Son dakika Jovenel Moise haberleri, Jovenel Moise son dakika, son dakika Jovenel Moise

Son Dakika Jovenel Moise Haberleri

 • Haiti'de Başbakanın İstifası Talebiyle Gerçekleşen Protestolarda 6 Kişi Hayatını Kaybetti
  08 Şub Haiti'de Başbakanın İstifası Talebiyle Gerçekleşen Protestolarda 6 Kişi Hayatını Kaybetti

  Haiti'nin başkenti Port-au-Prince başta olmak üzere ülke genelinde Başbakan Ariel Henry'nin istifasını talep eden binlerce kişi protesto düzenledi. Gösteriler sırasında çıkan olaylarda 6 kişi hayatını kaybetti ve çok sayıda kişi yaralandı. Başbakan Henry, şiddetli protestoların ardından sükunet çağrısında bulundu. Protestoların sebebi ise Henry'nin seçime gitmemesi ve halkın yaşadığı sıkıntılara çözüm bulamamasıdır.

 • Eski Haitili senatör, Devlet Başkanı Jovenel Moise'ye 2021 yılında yapılan suikastte parmağı olduğu gerekçesi ile ömür boyu hapis cezası aldı
  20 Ara Eski Haitili senatör, Devlet Başkanı Jovenel Moise'ye 2021 yılında yapılan suikastte parmağı olduğu gerekçesi ile ömür boyu hapis cezası aldı

  Eski Haitili Senatör John Joel Joseph, Haiti eski Devlet Başkanı Jovenel Moise'in 2021 suikastına ilişkin rolü nedeniyle Miami mahkemesinde ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Suikast, adada güç boşluğunu yaratarak çetelerin kontrolünü genişletti, insani krize neden oldu. Moise'in öldürülmesiyle ilgili davada suçlu olduğunu kabul eden üçüncü kişi oldu.

 • Kenya Meclisi, Haiti'ye polis gönderilmesini onayladı
  16 Kas Kenya Meclisi, Haiti'ye polis gönderilmesini onayladı

  Kenya Meclisi, Haiti'deki şiddet olayları nedeniyle polis gönderilmesine ilişkin karar tasarısını onayladı. Hükümetin talebiyle sunulan öneri, İdare İç ve Güvenlik Komitesi tarafından Kenya Meclisi'ne sunulmuş ve kabul edilmiştir. Muhalefet partisi milletvekilleri ise tasarının anayasaya aykırı olduğunu savunarak karara itiraz etmiştir. Kenya polisinin Haiti'deki masraflarının Birleşmiş Milletler tarafından karşılanacağı belirtilmiştir. Haiti'deki kaos ve şiddet olaylarını durdurmayı amaçlayan BMGK destekli misyona muhalif siyasetçi Ekuru Aukot itiraz etmiş ve mahkemeye başvurmuştur. Haiti'deki toplumsal huzursuzluk, suikast, deprem, enflasyon, kolera vakaları ve çatışmalar nedeniyle derinleşmiştir.

 • Kenya, Haiti'ye polis gücü göndermeyeceğini açıkladı
  10 Kas Kenya, Haiti'ye polis gücü göndermeyeceğini açıkladı

  Kenya İçişleri Bakanı, Haiti'deki şiddet olaylarını durdurmak için polis gücü göndermeyeceklerini belirtti. Bakan, Kenya polisinin yeterli eğitim ve destek almadığı sürece Haiti'ye gönderilmeyeceğini bildirdi. Haiti'deki kaos ve şiddet olaylarını durdurmayı amaçlayan BM destekli misyon için 1000 polis gönderme planına muhalif siyasetçi itiraz etmiş ve mahkemeye başvurmuştu.

 • Kenya Yüksek Mahkemesi, Haiti'ye polis gönderme kararını erteledi
  24 Eki Kenya Yüksek Mahkemesi, Haiti'ye polis gönderme kararını erteledi

  Kenya Yüksek Mahkemesi, Haiti'deki şiddet olaylarını durdurmayı amaçlayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi destekli misyonla Haiti'ye 1000 polis gönderme planına ilişkin kararını 9 Kasım'da vereceğini duyurdu. Mahkeme, muhalif siyasetçi Ekuru Aukot'un itirazı üzerine başlatılan davada, polis gönderme planını engelleyen bir ihtiyati tedbir kararı almıştı. Haiti'deki toplumsal huzursuzluk, suikastlar, deprem, enflasyon ve çete çatışmaları nedeniyle derinleşmekte ve yüzlerce kişi hayatını kaybetmektedir.

 • Haitili eski Senatör John Joel Joseph suçlamaları kabul etti
  11 Eki Haitili eski Senatör John Joel Joseph suçlamaları kabul etti

  Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise suikastıyla ilişkisi kapsamında Jamaika'da yakalanarak ABD'ye iade edilen Haitili eski Senatör John Joel Joseph, çıkarıldığı mahkemede hakkındaki suçlamaları kabul etti. Joseph, ABD sınırları dışında cinayete teşebbüs ve adam kaçırmakla suçlanıyor. Ömür boyu hapis cezasına çarptırılması beklenen Joseph hakkındaki hüküm 19 Aralık'ta verilecek.

 • Kenya Yüksek Mahkemesi, Haiti'ye polis gönderme kararını askıya aldı
  10 Eki Kenya Yüksek Mahkemesi, Haiti'ye polis gönderme kararını askıya aldı

  Kenya Yüksek Mahkemesi, Haiti'deki şiddet olaylarını durdurmayı amaçlayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi destekli polis gönderme planına ilişkin açılan davada kararını açıkladı. Mahkeme, polis konuşlandırmanın anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle ihtiyati tedbir kararı aldı. Haiti'deki toplumsal huzursuzluk, suikast, deprem, enflasyon ve çete çatışmalarıyla derinleşmiş durumda.

