Uzmanından, "Rüya, stresli durumlar için gece terapisi görevi görüyor" - Son Dakika

Uzmanından, "Rüya, stresli durumlar için gece terapisi görevi görüyor"

04.05.2021 15:45
Uzmanından,

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Öztürk, sağlıklı uyku uyumanın ve rüya görmenin gün içinde duygusal travma ve stres benzeri durumlar için bir anlamda "gece terapisi" özelliği taşıdığını söyledi.

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Levent Öztürk, sağlıklı uyku uyumanın ve rüya görmenin gün içinde duygusal travma ve stres benzeri durumlar için bir anlamda "gece terapisi" özelliği taşıdığını söyledi.

Prof. Dr. Öztürk, çevrim içi düzenlenen "Rüyalar Ne İşe Yarar?" başlıklı programda, insanların rüyalara olan ilgisinin ve rüyaların işlevinin ne olduğunun yüzyıllardır merak edildiğini belirtti.

Uyku sürecinin REM ve REM dışı uykudan oluştuğunu anlatan Öztürk, rüyaların özellikle REM döneminde görüldüğünü dile getirdi.

Rüya görmenin bir çeşit psikoz durumu olduğunu belirten Öztürk, "Her gece yaşadığımız bir psikotik atak gibi değerlendirebiliriz. Rüyalarda gerçekte olmayan şeyleri görüyoruz. Gördüğümüz rüyaları çoğunlukla sabahları pek hatırlamıyoruz." dedi.

Öztürk, rüya görürken duygusal olarak uç noktalara gidip gelindiğini ifade etti.

Gün içinde yaşanan duygusal durumların gece rüyalarında etkili olduğunu anlatan Öztürk, şunları kaydetti:

"Rüya görmenin işlevlerinden en önemlisi bir çeşit gece terapisi oluşturması. Bizim gün içerisinde yaşadığımız özellikle duygusal açıdan yük taşıyan olaylarımızı gece yeniden gözden geçirerek o durumla uzlaşıyoruz. REM uykusunda stres hormonu sıfıra kadar düşüyor. Öyle bir ortam oluyor ki gündüz yaşanan stresli ve duygusal yükü fazla olan bir olayın, stresten uzak koşullarda yeniden değerlendirilmesini sağlıyor. Gece uykusunu uyuduğumuz ve rüya gördüğümüz zaman önceki günlerden kalan stresin azalarak kaybolduğunu görüyoruz. Duygusal açıdan zorlama ve travma yaratan durumlar için bir gece terapisi olarak görebiliriz."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Uzmanından, 'Rüya, stresli durumlar için gece terapisi görevi görüyor' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Kayserispor, Yeni Malatyaspor maçında yaşanan olaylardan sonra suç duyurusunda bulundu Kayserispor, Yeni Malatyaspor maçında yaşanan olaylardan sonra suç duyurusunda bulundu AK Parti'den AK Parti'den "Ruhsar Pekcan yargılanacak mı?" sorusuna yanıt: Yanlış yapana gereğini yaparız Jandarmadan, suç örgütü lideri Sedat Peker'in iddialarına yalanlama Jandarmadan, suç örgütü lideri Sedat Peker'in iddialarına yalanlama 18 Mayıs'ta biten tam kapanma sonrası gidenler nasıl dönecek? Uzmanlardan 'kademeli dönüş' önerisi 18 Mayıs'ta biten tam kapanma sonrası gidenler nasıl dönecek? Uzmanlardan 'kademeli dönüş' önerisi Son Dakika: Türkiye'de 6 Mayıs günü koronavirüs nedeniyle 304 kişi vefat etti, 22 bin 388 yeni vaka tespit edildi Son Dakika: Türkiye'de 6 Mayıs günü koronavirüs nedeniyle 304 kişi vefat etti, 22 bin 388 yeni vaka tespit edildi Forkliftin altında kalan 6 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti Forkliftin altında kalan 6 yaşındaki çocuk hayatını kaybetti Katar Maliye Bakanı gözaltına alındı! Zimmetine para geçirmekle suçlanıyor Katar Maliye Bakanı gözaltına alındı! Zimmetine para geçirmekle suçlanıyor Hava koşulları nedeniyle uçuş 40 dakika ertelenince, pilot yolculara pizza ısmarladı Hava koşulları nedeniyle uçuş 40 dakika ertelenince, pilot yolculara pizza ısmarladı
Advertisement