Şelaleden düşen yavru fili kurtarmaya çalışan 11 fil telef oldu - Son Dakika
BBC

Şelaleden düşen yavru fili kurtarmaya çalışan 11 fil telef oldu

08.10.2019 14:08

Güneydoğu Asya ülkesi Tayland'da şelaleye düşen yavru fili kurtarmak isteyen 11 yetişkin fil boğularak telef oldu.

Tayland'da "Cehennem Şelalesi" olarak bilinen Haew Narok'ta sulara kapılan 11 fil telef oldu. Hayvanların, şelaleden düşen bir yavru fili kurtarmaya çalışırken telef oldukları tahmin ediliyor.

Khao Yai Ulusal Parkı uzmanları hafta sonunda 6 filin cesedini bulmuştu. Ancak Haew Narok'ta insansız hava araçlarıyla yapılan incelemede 5 filin daha cesedi bulundu. Reuters haber ajansına konuşan Badin Chansrikam adlı yerel yetkili, telef olan fillerden birinin 3 yaşında bir yavru olduğunu söyledi.

"KURTARMAYA ÇALIŞIRKEN SULARA KAPILDI"

Badin Chansrikam, "Anladığımız kadarıyla filler nehrin karşı yakasına geçmeye çalışıyorlardı. Muhtemelen yavru fillerden biri suya düştü. Yetişkin filler de onu kurtarmaya çalışırken sulara kapıldı" dedi.

Ancak Tayland medyasına göre, hayvanların akıntıya kapılmasının nedeni henüz kesinleşmedi. Gazetelere göre, hafta sonunda 6 filin cesedinin bulunduğu gün kayaların üzerinde mahsur kalan 2 fil görüldü. Park görevlileri, bu hayvanların güç toplayıp ormana dönebilmesi için aşağı yiyecek attı.

FİLLER 'YAS TUTUYOR'

Uzmanlar ise sürüler halinde yaşayan bu hayvanların tek başlarına hayatta kalmalarının zor olduğuna dikkat çekiyor. Hayvanların stresten de ölmüş olabileceği belirtiliyor. Fillerin "yas tutan hayvanlar" olduğu biliniyor.

Khao Yai Parkı'nda 300 kadar fil yaşıyor. Park görevlilerinin nehrin sularına bakteri bulaşması endişesiyle cesetleri kaldırmayı planladığı ifade ediliyor. Bangkok Post gazetesi, olayın yakın tarihte fillerin hayatını kaybettiği en büyük facialardan biri olduğuna dikkat çekti.

1992'de aynı şelalede 8 fil ölmüş, olay ülkede büyük üzüntü yaratmıştı. Tayland'da yarısı doğal ortamlarında 7 bin kadar Asya fili yaşıyor.

Şelaleden düşen yavru fili kurtarmaya çalışan 11 fil telef oldu

Son Dakika Dünya Şelaleden düşen yavru fili kurtarmaya çalışan 11 fil telef oldu - Son Dakika Dünya

BBC
YORUMLAR

Son Dakika

Koronaya yakalanan Cemal Enginyurt, helallik istedikten sonra sitem etti: İnsan değilsiniz Son Dakika: Emre Belözoğlu, Fenerbahçe'nin resmen sportif direktörü oldu Merkez Bankası Başkanı, "Dolardaki yükselişi öngörebiliyor muydunuz?" sorusuna böyle yanıt verdi İstanbullunun yıllardır beklediği Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosu açıldı Son Dakika! Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na çok sert sözler: Sende zerre kadar yürek varsa eşimle ilgili değil, benimle ilgili konuş Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Charlie Hebdo dergisinin skandal karikatürüne sert tepki: Ahlaksızlar, namussuzlar İnşaatta elleri ve ayakları bağlı bulunan kız itiraf etti: Her şeyi kendim planladım Gözü dönmüş eş, aldattığından şüphelendiği 17 yıllık karısını boğarak öldürdü