 • ABD Başkanı Joe Biden, Kenya Devlet Başkanı William Ruto ile Haiti İçin Çok Uluslu Güvenlik Destek Misyonu'nu ve ikili ilişkileri ele aldı
  03 Eki ABD Başkanı Joe Biden, Kenya Devlet Başkanı William Ruto ile Haiti İçin Çok Uluslu Güvenlik Destek Misyonu'nu ve ikili ilişkileri ele aldı

  ABD Başkanı Joe Biden, Kenya Devlet Başkanı William Ruto ile Haiti İçin Çok Uluslu Güvenlik Destek Misyonu'nun öncü ülkesi olarak hizmet etmesi ve ikili ilişkileri ele almak için telefonda görüştü. Liderler, Haiti İçin Çok Uluslu Güvenlik Destek Misyonu'nun onaylanmasının memnuniyetini dile getirerek, misyonun Haiti halkı için olumlu sonuçlar doğuracağını değerlendirdi. Ayrıca, Biden, Ruto'yu Afrika İklim Zirvesi'ne ev sahipliği yaptığı için tebrik ederek, ABD-Kenya stratejik ortaklığını övdü. Görüşmede, yeni yatırımlar ve sürdürülebilir büyüme ile bölgesel güvenlik ve refahı teşvik edecek ilave fırsatlar da ele alındı.

 • Kenya, Haiti'deki güvenlik sorununun çözümü için uluslararası misyonun onaylanmasından memnun
  03 Eki Kenya, Haiti'deki güvenlik sorununun çözümü için uluslararası misyonun onaylanmasından memnun

  Kenya Dışişleri Bakanı Alfred Mutua, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Haiti'deki güvenlik sorununun çözümü için kurulması kararlaştırılan uluslararası misyonu onaylamasından memnuniyet duyduklarını bildirdi. Kenya, Haiti'ye 1000 kişilik polis gücü gönderme kararı almış ve bu ülkeyle diplomatik ilişkilerini geçen ay başlatmıştı. Haiti'deki şiddet olayları, suikast, deprem, enflasyon ve çete çatışmaları nedeniyle son yıllarda artış göstermiştir.

 • ABD, Haiti'ye asker konuşlandırmayı planlayan Kenya'ya destek sağlayacak
  26 Eyl ABD, Haiti'ye asker konuşlandırmayı planlayan Kenya'ya destek sağlayacak

  ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Kenya Savunma Bakanı Aden Bare Duale, Haiti'deki şiddet olaylarıyla mücadele eden Kenya'ya kaynak ve destek sağlamak için Nairobi'de anlaşma imzaladı. Kenya Savunma Bakanı Duale, Haiti'ye destek olmak amacıyla asker konuşlandırmaya hazır olduklarını belirtirken, Austin de Kenya'ya destek olma noktasında anlaşmaya vardıklarını bildirdi. Austin, Kenya'nın terörle mücadeledeki rolüne dikkat çekerek, Haiti'ye verdiği destekten dolayı Kenya hükümetine teşekkür etti. Ayrıca Austin, Kenya ziyareti sonrasında Angola'ya da ziyarette bulunacak ve ABD askeri personeliyle bir araya gelecek.

 • Kanada, Haiti'ye 59,3 Milyon Dolarlık Yardım Yapacak
  21 Eyl Kanada, Haiti'ye 59,3 Milyon Dolarlık Yardım Yapacak

  Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Haiti'deki kötüleşen insani, güvenlik ve siyasi krizlerden endişe duyduğunu belirterek, Haiti polisine 59,3 milyon dolarlık yardım yapılacağını duyurdu. Trudeau, ülkedeki karışıklığın çözümünün içeriden gelmesi gerektiğini vurgulayarak, Haiti'de daha fazla diyalog ve uzlaşma sağlanmasının önemine dikkat çekti. Haiti'deki şiddet olayları ve güvenlik sorunları son yıllarda önemli ölçüde derinleşmiş durumda.

 • Haiti, Kenya ile diplomatik ilişki başlattı
  21 Eyl Haiti, Kenya ile diplomatik ilişki başlattı

  Haiti, şiddet olayları nedeniyle Birleşmiş Milletler barış gücü misyonu gönderilmesi gündemde olan Karayip ülkesi Kenya ile diplomatik ilişki başlattı. Kenya'nın çetelere karşı mücadelede polise destek olmak amacıyla gönderilmesi değerlendirilen BM barış gücüne öncülük etmesi ihtimalinin ardından atılan bu adım, gerilim ve şiddetin tırmandığı Haiti'de güvenlik gücü gönderme konusunun görüşülebileceğini gösteriyor. Haiti'deki toplumsal huzursuzluk, suikast, deprem, enflasyon, kolera vakaları, kaçırma olayları ve şiddetin artmasıyla son yıllarda önemli ölçüde derinleşmiştir.

 • BM, Haiti'deki güvenlik durumunun ciddiyetine dikkat çekti
  01 Eyl BM, Haiti'deki güvenlik durumunun ciddiyetine dikkat çekti

  Birleşmiş Milletler (BM), Haiti'deki güvenlik durumunun ciddiyetine dikkati çekerek, 'kıyıma' son verilmesi çağrısında bulundu. Son iki haftada 10 bin kişi yerinden edilirken, bu yılın başından beri 2 bin 500 kişi öldürüldü. BM, insani yardım toplumunun çatışmaya acilen son verilmesi için çağrı yaptı.

 • Haiti'de Cinayetler ve Şiddet Olayları Artıyor
  01 Eyl Haiti'de Cinayetler ve Şiddet Olayları Artıyor

  Haiti'de 2023'ün ilk 6 ayında 3 bin 500 kişinin cinayete kurban gittiği ve şiddet olaylarının durdurulamaz şekilde yükseldiği bildirildi. Birleşmiş Milletler raporunda, çete bağlantılı cinayet, yaralama ve insan kaçırma sayısında yüzde 14'lük bir artış olduğu belirtildi.

