6. Sanatalemi.net Edebiyat Ödülleri" - Son Dakika
Kültür Sanat

6. Sanatalemi.net Edebiyat Ödülleri"

6. Sanatalemi.net Edebiyat Ödülleri"

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneğince (ESKADER) gerçekleştirilen "6. Sanatalemi.net Edebiyat Yarışması"nı kazananlar, törenle ödüllerini aldı.

05.12.2016 22:32
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneğince (ESKADER) gerçekleştirilen "6. Sanatalemi.net Edebiyat Yarışması"nı kazananlar, törenle ödüllerini aldı.

Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi'nde düzenlenen törende, bu yıl atom mühendisi ve yazar Prof. Dr. Ahmed Yüksel Özemre adına verilen ödüller, sahiplerine verildi.

Törene katılan ESKADER Başkanı Şerif Aydemir, Peyami Safa'nın, "Politika yüksek sesle konuştuğu zaman, edebiyat susar" sözünü anımsatarak, "Biz, 'acaba politikanın sesi ne zaman azalacak' derken, günbegün artıyor. O takdirde, edebiyatın sesini yükseltmeliyiz." dedi.

Edebiyatın sesinin yarışma ve etkinliklerle yükselebileceğine dikkati çeken Aydemir, "Edebi zevki olan herkesle irtibata geçerek ve selamı çoğaltarak, inşallah edebiyatın sesini yükselteceğiz. Bizler bugün farkındayız ki ülkemiz, dün, bugün, belki biz hain çıkmazsak yarın da devam edecek bir kültür istilası altındadır. O bakımdan Ahmet Yüksel Özemre ile Olcay Yazıcı gibi Rahmet-i Rahman'a kavuşmuş yazarlarımızın eserlerini kültür istilasına kurban vermemek, muhafaza etmek için bu aktivitelerin içinde bulunuyoruz." diye konuştu.

"Bizim silahımız kalemdir"

Edebiyatçı yazar Mehmet Nuri Yardım ise yarışmanın hayırlara vesile olması temennisinde bulunarak, "Kazananlar inanıyorum ki kalemini elinden bırakmayacaktır. Kalemin bir hakkı vardır üstümüzde. Hele bu sıralarda daha çok ona ihtiyacımız var. Onun bize ihtiyacı var. Çünkü bizim silahımız kalem ve o kalem öyle kutlu bir nesne ki Mehmet Akif, Çanakkale'yi yazmasaydı acaba biz bugün Çanakkale'yi idrak edebilecek miydik?" değerlendirmesinde bulundu.

Yarışmada birinciliği "Gülçehre" başlıklı eseriyle Özden Gülençiçek alırken, "Marilyn Monroe" yazısıyla Aylin Gezek ikinci, "Deli Değil Veli" yazısıyla Sabahat Varol İnsel ise üçüncü oldu. "Siyah Perde" başlıklı yazıyı kaleme alan Serpil Kaya da mansiyon ödülüne layık görüldü.

Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat 6. Sanatalemi.net Edebiyat Ödülleri' - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Portakal Çiçeği Karnavalı'nda 'Eskizden Piksele Dijital Sanat: Anatolia Edition' Sergisi Açıldı
  12:34 Portakal Çiçeği Karnavalı'nda 'Eskizden Piksele Dijital Sanat: Anatolia Edition' Sergisi Açıldı

  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen Portakal Çiçeği Karnavalı'nda, 'Eskizden Piksele Dijital Sanat: Anatolia Edition' sergisi Adana Müze Kompleksi'nde sanatseverlerle buluştu. Sergi, Anadolu'nun zengin kültürel mirasını modern sanatla yorumlayarak, geleneksel desenlerin ve Anadolu motiflerinin dijital sanat ve yapay zeka ile bir araya geldiği eserleri beğeniye sunuyor. Sergi, geçmişle gelecek arasında bir köprü kurarak Anadolu'nun köklü mirasını ve çeşitliliğini yansıtıyor.

 • Kosova'da Türk Ressamların Karma Sergisi Açıldı
  12:27 Kosova'da Türk Ressamların Karma Sergisi Açıldı

  Kosova'nın Prizren şehrinde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Uluslararası Sanatla Uyanmak Derneği işbirliğinde düzenlenen 'Kosova Türk Ressamları Karma Sergisi' açıldı. Sergiye, Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Fikrim Damka, Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı ve çok sayıda sanatsever katıldı. Açılışta konuşan Damka, bu tür etkinliklerin Kosova'daki Türk topluluğunun varlığının en önemli kanıtı olduğunu belirtti. Sergi, 16 Nisan tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

 • Melikgazi Belediyesi, 7/24 Kütüphane ve Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi Projesiyle Girişimciliği Destekliyor
  12:18 Melikgazi Belediyesi, 7/24 Kütüphane ve Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi Projesiyle Girişimciliği Destekliyor

  Melikgazi Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Palancıoğlu, Kayseri'de yenilikçi iş fikirleri ve girişimciliğin yaygınlaşması için 7/24 Kütüphane ve Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi projesini hayata geçireceklerini açıkladı.

 • İshak Paşa Sarayı Ramazan Bayramı'nda Ziyaretçi Akınına Uğradı
  11:35 İshak Paşa Sarayı Ramazan Bayramı'nda Ziyaretçi Akınına Uğradı

  Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bulunan UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ndeki İshak Paşa Sarayı, Ramazan Bayramı sürecinde 6 bin 500 ziyaretçi ağırladı. Osmanlı'nın en önemli eserlerinden biri olan tarihi saray, tarihi mimarisi ve süslemeleriyle dikkat çekiyor. Yerli ve yabancı turistler, Ramazan Bayramı tatilini fırsat bilerek İshak Paşa Sarayı'na akın etti.

 • Sıcak çermik bölgesinin incisi: 'Altınkale travertenleri'
  11:26 Sıcak çermik bölgesinin incisi: 'Altınkale travertenleri'

  Sivas'ın Sıcak Çermik bölgesinde bulunan Altınkale, bayram tatilinde ziyaretçi akınına uğruyor. Doğal travertenlerin oluşturduğu sarı kayalıklar ve sıcak su kaynaklarıyla çevrili Altınkale, doğal güzellikleriyle görenleri büyülüyor. Bayram tatilinin son günlerinde ilgi odağı haline gelen Altınkale, adeta minyatür bir Pamukkale olarak nitelendiriliyor.

 • Kukla Sanatçısı Tevfik Dinç, 35 Yıldır Tasarımlarını Sahnelediği Gösterilerde Kullanıyor
  11:15 Kukla Sanatçısı Tevfik Dinç, 35 Yıldır Tasarımlarını Sahnelediği Gösterilerde Kullanıyor

  56 yaşındaki sanatçı Tevfik Dinç, çocukluğundan beri merak saldığı kuklacılığı 35 yıldır sürdürüyor. Dinç, atölyesinde ağaç, ağaç hamuru, strafor ve sünger kullanarak kendine özgü kuklalar tasarlıyor ve bu eserleri farklı etkinliklerde sahnelediği oyunlarda kullanıyor. Ayrıca Dinç, çocuklar için gerçekleştirdiği gösterilerin yanı sıra sanata ilgi duyan öğrencilere de ücretsiz kurslar veriyor.


Advertisement