'de yayımlandı.

 • 14.09.2023 14 Eyl 00:18 Erdoğan'ın imzasıyla 5 ülkeye yeni büyükelçi atandı

  Erdoğan'ın imzasıyla 5 ülkeye yeni büyükelçi atandı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararına göre, Rusya Federasyonu nezdinde Türkiye Büyükelçiliğine Tanju Bilgiç, Ukrayna nezdinde Mustafa Levent Bilgen, Polonya nezdinde Rauf Alp Denktaş, Fas nezdinde Mustafa İlker Kılıç ve Burundi Cumhuriyeti nezdinde Alp Işıklı atandı.

 • 13.09.2023 13 Eyl 11:55 Kongo hangi yarım kürede? Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin konumu ve harita bilgisi

  Kongo hangi yarım kürede? Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin konumu ve harita bilgisi Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Afrika kıtasının ortasında bulunan büyük ve çeşitli bir ülkedir. Orta Afrika'da yer alır ve Atlas Okyanusu'na kıyısı bulunur. Kuzeyde Orta Afrika Cumhuriyeti, Sudan, Güneyde Zambiya ve Angola, Batıda Angola, ve Doğuda Uganda, Ruanda, Burundi ve Tanzanya ile sınırları vardır. Ekvator çizgisi ile kuzey ve güney yarımküreler arasında yer alır. Haritası, büyük nehirler, ormanlar ve dağlar gibi çeşitli coğrafi özellikleri yansıtır.

 • 12.09.2023 12 Eyl 16:30 Türkiye Maarif Vakfı, Dünya Genelindeki Okullarında 2023-2024 Eğitim-Öğretim Dönemine Başladı

  Türkiye Maarif Vakfı, Dünya Genelindeki Okullarında 2023-2024 Eğitim-Öğretim Dönemine Başladı Türkiye Maarif Vakfı, dünya genelindeki farklı coğrafyalarda bulunan okullarında 2023-2024 yeni eğitim-öğretim dönemine resmi olarak başladı. Arnavutluk, Romanya, Kosova, Burundi, Ekvator Ginesi, Gana, Macaristan, Mali ve Pakistan gibi farklı coğrafyalardaki Maarif Okulları'nda düzenlenen törenlerle yeni eğitim öğretim dönemi başladı. Vakıf, yurt dışındaki eğitim kurumlarında öğrencilere eğitim ve öğretim hizmetleri sunarak uluslararası alanda eğitimde önemli bir rol üstleniyor.

 • 12.09.2023 12 Eyl 16:15 Türkiye Maarif Vakfı, dünya genelindeki okullarında yeni eğitim öğretim dönemine başladı

  Türkiye Maarif Vakfı, dünya genelindeki okullarında yeni eğitim öğretim dönemine başladı Türkiye Maarif Vakfı, farklı coğrafyalarda bulunan okullarında 2023-2024 yeni eğitim öğretim dönemine resmi olarak başladı. Vakıf, yurt dışındaki okullarında eğitim öğretim kalitesini artırma misyonunu sürdürerek, Türkiye'nin eğitim mirasını uluslararası arenada daha da genişletiyor. Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, vakfın dünyanın dört bir köşesinde eğitim faaliyetlerine devam ettiğini belirterek, Türk okulu zincirini dünyanın her yerinde genişletmek ve iyi insanlar yetiştirmek amacıyla çalıştıklarını ifade etti.

 • 08.09.2023 08 Eyl 10:25 Türk Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektörü Afrika Pazarına Açılıyor

  Türk Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller Sektörü Afrika Pazarına Açılıyor Türk su ürünleri ve hayvansal mamuller sektörü, 2023 hedeflerine ulaşmak için Afrika pazarını hedefliyor. Ege Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçıları Birliği, Kenya'da gerçekleşen Kenyan Food Event Fuarı'nda tanıtım ve tadım etkinlikleri düzenledi. Türk su ürünleri ve hayvansal mamulleri Doğu Afrika'da daha fazla tüketilmek isteniyor.

 • 06.09.2023 06 Eyl 11:20 Doğu Afrika Topluluğu, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki barış gücü misyonunun görev süresini uzattı

  Doğu Afrika Topluluğu, Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki barış gücü misyonunun görev süresini uzattı Doğu Afrika Topluluğu (EAC), Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki (KDC) barış gücü misyonunun görev süresini aralık ayına kadar uzatma kararı aldı. EAC güçleri, KDC'nin doğusunda silahlı grupların saldırıları ve çatışmalarıyla mücadele etmektedir.

 • 06.09.2023 06 Eyl 09:41 Beşiktaş'ı Afrika Kupası'nda büyük tehlike bekliyor! Aboubakar en az 5 maç yok

  Beşiktaş'ı Afrika Kupası'nda büyük tehlike bekliyor! Aboubakar en az 5 maç yok Beşiktaş'ın Afrika Kupası'nın oynanacağı sezonda transferlerinin çoğunun Afrika kıtasından olması dikkat çekti. 14 yabancısından 8'i Afrikalı olan siyah-beyazlılar, 13 Ocak-11 Şubat 2024 tarihleri arasında düzenlenecek Afrika Kupası'nda futbolcularının birçoğunu milli takıma yollayacak. Özellikle Beşiktaş'ı taşıyan isimlerin başında gelen Vincent Aboubakar'ın siyah-beyazlılarla en az 5 maçı kaçırmasına kesin gözüyle bakılıyor.

 • 05.09.2023 05 Eyl 21:10 Orta Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Gabon'daki Darbe Konusunda Arabuluculuk Yapıyor

  Orta Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Gabon'daki Darbe Konusunda Arabuluculuk Yapıyor Orta Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu'nun (ECCAS), Gabon'daki darbe konusunda arabulucu olarak görevlendirdiği Orta Afrika Cumhuriyeti (OAC) Cumhurbaşkanı Faustin Archange Touadera, askeri yönetimin lideri Brice Oligui Nguema ile görüştü.

Advertisement