 • Kenya, Haiti'ye polis gücü gönderiyor
  21 Ağu Kenya, Haiti'ye polis gücü gönderiyor

  Doğu Afrika ülkesi Kenya, kaos ve şiddet olaylarında güvenliği sağlamak için Karayip ülkesi Haiti'ye polis gücü gönderiyor. Kenyalı polis güçleri, Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'deki Toussaint Louverture Havalimanı'na indi. Ülkede tırmanan şiddet olaylarında güvenliğin sağlanması ve Haitili polislerin eğitimi için ülkeye davet edilen, üst düzey polis memurlarından oluşan yaklaşık 12 kişilik heyet, havalimanından zırhlı araçlarla ayrılarak ABD'nin büyükelçiliğine geçti. Haiti'de son dönemde yaşanan çete çatışmalarının da dahil olduğu şiddet olayları Birleşmiş Milletler tarafından 'vahşet' olarak nitelendirilmişti. Haiti'de 1 Ocak- 15 Ağustos'ta 2 bin 400'den fazla kişinin öldürüldüğü, 950'den fazla kişinin kaçırıldığı ve 902 kişinin yaralandığı belirtilmişti.

 • Haiti'de kaçırılan ABD'li hemşire ve çocuğu serbest bırakıldı
  10 Ağu Haiti'de kaçırılan ABD'li hemşire ve çocuğu serbest bırakıldı

  Haiti'de 27 Temmuz'da kaçırılan Hristiyan yardım kuruluşu El Roi Haiti çalışanı ABD'li hemşireyle çocuğunun serbest bırakıldığı duyuruldu. Yardım kuruluşu tarafından yapılan açıklamada, hemşire ve çocuğunun güvende olduğu belirtildi. ABD Dışişleri Bakanlığı da hemşire ve çocuğunun kurtarılması için Haitili yetkililerle temas halinde olduğunu açıkladı. Haiti'deki şiddet olayları ve toplumsal huzursuzluk son yıllarda önemli ölçüde artış göstermiştir.

 • Kenya, Haiti'ye polis gücü gönderiyor
  02 Ağu Kenya, Haiti'ye polis gücü gönderiyor

  Kenya, Doğu Afrika ülkesi Kenya, yaşanan kaos ve şiddet olaylarını durdurmak için Karayip ülkesi Haiti'ye 1000 kişilik polis gücü gönderecek. Kenyalı polisler, Haitili polislerin eğitimi ve güvenliğin sağlanmasında rol alacak ve ülkede istikrarın sağlanmasına katkıda bulunacak. Haiti Başbakanı ve Dışişleri Bakanı, Kenyalı güçlerin desteğinden memnuniyet duyduklarını açıkladı. Kenya'nın girişimi dünyanın pek çok ülkesinden takdir topladı ve Bahamalar da uluslararası güce 150 kişiyle katkı sağlama sözü verdi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri de Haiti polisine destek verilmesi gerektiğini belirterek, ülkeleri Haiti Ulusal Polisi'ne destek vermek için çok uluslu bir güç kurmaya çağırdı. Haiti'deki şiddet olayları son yıllarda önemli ölçüde derinleşti ve silahlı çete çatışmaları yüzlerce kişinin ölümüne ve binlercesinin yerinden edilmesine yol açtı.

 • Haiti'de ABD'li Hemşire ve Kızı Kaçırıldı
  31 Tem Haiti'de ABD'li Hemşire ve Kızı Kaçırıldı

  Haiti'de faaliyet gösteren Hristiyan yardım kuruluşu çalışanı olan ABD'li hemşire Alix Dorsainvil ve kızının kaçırıldığı bildirildi. ABD Dışişleri Bakanlığı, hemşire ve çocuğunun kurtarılması için Haitili yetkililerle temas halinde olduğunu açıkladı. Haiti'deki şiddet olayları ve toplumsal huzursuzluklar son yıllarda önemli ölçüde artış göstermiştir.

 • Haiti'de Yardım Kuruluşunda Hemşirelik Yapan ABD'li Kadın ve Oğlu Kaçırıldı
  30 Tem Haiti'de Yardım Kuruluşunda Hemşirelik Yapan ABD'li Kadın ve Oğlu Kaçırıldı

  Haiti'de silahlı çeteler tarafından gerçekleştirilen kaçırma suçlarına bir yenisi daha eklendi. Bir yardım kuruluşunda hemşirelik yapan ABD'li Alix Dorsainvil ve oğlu, çeteler tarafından kaçırıldı. Haitili yetkililer, anne ve oğlunun yara almadan dönmesi için çalışmaların sürdüğünü bildirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı ise acil olmayan tüm hükümet personeline ve aile üyelerine Haiti'yi terk etmelerini emretti. Haiti'de siyasi kriz devam ederken çeteler, şiddet içeren suçlar işlemeye devam ediyor.

 • Haiti'de Silahlı Kişiler Tarafından Basılan Hastanede Tedavi Çalışmaları Durdu
  07 Tem Haiti'de Silahlı Kişiler Tarafından Basılan Hastanede Tedavi Çalışmaları Durdu

  SAN Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Haiti'de 20 silahlı kişi tarafından basılan hastanedeki tedavi çalışmalarını durdurduğunu açıkladı. MSF'nin yazılı açıklamasında, silahlı kişilerin bir hastaneye baskın düzenlediği ve tıbbi personelin şiddet ve nefrete maruz kaldığı belirtildi. Olayın ardından MSF, hastanedeki tedavi çalışmalarını durdurdu. Haiti'deki şiddet olayları son yıllarda artış göstermiş ve yüzlerce kişi hayatını kaybetmiştir.

 • BM Genel Sekreteri: Haiti halkını unutamayız, dünya harekete geçmeli
  06 Tem BM Genel Sekreteri: Haiti halkını unutamayız, dünya harekete geçmeli

  BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Haiti'deki insani durumun korkunç boyutlara ulaştığını belirterek, uluslararası topluma yardım çağrısında bulundu. Guterres, Haiti polisine destek verilmesi ve siyasi çözüm için tüm sosyal ve siyasi aktörlerin harekete geçmesi gerektiğini vurguladı. Haiti'deki şiddet olayları, deprem, enflasyon, çete çatışmaları ve kaçırma olaylarıyla derinleşmiş durumda.

