Türk dizilerini kaldıran MBC TV, Osmanlı karşıtı dizi yayınlamaya başladı - Son Dakika
BBC

Türk dizilerini kaldıran MBC TV, Osmanlı karşıtı dizi yayınlamaya başladı

22.11.2019 10:11

Geçtiğimiz sene Türk dizilerini yayınlamaya son veren Birleşik Arap Emirlikleri merkezli ve Suudi Arabistan'ın sahibi olduğu MBC TV, Osmanlı karşıtı bir diziyi yayınlamaya başladı.

Arap dünyasının en büyük yayın kuruluşlarından olan ve yüzde 60'ının Suudi Arabistan'a ait olduğu MBC, geçtiğimiz ülkelerinde çok popüler olan Türk dizilerini yayınlamaya son verdi. Kanal bu sene de Osmanlı karşıtı "Ateş Krallıkları" adlı diziyi yayınlamaya başladı.

40 MİLYON DOLARLIK BÜTÇESİ VAR

BBC Türkçe'nin haberine göre Mısırlı bir yazarın metnini hazırladığı, Arap oyuncuların yer aldığı dizinin başrolünü ise Mısırlı bir aktör üstlendi. Dizi Mısır'da Memlükler'in son günlerini ve 16. yüzyılda Osmanlı'nın kontrolüne geçişini anlatıyor. 40 milyon dolar bütçeli dizi, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki medya mücadelesinde yeni bir perde açıyor.

OSMANLI KARŞITI PERSPEKTİF

Tarihi, Osmanlı karşıtı bir perspektiften ele alan dizinin sloganı ise "Bir imparatorluk kanlı bir hukukla yönetiliyor. Bu onların laneti oldu" BAE merkezli haber sitesi Al-Ayn'a konuşan dizinin yazarı Mısırlı Muhammed Süleyman, tarihsel anlamda hiçbir hata içermeyen bir hikaye yazmaya çalıştıklarını belirterek ve Osmanlı döneminin "tarihsel katliamlarla dolu olduğunu" söyledi.

BÜYÜK SAVAŞ SAHNELERİ VE KARMAŞIK KARAKTERLER BULUNUYOR

Saudi Gazette, ilk bölümü 17 Kasım'da yayınlanan ve toplamda 14 bölümden oluşan dizinin 2019'da Arap dünyasında yapılan en büyük proje olduğunu belirtti. Saudi Gazette dizi için "Osmanlıların işlediği suçların örtüldüğü ve tarihin tahrif edildiği bu dönemle ilgili pek çok gerçeği gün yüzüne çıkarıyor" ifadelerini kullandı. Görsel efektlerin kullanıldığı dizide büyük savaş sahneleri, iç içe geçen hikayeler ve karmaşık karakterler yer alıyor.

ARAP BASINI İKİYE BÖLÜNDÜ

Dizinin yayınlanmaya başlamasıyla Arap basını da ikiye bölündü. Bir kesin "belgelenmiş tarihi gerçekliği anlattığını" derken bir kesim de "Türklerin tarihi çarpıtılıyor" dedi.

TÜRK DİZİLERİNİ YAYINLAMAYI BIRAKTILAR

MBC 2018'de Türk dizilerini yayınlamayı sonlandırdığını açıklamış, Türk basını bunun siyasi bir hamle olduğunu yazmıştı.

Türk dizilerini kaldıran MBC TV, Osmanlı karşıtı dizi yayınlamaya başladı
Türk dizilerini kaldıran MBC TV, Osmanlı karşıtı dizi yayınlamaya başladı

Son Dakika Güncel Türk dizilerini kaldıran MBC TV, Osmanlı karşıtı dizi yayınlamaya başladı - Son Dakika

BBC

YORUMLAR (25)
  • Umut45 : İçimizde osmanlıyı bukadar aşşalıyan kötüleyen yerden yere vuran batıyı göklere çıkaran kişiler varken ARAPLARIN SIRPLARIN böyle konuşup davranması normal bence Cevap Yaz 0 1 Yayından Kaldır
  • İllallah: Bana deselerki kapı komşun arapmı olsun,bir ingiliz,alman,fransizmı olsun hiç düşünmeden arap harici hangi milletten olursa olsun derim. Cevap Yaz 2 1 Yayından Kaldır
  • İşte: Osmanlıdan günümüzde 20 nin üzerinde irili ufaklı çoğuda arap olan ülke kurulmuştur.Bu gün bunların hepsi osmanlıyı ülkelerinin geri kalasındaki tek neden olarak görmektedir.Osmanliyi rahmetle anan bir devlet yoktur. Hele hele araplar. Siz daha araplara toz kondurmayın. Cevap Yaz 2 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Resmi Gazete'de yayımlandı: 12 bin sözleşmeli sağlık personeli alınacak Aliyev "Yeni bir gerçeklik yarattık" diyerek duyurdu: Tek bir Azerbaycan devletinde hayatlar güzel olacak Kayınpederini baklavayla zehirleyen damat, daha önce de eşini zehirlemiş Boşanma davası sonrası sinir krizi geçiren Yağmur Sarnıç'tan çok konuşulacak "büyü" iddiası Çaldığı 18 çuval fındığı geri getiren hırsız: Hata ettiğimi anladım Koronanın en erken belirtisi ortaya çıktı: Aşırı burun kuruluğu hastalığın habercisi olabilir Bakan duyurdu, parmak iziyle kimlik doğrulama geliyor! Pilot uygulama ocakta Bomba iddia: Kendi evinde karantinaya giren Hadise ve Kaan Yıldırım ayrıldı