 • ABD Dışişleri Bakanı Haiti'ye çok uluslu güç çağrısı yaptı
  06 Tem ABD Dışişleri Bakanı Haiti'ye çok uluslu güç çağrısı yaptı

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Haiti Ulusal Polisine düzeni yeniden tesisinde yardım etmek üzere 'çok uluslu gücün' gerekli olduğunu söyledi. Blinken, Karayipler Topluluğunun (CARICOM) düzenlediği konferansta yaptığı açıklamada, Haiti'de Ulusal Polisin düzen ve güvenliği yeniden sağlamasına yardım etmek için çok uluslu bir güç oluşturulması çağrılarını desteklediğini dile getirdi.

 • BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Haiti'ye destek için ziyaret gerçekleştirdi
  01 Tem BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Haiti'ye destek için ziyaret gerçekleştirdi

  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, siyasi ve sosyal krizin devam ettiği Haiti'ye destek olmak amacıyla başkent Port-au-Prince'te bulundu. Guterres, ziyareti sırasında Başbakan Ariel Henry ile görüşecek, siyasi partilerin liderleri, Yüksek Geçiş Konseyi üyeleri, sivil toplum temsilcileri ve BM çalışanlarıyla bir araya gelecek. Haiti'deki şiddet olayları, suikast, deprem, enflasyon, kolera vakaları ve çete çatışmalarıyla derinleşmiş durumda. Guterres, uluslararası topluma Haiti'ye destek çağrısında bulunacak ve ülkede seçim sistemine ve anayasal düzene geri dönme ihtiyacını vurgulayacak.

 • UNICEF: Dünya Haiti halkını yüzüstü bıraktı
  29 Haz UNICEF: Dünya Haiti halkını yüzüstü bıraktı

  Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) İcra Direktörü Catherine Russell, Haiti'deki güvenlik durumunun kabul edilemez olduğunu belirterek, dünyanın Haiti halkını yüzüstü bıraktığını söyledi. Russell, Haiti'de yardıma muhtaç durumda olan insan sayısının hiç olmadığı kadar arttığını ve bunların büyük bir kısmının çocuk olduğunu ifade etti. Haiti'deki şiddet olayları ve güvenlik sorunları nedeniyle toplumun geleceğinin büyük risk altında olduğunu vurgulayan Russell, acil harekete geçilmezse durumun daha da kötüleşeceği uyarısında bulundu.

 • Eski Haiti Devlet Başkanı Moise'nin eşi, suikastın şüphelileri hakkında dava açtı
  22 Haz Eski Haiti Devlet Başkanı Moise'nin eşi, suikastın şüphelileri hakkında dava açtı

  Eski Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise'nin Temmuz 2021'de uğradığı suikast sonucu yaşamını yitiren eşi Martine Moise, suikastın şüphelileri hakkında yeni bir dava açtı. Moise ailesine tazminat verilmesini ve jüri yargılanmasında sanıkların eşinin ölümünden sorumlu tutulmasını talep eden Martine Moise'nin avukatı, suikastın ardında zengin kişiler ya da siyasi güç olduğuna inandıklarını söyledi. Suikasta ilişkin en az 40 kişi gözaltına alınmış ancak hiçbiri resmen suçlanmamıştı. Suikastın sanıklarının 12'si de ABD'deki federal hapishanede tutuklu bulunuyor.

 • BM, Haiti'deki Gıda Güvensizliği İçin Uluslararası Yardım Çağrısı Yaptı
  17 Haz BM, Haiti'deki Gıda Güvensizliği İçin Uluslararası Yardım Çağrısı Yaptı

  BM Ekonomik ve Sosyal Konseyi, Haiti'deki gıda güvensizliğine dikkat çekerek uluslararası topluma yardım çağrısı yaptı. Dünya Gıda Programı İcra Direktörü Cindy McCain, gelecek 6 ayda 1 milyon kişiye ulaşmak için 122 milyon dolar gerektiğini belirtti. Haiti'deki toplumsal huzursuzluk, suikast, deprem, enflasyon, kolera vakaları, kaçırma olayları ve şiddetin artmasıyla son yıllarda önemli ölçüde derinleşti. Ülkede silahlı grupların çatışmaları nedeniyle Nisan 2022'den bu yana yüzlerce kişi yaşamını yitirdi. Enflasyonun son yılların en yüksek seviyesine ulaştığı ülkede nüfusun yüzde 40'ı gıda yardımlarına bağımlıyken kronik hale gelen çete çatışmaları da yüzlerce kişinin ölümüne ve binlercesinin yerinden edilmesine yol açtı.

 • Haiti'de çete şiddeti nedeniyle 3 milyon çocuk insani yardıma ihtiyaç duyuyor
  16 Haz Haiti'de çete şiddeti nedeniyle 3 milyon çocuk insani yardıma ihtiyaç duyuyor

  UNICEF, Haiti'de çetelerin birbirleri ve polisle çatışması nedeniyle ülkede artan açlık ve yetersiz beslenmeden dolayı neredeyse 3 milyon çocuğun insani yardıma ihtiyacının olduğunu duyurdu. Çocukların doğrudan hedef alındığı çete şiddeti nedeniyle on binlerce kişinin yerinden edildiği belirtilirken, Haiti'ye sağlanması gereken 246 milyon doların yalnızca yüzde 15'inden daha azının karşılandığı vurgulandı. Haiti'deki toplumsal huzursuzluk, suikast, deprem, enflasyon, kolera vakaları, adam kaçırma ve şiddetin artmasıyla son yıllarda önemli ölçüde derinleşti.

 • BM Genel Sekreteri Guterres, Haiti'de çete şiddetine karşı uluslararası toplumu göreve çağırdı
  16 May BM Genel Sekreteri Guterres, Haiti'de çete şiddetine karşı uluslararası toplumu göreve çağırdı

  SAN Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, "Karayipler'in güvenliğini tehlikeye atan" Haiti'deki artan çete şiddetine karşı uluslararası toplumu göreve çağırdı.

 • BM, Haitideki kötüleşen insani durum için 9 milyon dolar tahsis etti
  16 May BM, Haitideki kötüleşen insani durum için 9 milyon dolar tahsis etti

  BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, Haitideki kötüleşen insani durum için 9 milyon dolar tahsis edildiğini açıkladı. Ülkedeki çete şiddeti nedeniyle yüzlerce kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi evini terk etmek zorunda kaldı. BM, acil insani yardım sağlamak için harekete geçti.

 • BM: Nisan ayında Haitide 600'den fazla kişi öldürüldü
  10 May BM: Nisan ayında Haitide 600'den fazla kişi öldürüldü

  BM, Haitide nisan ayında yaşanan şiddet olaylarında 600'den fazla kişinin öldürüldüğünü açıkladı. Ülkeye acil destek gücü gönderilmesi gerektiği belirtilirken, yılbaşından bu yana öldürülenlerin sayısı 846'ya ulaştı. Haitideki şiddet olayları, Devlet Başkanı suikastı, deprem, enflasyon, çete çatışmaları ve adam kaçırma gibi nedenlerle derinleşti.

 • Haiti'de Çete Üyeleri Şiddetli Darbelerle Öldürüldü
  03 May Haiti'de Çete Üyeleri Şiddetli Darbelerle Öldürüldü

  Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'in güneydoğusunda çete üyesi 5 kişi şiddetli darbeler sonucu öldürüldü. Ülkede son 6 ayda 400'den fazla kişi öldürüldü ve çete çatışmaları yüzlerce kişinin ölümüne ve binlercesinin yerinden edilmesine yol açtı.

 • BM, Haiti'de çete şiddetine karşı acilen harekete geçilmesi çağrısı yaptı
  26 Nis BM, Haiti'de çete şiddetine karşı acilen harekete geçilmesi çağrısı yaptı

  BİRLEŞMİŞ Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Haiti Özel Temsilcisi Maria Isabel Salvador, "Haiti'nin artan çete şiddetiyle mücadele etmek ve polis gücünü kuvvetlendirmek için acil yardıma ihtiyacı var.

 • Haiti'de kalabalık bir grup çete üyesi yakılarak öldürüldü
  25 Nis Haiti'de kalabalık bir grup çete üyesi yakılarak öldürüldü

  Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'de kalabalık bir grup çete üyesi olduğundan şüphelenilen 13 kişi yakılarak öldürüldü. Polis, çete üyelerinin silahlarının olaydan önce alındığını kaydetti. BM raporunda ülkedeki güvenlik sorunlarına işaret edildi ve son 10 yıldaki en kötü insani krizlerden biriyle karşı karşıya olunduğu belirtildi. Haiti'deki şiddet olayları son yıllarda önemli ölçüde derinleşti ve yüzlerce kişi öldü, binlercesi yerinden edildi.

 • Haiti'de çete üyeleri pusu kurdukları üç polisi öldürdü
  10 Nis Haiti'de çete üyeleri pusu kurdukları üç polisi öldürdü

  SAN Haiti'nin başkenti Port-au Prince yakınlarında çete üyeleri tarafından pusuya düşürülen üç polis öldürüldü.

 • Haiti'de çete üyeleri pusu kurdukları üç polisi öldürdü
  10 Nis Haiti'de çete üyeleri pusu kurdukları üç polisi öldürdü

  SAN Haiti'nin başkenti Port-au Prince yakınlarında çete üyeleri tarafından pusuya düşürülen üç polis öldürüldü.

 • Kanada, Haiti polisine 73 milyon dolar destek sağlayacak
  25 Mar Kanada, Haiti polisine 73 milyon dolar destek sağlayacak

  Kanada, Haiti'nin polis gücünü desteklemek için 73 milyon dolar sağlayacağı duyurusunu yaptı.

 • BM Haiti'de artan şiddet olaylarından endişeli
  22 Mar BM Haiti'de artan şiddet olaylarından endişeli

  Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Marta Hurtado, Haiti'de artan şiddet olaylarından "derin endişe" duyduklarını belirtti.

 • Sınır Tanımayan Doktorlar, şiddetin tırmandığı Haiti'deki hastanesini geçici olarak kapattı
  09 Mar Sınır Tanımayan Doktorlar, şiddetin tırmandığı Haiti'deki hastanesini geçici olarak kapattı

  Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), güvenlik ve insani krizle yüzleşen Haiti'nin başkent Port-au-Prince'deki hastanesini çete şiddetinin tırmanması nedeniyle geçici olarak kapattı.

 • Haiti'de silahlı saldırganların rastgele açtığı ateş sonucu 4 kişi öldü
  25 Şub Haiti'de silahlı saldırganların rastgele açtığı ateş sonucu 4 kişi öldü

  Haiti'nin güneydoğusunda sivilleri hedef alan silahlı saldırganların açtığı ateş sonucu 4 kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi.

 • BM Komiseri Türk, uluslararası topluma Haiti'ye müdahale çağrısı yaptı
  11 Şub BM Komiseri Türk, uluslararası topluma Haiti'ye müdahale çağrısı yaptı

  Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Uluslararası topluma Haiti'ye müdahale etmesi çağrısında bulundu.

 • Lider eşlerinden Emine Erdoğan'a 'geçmiş olsun' mesajları
  09 Şub Lider eşlerinden Emine Erdoğan'a "geçmiş olsun" mesajları

  Ürdün Kraliçesi Rania el-Abdullah ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın eşi Mehriban Aliyeva, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ı telefonla arayarak "geçmiş olsun" dileklerini iletti.

 • Haiti'deki çatışmalarda onlarca meslektaşını kaybeden polisler başbakanın evine saldırdı
  27 Oca Haiti'deki çatışmalarda onlarca meslektaşını kaybeden polisler başbakanın evine saldırdı

  Silahlı grupların çatışması nedeniyle Nisan 2022'den beri 500 kişinin hayatını kaybettiği, son 1 ayda ise çetelerce 10'dan fazla güvenlik gücünün öldürüldüğü Haiti'de polisler Başbakan Ariel Heny'nin özel konutuna saldırdı. O sırada Arjantin'den dönen Henry, havalimanında mahsur kaldı. Buradan özel konutuna geçirilen Henry, polislerin taşlı ve molotofkokteyli saldırısına uğradı.

 • Kolombiya, 20 yıl sonra Haiti'de konsolosluk açacak
  27 Oca Kolombiya, 20 yıl sonra Haiti'de konsolosluk açacak

  Kolombiya, Karayip ülkesi Haiti'de 20 yıldır kapalı olan konsolosluğunun yeniden açılacağını duyurdu.

 • Birleşmiş Milletler, uluslararası aktörlere Haiti'ye asker gönderme çağrısında bulundu
  22 Ara Birleşmiş Milletler, uluslararası aktörlere Haiti'ye asker gönderme çağrısında bulundu

  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Birinci Yardımcısı Amina Mohammed, "imkanı olan" ülkelere güvenlik ve insani krizle yüzleşen Haiti'ye hükümetin talebi doğrultusunda asker göndermeyi değerlendirme çağrısı yaptı.

 • Kanada'dan iki eski Haitili bakana yaptırım
  21 Ara Kanada'dan iki eski Haitili bakana yaptırım

  Kanada, eski Haiti Adalet Bakanı Berto Dorce ve İçişleri Bakanı Liszt Quitel'e kara para aklama dahil yolsuzluk gerekçesiyle yaptırım uygulama kararı aldı.

 • Dominik Cumhuriyeti'nden sınır dışı edilen Haitili göçmenler 'kafeste' taşındı
  19 Ara Dominik Cumhuriyeti'nden sınır dışı edilen Haitili göçmenler "kafeste" taşındı

  Dominik Cumhuriyeti Göçmenlik Bürosu tarafından bir kamyona kilitlenerek Haiti'nin Belladere kentine gönderilen Haitili göçmenler AA tarafından görüntülendi.

 • Biden hükümeti, ülkedeki Haitililerin geçici yasal statüsünü uzatacak
  06 Ara Biden hükümeti, ülkedeki Haitililerin geçici yasal statüsünü uzatacak

  SAN ABD, Haiti'deki siyasi ve ekonomik krizin derinleşmesinin ardından halihazırda ülkede yaşayan Haitili göçmenlerin geçici yasal statü sürelerini uzatma kararı aldı.

 • Haiti'de silahlı baskında 12 kişi öldürüldü
  01 Ara Haiti'de silahlı baskında 12 kişi öldürüldü

  Karayip ülkesi Haiti'de, silahlı bir çetenin yaptığı saldırı sonucunda 12 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda ev ateşe verildi.

 • Haiti'de 2022'de 2 bin 769 kişi öldürüldü
  01 Ara Haiti'de 2022'de 2 bin 769 kişi öldürüldü

  Karayip ülkesi Haiti'de, 2022'nin başından bu yana 2 bin 769 kişinin öldürüldüğü bildirildi.

 • Haiti'de polis akademisi müdürü akademi binası önünde öldürüldü
  26 Kas Haiti'de polis akademisi müdürü akademi binası önünde öldürüldü

  Haiti'de Polis Akademisi Müdürü Harington Rigaud, başkent Port-au-Prince'de bulunan polis akademisinin giriş kapısında uğradığı silahlı saldırı sonucu, hayatını kaybetti.

 • Haiti Başbakanı Henry, 3 üst düzey yetkiliyi görevden aldı
  14 Kas Haiti Başbakanı Henry, 3 üst düzey yetkiliyi görevden aldı

  Haiti'de Başbakan Ariel Henry'nin Adalet ve İçişleri bakanlarıyla üst düzey bir yetkiliyi görevden aldığı bildirildi.

 • Haitili çete elebaşı, Varreux Deniz Terminali'nden yakıt dağıtımı yapılacağını açıkladı
  06 Kas Haitili çete elebaşı, Varreux Deniz Terminali'nden yakıt dağıtımı yapılacağını açıkladı

  Haiti'de çete elebaşı, ülke yakıt rezervinin yüzde 70'ini sağlayan Varreux Deniz Terminali'nde yakıt dağıtımına başlanacağını duyurdu.

 • Haiti'de polis, çetelerin elindeki deniz terminalinde kontrolü sağladı
  04 Kas Haiti'de polis, çetelerin elindeki deniz terminalinde kontrolü sağladı

  Haiti polisi, eylülden bu yana çetelerin ablukasında olan ve ülke yakıt rezervinin yüzde 70'ini sağlayan Varreux Deniz Terminalini tekrar kontrol altına aldı.

 • Japonya, Haiti'deki Büyükelçiliğini, güvenlik sebebiyle geçici olarak kapattı
  24 Eki Japonya, Haiti'deki Büyükelçiliğini, güvenlik sebebiyle geçici olarak kapattı

  Japonya hükümetinin, Karayipler ülkesi Haiti'deki Büyükelçiliğini, güvenliği gerekçe göstererek geçici olarak kapattığı bildirildi.

 • Haiti'de şiddet olayları nedeniyle ülke içinde yerinden olanların sayısı arttı
  24 Eki Haiti'de şiddet olayları nedeniyle ülke içinde yerinden olanların sayısı arttı

  Çeteler arası çatışmaların yaşandığı Haiti'de artan şiddet olaylarında on binlerce kişi yerinden oldu.

 • Haiti'de artan şiddet olayları kolera ile mücadeleyi zorlaştırıyor
  18 Eki Haiti'de artan şiddet olayları kolera ile mücadeleyi zorlaştırıyor

  Birleşmiş Milletler (BM) Haiti Özel Temsilcisi Helen La Lime'e göre, çete çatışmalarının arttığı ada ülkesi Haiti'de, aksayan altyapı ve sağlık hizmetleri kolera salgınını tetikleyebilir.

 • Son dakika haber... Binlerce Haitili, hükümetin uluslararası asker talebini protesto etti
  11 Eki Son dakika haber... Binlerce Haitili, hükümetin uluslararası asker talebini protesto etti

  Son dakika haberleri: Haiti'de binlerce kişi, güvenlik sorunları, insani kriz ve kolera salgınıyla mücadelede yabancı güçlerden yardım alma düşüncesine karşı çıkmak için gösteri yaptı.

 • BM Genel Sekreteri Haiti'nin uluslararası asker talebinin derhal değerlendirilmesini istedi
  10 Eki BM Genel Sekreteri Haiti'nin uluslararası asker talebinin derhal değerlendirilmesini istedi

  BİRLEŞMİŞ Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Haiti'deki insani krize ve çete şiddetine çözüm olması için uluslararası toplumu bölgeye özel silahlı kuvvetler konuşlandırmayı düşünmeye çağırdı.

 • BM Haiti Temsilcisi La Lime, ülkenin 'insani bir felaket' içinde olduğunu belirtti
  27 Eyl BM Haiti Temsilcisi La Lime, ülkenin "insani bir felaket" içinde olduğunu belirtti

  Birleşmiş Milletler (BM) Haiti temsilcisi Helen La Lime, Haiti'nin insani bir felaket içinde olduğunu bildirdi.

 • Haiti'de hükümet karşıtı protestolarda şiddet olayları arttı
  18 Eyl Haiti'de hükümet karşıtı protestolarda şiddet olayları arttı

  Haiti'de, hafta başından bu yana akaryakıt fiyatlarındaki yükselişin ve ekonomideki kötüye gidişin protesto edildiği gösterilerde kamu binaları ve özel mülkler yağmalandı.

 • Haiti'de çetelerin kontrolündeki gecekondu mahallesinde haber yapan 2 gazeteci öldürüldü
  13 Eyl Haiti'de çetelerin kontrolündeki gecekondu mahallesinde haber yapan 2 gazeteci öldürüldü

  Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'de çeteler tarafından kontrol edilen bir gecekondu mahallesinde haber yapan 2 gazeteci vurularak öldürüldü ve cesetleri ateşe verildi.

 • Haiti'de yoksulluk karşıtı protestolarda 1 kişi vurularak öldürüldü
  23 Ağu Haiti'de yoksulluk karşıtı protestolarda 1 kişi vurularak öldürüldü

  Karayip ülkesi Haiti'de, "hayat pahalılığı" protestosunda kimliği belirsiz kişilerin silahla ateş açması sonucu 1 kişi öldü, çok sayıda gösterici yaralandı.

 • Haiti kaynıyor! Eski senatör ve yeğeni yakılarak katledildi
  08 Ağu Haiti kaynıyor! Eski senatör ve yeğeni yakılarak katledildi

  Karayip ülkesi Haiti'de, eski senatör ve yeğeni araç içinde yakılarak öldürüldü. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada cinayetin bölgeyi kontrol etmeye çalışan bir kartel tarafından işlenmiş olma ihtimalinin olduğu ifade edildi. Ülkeyi saran şiddet dalgası, Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise'nin 7 Temmuz 2021'de silahlı kişilerce öldürülmesinin yıl dönümünden bir gün sonra başladı.

 • Haiti'nin başkentinde çete şiddeti: 10 günde 209 ölü
  27 Tem Haiti'nin başkentinde çete şiddeti: 10 günde 209 ölü

  Birleşmiş Milletler, Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’te 10 günde 209 kişinin çete çatışmaları nedeniyle öldüğünü açıkladı.

 • HAİTİ'YE İADE EDİLMEYEN SUİKAST ŞÜPHELİSİ TÜRKİYE'DEN ÇIKAMIYOR
  25 Tem HAİTİ'YE İADE EDİLMEYEN SUİKAST ŞÜPHELİSİ TÜRKİYE'DEN ÇIKAMIYOR

  HAİTİ Devlet Başkanı Jovenel Moise suikastı soruşturması kapsamında tutuklu yargılanırken Haiti'ye iadesi talebi reddedilerek 4 Temmuz'da tahliyesine karar verilen Samır Nasrı Salem Handal, Türkiye'den çıkamıyor.

 • Haiti'de çeteler arasındaki çatışmada 21 kişi öldü
  24 Tem Haiti'de çeteler arasındaki çatışmada 21 kişi öldü

  Haiti'de çeteler arasında yaşanılan silahlı çatışma sonucu 21 kişi hayatını kaybetti.

 • Son dakika haberi... Haiti'de, 2022'nin ilk yarısında 930'dan fazla cinayet işlendi
  17 Tem Son dakika haberi... Haiti'de, 2022'nin ilk yarısında 930'dan fazla cinayet işlendi

  Son dakika haberleri... Karayip ülkesi Haiti'de, 2022'nin başından bu yana 930'dan fazla kişinin cinayete kurban gittiği bildirildi.

 • Haiti'de geçen haftadan bu yana devam eden çatışmalarda 89 kişi öldü
  15 Tem Haiti'de geçen haftadan bu yana devam eden çatışmalarda 89 kişi öldü

  Karayip ülkesi Haiti'de, geçen haftadan bu yana suç örgütleri arasında devam eden çatışmalarda 89 kişi hayatını kaybetti.

 • Son dakika haberi... Haiti'de günlerdir devam eden çete savaşlarında onlarca kişi öldü
  13 Tem Son dakika haberi... Haiti'de günlerdir devam eden çete savaşlarında onlarca kişi öldü

  Edinilen son dakika gelişmesine göre Haiti'nin başkenti Port-au-Prince'in Cite Soleil bölgesinde günlerdir devam eden çeteler arasındaki çatışmalarda, onlarca kişinin öldüğü bildirildi.

 • Son dakika haberleri | Haiti'de çeteler arasındaki çatışmada 8 kişi öldü
  06 Tem Son dakika haberleri | Haiti'de çeteler arasındaki çatışmada 8 kişi öldü

  Edinilen son dakika gelişmesine göre Haiti'de çeteler arasında silahlı çatışmada 8 kişi öldü, 5 kişi ağır yaralandı.

 • Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moise suikastı failinin ülkesine iadesi talebi reddedildi
  04 Tem Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moise suikastı failinin ülkesine iadesi talebi reddedildi

  Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moise suikastının faillerinden olduğu gerekçesiyle hakkında kırmızı bülten bulunan ve İstanbul Havalimanı'nda yakalanan şüphelinin Haiti'ye iadesine ilişkin talep, mahkemece reddedildi.

 • Son dakika haber! Haiti Cumhurbaşkanı Moise'un öldürülmesine ilişkin failin ülkesine iade talebine ret
  04 Tem Son dakika haber! Haiti Cumhurbaşkanı Moise'un öldürülmesine ilişkin failin ülkesine iade talebine ret

  Son dakika haber... Haiti Cumhurbaşkanı'nın öldürülmesine ilişkin faillerden biri olduğu iddiasıyla İstanbul Havalimanı'nda yakalanan şüphelinin ülkesine iade talebine ilişkin davada mahkeme, şüpheli hakkındaki talebin reddi ile tahliyesine karar verdi.

 • Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise'a Yönelik Suikastın Şüphelisi Samir Handal'ın İade Davası Reddedildi
  04 Tem Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise'a Yönelik Suikastın Şüphelisi Samir Handal'ın İade Davası Reddedildi

  Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise'un öldürülmesiyle ilgili kırmızı bültenle aranırken İstanbul'da gözaltına alınan ve tutuklanan Filistinli Samir Handal'ın Haiti’ye iade davası, dosyada yeterli delil bulunmadığı gerekçesiyle reddedildi. Mahkeme, Handal'ın tahliyesine karar verdi.

 • HAİTİ DEVLET BAŞKANINA SUİKAST ŞÜPHELİSİNİN İADESİ REDDEDİLDİ, TAHLİYE EDİLECEK
  04 Tem HAİTİ DEVLET BAŞKANINA SUİKAST ŞÜPHELİSİNİN İADESİ REDDEDİLDİ, TAHLİYE EDİLECEK

  HAİTİ Devlet Başkanı Jovenel Moise'ye suikastı soruşturması kapsamında İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan ve İstanbul Havalimanı'nda gözaltına alınarak tutuklanan Samır Nasrı Salem Handal'ın iadesinin reddine ve tahliyesine karar verildi.

 • Haiti Cumhurbaşkanı Moise'un öldürülmesine ilişkin failin ülkesine iadesi talebi davası
  30 May Haiti Cumhurbaşkanı Moise'un öldürülmesine ilişkin failin ülkesine iadesi talebi davası

  Haiti Cumhurbaşkanı Moise'un öldürülmesine ilişkin failin ülkesine iadesi talebi davası Haiti Cumhurbaşkanı'nın öldürülmesine ilişkin faillerden biri olduğu iddiasıyla İstanbul Havalimanı'nda yakalanan şüphelinin ülkesine iade talebine ilişkin davanın görülmesine devam edildi.

 • HAİTİ DEVLET BAŞKANINA SUİKAST ŞÜPHELİSİNİN İADE DAVASINDA TAHLİYE TALEBİ REDDEDİLDİ
  30 May HAİTİ DEVLET BAŞKANINA SUİKAST ŞÜPHELİSİNİN İADE DAVASINDA TAHLİYE TALEBİ REDDEDİLDİ

  HAİTİ Devlet Başkanı Jovenel Moise'ye suikastı soruşturması kapsamında İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranan ve İstanbul Havalimanı'nda gözaltına alınarak tutuklanan Samır Nasrı Salem Handal'ın iade davasında, Haiti makamlarından uygulanacak ceza türüne ilişkin yeniden güvence ve...

 • Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moise suikasti failinin ülkesine iadesi talepli davaya devam edildi
  30 May Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moise suikasti failinin ülkesine iadesi talepli davaya devam edildi

  Haiti Cumhurbaşkanı Jovenel Moise suikastinin faillerinden olduğu gerekçesiyle hakkında kırmızı bülten bulunan ve kaçarken İstanbul Havalimanı'nda yakalanan şüphelinin ülkesine iade edilmesi talebiyle ilgili davaya devam edildi.

 • Haiti Cumhurbaşkanı Moise'un öldürülmesine ilişkin failin ülkesine iadesi talebi davası
  30 May Haiti Cumhurbaşkanı Moise'un öldürülmesine ilişkin failin ülkesine iadesi talebi davası

  Haiti Cumhurbaşkanı'nın öldürülmesine ilişkin faillerden biri olduğu iddiasıyla İstanbul Havalimanı'nda yakalanan şüphelinin ülkesine iade talebine ilişkin davanın görülmesine devam edildi.

 • Haiti'de bir çete, 8'i Türk vatandaşı olmak üzere 17 kişiyi fidye için kaçırdı
  09 May Haiti'de bir çete, 8'i Türk vatandaşı olmak üzere 17 kişiyi fidye için kaçırdı

  Haiti'nin başkenti Port-au-Prince çevresinde bir turist otobüsünü durduran silahlı çete, 8'i Türk 17 kişiyi fidye için kaçırdı.

 • Haiti'de 8'i Türk vatandaşı 17 kişi fidye için kaçırıldı
  09 May Haiti'de 8'i Türk vatandaşı 17 kişi fidye için kaçırıldı

  Haiti'de başkent Port-au-Prince yakınlarında bir turist otobüsünü durduran silahlı kişiler, aralarında 8 Türk vatandaşının da bulunduğu en az 17 kişiyi fidye için kaçırdı.

Advertisement